„Ci którzy używają niedozwolonych środków, muszą zapłacić odpowiednią cenę i zostać ukarani,” tak powiedziała dziś legenda belgijskiego kolarstwa, Eddy Merckx wypowiadając się jednocześnie, że różne sporty mają różne poziomy kontroli antydopingowych, podkreślając że nie wszyscy zawodnicy są traktowani jednakowo.

Konkretnie były kolarz miał tu na myśli przypadek Alberto Contadora. 65-latek powiedział dla belgijskiej telewizji RTBF że “Jeśli Contador jest winny, powinien być surowo ukarany.” Zwycięzca Tour de France dodaje, że nie ma jeszcze wyrobionego zdania na temat afery Hiszpana.

“Problemem jest to, że ludzie w sprawie dopingu nie są traktowani równo,” powiedział Merckx. “W innych sportach wygląda to zupełnie inaczej. Kolarstwo to sport, w którym jest najwięcej kontroli antydopingowych niż w innych dyscyplinach.

Merckx nieco wcześniej dla Gazzetta dello Spor powiedział , że wierzy w Contadora, który zaprzecza aby korzystał z środków dopingujących, lub innych zakazanych substancji. “To było by bardzo źle dla kolarstwa, jeśli Contador nie okazał by się wiarygodny,” oświadcza na łamach włoskiej gazety.

Contador miał pozytywny wynik na Clenbuterol w trakcie Tour de France. Jednak zawodnik twierdzi, że dodatni wynik testu był spowodowany skażonym mięsem. Hiszpański Związek Kolarski jeszcze nie rozpoczął formalnego postępowania wyjaśniającego tę sprawę.