0002(2)Małgorzata Jasińska wywalczyła w sobotę w Dolsku tytuł mistrzyni Polski elity kobiet w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego.

Reprezentantka zespołu LUKK Potorscy TSB Barczewo pokonała na finiszu srebrną medalistkę Edytę Jasińską (Emdek Budopol Bydgoszcz). Brązowy medal wywalczyła obrończyni tytułu Paulina Brzeźna, która zbyt późno ruszyła w pogoń za ucieczką. W kategorii młodzieżowej drugi tytuł mistrzyni Polski wywalczyła Katarzyna Pawłowska z zespołu UKS Jedynka Limaro Kórnik.

W wyścigu kobiet open na starcie stanęły 42 zawodniczki, w tym przygotowujące się do startu na mistrzostwach Europy zawodniczki kadry narodowej juniorek, które zgodnie z planem miały przejechać niepełny dystans. Przez cały wyścig kibice mogli obserwować wiele ataków. Odjazdów próbowały między innymi Paulina Brzeźna (Red Sun Cycling Team), Bogumiła Matusiak (Tramwajarz Łódź), Katarzyna Pawłowska i Magdalena Zamolska (UKS Jedynka Limaro Kórnik), jednak najdłużej przed peletonem utrzymywały się Karolina Gryko (Tramwajarz Łódź) i Sylwia Kapusta (Team Corratec), które pojedynczo uciekały ponad dwie rundy.

Na przedostatnim okrążeniu  wykorzystując zmęczenie rywalek udało się odjechać od peletonu Edycie Jasińskiej (Emdek Budopol Bydgoszcz) oraz Małgorzacie Jasińskiej (LUKK Potorscy TSB Barczewo). Gdy w połowie ostatniej rundy przewaga dwójki wyniosła około minuty, w pogoń za rywalkami pomknęła obrończyni tytułu Paulina Brzeźna (Red Sun Cycling Team). Prowadzące zawodniczki nie pozwoliły się jednak doścignąć i między sobą rozstrzygnęły finisz. Szybsza na finiszu okazała się Małgorzata Jasińska, która sięgnęła po swój pierwszy złoty medal w mistrzostwach Polski elity kobiet. Srebrny medal wywalczyła Edyta Jasińska a brąz przypadł Paulinie Brzeźnej.

Ze spóźnionego o ponad minutę peletonu najszybciej finiszowała Katarzyna Pawłowska (UKS Limaro Kórnik), która  sięgnęła po swoją drugą koszulkę mistrzyni Polski na tych zawodach.  Za plecami nowej mistrzyni kraju linię mety minęły Paulina Cywińska (ALKS Stal Grudziądz) oraz Martyna Klekot (Tadpol Kolejarz Jura Częstochowa), które uzupełniły podium zawodniczek kategorii młodzieżowej.

– W końcówce było wiele prób ucieczek. Miałam nadzieję, że na metę przyjedzie mniejsza grupka i akurat udało nam się odjechać.  Bardzo się cieszę, że zdobyłam swoją pierwszą koszulkę mistrzyni Polski w kategorii elity. Bardzo chciałabym się rozwijać, ale do tej pory kadry narodowej kobiet jak nie było tak nie ma. Medal jest tak naprawdę zasługą mojego taty, także trenera Stafieja, który pomagał mi przy układaniu treningów oraz Andrzeja Piątka, który umożliwił mi start we Francji.  Bez pomocy mojej rodziny, prawdopodobnie zakończyłabym karierę – powiedziała na mecie Małgorzata Jasińska.

Wyniki

Elita, 113 km
1. Małgorzata Jasińska (LUKK Potorscy TSB Barczewo) 3:07:16
2. Edyta Jasińska (Emdek Budopol Bydgoszcz)
3. Paulina Brzeźna (Red Sun) 0.59
4. Katarzyna Pawłowska z zespołu (UKS Jedynka Limaro Kórnik) 1.06
5. Ewelina Cywińska (ALKS Stal Ekobud Grudziądz)
6. Martyna Klekot (Tadpol Kolejarz Jura Częstochowa)
7. Monika Krawczyk (Tadpol Kolejarz Jura Częstochowa)
8.  Monika Grzebinoga (LUKK Potorscy TSB Barczewo)
9. Sylwia Kapusta (Coratec Team)
10. Magdalena Pyrgies (GK Zagłębie Sosnowiec

do lat 23 kobiet, 113 km
1. Katarzyna Pawłowska z zespołu (UKS Jedynka Limaro Kórnik)
2. Ewelina Cywińska (ALKS Stal Ekobud Grudziądz)
3. Martyna Klekot (Tadpol Kolejarz Jura Częstochowa)

Foto+tekst: Paweł Krygier