Prezentacja Gent-Wevelgem, 08.04.2009, Belgia

W środę 08.04.2009 odbędzie się kolejny z belgijskich klasyków zaliczanych do wyścogów z cyklu Pro Tour – Gent-Wevelgem.

gent-wevelgem-logo

W większości płaska trasa liczy 203 km, ale kolarze do pokonania będą mieli kilka odcinków brukowych, a pod koniec kilka krótkich ale stromych podjazdów.

Faworytem wyścigu wydaje się Mark Cavendish (Team Columbia-Highroad), który będzie chciał się zrewanżować za “Flandrię. Pod nieobecność zeszłorocznego zwycięzcy Gent-Wevelgem Oscara Freire, o zwycięstwo zapewne powalczą: Tom Boonen, Roger Hammond, Heinrich Hausler, Filippo Pozzato.

Mamy nadzieję, że Marcin Sapa (Lampre – N.G.C), jedyny Polak startujący w wyścigu pokaże się z najlepszej strony.

Mapa wyścigu Gent-Wevelgem:

gent-wevelgem-mapa

.

Lista startowa:

Rabobank                                  Quick Step

1 Graeme Brown (Aus)                      11 Tom Boonen (Bel)
2 Juan Antonio Flecha (Spa)               12 Stijn Devolder (Bel)
3 Mathew Hayman (Aus)                     13 Kurt Hovelijnck (Bel)
4 Pedro Horrillo Muñoz (Spa)              14 Kevin Hulsmans (Bel)
5 Tom Leezer (Ned)                        15 Matteo Tosatto (Ita)
6 Nick Nuyens (Bel)                       16 Kevin Van Impe (Bel)
7 Tom Stamsnijder (Ned)                   17 Marco Velo (Ita)
8 Jos Van Emden (Ned)                     18 Wouter Weylandt (Bel)

Silence-Lotto                             AG2R La Mondiale

21 Wilfried Cretskens (Bel)               31 Aurélien Clerc (Swi)
22 Michiel Elijzen (Ned)                  32 Renaud Dion (Fra)
23 Leif Hoste (Bel)                       33 Martin Elmiger (Swi)
24 Olivier Kaisen (Bel)                   34 Sébastien Hinault (Fra)
25 Sebastian Lang (Ger)                   35 Lloyd Mondory (Fra)
26 Jonas Ljungblad (Swe)                  36 Cédric Pineau (Fra)
27 Jurgen Roelandts (Bel)                 37 Stéphane Poulhies (Fra)
28 Staf Scheirlinckx (Bel)                38 Gatis Smukulis (Lat)

Astana                                    BBox Bouygues Telecom

41 Assan Bazayev (Kaz)                    51 Mathieu Claude (Fra)
42 Valeriy Dmitriyev (Kaz)                52 Damien Gaudin (Fra)
43 Berik Kupeshov (Kaz)                   53 Saïd Haddou (Fra)
44 Dimitry Muravyev (Rus)                 54 Vincent Jerome (Fra)
45 Bolat Raimbekov (Kaz)                  55 Arnaud Labbe (Fra)
46 Gregory Rast (Swi)                     56 Rony Martias (Fra)
47 Michael Schär (Swi)                    57 Alexandre Pichot (Fra)
48 Tomas Vaitkus (Ltu)                    58 Sébastien Turgot (Fra)

Caisse d'Epargne                          Cofidis, Le Credit En Ligne

61 Arnaud Coyot (Fra)                     71 Alexandre Blain (Fra)
62 Mathieu Drujon (Fra)                   72 Guillaume Blot (Fra)
63 Imanol Erviti (Spa)                    73 Florent Brard (Fra)
64 José Vicente García Acosta (Spa)       74 Hervé Duclos-Lassalle (Fra)
65 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa)     75 Leonardo Duque (Col)
66 Pablo Lastras (Spa)                    76 Sébastien Portal (Fra)
67 Marlon Alirio Perez Arango (Col)       77 Alexandre Usov (Blr)
68 José Joaquín Rojas (Spa)               78 Romain Villa (Fra)

Euskaltel - Euskadi                       Française Des Jeux

81 Josu Agirre Aseginolaza (Spa)          91 Arnaud Gerard (Fra)
82 Javier Aramendia Lorente (Spa)         92 Anthony Geslin (Fra)
83 Sergio De Lis (Spa)                    93 Timothy Gudsell (NZl)
84 Koldo Fernandez (Spa)                  94 Frédéric Guesdon (Fra)
85 Aitor Galdos (Spa)                     95 Yauheni Hutarovich (Blr)
86 Markel Irizar (Spa)                    96 Matthieu Ladagnous (Fra)
87 Andoni Lafuente Olaguibel (Spa)        97 Yoann Offredo (Fra)
88 Pablo Urtasun (Spa)                    98 Wesley Sulzberger (Aus)

Fuji-Servetto                             Garmin - Slipstream

101 Paolo Bailetti (Ita)                  111 Julian Dean (NZl)
102 Ermanno Capelli (Ita)                 112 Hans Dekkers (Ned)
103 Ivan Dominguez (Cub)                  113 Huub Duyn (Ned)
104 Angel Gomez (Spa)                     114 Tyler Farrar (USA)
105 Josep Jufre (Spa)                     115 Michael Friedman (USA)
106 Daniele Nardello (Ita)                116 William Frischkorn (USA)
107 Boris Shpilevsky (Rus)                117 Martijn Maaskant (Ned)
                                          118 Chris Sutton (Aus)

Lampre - N.G.C.                           Liquigas

121 Marco Bandiera (Ita)                  131 Daniele Bennati (Ita)
122 Mauro Da Dalto (Ita)                  132 Murilo Fischer (Bra)
123 Angelo Furlan (Ita)                   133 Enrico Franzoi (Ita)
124 Mirco Lorenzetto (Ita)                134 Jacopo Guarnieri (Ita)
125 Massimiliano Mori (Ita)               135 Aleksandr Kuschynski (Blr)
126 Daniele Righi (Ita)                   136 Daniel Oss (Ita)
127 Marcin Sapa (Pol)                     137 Manuel Quinziato (Ita)
128 Simon Spilak (Slo)                    138 Fabio Sabatini (Ita)

Team Columbia - Highroad                  Team Katusha

141 Edvald Boasson Hagen (Nor)            151 Kenny De Haes (Bel)
142 Marcus Burghardt (Ger)                152 Mikhail Ignatiev (Rus)
143 Mark Cavendish (GBr)                  153 Sergey Ivanov (Rus)
144 Bernhard Eisel (Aut)                  154 Gennady Mikhaylov (Rus)
145 George Hincapie (USA)                 155 Filippo Pozzato (Ita)
146 Mark Renshaw (Aus)                    156 Gert Steegmans (Bel)
147 Vicente Reynes (Spa)                  157 Stijn Vandenbergh (Bel)
148 Marcel Sieberg (Ger)                  158 Maxime Vantomme (Bel)

Team Milram                               Team Saxo Bank

161 Gerald Ciolek (Ger)                   171 Kurt-Asle Arvesen (Nor)
162 Markus Eichler (Ger)                  172 Lars Ytting Bak (Den)
163 Robert Forster (Ger)                  173 Matti Breschel (Den)
164 Thomas Fothen (Ger)                   174 Fabian Cancellara (Swi)
165 Servais Knaven (Ned)                  175 Frank Hoj (Den)
166 Niki Terpstra (Ned)                   176 Kasper Klostergaard Larsen (Den)
167 Martin Velits (Svk)                   177 Marcus Ljungqvist (Swe)
168 Peter Wrolich (Aut)                   178 Stuart O'Grady (Aus)

Cervélo TestTeam                          Landbouwkrediet - Colnago

181 Roger Hammond (GBr)                   191 Frédéric Amorison (Bel)
182 Heinrich Haussler (Ger)               192 Koen Barbe (Bel)
183 Jeremy Hunt (GBr)                     193 Dirk Bellemakers (Ned)
184 Thor Hushovd (Nor)                    194 Mathieu Drouilly (Fra)
185 Andreas Klier (Ger)                   195 Denis Flahaut (Fra)
186 Brett Lancaster (Aus)                 196 Kevin Peeters (Bel)
187 Gabriel Rasch (Nor)                   197 Martial Ricci Poggi (Fra)
188 Martin Reimer (Ger)                   198 Bert Scheirlinckx (Bel)

Skil-Shimano                              Topsport Vlaanderen - Mercator

201 Fumiyuki Beppu (Jpn)                  211 Kristof Goddaert (Bel)
202 Roy Curvers (Ned)                     212 Klaas Lodewyck (Bel)
203 David Deroo (Fra)                     213 Nikolas Maes (Bel)
204 Steve Houanard (Fra)                  214 Sven Renders (Bel)
205 Cyril Lemoine (Fra)                   215 Geert Steurs (Bel)
206 Kenny Robert Van Hummel (Ned)         216 Preben Van Hecke (Bel)
207 Tom Veelers (Ned)                     217 Kristof Vandewalle (Bel)
208 Robert Wagner (Ger)                   218 Pieter Vanspeybrouck (Bel)

Vacansoleil Pro Cycling Team              

221 Borut Bozic (Slo)                     
222 Baden Cooke (Aus)                     
223 Wim De Vocht (Bel)                    
224 Arnoud Groen van (Ned)                
225 Björn Leukemans (Bel)                 
226 Bobbie Traksel (Ned)                  
227 Frederik Veuchelen (Bel)              
.

Poprzedni zwycięzcy:

2008 Oscar Freire (Spa) Rabobank                  209 kms in 4.53.06 (42.784 km/h)
2007 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile Team         207 kms in 4.52.14 (42.500 km/h)
2006 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole           210 kms in 4.53.15 (42.967 km/h)
2005 Nico Mattan (Bel) Davitamon - Lotto          208 kms in 4.53.07 (42.577 km/h)
2004 Tom Boonen (Bel) Quick.Step-Davitamon        208 kms in 4.58.47 (41.762 km/h)
2003 Andreas Klier (Ger) Team Telekom             204 kms in 4.29.00 (45.502 km/h)
2002 Mario Cipollini (Ita) Acqua e Sapone         207 kms in 4.39.00 (44.731 km/h)
2001 George Hincapie (USA) U.S. Postal Service    215 kms in 5.00.50
2000 Geert van Bondt (Bel) Farm Frites            214 kms in 5.01.03
1999 Tom Steels (Bel) Mapei-Quick Step            208 kms in 5.15.53
1998 Frank Vandenbroucke (Bel) Mapei-Bricobi      208 kms in 5.21.21
1997 Philippe Gaumont (Fra)
1996 Tom Steels (Bel)
1995 Lars Michaelsen (Den)
1994 Wilfried Peeters (Bel)
1993 Mario Cipollini (Ita)
1992 Mario Cipollini (Ita)
1991 Djamolidine Abduschaparov (Usb)
1990 Herman Frison (Bel)
1989 Gerrit Solleveld (Ned)
1988 Sean Kelly (Ire)
1987 Teun Van Vliet (Ned)
1986 Guido Bontempi (Ita)
1985 Eric Vanderaerden (Bel)
1984 Guido Bontempi (Ita)
1983 Teun Van Vliet (Ned)
1982 Frank Hoste (Bel)
1981 Jan Raas (Ned)
1980 Henk Lubberding (Ned)
1979 Francesco Moser (Ita)
1978 Ferdinand Van den Haute (Bel)
1977 Bernard Hinault (Fra)
1976 Freddy Maertens (Bel)
1975 Freddy Maertens (Bel)
1974 Barry Hoban (GB)
1973 Eddy Merckx (Bel)
1972 Roger Swerts (Bel)
1971 Georges Pintens (Bel)
1970 Eddy Merckx (Bel)
1969 Willy Vekenmans (Bel)
1968 Walter Godefroot (Bel)
1967 Eddy Merckx (Bel)
1966 Herman Vanspringel (Bel)
1965 Noél De Pauw (Bel)
1964 Jacques Anquetil (Fra)
1963 Benoni Beheyt (Bel)
1962 Rik Van Looy (Bel)
1961 Frans Aerenhouts (Bel)
1960 Frans Aerenhouts (Bel)
1959 Leon Van Daele (Bel)
1958 Noél Fore (Bel)
1957 Rik Van Looy (Bel)
1956 Rik Van Looy (Bel)
1955 Alberic Schotte (Bel)
1954 Rolf Graf (Swi)
1953 Raymond Impanis (Bel)
1952 Raymond Impanis (Bel)
1951 André Rossel (Bel)
1950 Alberic Schotte (Bel)
1949 Marcel Kint (Bel)
1948 Valeré Ollivier (Bel)
1947 Maurice Desempelaere (Bel)
1946 Ernest Sterckx (Bel)
1945 Robert Van Eenaeme (Bel)
1939 André Declerck (Bel)
1938 Hubert Godart (Bel)
1937 Robert Van Eenaeme (Bel)
1936 Robert Van Eenaeme (Bel)
1935 Albert Debreitere (Bel)
1934 Gustave Van Belle (Bel)

228 Lieuwe Westra (Ned)