Prezentacja Amstel Gold Race 19.04.2009, Holandia

amstel-gold-race-logoW niedzielę z najstarszego miasta w Holandii – Maastricht, wystartuje klasyczny wyścig zaliczany do klasyfikacji UCI Pro Tour – Amstel Gold Race. Jeden z najmłodszych „klasyków” rozgrywany jest od 1966 roku.

Tegoroczna trasa licząca 258,6  kilometrów wiedzie z Mastricht do Valkenburg, a kolarze do pokonania będą mieli 31 podjazdów. Najbardziej znane z nich to: Eyserbosweg, Cauberg i Wolfsberg. Na jednym z nich – Cauberg w zeszłym roku Damiano Cunego (Lampre) zaatakował i zwyciężył wyścig. Celem Damiano w niedzielę jest powtórzenie zwycięstwa. „To mój pierwszy poważny cel w bieżącym sezonie. Kocham ten wyścig” – powiedział Cunego.

W wyścigu wystartują wszystkie ekipy Pro Tour plus sześć ekip z tzw. „dziką kartą”. Jedną z nich jest ekipa Cervelo, w której pojedzie zeszłoroczny zwycięzca Tour de France – Carlos Sastre. Lider rankingu UCI Pro Tour Heinrich Haussler udał się na zasłużony odpoczynek po bardzo udanym wiosennym ściganiu i nie stanie na starcie.

W peletonie niestety nie znajdzie się żaden z Polaków.

W dotychczasowej historii wyścigu najwięcej zwycięstw odniósł Holender Jan Raas, który pięciokrotnie stawał na najwyższym podium (1977, 1978, 1979, 1980, 1982).

eurosport2Transmisję z wyścigu przeprowadzi Eurosport od godziny 15:15 eurosport-live3

Mapa wyścigu Amstel Gold Race 2009:

amstel-gold-race-mapa

.

Wstępna lista startowa:

Lampre - N.G.C.                            AG2R La Mondiale

1 Damiano Cunego (Ita)                     11 Alexander Efimkin (Rus)
2 Matteo Bono (Ita)                        12 Martin Elmiger (Swi)
3 Enrico Gasparotto (Ita)                  13 Julien Loubet (Fra)
4 Francesco Gavazzi (Ita)                  14 Lloyd Mondory (Fra)
5  Mori,Manuele (Ita)                      15 Rinaldo Nocentini (Ita)
6 Daniele Righi (Ita)                      16 Alexandr Pliuschin (Mda)
7 Mauro Santambrogio (Ita)                 17 Christophe Riblon (Fra)
8 Paolo Tiralongo (Ita)                    18 Nicolas Roche (Irl)

Astana                                     Bbox Bouygues Telecom

21 Assan Bazayev (Kaz)                     31 Yukiya Arashiro (Jpn)
22 Alexandr Dyachenko (Kaz)                32 Olivier Bonnaire (Fra)
23 Jesús Hernández (Spa)                   33 Steve Chainel (Fra)
24 Chris Horner (USA)                      34 Mathieu Claude (Fra)
25 Maxim Iglinskiy (Kaz)                   35 Yohann Gene (Fra)
26 Steve Morabito (Swi)                    36 Laurent Levefre (Fra)
27 Dimitri Muravyev (Kaz)                  37 Perrig Quemeneur (Fra)
28 Benjamin Noval Gonzalez (Spa)           38 Matthieu Sprick (Fra)

Caisse d'Epargne                           Cofidis

41 Rui Alberto Faria Da Costa (Por)        51 Hervé Duclos-Lassalle (Fra)
42 Alberto Losada Alguacil (Spa)           52 Leonardo Duque (Col)
43 Daniel Moreno Fernandez (Spa)           53 Bingen Fernandez Bustinza (Spa)
44 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa)         54 Christophe Kern (Fra)
45 Oscar Pereiro Sio (Spa)                 55 Amaël Moinard (Fra)
46 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa)          56 Nico Sijmens (Bel)
47 Rigoberto Uran (Col)                    57 Alexandre Usov (Blr)
48 Alejandro Valverde Belmonte (Spa)       

Euskaltel - Euskadi                        Francaise Des Jeux

61 Inaki Isasi Flores (Spa)                71 Sandy Casar (Fra)
62 Inigo Landaluze Intxaurraga (Spa)       72 Mikael Cherel (Fra)
63 Egoi Martinez De Esteban (Spa)          73 Gianni Meersman (Bel)
64 Juan José Oroz Ugalde (Spa)             74 Francis Mourey (Fra)
65 Alan Pérez Lezáun (Spa)                 75 Anthony Roux (Fra)
66 Ruben Perez Moreno (Spa)                76 Wesley Sulzberger (Aus)
67 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa)           77 Benoît Vaugrenard (Fra)
68 Gorka Verdugo Marcotegui (Spa)          78 Jussi Veikkanen (Fin)

Fuji - Servetto                            Garmin - Slipstream

81 Eros Capecchi (Ita)                     91 Hans Dekkers (Ned)
82 Juan Jose Cobo Acebo (Spa)              92 Jason Donald (USA)
83 David De La Fuente (Spa)                93 Huub Duyn (Ned)
84 Arkaitz Aroca Duran (Spa)               94 Ryder Hesjedal (Can)
85 Fredrik Kessiakoff (Swe)                95 Trent Lowe (Aus)
86 Daniele Nardello (Ita)                  96 Martijn Maaskant (Ned)
87 William Walker (Aus)                    97 Christian Meier (Can)
                                           98 Ricardo Van der Velde (Ned)

Liquigas                                   Quick Step

101 Valerio Agnoli (Ita)                   111 Carlos Barredo Llamazales (Spa)
102 Roman Kreuziger (Cze)                  112 Dario Cataldo (Ita)
103 Aleksandr Kuschynski (Blr)             113 Sylvain Chavanel (Fra)
104 Vincenzo Nibali (Ita)                  114 Allan Davis (Aus)
105 Ivan Santaromita (Ita)                 115 Dries Devenyns (Bel)
106 Gorazd Stangelj (Slo)                  116 Addy Engels (Ned)
107 Brian Vandborg (Den)                   117 Jerome Pineau (Fra)
108 Frederik Willems (Bel)                 118 Jurgen Van De Walle (Bel)

Rabobank                                   Silence - Lotto

121 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa)     131 Mario Aerts (Bel)
122 Robert Gesink (Ned)                    132 Christophe Brandt (Bel)
123 Paul Martens (Ger)                     133 Thomas Dekker (Ned)
124 Koos Moerenhout (Ned)                  134 Philippe Gilbert (Bel)
125 Nick Nuyens (Bel)                      135 Mathew Lloyd (Aus)
126 Joost Posthuma (Ned)                   136 Johan Van Summeren (Bel)
127 Bram Tankink (Ned)                     137 Jurgen Vandenbroeck (Bel)
128 Pieter Weening (Ned)                   138 Charles Wegelius (GBr)

Team Columbia - High Road                  Team Katusha

141 Michael Albasini (Swi)                 151 Alexandre Botcharov (Rus)
142 Michael Barry (Can)                    152 Nikita Eskov (Rus)
143 Kim Kirchen (Lux)                      153 Joan Horrach Rippoll (Spa)
144 Tony Martin (Ger)                      154 Sergei Ivanov (Rus)
145 Maxime Monfort (Bel)                   155 Serguei Klimov (Rus)
146 Marco Pinotti (Ita)                    156 Luca Mazzanti (Ita)
147 Frantisek Rabon (Cze)                  157 Evgeni Petrov (Rus)
148 Michael Rogers (Aus)                   158 Christian Pfannberger (Aut)

Team Milram                                Team Saxo Bank

161 Gerald Ciolek (Ger)                    171 Alexandr Kolobnev (Rus)
162 Johannes Fröhlinger (Ger)              172 Karsten Kroon (Ned)
163 Linus Gerdemann (Ger)                  173 Gustav Erik Larsson (Swe)
164 Christian Knees (Ger)                  174 Andy Schleck (Lux)
165 Niki Terpstra (Ned)                    175 Frank Schleck (Lux)
166 Martin Velits (Svk)                    176 Chris-Anker Sorensen (Den)
167 Peter Velits (Svk)                     177 Nicki Sørensen (Den)
168 Fabian Wegmann (Ger)                   178 Jurgen Van Goolen (Bel)

Cervélo Test Team                          Landbouwkrediet - Colnago

181 Philip Deignan (Irl)                   191 Dirk Bellemakers (Ned)
182 Xavier Florencio Cabré (Spa)           192 Bert De Waele (Bel)
183 Simon Gerrans (Aus)                    193 Sébastien Delfosse (Bel)
184 Heinrich Haussler (Ger)                194 Benjamin Gourgue (Bel)
185 Andreas Klier (Ger)                    195 Philip Meirhaeghe (Bel)
186 Daniel Lloyd (GBr)                     196 Kevin Neirynck (Bel)
187 Serge Pauwels (Bel)                    197 Bert Scheirlinckx (Bel)
188 Dominique Rollin (Can)                 198 Geert Verheyen (Bel)

Serramenti PVC Diquigiovanni               Skil - Shimano

201 Rubens Bertogliati (Swi)               211 Roy Curvers (Ned)
202 Alessandro Bertolini (Ita)             212 Koen De Kort (Ned)
203 Francesco Ginanni (Ita)                213 Theo Eltink (Ned)
204 Luis Angel Mate Mardones (Spa)         214 Floris Goesinnen (Ned)
205 Davide Rebellin (Ita)                  215 Jonathan Hivert (Fra)
206 Michele Scarponi (Ita)                 216 Thierry Hupond (Fra)
207 José Serpa (Col)                       217 Piet Rooijakkers (Ned)
208 Luca Solari (Ita)                      218 Albert Timmer (Ned)

Topsport Vlaanderen                        Vacansoleil

221 Jan Bakelants (Bel)                    231 Matteo Carrara (Ita)
222 Johan Coenen (Bel)                     232 Arnoud Groen van (Ned)
223 Tom Criel (Bel)                        233 Reinier Honig (Ned)
224 Ben Hermans (Bel)                      234 Sergey Lagutin (Uzb)
225 Nikolas Maes (Bel)                     235 Bjorn Leukemans (Bel)
226 Preben Van Hecke (Bel)                 236 Clement Lhotellerie (Fra)
227 Kristof Vandewalle (Bel)               237 Gerben Lowik (Ned)
228 Pieter Vanspeybrouck (Bel)             238 Bobby Traksel (Ned)

-

Poprzedni zwycięzcy:

Rok  Pierwszy                   Drugi                            Trzeci    
2008 Damiano Cunego (Ita)       Frank Schleck (Lux)              Alejandro Valverde Belmonte (Spa)
2007 Stefan Schumacher (Ger)    Davide Rebellin (Ita)            Danilo Di Luca (Ita)
2006 Fränk Schleck (Lux)        Steffen Wesemann (Swi)           Michael Boogerd (Ned)
2005 Danilo Di Luca (Ita)       Michael Boogerd (Ned)            Mirko Celestino (Ita)
2004 Davide Rebellin (Ita)      Michael Boogerd (Ned)            Paolo Bettini (Ita)
2003 Alexandre Vinokourov (Kaz) Michael Boogerd (Ned)            Danilo Di Luca (Ita)
2002 Michele Bartoli (Ita)      Serguei Ivanov (Rus)             Michael Boogerd (Ned)
2001 Erik Dekker (Ned)          Lance Armstrong (USA)            Serge Baguet (Bel)
2000 Erik Zabel (Ger)           Michael Boogerd (Ned)            Marcus Zberg (Swi)
1999 Michael Boogerd (Ned)      Lance Armstrong (USA)            Gabriele Missaglia (Ita)
1998 Rolf Järmann (Swi)         Martin den Bakker (Ned)          Michele Bartoli (Ita)
1997 Bjarne Riis (Den)          Andrea Tafi (Ita)                Beat Zberg (Swi)
1996 Stefano Zanini (Ita)       Mauro Bettini (Ita)              Johan Museeuw (Bel)
1995 Mauro Gianetti (Swi)       David Cassani (Ita)              Beat Zberg (Swi)
1994 Johan Museeuw (Bel)        Bruno Cenghialta (Ita)           Marco Saligari (Ita)
1993 Rolf Järmann (Swi)         Gianni Bugno (Ita)               Jens Heppner (Ger)
1992 Olaf Ludwig (Ger)          Johan Museeuw (Bel)              Dimitri Konyshev (Rus)
1991 Frans Maassen (Ned)        Maurizio Fondriest (Ita)         Dirk De Wolf (Bel)
1990 Adri van der poel (Ned)    Luc Roosen (Bel)                 Jelle Nijdam (Ned)
1989 Erik Van Lancker (Bel)     Claude Criquielion (Bel)         Steve Bauer (Can)
1988 Jelle Nijdam (Ned)         Steven Rooks (Ned)               Claude Criquielion (Bel)
1987 Joop Zoetemelk (Ned)       Steven Rooks (Ned)               Malcolm Elliott (GB)
1986 Steven Rooks (Ned)         Joop Zoetemelk (Ned)             Ronny Van Holen (Bel)
1985 Gerrie Knetemann (Ned)     Jos Lieckens (Bel)               Johnny Broers (Ned)
1984 Jacques Hanegraaf (Ned)    Kim Andersen (Den)               Patrick Versluys (Bel)
1983 Phil Anderson (Aus)        Jan Bogaert (Bel)                Jan Raas (Ned)
1982 Jan Raas (Ned)             Stephen Roche (Ire)              Gregor Braun (Ger)
1981 Bernard Hinault (Fra)      Roger De Vlaeminck (Bel)         Alfons De Wolf (Bel)
1980 Jan Raas (Ned)             Alfons De Wolf (Bel)             Sean Kelly (Ire)
1979 Jan Raas (Ned)             Henk Lubberding (Ned)            Sven-Ake Nilsson (Swe)
1978 Jan Raas (Ned)             Francesco Moser (Ita)            Joop Zoetemelk (Ned)
1977 Jan Raas (Ned)             Gerrie Knetemann (Ned)           Hennie Kuiper (Ned)
1976 Freddie Maertens (Bel)     Jan Raas (Bel)                   Lucien Leman (Bel)
1975 Eddie Merckx (Bel)         Freddy Maertens (Bel)            JospehBruyère (Bel)
1974 Gerrie Knetemann (Ned)     Walter Planckaert (Bel)          Walter Godefroot (Bel)
1973 Eddie Merckx (Bel)         Frans Verbeeck (Bel)             Herman Vanspringel (Bel)
1972 Walter Planckaert (Bel)    Willy De Geest (Bel)             Joop Zoetemelk (Ned)
1971 Frans Verbeeck (Bel)       Gerben Karstens (Ned)            Roger Rosiers (Bel)
1970 Georges Pintens (Bel)      Willy Vanneste (Bel)             Andre Dierickx (Bel)
1969 Gudio Reybrouck (Bel)      Jos Huysmans (Bel)               Eddy Merckx (Bel)
1968 Harry Steevens (Ned)       Roger Rosiers (Bel)              Daniel van Rijckegem (Bel)
1967 Arie den Hartog (Ned)      Cees Lute (Ned)                  Harry Steevens (Ned)
1966 Jean Stablinski (Fra)      Bernard van den Kerckhove (Bel)  Jan Hugens (Ned)            

Dystans i czas

Rok                              km    km/h
2006 Fraank Schleck (Lux)        253  39.360
2005 Danilo Di Luca (Ita)        251  39.515
2004 Davide Rebellin (Ita)       251  39.262
2003
2002
2001 Erik Dekker (Ned)           255  38.620
2000 Erik Zabel (Ger)            258  41.110
1999 Michael Boogerd (Ned)       253  38.547
1998 Rolf Järmann (Swi)          258  38.280
1997 Bjarne Riis (Den)           253  41.689
1996 Stefano Zanini (Ita)        250  42.600
1995 Mauro Gianetti (Swi)        250  39.261
1994 Johan Museeuw (Bel)         249  37.260
1993 Rolf Järmann (Swi)          249  37.343
1992 Olaf Ludwig (Ger)           248  38.219
1991 Frans Maassen (Ned)         244  40.135
1990 Adri van der poel (Ned)     249  41.507
1989 Erik Van Lancker (Bel)      242  40.187
1988 Jelle Nijdam (Ned)          242  37.386
1987 Joop Zoetemelk (Ned)        242  38.943
1986 Steven Rooks (Ned)          242  39.665
1985 Gerrie Knetemann (Ned)      242  37.446
1984 Jacques Hanegraaf (Ned)     242  40.584
1983 Phil Anderson (Aus)         247  41.434
1982 Jan Raas (Ned)              242  38.354
1981 Bernard Hinault (Fra)       237  39.741
1980 Jan Raas (Ned)              237  41.417
1979 Jan Raas (Ned)              238  39.507
1978 Jan Raas (Ned)              237  37.803
1977 Jan Raas (Ned)              230  39.894
1976 Freddie Maertens (Bel)      230  39.078
1975 Eddie Merckx (Bel)          230  37.231
1974 Gerrie Knetemann (Ned)      238  38.963
1973 Eddie Merckx (Bel)          238  35.650
1972 Walter Planckaert (Bel)     237  37.653
1971 Frans Verbeeck (Bel)        233  37.622
1970 Georges Pintens (Bel)       240  37.745
1969 Gudio Reybrouck (Bel)       259  40.782
1968 Harry Steevens (Ned)        245  41.704
1967 Arie den Hartog (Ned)       213  43.711
1966 Jean Stablinski (Fra)       302  38.649