fot. Baloise Trek Lions

W belgijskim Lille rozegrano dziś przedostatni wyścig z cyklu X²O Badkamers Trofee. W wyścigu elity kobiet triumfowała Lucinda Brand (Baloise Trek Lions), a w wieńczących niedzielną rywalizację zmaganiach mężczyzn najlepszy był Toon Aerts (Baloise Trek Lions).

Lucinda Brand wraca do wygrywania

Wyścig kobiet najszybciej rozpoczęły Marion Norbert Riberolle (Starcasino CX Team), Ceylin del Carmen Alvarado (Alpecin-Fenix) oraz mistrzyni Europy, Lucinda Brand (Baloise Trek Lions). Na początku pierwszej rundy przewagę zyskały Alvarado i Brand, które stale nadrabiały nad swoimi rywalkami. Po nieco gorszym starcie, na trzecią pozycję wysunęła się Denise Betsema (Pauwels Sauzen – Bingoal) – wiceliderka cyklu – ale ze względu na upadek, spadła o kilka pozycji. W końcówce pierwszego okrążenia na zmianę roweru zdecydowała się Lucinda Brand, przez co chwilowo straciła kontakt z Ceylin del Carmen Alvarado, która zajęła pierwsze miejsce na lotnym finiszu, dzięki czemu zdobyła 15 bonusowych sekund do klasyfikacji generalnej.

Niedługo później mistrzyni Europy dojechała do kolarki Alpecin-Fenix i szybko narzuciła bardzo wysokie tempo, dzięki czemu stopniowo zaczęła się od niej oddalać. Z czasem przewaga Lucindy Brand zaczęła się powiększać, a do Ceylin del Carmen Alvarado dojechała Annemarie Worst (777). Na trzeciej rundzie (na 4), Worst odskoczyła od swojej rodaczki, która chwilę później straciła ją z zasięgu wzroku.

Taka sytuacja utrzymała się do końca zmagań – w wyścigu zwyciężyła Lucinda Brand, powiększając prowadzenie w klasyfikacji generalnej cyklu. Drugie miejsce, ze stratą 57 sekund, zajęła Annemarie Worst, a podium uzupełniła Ceylin del Carmen Alvarado, która przecięła linię mety minutę za zawodniczką 777. Wiceliderka X²O Badkamers Trofee – Denise Betsema – uplasowała się dopiero na siódmej pozycji, z prawie 2,5-minutową stratą.

Skuteczna szarża Toona Aertsa

Podobnie jak w poprzednich wyścigach z cyklu X²O Badkamers Trofee, prowadzenie szybko objął Toon Aerts (Baloise Trek Lions) – lider klasyfikacji generalnej – który liczył na zdobycie bonusowych 15 sekund na lotnej premii. Oprócz niego dobrze wystartowali między innymi Corne van Kessel (Tormans Cyclo Cross Team) czy Laurens Sweeck (Pauwels Sauzen – Bingoal), ale kolarz Baloise Trek Lions był w stanie wyrobić sobie nad nimi kilkusekundową przewagę. Jeszcze na pierwszej rundzie od reszty stawki oderwał się wspomniany Sweeck, do którego dołączył Thijs Aerts (Baloise Trek Lions) – brat lidera. Na dalszych pozycjach jechali Eli Iserbyt, Toon Vandebosch (Pauwels Sauzen – Bingoal) i Jens Adams (Hollebeekhoeve Cycling Team).

Toon Aerts zdołał utrzymać się na czele i zgarnął 15 sekund na lotnym finiszu. Mimo wpadnięcia w poślizg na początku drugiej rundy, stale powiększał przewagę nad Laurensem Sweeckiem, z którym kontakt stracił Thijs Aerts. W międzyczasie za jego plecami upadek zaliczył Toon Vandebosch.

Na drugim okrążeniu (z sześciu) na trzecią pozycję wysunął się Michael Vanthourenhout, który zdołał dołączyć do swojego zespołowego kolegi. Na półmetku zmagań duet tracił ponad 35 sekund do samotnie prowadzącego Toona Aertsa. Z kilometra na kilometr zbliżał się do nich Niels Vandeputte (Alpecin-Fenix) – Belg zdołał wzmocnić grupkę pościgową na początku czwartej rundy.

Kolarz Alpecin-Fenix przejął inicjatywę w pogoni, czym „urwał” Laurensa Sweecka. Mimo że Vandeputte mocno naciskał na pedały, strata do Toona Aertsa nie malała – na dwie rundy do mety wynosiła ona ponad 40 sekund. Na piątym okrążeniu tempa Nielsa Vandeputte nie wytrzymał też Michael Vanthourenhout i na finałową rundę czołowa trójka wjechała pojedynczo.

Na szóstym okrążeniu do Belga z Pauwels Sauzen – Bingoal dołączyli Lars van der Haar (Baloise Trek Lions) i Tom Meeusen (Deschacht-Group Hens-Containers Maes). Trójka kolarzy rozegrała emocjonujący finisz o trzecie miejsce, w którym najszybszy był Lars van der Haar. Wcześniej linię mety przecięli Niels Vandeputte oraz Toon Aerts, który odniósł tym samym trzecie zwycięstwo w sezonie 2021/22.

Przed wyścigami elity w Krawatencross rywalizowali zawodniczki i zawodnicy z kategorii młodzieżowych: junior, juniorka i orlik, w których zwyciężali odpowiednio Yordi Corsus (Bert Containers – Pauwels Sauzen CT), Zoe Backstedt (Tormans-Acrog) i Pim Ronhaar (Baloise Trek Lions).

Poprzedni artykułEgan Bernal opuścił oddział intensywnej terapii
Następny artykułVolta a la Comunitat Valenciana 2022: Fabio Jakobsen z etapem, Aleksandr Vlasov z „generalką”
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments