fot. Alpecin-Deceuninck

Dubletem drużyny Alpecin-Deceuninck zakończyła się runda X²O Badkamers Trofee w Herentals – w wyścigu kobiet triumfowała Puck Pieterse, a wśród mężczyzn najlepszy okazał się Mathieu van der Poel.

Piąta runda przełajowego cyklu X²O Badkamers Trofee była rozgrywana na trasie w Herentals. Był to domowy wyścig dla Wouta van Aerta, pochodzącego z tego belgijskiego miasta, ale także ekipy Alpecin-Deceuninck, mającej swoją bazę w Herentals.

Trasa wyścigu była wymagająca i nie brakowało na niej technicznych, błotnistych odcinków. Głównym punktem rundy był jednak podjazd, zwany „górką narciarską”, który zawodnicy i zawodniczki pokonywali kilkukrotnie.

Wyścig kobiet zgodnie z przewidywaniami

Od razu po starcie do wyścigu elity kobiet, na czele ukazały nam się dwa trykoty Alpecin-Deceuninck, należące do Puck Pieterse i Ceylin del Carmen Alvarado. Prowadzenie objęła pierwsza z nich i szybko zaczęła dyktować wysokie tempo. Doprowadziło to do rozciągnięcia stawki już po pierwszym błotnistym fragmencie – razem z dwoma Holenderkami utrzymała się jedynie Leonie Bentveld (Pauwels Sauzen-Bingoal), a kilka sekund dalej kręciła Lucinda Brand (Baloise Trek Lions).

Niedługo później ostatnie dwie zawodniczki zamieniły się pozycjami, a przewagę stopniowo zaczęła wypracowywać sobie Puck Pieterse. Do sporej selekcji doszło na wymagającym podjeździe, gdzie młoda Holenderka na dobre odjechała swoim rodaczkom. Linię mety pierwszego okrążenia przecięła 10 sekund przed Ceylin del Carmen Alvarado (+10 s bonifikaty) i 14 przed Lucindą Brand (+5 sekund bonifikaty), a sama zdobyła 15 bonusowych sekund. Na czwartej pozycji jechała Annemarie Worst (777), a nieco dalej utrzymywała się Sanne Cant (Crelan-Fristads).

Ze względu na defekt, słaby początek wyścigu zanotowała natomiast liderka klasyfikacji generalnej X²O Badkamers Trofee, Denise Betsema (Pauwels Sauzen-Bingoal). Kończąc drugie okrążenie, na którym Lucinda Brand dołączyła do Ceylin del Carmen Alvarado, Betsema traciła do prowadzącej Puck Pieterse ponad 2 minuty.

Na kolejnej rundzie, Pieterse wciąż zyskiwała przewagę nad jadącymi na dalszych pozycjach zawodniczkami. Z powodu lekkiego upadku Lucindy Brand, na drugą pozycję samotnie wysunęła się Ceylin del Carmen Alvarado, jednak po kilku minutach kolarka Baloise Trek Lions dołączyła do swojej rodaczki, a następnie zaczęła się od niej oddalać.

Brand szybko zyskała kilkanaście sekund przewagi nad Alvarado, mającą problemy na technicznych fragmentach trasy. Wykorzystać próbowała to czwarta Annemarie Worst, która w końcówce przedostatniego okrążenia złapała koło zawodniczki Alpecin-Deceuninck. Obie kolarki stoczyły ze sobą zaciętą walkę o trzecie miejsce, w której górą była Annemarie Worst.

Po pewne zwycięstwo sięgnęła Puck Pieterse, a drugie miejsce zajęła Lucinda Brand, nieoczekiwanie obejmując prowadzenie w klasyfikacji generalnej cyklu. Druga Denise Betsema traci do zawodniczki Baloise Trek Lions 26 sekund, a niespełna pół minuty za liderką plasuje się Ceylin del Carmen Alvarado.

Mathieu van der Poel wygrywa po problemie Wouta van Aerta

W wyścigu elity mężczyzn, jako pierwszy z prostej startowej zjechał Lars van der Haar (Baloise Trek Lions), a kolejne pozycje zajmowali Wout van Aert (Jumbo-Visma), Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck), Eli Iserbyt (Pauwels Sauzen-Bingoal), prowadzący w klasyfikacji generalnej X²O Badkamers Trofee, a także Tim Merlier (Soudal – Quick-Step) Na wymagającą wspinaczkę, ulokowaną w pierwszej części rundy w Herentals, jako pierwszy wjechał Jens Adams (Chocovit Cycling Team), który wraz z Woutem van Aertem i Mathieu van der Poelem wypracował sobie kilkusekundową przewagę nad grupką pościgową, utworzoną przez Eliego Iserbyta, Larsa van der Haara oraz Pima Ronhaara (Baloise Trek Lions).

Na drugiej rundzie inicjatywę w pierwszej grupie przejął Wout van Aert, jednak nie decydował się na atak. W przeciwieństwie do Mathieu van der Poela, który na „górce narciarskiej” zdecydowanie przyspieszył, lecz nie dał rady oderwać się od dwójki Belgów, towarzyszących mu w pierwszej części wyścigu w Herentals. Doprowadziło to jednak do oddalenia się liderów od trzyosobowej grupki pościgowej, napędzanej przez Eliego Iserbyta.

Byłym mistrzom świata udało się zgubić Belga z Chocovit Cycling Team na trzeciej z ośmiu rund, jednak – ze względu na chwile przestoju na prostszych fragmentach rundy – Adams cały czas tracił do nich tylko kilka sekund. Tymczasem od grupki pościgowej odpadł Lars van der Haar, którego wyprzedził Quinten Hermans (Alpecin-Deceuninck).

Przed półmetkiem rywalizacji, po lekkich problemach Wouta van Aerta w boksie technicznym, niewielką przewagę wypracował sobie Mathieu van der Poel, ale niedługo później duet znów jechał razem. W międzyczasie, przed rozpoczęciem piątego okrążenia, słabnącego Jensa Adamsa doścignęli Pim Ronhaar i Eli Iserbyt.

Kolarz Chocovit Cycling Team, po defekcie, niedługo później stracił kilkanaście sekund i kilka pozycji – poza Ronhaarem i Iserbytem, wyprzedzili go również Lars van der Haar i Quinten Hermans, powoli doganiający dwójkę jadącą na miejscach 3-4. Na piątej rundzie kolarz Pauwels Sauzen-Bingoal odjechał na ponad 10 sekund swoim rywalom, jednak jego strata do prowadzącej dwójki nie ulegała zmianie. W pogoń za Belgiem, prowadzącym w „generalce” X²O Badkamers Trofee, udał się Lars van der Haar, który dogonił go w ostatniej części szóstego okrążenia.

W ścisłej czołówce wciąż nie dochodziło do żadnych zmian. Taki stan rzeczy utrzymał się do finałowego, ósmego okrążenia, gdzie zobaczyliśmy dwa dwuosobowe wyścigi – o pierwsze i o trzecie miejsce. Mathieu van der Poel i Wout van Aert, niczym lekkoatleci, rozpoczęli ostatni akt swojego pojedynku na bieżni, gdzie szybszy był Belg. Dało mu to pierwszą pozycję na „górce narciarskiej”, gdzie za wszelką cenę chciał zgubić swojego rywala. Ta sztuka mu się jednak nie udała – Mathieu van der Poel podążał za każdym ruchem kolarza Jumbo-Visma niczym cień.

Holender zdecydował się na atak przy boksie technicznym, gdzie zyskał kilka sekund nad Belgiem, zmagającym się z defektem. Mathieu van der Poel nie mógł nie skorzystać z takiej okazji i pognał w stronę mety, gdzie zameldował się jako pierwszy. Drugie miejsce zajął Wout van Aert, a trzeci był Eli Iserbyt, który w sprinterskiej potyczce był szybszy od Larsa van der Haara. Belg z Pauwels Sauzen-Bingoal wyprzedza mistrza Holandii w klasyfikacji generalnej cyklu o niespełna 1,5 minuty.

Kolejny wyścig z cyklu X²O Badkamers Trofee 2022/23 odbędzie się 5 stycznia w Koksijde. Wyścigi będą transmitowane w Playerze/GCN+ od 13.45 (kobiety) od 15.00 (mężczyźni).

Zapowiedź Kerstperiode

Zapraszamy do lektury naszego przewodnika przełajowego po sezonie 2022/23.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments