Literatura

Dominik Lau – „KOLARSTWO Podstawy treningu”

Dlaczego kolarze golą nogi? Jaki wybrać dystans i z jaką prędkością go pokonać, by spalić kanapkę z żółtym serem? Dlaczego Mark Cavendish jest najszybszym kolarzem świata? Jak odkryć swoje możliwości i przygotować organizm do intensywnego treningu? Jak jeździć szybciej i bezpieczniej? Na te i inne pytania odpowiada Dominik Lau w poradniku Kolarstwo. Podstawy treningu.

Książka pomaga odpowiednio dobrać strój, sprzęt oraz dietę. Prezentuje różne metody treningowe i rodzaje treningów. Pomaga podjąć właściwe decyzje prowadzące do osiągnięcia wyznaczonych celów. Dzięki wskazówkom autora każdy kolarz może ułożyć własne plany treningowe, nauczyć się podstawowych i zaawansowanych technik kolarskich, m.in. jazdy i komunikacji w grupie, dobierania tempa i bezpiecznego pokonywania zakrętów.

W treningu kolarskim rower to nie wszystko. Jak w każdym sporcie o sukcesach decydują z jednej strony warunki fizyczne i poziom wytrenowania, a z drugiej – psychika, odpowiednie rozłożenie sił i dobór taktyki. Zmiana pór roku, urazy czy zimowa nuda mogą powodować depresję, która przytrafia się nawet najbardziej aktywnym kolarzom. W książce podane są sposoby radzenia sobie z takimi przeciwnościami, a także informacje o technikach motywacyjnych i relaksacyjnych, znaczeniu wizualizacji i kontroli emocji niezbędnych dla każdego sportowca.
Przeczytaj, trenuj, wygraj!

Daniel Coyle – „Wojna Lance’a Armstronga”

armstrongWalka z losem, sławą, miłością, śmiercią, skandalem i kilkoma innymi rywalami na drodze do Tour de France.
Jesienią 1996 roku u Lance’a wykryto raka jąder. Leczył się przez kilka miesięcy, przeszedł chemioterapię, nikt nie dawał mu szans na powrót do sportu. Armstrong wrócił na szosę w 1998 roku i w 1999 roku wygrał swój pierwszy Tour de France, najtrudniejszy i najbardziej prestiżowy wyścig kolarstwa zawodowego. Triumfował w nim sześciokrotnie (i to za każdym razem bezdyskusyjnie) jako jedyny kolarz w historii.
– To będzie mój ostatni Tour de France, czy go wygram, czy przegram – stwierdził Armstrong w tym roku. 2 lipca 2005 rusza po raz kolejny słynny Tour – ostatni z udziałem L. Armstronga?
„Wojna Lance’a Armstronga” to mądra i błyskotliwa książka Daniela Coyle’a opisująca ogromne tempo niezwykłego życia ikony światowego sportu. Trudno się od niej oderwać.

armstrong1

Lance Armstrong, Sally Jenkins – „Mój powrót do życia”

Jest to opowieść o triumfie, tragedii, transformacji i transcendencji kolarza wszech czasów, Lance’a Armstronga, jego dzieciństwie, wczesnych sukcesach, walce z rakiem, leczeniu, powrocie do życia, małżeństwie i pierwszych chwilach ojcostwa. Zwycięstwo Lance’a Armstronga w kolarskim wyścigu Tour de France zastało okrzyknięte „pamiętnym wydarzeniem w historii sportu ostatniego wieku”. W 1996 roku Lance Armstrong założył fundację swojego imienia – organizację charytatywną, wspierającą wszelkie działania, których celem jest walka z chorobą nowotworową.

Lance Armstrong, Sally Jenkins, „Liczy się każda sekunda”armstrong23

W porównaniu z pierwszą książką w Liczy się każda sekunda jest więcej sportu. Książkę czyta się z zapartym tchem, tak jak z zapartym tchem ogląda się kolejne etapy „Wielkiej Pętli”. Dlaczego? Bo Armstrong wszystko tłumaczy. Dzięki książce możemy poznać jego uczucia, myśli, zachowania – także w życiu prywatnym. To swoisty przewodnik napisany przez pięciokrotnego triumfatora z Paryża w przeddzień jego szóstego, historycznego sukcesu.

Lance Armstrong – „Program mistrza. W 7 tygodni do doskonałości”armstrong31

Książka zawierająca mnóstwo anegdot i porad zarówno Lance’a, jak i jego trenera Chrisa Carmichaela, pokazuje, w jaki sposób w ciągu zaledwie siedmiu tygodni każdy – zarówno zaawansowany, jak i początkujący – może w pełni rozwinąć swoje możliwości kolarskie i osiągnąć swoje osobiste maksimum. Książka zawiera szczegółowe porady dotyczące doboru sprzętu rowerowego, jego regulacji i konserwacji, zachowania się w ruchu drogowym, jazdy w różnych warunkach, wszechstronnego treningu, żywienia i sposobów doskonalenia umiejętności kolarskich – skręcania, hamowania, wyboru biegów, podjazdów, zjazdów, sprintu, jazdy na czas.

ksiazka

Olivier Roberts – „Kolarstwo przewodnik dla początkujących”

Kolarstwo przewdownik dla początkujących to sześciostopniowy trening zawierajacy plany treningowe pozwalające uczestniczyć nawet w wyścigach na długich dystansach Znajdziemy tu porady jak unikać kontuzji jak nabyć właściwy rower ubranie sprzęt oraz wiele praktycznych wskazówek.

Walsh David, Ballester Pierre – „Co ukrywa Lance Armstrong. Tajemnice L.A.”armstrong41

Pierre Ballester, 44 lata, francuski dziennikarz sportowy. W latach 1985-1987 był stałym korespondentem Agencji France-Press w Londynie, reporterem „Le Sport”(1988), a w „L`Equipe” zajmował sie kolarstwem i boksem (1989-2001). w latach 1982-1999 ten zdobywca Prix Blondin Tour 1994 relacjonował dziesięć Tour De France. Od 1998 zajmuje się problemem dopingu w kolarstwie.
Dawid Walsch, 48 lat, Irlandczyk, szef działu sportowego w londyńskim „Sunday Times”. Autor ośmiu książek, trzykrotnie wybierany sportowym dziennikarzem roku w Wielkiej Brytanii.
„Jeśli historia Lance`a jest prawdziwa,byłby to największy come back w historii sportu. Jeśli ona nie jest prawdziwa, to jest to największe oszustwo”. greg LeMond w wyiadzie dla Sunday Times, lipiec 2001

J.Illg, E.Spadzińśka – Żak – „Tour de France. Ilustrowana kronika wyścigu”ksiazka1

Idea, która zrodziła się w 19003 roku jako przygoda dla śmiałków przetrwała już ponad 100 lat, obchodząc w 2003 roku swój wielki jubileusz. Najdłuższy, najpiękniejszy i najsłynniejszy wyścig kolarski na świecie we wszelkich jego niezwykłych aspektach oto zawartość tego albumu. Znajdziemy tu przegląd wszystkich edycji wyścigu od premiery w 1903 roku aż do szóstego triumfu Lance’a Armstronga w 2004 roku. Narodziny Touru. Anegdoty, tragedie, zmagania. Nieznane epizody. Znakomite zdjęcia, kompetentne teksty i obszerna część statystyczna a w niej każde zwycięstwo etapowe, wszyscy posiadacze żółtej koszulki i wiele innych danych. Książka, która dokumentuje 100 lat historii kolarstwa.

Jan Ullrich, Hagen Bossdorf – „Wszystko albo nic”ullrich_big

Tour de France stał się celem mojego życia. Z roku na rok coraz bardziej zadręczałem się myślami, aby być wśród najlepszych w Tourze. Czasami to się udawało, czasami nie. Miałem przejść przez najcięższe pojedynki z Miguelem Indurainem, Marco Pantanim i Lancem Armstrongiem. Miałem pokonać najtrudniejsze i najbardziej strome podjazdy – Tourmalet, Mont Ventoux, Alpe d?Huez. Miałem wygrywać etapy i zdobywać żółtą koszulkę, ale jednocześnie doświadczać głodu, zimna i dopingowej nagonki. Tour de France nie da się porównać do niczego innego. Nie znam kolarza, któremu ten wyścig byłby obojętny. Albo go kochasz, albo nienawidzisz. Albo poświęcasz się dla niego całym ciałem i duszą, albo w ogóle nie próbujesz w nim startować. Wszystko albo nic.
Jan Ullrich

„Wszystko albo nic” to credo życiowe Jana Ullricha i tytuł jego autobiografii, w której ze szczegółami opisuje swoją kontrowersyjną historię: niesamowity, szybki wzlot na kolarskie wyżyny i nie mniej spektakularny upadek.

Ryszard Szurkowski – „Skasować tę ucieczkę!”szurek1

Młodzi ludzie nie mogą w ogóle uwierzyć, że Polacy odnosili niegdyś sukcesy w kolarstwie i że ten sport odgrywał w naszym kraju tak dużą rolę – wyznał nam bohater tego odcinka, znakomity polski kolarz Ryszard Szurkowski. Zgodził się, by powstał komiks o nim właśnie po to , by o tych sukcesach przypomnieć.
W tym celu przeniesiemy się w lata 60. i 70. Wówczas to sport odgrywał w życiu Polaków znacznie większą rolę niż dziś, a szczególną pozycję zajmował kolarski Wyścig Pokoju. Co roku w maju kolarze przetaczali się przez Polskę (a także NRD i Czechosłowację), a tłumy ludzi dopingowały ich przy trasie. W całej Polsce zamierało życie na ulicach, bo wszyscy gromadzili się przy radioodbiornikach i telewizorach. I wypatrywali w peletonie polskich biało-czerwonych koszulek. Nie nadaremnie.

Chris Carmichael – „Dogonić mistrza”carmi

W tym poradniku autor ujawnia tajniki treningu, który uczynił z Armstronga niepokonanego mistrza. Od sposobu odżywiania się, przez dokładnie opisane ćwiczenia, po ubiór, sprzęt i pytania z arkuszy psychologii sportowej, pomagające zawodnikowi zidentyfikować silne i słabe strony w rywalizacji z innymi. Sam Armstrong przerwał fenomenalną karierę w 1996 roku, gdy okazało się, że jest chory na raka. Po operacji i chemioterapii wrócił do sportu, trenując zgodnie z podanymi w książce zasadami.

Dimitri Poliszczuk – „Kolarstwo teoria i praktyka treningu”

Książkę tę Autor kieruje do polskich trenerów, pracujących w sporcie wyczynowym. Omówiono w niej współczesny kolarstwo1system treningu kolarskiego na szosie i na torze, ze szczególnym uwzględnieniem zawodników najwyższej klasy.
Dziś należy wyraźnie mówić, że najprostszy sposób poprawienia wyników – poprzez zwiększanie wyników pracy – praktycznie wyczerpał swoje możliwości. Dalszy wzrost wyników może dokonywać się tylko drogą podnoszenia jakości pracy trenera i zawodnika.
Książka jest próbą nowoczesnego opisu systemu treningu kolarzy wysokiej klasy. Tradycyjnie w treningu zawodnika rozpoczynano zwykle od planowania środków i metod, chociaż w systemie treningu nie stanowią one celu, a jedynie instrument do osiągania różnych celów. Biorąc to pod uwagę proces przygotowania kolarzy rozpatrujemy własnie z pozycji celu – a więc działalności startowej.
W pracy wykorzystano współczesne dane naukowe, a także uogólnione doświadczenie treningu czołowych zawodników różnych krajów, mistrzów igrzysk olimpijskich, jak również zwycięzców innych zawodów dużej rangi.