W związku z rozpoczynającym się jutro Tour de Pologne, prezentujemy jego ubiegłorocznego zwycięzcę. Wśród największych sukcesów Alesandro Ballana można wymienić Mistrzostwo Świata, 1. miejsce w Wyścigu Dookoła Flandrii, oraz w wyścigu Trzy dni De Panne, nie można też zapomnieć o jego zwycięstwie w naszym narodowym tourze.

Znany w peletonie jako Bontempino. Ksywka ta wzięła się od nazwiska Guido Bontempi, byłego włoskiego kolarza, do którego Ballan jest podobny.

Alessandro Ballan urodził się 6 października 1979 r. Castelfranco Veneto, w północnych Włoszech. Karierę zawodową rozpoczął w 2004 r., podpisując profesjonalny kontrakt z drużyną Lampre. W swoim pierwszym zawodowym sezonie jeździł jako pomocnik dla Romāns’a Vainšteins i Gianluci Bortolami’ego. W 2005 r. starał się jak najlepiej wypaść w wiosennych klasykach. Udało mu się zająć 2. miejsce w wyścigu Trzy dni De Panne oraz 6. w Ronde van Vlaanderen. W sezonie 2005 wywalczył swoje pierwsze zwycięstwo, jako pierwszy zameldował się na mecie czwartego etapu w Eneco Tour of Benelux.

W 2006 r. Ballan startował w wiosennych klasykach jako godny poszanowania rywal, nie patrzono już  na niego z lekceważeniem. Zwyciężył w Trofeo Laigueglia, drugie miejsce zajął w e E3 Prijs Vlaanderen. Był piąty w Ronde van Vlaanderen, potem trzeci w Paryż-Roubaix, po dyskwalifikacji Petera Van Petegema, Władimira Gusiewa i Leifa Hoste. Trzecie miejsce zajął w klasyfikacji generalnej w Tirreno–Adriatico. W dalszej części sezonu, Ballan był drugi etapie dwunastym w Tour de France. Nieźle pojechał także w polski wyścigu, zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej w Tour de Polotne. Ballan zajął szóste miejsce w rankingu ProTour.

W 2007 r. Ballan miał pecha, złamał obojczyk podczas Tirreno–Adriatico. Pomimo kontuzji włoski zawodnik wziął udział w Milan – San Remo, gdzie dał z siebie wszystko by lider Daniele Bennati zwyciężył, niestety wygrał Oscar Freire. Po dwóch tygodniach, Ballan wygrał Trzy Dni De Panne. Ósmego kwietnia Ballan wygrał Ronde van Vlaanderen, na finiszu wyprzedził Belga Leifa Hoste. Ballan jest pierwszym Włochem, któremu udało się wygrać Ronde van Vlaanderen i De Panne w jednym sezonie. 19 sierpnia wygrał Vattenfall Cyclassics, wyprzedzając na mecie Oscara Freire i Geralda Ciolka.

Rok 2008 nie był tak udany jak 2007 r., w Paris–Roubaix zajął 3. miejsce. Nie udało mu się obronić tytułu w Ronde van Vlaanderen, rywalizację zakończył na trzecim miejscu. Wziął udział we wszystkich wielkich tourach – Giro, TdF i w Vuelcie (wygrał jeden etap i założył złotą koszulkę lidera). Ale to, że nie obronił tytułów z poprzedniego roku zrewanżował sobie we wrześniu. W tymże miesiącu Ballan zdobył Mistrzostwo Świata. Ballan zaatakował 1500 metrów przed metą, linię mety przekroczył z przewagą 3 sekund.

W 2009 r. Alesandro Ballan zachorował na cytomegalię i z tego względu zabrakło go w wiosennych klasykach. Największym osiągnięciem Włocha w zeszłym sezonie było zwycięstwo w Tour de Pologne. Od sezonu 2010 Ballan jeździ w barwach ekipy BMC Racing Team.

Bibliografia:

B. Tuszyński, Złota księga kolarstwa światowego, Warszawa 2000.

http://www.bmc-racing.com/int-en/team/team/alessandro-ballan.html