Niełatwe zadanie czeka w najbliższych dniach lidera klasyfikacji BGŻ ProLigi Tomasza Smolenia z teamu Bank BGŻ. W rozpoczynającym się czwartkowym kryterium w Legnicy wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich będzie próbował powiększyć zdobycz punktową, ale rywale są bardzo mocni i zapewne spróbują „zgubić” Smolenia na trudnych, górskich trasach.

„Koszulka lidera będzie zapewne dość często zmieniać właściciela –przewiduje ekspert BGŻ ProLigi Ryszard  Szurkowski – bo wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich jest wysoko punktowany. Każdy etap może zmienić sytuację w czołówce ProLigi. Widać, że polskie ekipy są dobrze przygotowane i można się spodziewać ciekawej rywalizacji.”

Wyścig rozpoczyna się już w czwartek, 3 maja wieczorem, tradycyjnym kryterium w Legnicy, ale jego wyniki nie będą zaliczane do klasyfikacji i posłużą jedynie do przydzielenia koszulek liderów na pierwszy, piątkowy etap.

Na starcie stanie blisko 120 kolarzy z Austrii, Belgii, Czech, Chorwacji, Danii, Niemiec, Słowenii, Włoch i Polski. Wyścig rozpocznie się od mocnego akcentu, bowiem na pierwszym etapie kolarze będą musieli pokonać cztery górskie premie pierwszej kategorii. W sobotę zaplanowano dwa etapy – 30-kilometrową czasówkę w Polkowicach i niespełna 80-kilometrowy, stosunkowo płaski etap wokół tego miasta. Ostatni dzień, to znów górskie wspinaczki na trasie z Dzierżoniowa do Świdnicy. Na uczestników wyścigu czeka w niedzielę aż siedem górskich premii, w tym podjazdy na przełęcze – Walimską, Sokolą i Jugowską.

Profil trasy premiuje zawodników dobrze jeżdżących w górach, ale ważna może być „czasówka”.  W obu specjalnościach wysoką formę u progu sezonu prezentuje doświadczony Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice), który zresztą wygrał już dolnośląski wyścig w 2010 roku, a w ubiegłorocznej edycji zajął drugie miejsce. Kolarz ekipy z Polkowic, który w tym roku zanotował już cztery zwycięstwa, w tym dwa w wieloetapówkach, będzie miał jednak groźnych rywali, zarówno krajowych jak i zagranicznych.  Koszulki  lidera BGŻ ProLigi bronić będzie Smoleń, mając u boku między innymi ubiegłorocznego triumfatora  prestiżowego cyklu – Łukasza Bodnara. Silna będzie też ekipa BDC MarcPol z Marcinem Sapą, Robertem Radoszem czy Adamem Wadeckim.

Także zagraniczni goście awizują bowiem moce ekipy, a na trasie pojawi się kilku zawodników mających na koncie sukcesy w wyścigach najwyższej rangi. W duńskiej ekipie Christina Watches znaleźli się Niemiec Stefan Schumacher (brązowy medalista MŚ 2007), Duńczyk Michael Rasmussen (wielodniowy lider Tour de France 2007) oraz Włoch Angelo Furlan. Dwaj pierwsi mają za sobą dopingowe wpadki i przymusowe przerwy w karierze, ale nadal są zawodnikami wysokiej klasy. W drużynie Dukli Praga pojedzie zwycięzca zeszłorocznego kryterium w Legnicy Alois Kankovsky oraz rutynowany Milan Kadlec. Groźni mogą być także Matej Jurco (PSK Whirlpool), 38-letni austriacki „góral” Harald Totschnig i Słoweniec Jure Golcer (Tirol Cycling Team).

Ubiegłoroczny wyścig Szlakiem Grodów Piastowski wygrał Słoweniec Robert Vrecer, który podczas „czasówki” uzyskał sporą przewagą w klasyfikacji i utrzymał prowadzenie podczas ostatniego, górskiego etapu, przyjeżdżając na metę w kilkuosobowej czołówce.

Grody to trzecia w sezonie także kolejna odsłona cyklu BGŻ ProLiga, a wyścig zaliczono do kategorii SUPER, co powoduje, że wyższa jest punktacja do klasyfikacji generalnej. Podczas Grodów punkty zbierać będzie także pierwsza trójka na mecie każdego etapu. Za zwycięstwo w klasyfikacji łącznej zwycięzca zgarnie aż 100 pkt, a czołowa trójka na mecie etapu otrzyma odpowiednio 25 pkt, 15 i 5 punktów.

Aktualna klasyfikacja BGŻ Proligi > tutaj

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments