Przedstawiamy naszym Czytelnikom sylwetkę drugiego zawodnika tegorocznego Tour de France. Ten utalentowany kolarz bierze także udział w rozpoczynającej się dzisiaj Vuelcie a Espana, razem z swoim bratem Frankiem.

Andy Schleck urodził się 10 czerwca 1985 r. w Luksemburgu, jako najmłodszy z trzech synów państwa Gaby i Johny Schleck’ów. Starszy brat Andy’ego – Frank jest również kolarzem, najstarszy brat zajmuje się polityką. Ojciec Schleck’ów, Johny był również zawodowym kolarzem, startował w latach 1965 – 1974. W Tour de France został sklasyfikowany najwyżej na 19. miejscu, w 1970 r. W Vulecie wygrał jeden etap. Zdobył także Mistrzostwo Luksemburga. Dziadek Andy’ego także był kolarzem.

Młody Andy stawiał swoje pierwsze kolarskie „kroki” w VC Roubaix Cycling Club. Tam został zauważony przez Cyrille Guimard’a. Guimard określił młodego Schlecka jako największy talent kolarski z jakim miał okazję się spotkać. Andy Schleck jeszcze jako amator Flèche du Sud. Na tym wyścigu przyglądał mu się Bjarne Riis, menedżer Team CSC. W tej ekipie ścigał się już Frank Schleck. Riss zapytał starszego brata, czy Andy byłby zainteresowany podpisaniem kontraktu. Odpowiedź była natychmiastowa: „Oczywiście”. I tak Andy znalazł się w szeregach Team CSC (od 1 IX 2004 r.). Młody Luksemburczyk oficjalnie zadebiutował w Pro Tourze w 2005 r. w wyścigu Volta a Catalunya.

W 2005 r. bracia Schleck podzielili się narodowymi tytułami: Frank został mistrzem ze startu wspólnego, a Andy w jeździe na czas. W 2006 na trasie GP Cholet uczestniczył w kraksie i efekcie musiał pauzować 9 tygodni, ale po powrocie do treningów znalazł się w świetnej formie. Wygrał etap w Sachsen Tour, a klasyfikacji generalnej uplasował się na 23. pozycji.

W 2007 r. wygrał klasyfikację na najmłodszego kolarza w Giro d’Italia oraz uplasował się na 2. miejscu w klasyfikacji generalnej, zaraz za Danilo Di Luca. W tym samym roku zajął 4. miejsce w Giro di Lombardia.

Rok później Luksemburczyk wygrał klasyfikację dla najmłodszego kolarza podczas Tour de France oraz był kluczowym pomocnikiem dla zwycięzcy wyścigu, Carlosa Sastre. W 2009 r. zwyciężył w Liège–Bastogne–Liège, jako drugi luksemburczyk, który zwyciężył w tym wyścigu od 1954 r. A kilka dni później zajął drugie miejsce w La Flèche Wallonne.

Młody Schleck błysnął formą podczas wielkiej Pętli `09. W klasyfikacji generalnej zajął drugie miejsce za Alberto Contador’em, a przed Lance’m Armstrong’iem. Wygrał klasyfikację na najlepszego młodego kolarza. Na 17. etapie zajął trzecie miejsce za bratem Frank’iem (1. miejsce) i Alberto Contador’em (2. miejsce).

Podczas tegorocznego był, jak dotychczas, najbliżej zwycięstwa, do szczęścia brakowało zaledwie 39 sekund. Trzeci raz pod rząd wygrał klasyfikację na najlepszego młodego zawodnika. Andy jest drugim zawodnikiem, któremu się to udało. Pierwszym, który trzykrotnie wygrał białą koszulkę był Jan Ulrich w latach 1996 – 1998. Młody Schleck jechał w żółtej koszulce lidera przez 6 dni.

Od przyszłego sezonu bracia Schleck będą jeździli w nowej drużynie, tworzonej w Luksemburgu, która będzie prowadzona przez Kim’a Andersen’a.

Galopente

http://andyschleckofficial.com/

http://www.team-saxobank.com/

http://www.cyclingarchives.com/coureurfiche.php?coureurid=9556

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments