fot. Critterium du Dauphine

Sprawdzian generalny przed Tour de France rozpocznie się 4. czerwca i składać się będzie z ośmiu etapów. Przedostatni etap zakończy się na legendarnym Alpe d’Huez.

Ściganie rozpocznie się w Saint – Etienne. Poza oczywistymi związkami z futbolem miasto jest jedną z francuskich stolic kolarstwa. Tour de France gościło tam 25 razy, Paryż – Nicea 59 razy, a wyścig po Delfinacie 24 razy. Pierwszy etap kończyć się będzie na trzech pętlach na których znajdzie się wspinaczka na Rochetaillée. Kolejne dwa etapy będą okazją dla sprinterów, a czwarty dzień zmagań będzie etapem jazdy indywidualnej na czas wokół Bourgoin-Jallieu.

Zanim faworyci zaczną rywalizację o klasyfikację generalną w wysokich górach piąty etap będzie typowym odcinkiem transportowym, więc i harcownicy będą mieć swoją okazję do walki. Na 175 kilometrach organizatorzy upchnęli aż 6 górskich premii i zapewne nie jeden dzielny Francuz będzie chciał zebrać punkty do walki o koszulkę w grochy.

Walka w górach rozpocznie się na dobre od etapu numer 6. Wówczas to kolarze będą pokonywać niemal 10 kilometrów wspinaczki pod Mont du Chat, gdzie średnie nachylenie dobija do 10%,a ze szczytu do mety będzie prowadzić już tylko zjazd. Siódmy etap to zupełnie nowy podjazd pod Alpe d’Huez. Zanim kolarze jednak dotrą do jednej z najbardziej legendarnych gór w historii kolarstwa będą musieli najpierw zmierzyć się z wspinaczką pod Col de Sarenne, by dotrzeć na ostatnie 4 kilometry wspomnianego Alpe d’Huez.

Królewski etap będzie również ostatnim w całym wyścigu. Po starcie z Albertville kolarze pojadą przez Col des Saisies, Les Aravis i La Colombiere, by na sam koniec losy zwycięstwa rozstrzygnąć na 11 kilometrach podjazdu pod Plateau de Solaison.

Etap 1: 1: Saint-Étienne > Saint-Étienne (170 km)


Etap 2: Saint-Chamond > Arlanc (171 km)

Etap 3: Le Chambon-sur-Lignon > Tullins (184 km)

Etap 4: La Tour-du-Pin > Bourgoin-Jallieu (23.5 ITT)

Etap 5: La Tour-de-Salvagny > Mâcon (175 km)

Etap 6: Parc des Oiseaux Villars-les-Dombes > La Motte-Servolex (145.5 km)

Etap 7: Aosta > Alpe d’Huez (167.5 km)

Etap 8: Albertville > Plateau de Solaison (115 km)

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments