Foto: @barthazen / Parkhotel Valkenburg Cycling Team

Lorena Wiebes (Parkhotel Valkenburg Cycling Team) wygrała po finiszu z grupy etap 2a. Liderką pozostała Marianne Vos (WaowDeals Pro Cycling).

Trzeci dzień ścigania w belgijskim wyścigu dla kobiet przyniósł dwa półetapy. O godzinie 11 panie stanęły na starcie w Sint-Laureins. Na rundach wokół tej miejscowości miały pokonać ponad 98 kilometrów, a na trasie czekało na nich osiem sektorów brukowanych.

Niestety już na drugiej rundzie mieliśmy kraksę w peletonie i wyścig na moment musiał zostać zneutralizowany.

Niedługo przed jedyną dziś lotną premią peleton podzielił się na kilka grupek, a w pierwszej jechały wszystkie faworytki, w tym Eugenia Bujak (BTC City Ljubljana). Właśnie Gienia wygrała premię i została nową liderką tej klasyfikacji.

Po kolejnych sektorach brukowanych kilka grup zjechało się i na czele kręciło ponad 60 zawodniczek. 15 kilometrów przed metą z czołówki zaatakowała Moniek Tenniglo (FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope). Za Holenderką mocne tempo dyktowała ekipa Alé Cipollini i siedem kilometrów dalej ta ucieczka przeszła do historii.

W sprincie najlepsza okazała się Lorena Wiebes (Parkhotel Valkenburg Cycling Team). Dla młodziutkiej Holenderki to już czwarty triumf w tym sezonie.

Druga była Jolien d’Hoore (reprezentacja Belgii), a trzecia Emma White (Rally Cycling Women).

Wyniki etapu 2a (TOP 10):

Pozycja Zawodniczka Ekipa Czas
1  WIEBES Lorena Parkhotel Valkenburg Cycling Team 02:26:04
2  D’HOORE Jolien Belgium ,,
3  WHITE Emma Rally Cycling Women ,,
4  FOURNIER Roxane FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope ,,
5  JEULAND-TRANCHANT Pascale Doltcini – Van Eyck Sport ,,
6  VOS Marianne WaowDeals Pro Cycling ,,
7  GARNER Lucy Wiggle High5 ,,
8  CAVALLI Marta Valcar PBM ,,
9  BASTIANELLI Marta Alé Cipollini ,,
10  SIGGAARD Christina Denmark ,,

 

Klasyfikacja generalna po etapie 2a (TOP 10):

Pozycja Zawodniczka Ekipa Czas
1  VOS Marianne WaowDeals Pro Cycling 06:02:30
2  ARCHIBALD Katie Wiggle High5 00:00:05
3  BUJAK Eugenia BTC City Ljubljana 00:00:09
4  KOPECKY Lotte Lotto Soudal Ladies 00:00:10
5  D’HOORE Jolien Belgium 00:00:16
6  KLEIN Lisa Canyon SRAM Racing 00:00:18
7  MATHIESEN Pernille Denmark 00:00:18
8  WORRACK Trixi Canyon SRAM Racing 00:00:21
9  LØNNE Rikke Denmark 00:00:23
10  THOMAS Leah UnitedHealthcare Pro Cycling Women’s Team 00:00:25