No i nareszcie kolarze zakończyli zmagania w tegorocznym lé Tour de France. I znowu wygrał Contador, który widocznie obrał sobie za cel doścignięcie wyczynu Lanca Armstronga, który 7-krotnie wygrał „Wielką Pętlę”. W tym roku blisko Hiszpana był Schleck, a nawet zaryzykuje stwierdzenie, że Alberto żerował na Schlecka nieszczęściu. Wszyscy pamiętamy co przydarzyło się młodemu Luksemburczykowi na trasie 15. etapu tegorocznego wyścigu do Bagneres de Luchon.

Na 22. kilometry przed metą przy próbie ucieczki od grupki Contadora, Andyemu spadł łańcuch. Próbujący go dojść Vinokourov krzyknął przez radio do dyrektora Astany, że Schleck ma defekt. Dyrektor – Yvon Sanquer nie musiał nic mówić Alberto, który sam zobaczył, że kolarzowi Saxo Banku spadł łańcuch i ruszył jak „z kopyta” na przód, że aż Andy mógł tylko odprowadzić go wzrokiem. Sam poradził sobie z defektem, ale strata wynosiła ponad 20 sekund. Na podjeździe nadrabiał jak tylko mógł straty poniesione przez ten defekt. Ale do mety nie dogonił Alberto i strata na macie tego etapu wyniosła 39 sekund, a przed etapem Andy miał przewagę nad Alberto 31 sekund.

To smutne spojrzenie Luksemburczyka podczas dekoracji Contadora jako lidera wyścigu wiele mówi, że przykro mu było, bo Contador postąpił nie fair.

Hiszpan na następny dzień przeprosił, ale niesmak pozostał. Pozostało walczyć liderowi Saxo Banku i próbować uciekać pod koniec etapu na Col du Tourmalet, ale Hiszpan ani myślał puścić Schlecka.

Zresztą, jak było Państwo pamiętacie.

Andy Schleck miał jeszcze okazje do nadrobienia strat na sobotniej czasówce, ale tylko stracił pół minuty do Contadora.

No cóż, tegoroczny Tour de France minął pod dyktando zachowania nie fair Contadora z 15. etapu, ale także wiadomości, że Lance Armstrong kończy karierę zaraz po „Wielkiej Pętli”. W ten sposób zakończyła się era Lanca w TdF. Nie będzie ósmego triumfu we Francji.

Wygląda na to, że Andy Schleck, jeśli utrzyma tę formę i znajdzie zespół z tak dobrymi, a nawet lepszymi pomocnikami niż Contadora to może za rok wygrać Tour de France. Czemu ma szukać? Bo podobno zapowiedział, iż po sezonie opuszcza duński zespół.  Już nawet po incydencie na 15. etapie Bjarne Riis – dyrektor sportowy Saxo Banku bronił bardziej Contadora, niż swojego podopiecznego.

Sporo mówi się o tym, że po sezonie do Saxo Banku przejdzie z Astany Alberto Contador. Gdzie się uda Andy Schleck? Tego nie wiemy. Ale na to przyjdzie nam czekać do końca sezonu.

Dla nas rzeczą ważniejszą jest zbliżający się wielkimi krokawi Tour de Polotne. Po raz pierwszy miliony widzów Eurosportu będą mogli zobaczyć z bliska jak wygląda wyścig dookoła Polski.

To bardzo ważne dla nas, bo wiele ludzi zobaczy jak wygląda Polska i jakie trasy oferuje kolarzom Czesław Lang na tegorocznym wyścigu.

Z wielkim zaciekawieniem będę się przyglądał temu co będzie się dziać na trasach tegorocznego wyścigu. Mam nadzieję, że w tym roku Tour de Pologne wygra któryś z Polaków.

Tradycyjnie w naszym narodowym wyścigu wystąpi Reprezentacja Polski. Na jej czele stanie Marek Rutkiewicz, który w zeszłym roku był 6 i zwyciężył w klasyfikacji górskiej.

Czyli pozostaje nam tylko czekać do 1. sierpnia. Do usłyszenia z tras TdP!

Piotrek Więcławek