Jego największym osiągnięciem jest zwycięstwo w prestiżowym Tour de France. Zwycięzcą Wielkiej Pętli został w dosyć nietypowy sposób: po dyskwalifikacji, zajmującego pierwsze miejsce Floyda Landisa.

Jest szóstym Hiszpanem, który zwyciężył w TdF. Jeździł w takich zespołach jak: Phonak, Caisse d’Epargne, Astana. Ostatnio ogłosił zakończenie kariery.

Oscar Pereiro urodził się 3 sierpnia 1977 r. w Pontevedra w hiszpańskiej Galicji. Kolarstwem interesował się od małego, niestety problemem dla młodego Oscara był jego wzrost, niestety był zbyt niski i ciężko było dopasować do niego odpowiedni rozmiar ramy.

Swoją zawodową przygodę z kolarstwem rozpoczął w portugalskiej drużynie Porta da Ravessa, z którą podpisał kontrakt w 2000 r. Dwa lata później przeniósł się do Phonak Hearing Systems, gdzie jeździł do 2005 r., kiedy to znów zmienił barwy klubowe i zaczął jeździć dla Caisse d’Epargne.

W Wielkiej Pętli zadebiutował w 2004 r., zajął wtedy 10. miejsce. Od początku swej kariery Pereiro był zawodnikiem niezwykle walecznym w 2005 r. został uhonorowany tytułem najwaleczniejszego zawodnika podczas Tour de France. Rok później był autorem Nielaba sensacji po 13. etapie założył żółtą koszulkę. Walka o końcowe zwycięstwo toczyło się miedzy Hiszpanem a Amerykaninem Lloydem Landisem, który w efekcie zwyciężył. Niestety Landis został zdyskwalifikowany ze względu na stosowanie niedozwolonych substancji. Zwycięstwo przeszło do rąk Pereiro, który mówił: „Teraz czuję się jak zwycięzca Tour de France, a cała afera nie powinna umniejszać mojego zwycięstwa.”

18 stycznia 2007 „Le Monde” podała do wiadomości, że również Pereiro był pod wpływem dopingu na Tour de France 2006. Rzekomo, po 14. etapie znaleziono salbutamol w dwóch próbkach moczu (jest powszechnie stosowany przy astmie i może być używany podczas wyścigu, gdy zawodnik dostarczy zaświadczenie lekarskie o konieczności przyjmowania tego leku). Po kilku dniach sprawę umorzono, gdyż Agencja Antydopingowa stwierdziła, że Pereiro przedstawił wystarczające dowody na to, że faktycznie choruje na astmę.

Start w Wielkiej Pętli w 2008 r. zakończył się nieszczęśliwie. Podczas 15. etapu podczas zjazdu z Col Agnel zderzył się ze znakiem, co spowodowało, że hiszpański zawodnik był zmuszony wycofać się z wyścigu. Doznał złamania ramienia, został przewieziony do szpitala w Cuneo.

Wśród największych sukcesów Pereiro należy wymienić:

  • Mistrz Hiszpanii U23 w Cyclo-Crossie (1998),
  • Classique des Alpes (2004),
  • 10. miejsce w Tour de France (2004, 2005),
  • 2. miejsce w Tour du Limousin (2007),
  • 3. miejsce w Szosowych Mistrzostwach Hiszpanii (2008).

Źródło:

http://www.kecprosport.com/deportistas/oscar-pereiro/

Galopente