Rosjaninowi udało się obronić przed peletonem i finiszował jako pierwszy z licznej ucieczki. Na jutrzejszym etapie zawodnik Lokosphinx założy żółty trykot lidera.
Vuelta a Castilla y Leon to kolejny z kultowych, hiszpańskich wyścigów etapowych. Pierwszy raz został rozegrany w 1985 roku jako jednodniowa impreza Trofeo Castilla y Leon. Od 1995 roku wyścig stał się wieloetapowy – zwykle rozgrywano cztery odcinki ze startu wspólnego oraz jedna jazda indywidualna na czas. Kolejna zmiana nastąpiła w 2012 roku – ze względu na ograniczone finanse wyścig zredukowano do trzech etapów. Nie zmieniał się tylko charakter wyścigu – zawsze była to bardzo trudna impreza, przeznaczona dla górali. Wygrywali tu m.in. Leonardo Piepoli, Francisco Mancebo, Alexander Winokurow, Ruben Plaza, a rekordzistą pod względem końcowych triumfów jest Alberto Contador z trzema zwycięstwami (2007, 2008, 2010). Rok temu najszybszy był Pierre Rolland – Francuz nie obroni tytułu, gdyż obecnie ściga się na trasie Giro d’Italia.
Po ostatniej zmianie w 2012 roku wyścig nabrał indywidualnego charakteru. Tradycyjnie rozgrywa się dwa etapy określane jako pagórkowate oraz jeden trudny, górski etap. Na łatwiejszych odcinkach najczęściej wygrywają szybcy zawodnicy, a rozstrzygający o losach wyścigu jest etap z wymagającym podjazdem na metę. Górskie etapy zawsze kończą się na kultowych, kastylijskich podjazdach, często znanych z trasy Vuelta a Espana. W ostatnich latach kluczowym wzniesieniem była słynna La Camperona, a wcześniej kolarze pokonywali podjazdy pod Alto de Candelario, Alto de Lubian czy Alto de Navacerrada. Tegoroczna edycja trzyma się tradycji i składa się z trzech etapów – dzisiaj odbył się płaski etap, jutro o losach wyścigu rozstrzygnie podjazd pod La Camperonę, a w niedzielę czeka nas pagórkowaty odcinek do stolicy prowincji, miasta Leon.
Dzisiejszy etap przygotował kolarzy do jutrzejszego, królewskiego odcinka. Prowadził z Aguilar de Campoo do Santibanez de la Pena i liczył 168 kilometrów. Etap był prawie zupełnie płaski i zawodnicy mieli do pokonania jedynie trzy krótkie podjazdy trzeciej kategorii. Końcówka trasy prowadziła lekko w dół i na trzy kilometry przed metą nie było żadnych zakrętów. Idealny etap dla sprinterów, których na liście startowej nie było zbyt dużo. Do startu przystąpił Carlos Barbero Cuesta z ekipy Movistar (jedyna drużyna World Tour w stawce), jego głównymi rywalami mieli być Matteo Malucelli (Androni), Eduard Prades (Caja Rural) czy Jonathan Hivert (Direct Energie). Na niespodziankę liczyły też zespoły Israel Cycling Academy, Medellin Inder oraz liczne portugalskie i hiszpańskie zespoły ze szczebla Continental. W wyścigu nie startuje żaden Polak.
Etap rozpoczął się od krótkiego (2,5 kilometra) ale sztywnego podjazdu pod Alto del Embalse. Kolarze szybko rozwinęli wysokie tempo, lecz mimo to odjechała grupka piętnastu kolarzy, w której jechali m.in. Dayer Quintana (Movistar), Joao Rodriguez (W52 – FC Porto), Alexander Evtushenko (Lokossphinx) czy Robigzon Oyola (Medellin – Inder). Liczna czołówka szybko zaczęła zyskiwać przewagę nad peletonem i na 25. kilometrze różnica wynosiła już prawie dwie minuty. Peletonowi trudno było utrzymać ucieczkę w ryzach – na czoło nie wychodziła najsilniejsza ekipa Movistar, gdyż w czołówce jechał młodszy brat Nairo Quintany. Tym sposobem liczni uciekinierzy stale nadrabiali kolejne minuty nad peletonem.
W połowie etapu ucieczka osiągnęła maksymalną przewagę czterech minut. Peleton zmobilizował się i rozpoczął ostrą pogoń. Na czele dużej grupy pracowała głównie portugalska drużyna Sporting – Tavira oraz hiszpańska Caja Rural. Kilometr po kilometrze peleton nadrabiał sekundy nad ucieczką. Na ostatniej premii górskiej Alto de la Varga (45 kilometrów przed metą) pierwszy był Joao Rodriguez – Portugalczyk przekroczył kreskę premii z przewagą tylko półtorej minuty.
Ostateczna pogoń rozpoczęła się na 25 kilometrów przed końcem etapu. Uciekinierzy mieli jednak jeszcze sporo sił i nadal utrzymywali około minutową przewagę nad rozpędzoną dużą grupą. Do końca nie było wiadomo czy etap zakończy się finiszem z peletonu czy do mety dojedzie ktoś z ucieczki. Na trzy kilometry przed kreską zaatakował Alexander Evtushenko. Rosjanin szybko zyskał niedużą przewagę nad kolegami z ucieczki i zdołał ją utrzymać do końca etapu. Zawodnik grupy Lokosphinx wjechał na metę z przewagą 7 sekund nad Danielem Mestre (Efapel) i Rafaelem Reisem (Caja Rural). Cała ucieczka zdołała dojechać przed peletonem – dużą grupę przyprowadził Matteo Malucelli ze stratą 22 sekund do rosyjskiego zwycięzcy.
To największy sukces zawodnika ekipy Lokosphinx w karierze – do tej pory miał na koncie jedynie triumf w etapie GP Soczi w 2014 roku. Evtushenko został oczywiście liderem wyścigu, jednak jutro będzie mu bardzo trudno obronić żółtą koszulkę na słynnej La Camperonie. Rosjanin prowadzi też w klasyfikacji punktowej, a liderem klasyfikacji górskiej jest Joao Rodriguez (W-52 – FC Porto).
Wyniki 1 etapu Vuelta a Castilla y Leon (Aguilar de Campoo – Santibanez de la Pena, 168 km)
Lokata Zawodnik Drużyna Czas
01 | Alexander Evtusąhenko | Lokosphinx | 03:58:35 | |
02 | Daniel Mestre | Efapel | + 07 | |
03 | Rafael Reis | Caja Rural – Seguros RGA | + 07 | |
04 | Jonathan Hivert | Direct Energie | + 07 | |
05 | Dayer Quintana | Movistar Team | + 07 | |
06 | Oscar Rodriguez | Euskadi Basque Country – Murias | + 07 | |
07 | Daniel Rozo | Bicicletas Strongman | + 07 | |
08 | Joao Rodrigues | W52 – FC Porto | + 07 | |
09 | Mattia Cattaneo | Androni Giocattoli | + 07 | |
10 | Cesar Nicolas Paredes | Medellin – Exito-Bavaria | + 07 | |
11 | Romain Sicard | Direct Energie | + 07 | |
12 | Victor Etxeberria | Radio Popular – Boavista | + 07 | |
13 | Jesus Del Pino | Efapel | + 07 | |
14 | Samuel Blanco Prol | LA Aluminios – Metalusa BlackJack | + 07 | |
15 | Oscar Adalberto Quiroz | Burgos – BH | + 07 | |
16 | Matteo Malucelli | Androni Giocattoli | + 22 | |
17 | Sergey Shilov | Lokosphinx | + 22 | |
18 | Mihkel Raim | Israel Academy Team | + 22 | |
19 | Domingos Goncalves | Radio Popular – Boavista | + 22 | |
20 | Daniel Lopez Parada | Burgos – BH | + 22 | |
21 | Juan Ignacio Perez | W52 – FC Porto | + 22 | |
22 | Daniel Freitas | W52 – FC Porto | + 22 | |
23 | Mamyr Stash | Lokosphinx | + 22 | |
24 | Jacobo Ucha Rodriguez | W52 – FC Porto | + 22 | |
25 | Dmitry Sokolov | Lokosphinx | + 22 | |
26 | Awet Gebremedhin Andemeskel | Kuwait – Cartucho | + 22 | |
27 | Rafael Silva | Efapel | + 22 | |
28 | Adrian Gonzalez | Euskadi Basque Country – Murias | + 22 | |
29 | Weimar Alfonso Roldan | Medellin – Exito-Bavaria | + 22 | |
30 | Garikoitz Bravo | Euskadi Basque Country – Murias | + 22 | |
31 | Alexander Vdovin | Lokosphinx | + 22 | |
32 | Carlos Barbero Cuesta | Movistar Team | + 22 | |
33 | Jose Manuel Diaz Gallego | Israel Academy Team | + 22 | |
34 | Jorge Cubero Galvez | Burgos – BH | + 22 | |
35 | Óscar Sevilla | Medellin – Exito-Bavaria | + 22 | |
36 | Rodolfo Andres Torres | Androni Giocattoli | + 22 | |
37 | Lilian Calmejane | Direct Energie | + 22 | |
38 | Mateo Garcia Castañeda | Efapel | + 22 | |
39 | Richard Carapaz | Movistar Team | + 22 | |
40 | Alvaro Trueba Diego | Efapel | + 22 | |
41 | Marvin Orlando Angarita | Equipo Bolivia | + 22 | |
42 | Bryan Nauleau | Direct Energie | + 22 | |
43 | Antonio Pedrero | Movistar Team | + 22 | |
44 | Jaime Roson García | Caja Rural – Seguros RGA | + 22 | |
45 | Benat Txoperena | Euskadi Basque Country – Murias | + 22 | |
46 | Ibai Salas | Burgos – BH | + 22 | |
47 | Egan Arley Bernal | Androni Giocattoli | + 22 | |
48 | Jason Lowndes | Israel Academy Team | + 22 | |
49 | Daniel Sanchez Cidoncha | Radio Popular – Boavista | + 22 | |
50 | Frederico Figueiredo | Sporting Clube de Portugal-Tavira | + 22 | |
51 | Eloy Teruel Rovira | Team Sapura Cycling | + 22 | |
52 | Luis Gomes | Radio Popular – Boavista | + 22 | |
53 | Luis Afonso | LA Aluminios – Metalusa BlackJack | + 22 | |
54 | Fabricio Ferrari | Caja Rural – Seguros RGA | + 22 | |
55 | Robigzon Oyola | Medellin – Exito-Bavaria | + 22 | |
56 | Marco Frapporti | Androni Giocattoli | + 22 | |
57 | Omar Mendoza | Equipo Bolivia | + 22 | |
58 | Davide Rebellin | Kuwait – Cartucho | + 22 | |
59 | Carlos Jimenez | Equipo Bolivia | + 22 | |
60 | Eduard Prades | Caja Rural – Seguros RGA | + 22 | |
61 | Julian Barrientos | Equipo Bolivia | + 22 | |
62 | Alvaro Robredo Crespo | Burgos – BH | + 22 | |
63 | Sergio Pardilla | Caja Rural – Seguros RGA | + 22 | |
64 | Pablo Torres Muino | Burgos – BH | + 22 | |
65 | Ivan Ramiro Sosa | Androni Giocattoli | + 22 | |
66 | Nuno Bico | Movistar Team | + 22 | |
67 | Dmitriy Strakhov | Lokosphinx | + 22 | |
68 | Jason Christie | Team Sapura Cycling | + 22 | |
69 | Edwin Yair Torres | Kuwait – Cartucho | + 22 | |
70 | Cesar Fonte | LA Aluminios – Metalusa BlackJack | + 22 | |
71 | Angel Sanchez Rebollido | W52 – FC Porto | + 22 | |
72 | Oscar Eduardo Sanchez | Bicicletas Strongman | + 22 | |
73 | Tony Hurel | Direct Energie | + 22 | |
74 | Andrea Vendrame | Androni Giocattoli | + 22 | |
75 | Antonio Carvalho | W52 – FC Porto | + 22 | |
76 | Didier Alexander Sastoque Pulido | Bicicletas Strongman | + 22 | |
77 | Steven Calderon | Bicicletas Strongman | + 22 | |
78 | Aristobulo Cala | Bicicletas Strongman | + 22 | |
79 | Antonio Angulo Sampedro | LA Aluminios – Metalusa BlackJack | + 22 | |
80 | Sergey Vdovin | Lokosphinx | + 22 | |
81 | Pablo Guerrero | Radio Popular – Boavista | + 22 | |
82 | Thomas Voeckler | Direct Energie | + 22 | |
83 | Tyler Williams | Israel Academy Team | + 22 | |
84 | Jose Gutiérrez Revuelta | Kuwait – Cartucho | + 22 | |
85 | Alessio Taliani | Androni Giocattoli | + 22 | |
86 | Hector Carretero Milla | Movistar Team | + 22 | |
87 | Joaquim Silva | W52 – FC Porto | + 22 | |
88 | Axel Costa Soria | Kuwait – Cartucho | + 22 | |
89 | Perrig Quemeneur | Direct Energie | + 22 | |
90 | Gilber Zurita Ferrufino | Equipo Bolivia | + 22 | |
91 | Juan Esteban Arango | Medellin – Exito-Bavaria | + 22 | |
92 | Julen Irizar Laskurain | Euskadi Basque Country – Murias | + 22 | |
93 | Diego Rubio Hernandez | Caja Rural – Seguros RGA | + 22 | |
94 | Joni Brandao | Sporting Clube de Portugal-Tavira | + 22 | |
95 | Guillaume De Almeida | LA Aluminios – Metalusa BlackJack | + 22 | |
96 | Filipe Cardoso | Radio Popular – Boavista | + 22 | |
97 | Sergio Paulinho | Efapel | + 22 | |
98 | Egor Silin | Radio Popular – Boavista | + 22 | |
99 | Brayan Ramirez | Medellin – Exito-Bavaria | + 22 | |
100 | Mikel Bizkarra | Euskadi Basque Country – Murias | + 22 | |
101 | Daniel Turek | Israel Academy Team | + 22 | |
102 | Rinaldo Nocentini | Sporting Clube de Portugal-Tavira | + 22 | |
103 | Henrique Casimiro | Efapel | + 22 | |
104 | Hugo Sancho | LA Aluminios – Metalusa BlackJack | + 22 | |
105 | Jesus Ezquerra Muela | Sporting Clube de Portugal-Tavira | + 22 | |
106 | Roberto Carlos Gonzalez Castillo | Bicicletas Strongman | + 22 | |
107 | Bruno Silva | Efapel | + 22 | |
108 | David Livramento | Sporting Clube de Portugal-Tavira | + 22 | |
109 | Jair Perez | Team Sapura Cycling | + 22 | |
110 | Marcos Jurado Rodriguez | Burgos – BH | + 22 | |
111 | Aitor Gonzalez Prieto | Euskadi Basque Country – Murias | + 22 | |
112 | Juan Sebastian Tamayo | Bicicletas Strongman | + 22 | |
113 | Javier Ignacio Montoya | Medellin – Exito-Bavaria | + 22 | |
114 | Ivan Martinez Jimenez | Equipo Bolivia | + 22 | |
115 | Walter Vargas | Medellin – Exito-Bavaria | + 22 | |
116 | Victor Niño Corredor | Team Sapura Cycling | + 35 | |
117 | David Arroyo | Caja Rural – Seguros RGA | + 37 | |
118 | Miguel Angel Benito | Caja Rural – Seguros RGA | + 37 | |
119 | Luis Lemus | Israel Academy Team | + 37 | |
120 | Carlos Amurrio | Equipo Bolivia | + 37 | |
121 | Piter Campero | Equipo Bolivia | + 37 | |
122 | Carlos Becerra | Bicicletas Strongman | + 45 | |
123 | Artem Samolenkov | Lokosphinx | + 08:25 | |
124 | Muhammad Fitri Saharil | Team Sapura Cycling | + 09:35 | |
125 | Matt Boys | Kuwait – Cartucho | + 09:35 | |
126 | Fabrice Jeandesboz | Direct Energie | + 09:35 | |
127 | Raul Castrillo Sedano | Burgos – BH | + 09:35 | |
128 | Mukshin Al-Redha Misbah | Team Sapura Cycling | + 09:35 | |
129 | Luis Fernandes | Sporting Clube de Portugal-Tavira | + 09:35 | |
130 | Muhamad Zawawi Azman | Team Sapura Cycling | + 09:35 | |
131 | Shaun-Nick Bester | Sporting Clube de Portugal-Tavira | + 09:35 | |
132 | Mario Gonzalez Salas | Sporting Clube de Portugal-Tavira | + 09:35 | |
133 | Aviv Yechezkel | Israel Academy Team | + 13:56 | |
134 | Roy Goldstein | Israel Academy Team | + 17:18 | |
135 | Joao Carlos Araujo Matias | LA Aluminios – Metalusa BlackJack | + 17:18 | |
136 | Izzat Hilmi Abdel Halili | Team Sapura Cycling | + 20:33 | |
DNS | Fernando Grijalba | Kuwait – Cartucho | ||
DNS | Zulmiro Magalhaes | LA Aluminios – Metalusa BlackJack | ||
DNF | Adriano Malori | Movistar Team | ||
DNF | Xuban Errazquin Pérez | Radio Popular – Boavista |