fot. UCI Cyclocross World Cup

W związku z przerwą na mistrzostwa krajowe, przełajowych zawodników i zawodniczki czeka przerwa od rywalizacji w najbardziej prestiżowych cyklach wyścigów – Pucharze Świata, Telenet Superprestige i X²O Badkamers Trofee.

Pieterse goni Van Empel w Pucharze Świata

Do końca przełajowego sezonu 2022/23 pozostało już tylko kilka tygodni, a co za tym idzie, największe cykle wyścigów są już za półmetkiem. Te najbardziej prestiżowe – Puchar Świata i Telenet Superprestige – są w zasadzie na ostatniej prostej. Zwycięzców serii wyścigów pod egidą Międzynarodowej Unii Kolarskiej poznamy za dwa tygodnie, po wyścigach w hiszpańskim Benidormie i francuskim Besançon. W klasyfikacjach generalnych elity, przewaga lidera i liderki jest całkiem spora, jednak ani Laurens Sweeck (Crelan-Fristads), ani Fem van Empel (Jumbo-Visma), na dwie rundy do końca zmagań nie mogą być pewni zwycięstwa.

Belg, który triumfował w tym roku w dwóch odsłonach Pucharu Świata, ma na swoim koncie 333 punkty – o 24 więcej od Michaela Vanthourenhouta (Pauwels Sauzen-Bingoal). Aktualny mistrz Europy jest jedynym kolarzem, mającym matematyczne szanse na dogonienie Laurensa Sweecka. Za zwycięstwo w pojedynczej rundzie cyklu zdobywa się bowiem 40 punktów. Trzecie miejsce zajmuje zespołowy kolega Vanthourenhouta, Eli Iserbyt, który odpuścił rywalizację o zwycięstwo po upadku w wyścigu w Val di Sole. Ze względu na absencję Belga w dwóch ostatnich wyścigach i brak punktów we włoskiej rundzie serii, znacznie zbliżył się do niego Lars van der Haar (Baloise Trek Lions) – po 12 wyścigach mistrz Holandii ma do swojego rywala zaledwie 3 oczka straty, co zapowiada interesującą walkę o najniższy stopień podium.

Czołowa trójka wyklarowała się natomiast w rywalizacji kobiet, którą zdominowały Fem van Empel (Jumbo-Visma), Puck Pieterse (Alpecin-Deceuninck) i Shirin van Anrooij (Baloise Trek Lions). W pierwszej części sezonu, między innymi za sprawą startu w wyścigach w Stanach Zjednoczonych, gdzie nieobecne były jej rodaczki, spory handicap wypracowała sobie pierwsza z nich, jednak z powodu: upadku i kontuzji odniesionych w Val di Sole, a także kraks na piasku w Zonhoven, mistrzyni Europy ma obecnie „tylko” 35 punktów przewagi nad Puck Pieterse. Biorąc jednak pod uwagę, że do końca rywalizacji w Pucharze Świata pozostały zaledwie dwa wyścigi, można spodziewać się, że Van Empel utrzyma prowadzenie.

Na trzecim miejscu, ze stratą ponad 100 oczek do liderki, plasuje się Shirin van Anrooij, która – po zmianie licencji Puck Pieterse – prowadzi w klasyfikacji generalnej orliczek.

Klasyfikacje generalne Pucharu Świata

Wszystko jasne w Telenet Superprestige?

Na ostatniej prostej jest już cykl Telenet Superprestige – do jego zakończenia pozostał tylko wyścig Middelkerke, zaplanowany na 11 lutego. Po siedmiu rundach, w klasyfikacji generalnej elity kobiet prowadzi Ceylin del Carmen Alvarado (Alpecin-Deceuninck), która zgromadziła 95 oczek – o 4 więcej od drugiej Inge van der Heijden (777). By zwyciężyć, druga z zawodniczek musiałaby zatem uplasować się o 5 pozycji wyżej niż aktualna liderka. Trzecią pozycję, z dorobkiem 89 punktów, okupuje Denise Betsema (Pauwels Sauzen-Bingoal).

Jeszcze większą przewagę ma lider zmagań elity mężczyzn – Lars van der Haar (Baloise Trek Lions), który w Middelkerke powinien przypieczętować triumf w „generalce”. Jeszcze mistrz Holandii (w niedzielę stanie do obrony tytułu) na przestrzeni siedmiu wyścigów uzbierał 90 punktów. Za Van der Haarem plasują się Michael Vanthourenhout (84) i Eli Iserbyt (83).

Klasyfikacje generalne Telenet Superprestige

Otwarta sytuacja w X²O Badkamers Trofee

Wszystko może się jeszcze zdarzyć w X²O Badkamers Trofee, jedynej z trzech wzmiankowanych serii, w której klasyfikacja generalna liczona jest na podstawie czasu zawodników i zawodniczek. Do końca charakterystycznego, również za sprawą towarzyszących mu gumowych kaczek, cyklu pozostały trzy wyścigi – Flandriencross (28 stycznia), Krawatencross (12 lutego) oraz Brussels Universities Cyclocross (19 lutego).

Konkretną przewagę w klasyfikacji generalnej elity mężczyzn ma Eli Iserbyt, do którego drugi Lars van der Haar traci ponad półtorej minuty. Trzeci w „generalce” jest Jens Adams (Chocovit Cycling Team) – jego strata do lidera wynosi przeszło 6,5 minuty, toteż ciężko wyobrazić sobie zmiany w czołowej dwójce.

Wśród kobiet sytuacja na najwyższych pozycjach jest nieco mniej klarowna. W dwóch minutach plasują się bowiem cztery zawodniczki. Po pięciu z ośmiu rund prowadzi Lucinda Brand (Baloise Trek Lions), mająca 49 sekund przewagi Fem van Empel, która… nie wystartowała w dwóch wyścigach z cyklu X²O Badkamers Trofee. Holenderka wielokrotnie powtarzała, że skupia się na Pucharze Świata i imprezach mistrzowskich, ale być może zmieni zdanie, gdy zobaczy, że jest w stanie powalczyć o końcowe zwycięstwo.

Kolejne pozycje zajmują Ceylin del Carmen Alvarado (+1:17) i Denise Betsema (+1:54).

Klasyfikacje generalne X²O Badkamers Trofee: elita mężczyzn, elita kobiet

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments