fot. Jumbo-Visma

Czas na czwartą rundę cyklu X²O Badkamers Trofee, która odbędzie się w belgijskim Herentals. W wyścigach wystartują między innymi: Puck Pieterse, Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck), a także pochodzący z Herentals Wout van Aert (Jumbo-Visma), który wygrywał tam dwukrotnie, na dwie rozegrane edycje.

Po raz pierwszy wyścig X²O Badkamers Trofee w Herentals będzie odbywał się z udziałem publiczności, a co za tym idzie, jego trasa musiała przejść gruntowną przebudowę. W tym roku kolarze i kolarki będą startować w drugą stronę niż w poprzednich latach. Bezpośrednio po zjeździe asfaltu, zjadą na bardzo wymagający, błotnisty fragment, a następnie czeka ich kilka minut kręcenia po nieco bardziej utwardzonej nawierzchni. Dodatkowo, w pierwszej części okrążenia pokonają „górę narciarską”, na którą wjadą po przejechaniu kilkuset metrów po bieżni okalającej boisko w Herentals.

Trasa wije się po wymagającej wspinaczce – zawodnicy i zawodniczki kilkukrotnie będą musieli pod nią podbiegać – ze względu na nachylenie i nawierzchnię podjazdu, będą zmuszeni do zejścia z rowerów. Pozostała część trasy, zważając na warunki atmosferyczne w Belgii, będzie obfitować w błoto.

Jako że – w przeciwieństwie do poprzednich edycji wyścigu – podjazd został ulokowany w pierwszej części rundy, możemy spodziewać się szybkiej selekcji i rozciągnięcia stawki.

Po krótkiej, noworocznej przerwie, do ścigania wracają Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck) oraz Wout van Aert (Jumbo-Visma). Obaj zawodnicy będą szczególnie zmotywowani, by sięgnąć dziś po zwycięstwo – w Herentals urodził się bowiem Wout van Aert, a nic nie smakuje tak, jak pokonanie rywala na jego terenie, o czym Belg poniekąd przekonał się wygrywając wyścig w Diegem, gdzie Mathieu van der Poel nigdy wcześniej nie przegrał.

W rywalizacji zabraknie natomiast Toma Pidcocka (INEOS Grenadiers), który po kraksie na ostatniej rundzie wyścigu w Baal podjął decyzję o odpuszczeniu dzisiejszego wyścigu.

O czołowe lokaty powinni powalczyć zawodnicy zajmujący pierwsze dwie pozycje w klasyfikacji generalnej cyklu X²O Badkamers Trofee – Eli Iserbyt (Pauwels Sauzen-Bingoal) i Lars van der Haar (Baloise Trek Lions). Pierwszy z nich w niedzielę, po wspomnianym upadku Pidcocka, sięgnął po zwycięstwo w Baal. Warto zwrócić też uwagę na Jensa Adamsa (Chocovit Cycling Team) czy Quintena Hermansa (Alpecin-Deceuninck).

Faworytką zmagań kobiet będzie Puck Pieterse (Alpecin-Deceuninck), która powalczy dziś o siódme zwycięstwo w tym sezonie, a o pierwsze w 2023 roku. Pod nieobecność Fem van Empel i Shirin van Anrooij, trudno wyobrazić sobie inny scenariusz, niż zwycięstwo młodej Holenderki.

Z dobrej strony mogą się też pokazać Ceylin del Carmen Alvarado (również Alpecin-Deceuninck), która regularnie kończy wyścigi na podium, a także: Aniek van Alphen, Annemarie Worst (777), wracająca do najwyższej dyspozycji Lucinda Brand (Baloise Trek Lions), a także Denise Betsema (Pauwels Sauzen-Bingoal), pewnie prowadząca w klasyfikacji generalnej cyklu.

Listy zgłoszeń

Zmagania będą transmitowane w Eurosporcie 2/Playerze/GCN+ od 13.40 (kobiety) od 14.55 (mężczyźni).

Zapowiedź Kerstperiode

Zapraszamy do lektury naszego przewodnika przełajowego po sezonie 2022/23.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments