proligaRobert Radosz z grupy DHL Author zwyciężył w klasyfikacji generalnej cyklu kolarskiej Pro-Ligi Arkus & Romet w sezonie 2009.

Drugie miejsce zajął Mateusz Taciak (Mróz Action Uniqa) a trzeci był Tomasz Kiendyś (CCC Polsat Polkowice). W klasyfikacji drużynowej zwycięstwo odniosła drużyna CCC Polsat Polkowice przed zespołami DHL Author i Mróz Action Uniqa. W tegorocznej Pro-Lidze Arkus & Romet kolarze rywalizowali łącznie podczas jedenastu wyścigów, pięciu etapówek, czterech klasyków i dwóch wyścigów o Mistrzostwo Polski.

Rywalizacja w cyklu najważniejszych wyścigów w Polsce rozpoczęła się Memoriałem Andrzeja Trochanowskiego, który zakończył się sukcesem Mateusza Taciaka. Młody kolarz grupy Mróz Action Uniqa, jako pierwszy założył koszulkę lidera kolarskiej Pro-Ligi Arkus & Romet 2009. Początek rywalizacji należał zdecydowanie do kolarzy grupy Piotra Kosmali. Kolejnym liderem Pro-Ligi został bowiem były Mistrz Polski Mariusz Witecki, zwycięzca etapowego Wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich. Po dobrym występach grupy Mróz Action Uniqa w kolejnych górskich etapowych wyścigach Bałtyk – Karkonosze Tour oraz Małopolskim Wyścigu Górskim koszulkę lidera odzyskał Mateusz Taciak. W tym momencie na czele klasyfikacji znalazło się aż czterech kolarzy Mroza, obok lidera byli to Mariusz Witecki, Mateusz Mróz i Jacek Morajko.

Po rozgrywanych w Dolsku i Borku Wielkopolskim Mistrzostwach Polski na prowadzeniu umocnił się medalista w jeździe na czas Mateusz Taciak. Na czołowych miejscach pojawili się kolarze grupy DHL Author Robert Radosz i Artur Detko, którzy zajęli wysokie miejsca w wyścigu ze startu wspólnego. Po fantastycznym występie w Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków na wysokie czwarte miejsce w Pro-Lidze awansował Artur Król. Włoska grupa Polaka Centrio Della Calzatura nie planowała  jednak dalszych startów w Polsce, stąd nasz reprezentant nie walczył o końcowy sukces.

Zmianę na prowadzeniu w Pro-Lidze przyniósł Wyścig Dookoła Mazowsza, po którym koszulkę lidera założył Robert Radosz. Kolarzowi grupy DHL Author sukces zapewniała obrona koszulki podczas trzech sierpniowych klasyków. Po wyścigu o Puchar Ministra Obrony Narodowej na dystans trzech punktów do lidera zbliżył się drugi w klasyfikacji Mateusz Taciak. Do walki o zwycięstwo w końcowej fazie Pro-Ligi włączyli się kolarze grupy CCC Polsat Polkowice,  po Wyścigu o Puchar MON ubiegłoroczny zwycięzca cyklu Tomasz Kiendyś a po Memoriale Henryka Łasaka mistrz Polski Krzysztof Jeżowski. W decydującej ucieczce podczas kończącego rywalizację w cyklu Pro-Ligi Wyścigu o Puchar Uzdrowisk Karpackich nie znalazł się nikt z wymienionej czwórki, co oznaczało, że z końcowego zwycięstwa w Pro-Lidze Arkus & Romet 2009 cieszył się Robert Radosz. Drugie miejsce zajął Mateusz Taciak a trzeci był Tomasz Kiendyś.

W klasyfikacji drużynowej zwycięstwo zdobyte przed rokiem obroniła grupa CCC Polsat Polkowice, która o dziesięć punktów wyprzedziła zespół DHL Author. Trzecie miejsce ze stratą osiemnastu punktów do zwycięskiej ekipy zajęła grupa Mróz Action Uniqa. Czwarte miejsce zajęła grupa Legia Felt a piąte zarejestrowany w Polsce zespół Utensilnord.

Pełna klasyfikacja indywidualna > tutaj

Klasyfikacja drużynowa > tutaj

Nadesłał: Paweł Krygier – dziękujemy

Foto: Andrzej Dyszyński