fot. Jumbo-Visma

Fem van Empel (Jumbo-Visma) i Laurens Sweeck (Crelan-Fristads) zwyciężyli w wyścigach Krawatencross z cyklu X²O Barkamers Trofee. Dla Fem van Empel był to pierwszy triumf w tęczowej koszulce, zdobytej przed tygodniem w Hoogerheide.

Zawodniczki i zawodnicy rywalizowali dziś w wyścigu Krawatencross, którego dużą część stanowiły odcinki piasku. Oprócz tego, kolarki i kolarze musieli zmierzyć się z przeszkodami do przeskakiwania, a także licznymi, wąskimi zakrętami w leśnej części rundy.

Fem van Empel z pierwszym zwycięstwem w tęczowej koszulce

Najlepszy start w zmaganiach elity kobiet zaliczyły Ceylin del Carmen Alvarado (Alpecin-Deceuninck), Lucinda Brand (Baloise Trek Lions) i Annemarie Worst (777), która wysunęła się na pierwszą pozycję przed rozpoczęciem fragmentu piasku. Nieco gorzej wystartowała Fem van Empel (Jumbo-Visma) – dla liderki X²O Barkamers Trofee był to pierwszy wyścig po zdobyciu tęczowej koszulki.

Wjeżdżając na sekcję leśną w drugiej części rundy, prowadzenie w wyścigu objęła Alvarado, a za nią jechały Brand, Worst i Van Empel. W międzyczasie defekt zaliczyła Manon Bakker (Crelan-Fristads), przez co straciła wiele pozycji. 15 sekund bonifikaty na mecie zdobyła Ceylin del Carmen Alvarado, na drugim miejscu kreskę przecięła Fem van Empel (-10 s), a trzecia była Lucinda Brand (-5 s). Trójka Holenderek zjechała się na piasku na drugim okrążeniu, a po chwili dołączyła do nich Annemarie Worst.

W drugiej części rundy, na atak zdecydowała się Fem van Empel, której tempo była w stanie utrzymać jedynie Ceylin del Carmen Alvarado. Duet zdołał wypracować 10-sekundową przewagę nad Lucindą Brand i Annemarie Worst, która na trzecim okrążeniu odjechała od byłej mistrzyni świata. Zawodniczka 777 była w stanie dołączyć do czołówki, jednak straciła z nią kontakt po błędzie na piasku, popełnionym na czwartej rundzie.

Wjeżdżając na finałowe, piąte okrążenie, Ceylin del Carmen Alvarado miała niewielką stratę do Fem van Empel, której nie zdołała już odrobić. Mistrzyni świata pognała w stronę mety i sięgnęła po pierwszy triumf w tęczowej koszulce, powiększając tym samym swoją przewagę w klasyfikacji generalnej X²O Barkamers Trofee. Podium uzupełniły Ceylin del Carmen Alvarado i Annemarie Worst.

Laurens Sweeck wygrywa zmagania elity mężczyzn

Wyścig elity mężczyzn najlepiej rozpoczęli Laurens Sweeck (Crelan-Fristads) i Kevin Kuhn (Tormans Cyclo Cross Team), którzy jako pierwsi zjechali z fragmentu kostki brukowej, na której ulokowany był start. Z czasem do dwóch zawodników dojechali Vincent Basteaens (Spits CX Team) i Lars van der Haar (Baloise Trek Lions), który po kilku minutach rywalizacji wysunął się na prowadzenie. Mistrz Holandii jako pierwszy ukończył otwierające okrążenie, dzięki czemu zdobył 15 sekund bonifikaty. Kilka sekund za nim jechali Laurens Sweeck (-10 s) i Kevin Kuhn (-5 s).

Na drugiej rundzie Szwajcar został doścignięty przez kilkuosobową grupę pościgową, w której jechali między innymi Eli Iserbyt (Pauwels Sauzen-Bingoal), prowadzący w X²O Barkamers Trofee, Joris Nieuwenhis i Pim Ronhaar (Baloise Trek Lions). Ostatni ze wspomnianych zawodników po chwili zdecydował się na atak i zyskał kilkanaście metrów przewagi. Kończąc trzecie z ośmiu okrążeń, Holender miał 10 sekund straty do Laurensa Sweecka i Larsa van der Haara.

Przed półmetkiem rywalizacji, Ronhaar został doścignięty przez: Nielsa Vandeputte (Alpecin-Deceuninck), Michaela Vanthourenhouta (Pauwels Sauzen-Bingoal), a także Jorisa Nieuwenhuisa i Eliego Iserbyta. Rozpoczynając piaszczysty fragment, zaatakowali Laurens Sweeck, lekko oddalając się od Larsa van der Haara, oraz Pim Ronhaar, który nie dał rady odjechać od swoich rywali z grupy pościgowej. Niedługo później mistrz Holandii doskoczył do koła Laurensa Sweecka i prowadząca dwójka znów jechała razem, kilkanaście sekund przed Elim Iserbytem, napędzającym kilkuosobową pogoń. Na dwie rundy do końca rywalizacji, czołowa dwójka miała 14 sekund przewagi nad: Iserbytem, Ronhaarem i Vanthourenhoutem.

Przez siódme okrążenie prowadzący zawodnicy przejechali razem – dopiero na ostatnim okrążeniu, po bardzo mocnym ataku, od Larsa van der Haara na kilka metrów zdołał odjechać Laurens Sweeck. Zawodnick Crelan-Fristads utrzymał się na prowadzeniu i sięgnął po zwycięstwo. Drugie miejsce zajął mistrz Holandii, a trzeci linię mety przeciął Eli Iserbytem, który wciąż ma ponad 2 minuty przewagi nad mistrzem Holandii w klasyfikacji generalnej cyklu.

Do końca zmagań pozostał jeden wyścig – w Brukseli.

Poprzedni artykułFigueira Champions Classic 2023: Casper Pedersen wygrywa finisz z małej grupy
Następny artykułClásica de Almería 2023: Matteo Moschetti otwiera worek zwycięstw drużyny Q36.5
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments