fot. Bahrain-Merida

Giovanni Visconti (Bahrain-Merida) wygrał czwarty etap wyścigu Tour of Austria. Wielki pech spotkał jadącego po etapowe zwycięstwo uciekiniera dnia – Steve`a Cummingsa z drużyny Dimension Data. Pozycję lidera klasyfikacji generalnej utrzymał Ben Hermans (Israel Cycling Academy). 

Czwarty etap wyścigu Tour of Austria z Kitzbühel do Prägraten liczył 143 kilometry i podobnie jak trzeci charakteryzował się górskim profilem. Na trasie znajdowały się trzy górskie premie: trzeciej, pierwszej i drugiej kategorii. Ta ostatnia, prowadząca na metę, liczyła prawie 12 kilometrów długości, średnie nachylenie wynosiło 3%, natomiast maksymalne 12%.

Ciekawy był skład 4-osobowej ucieczki dnia, bowiem znalazł się w niej brytyjski specjalista od ucieczek, także w bardzo prestiżowych wyścigach, Steve Cummings, który miał kolegę z drużyny Johanna Van Zyla (Dimension Data). Ponadto był obecny zwycięzca pierwszego etapu Matej Mohoric (Bahrain-Merida) oraz przedstawiciel gospodarzy – Georg Zimmermann z drużyny Tirol Cycling Team.

Niedługo przed początkiem finałowego podjazdu od ucieczki odpadli Van Zyl i Mohoric, a gdy teren zaczął się wznosić na czele został już tylko samotny Cummings. Niestety, Brytyjczyk miał wielkiego pecha, ponieważ zepsuł mu się rower i jego szanse na etapowe zwycięstwo zostały zaprzepaszczone. Ze złością cisnął nim o chodnik i czekał na samochód swojej ekipy.

Zaraz po tym incydencie próbował odjechać kolejny kolega z drużyny Cummingsa – Lachlan Morton, ale bezskutecznie. Tym, któremu ta sztuka się udała był brat Vincenzo Nibaliego – Antonio. Co prawda uzyskał kilkusekundową przewagę, ale nie utrzymał jej do mety.

Etapowego zwycięzcę wyłonił finisz ze zredukowanego peletonu, liczącego ok. 30-40 zawodników, w którym bezkonkurencyjny był ponownie Giovanni Visconti.

Warto odnotować, że drugą lokatę zajął specjalista od przełajów Wout Van Aert, którego z drużyny Vérandas Willems-Crelan chce wykupić LottoNL-Jumbo.

Wyniki czwartego etapu:

1 VISCONTI Giovanni Bahrain Merida Pro Cycling Team 14 20 3:14:28
2 VAN AERT Wout Vérandas Willems-Crelan 5 12 ,,
3 BRESCIANI Michael Bardiani – CSF 3 7 ,,
4 PADUN Mark Bahrain Merida Pro Cycling Team 5 ,,
5 VAN DER LIJKE Nick Roompot – Nederlandse Loterij 4 ,,
6 CATALDO Dario Astana Pro Team 3 ,,
7 LUTSENKO Alexey Astana Pro Team 2 ,,
8 KREDER Michel Aqua Blue Sport 1 ,,
9 GERTS Floris Roompot – Nederlandse Loterij ,,
10 GEISMAYR Daniel Team Vorarlberg Santic ,,
11 GROSELJ Ziga Adria Mobil ,,
12 ZOIDL Riccardo Team Felbermayr – Simplon Wels ,,
13 BACKAERT Frederik Wanty – Groupe Gobert ,,
14 MADRAZO Ángel Delko Marseille Provence KTM ,,
15 KING Benjamin Team Dimension Data ,,
16 KOCH Jonas CCC Sprandi Polkowice ,,
17 MEINTJES Louis Team Dimension Data ,,
18 BALDAUF Sebastian WSA Pushbikers ,,
19 SCHELLING Patrick Team Vorarlberg Santic ,,
20 FOLIFOROV Alexander Gazprom-RusVelo ,,
21 CHRISTIAN Mark Aqua Blue Sport ,,
22 HRINKOW Dominik Team Hrinkow Advarics Cycleang ,,
23 RABITSCH Stephan Team Felbermayr – Simplon Wels ,,
24 MORTON Lachlan Team Dimension Data ,,
25 BRAJKOVIČ Janez Adria Mobil ,,
26 HERMANS Ben Israel Cycling Academy ,,
27 CIEŚLIK Paweł CCC Sprandi Polkowice ,,
28 SCHLEGEL Michal CCC Sprandi Polkowice ,,
29 PERNSTEINER Hermann Bahrain Merida Pro Cycling Team ,,
30 DOUBEY Fabien Wanty – Groupe Gobert ,,
31 WEENING Pieter Roompot – Nederlandse Loterij ,,
32 ARSLANOV Ildar Gazprom-RusVelo ,,
33 PLUCINSKI Leszek CCC Sprandi Polkowice ,,
34 KUSZTOR Peter My Bike – Stevens ,,
35 ZEITS Andrey Astana Pro Team ,,
36 NYCH Artem Gazprom-RusVelo ,,
37 GEBREMEDHIN Awet Israel Cycling Academy ,,
38 BADILATTI Matteo Team Vorarlberg Santic ,,
39 MORENO Javier Delko Marseille Provence KTM ,,
40 CARBONI Giovanni Bardiani – CSF ,,
41 DÍAZ José Manuel Israel Cycling Academy ,,
42 BURGER Sven Tirol Cycling Team 0:11
43 RAPP Jonas Team Hrinkow Advarics Cycleang 0:14
44 CARDONA Julián Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:17
45 THALMANN Roland Team Vorarlberg Santic 0:20
46 MOHORIC Matej Bahrain Merida Pro Cycling Team 0:23
47 DE WITTE Mathias Vérandas Willems-Crelan 0:27
48 SIUTSOU Kanstantsin Bahrain Merida Pro Cycling Team 0:47
49 NEUHAUSER Marcel Tirol Cycling Team 0:48
50 NIBALI Antonio Bahrain Merida Pro Cycling Team 1:14
51 DUIJN Huub Vérandas Willems-Crelan 1:15
52 ORRICO Davide Team Vorarlberg Santic 4:10
53 KRIZEK Matthias Team Felbermayr – Simplon Wels ,,
54 STOSZ Patryk CCC Sprandi Polkowice ,,
55 GASPAROTTO Enrico Bahrain Merida Pro Cycling Team 4:12
56 FRIEDRICH Marco Tirol Cycling Team 5:07
57 BAJC Andi My Bike – Stevens ,,
58 TRETTWER Helmut WSA Pushbikers ,,
59 SALZMANN Jodok WSA Pushbikers ,,
60 POLL Stefan WSA Pushbikers 5:30
61 DE GREEF Robbert Roompot – Nederlandse Loterij ,,
62 LEYSEN Senne Vérandas Willems-Crelan ,,
63 GIDICH Yevgeniy Astana Pro Team ,,
64 KOZONCHUK Dmitry Gazprom-RusVelo ,,
65 SCHLEMMER Lukas Team Felbermayr – Simplon Wels ,,
66 LAGUTIN Sergey Gazprom-RusVelo ,,
67 ROVNY Ivan Gazprom-RusVelo ,,
68 LEHNER Daniel Team Felbermayr – Simplon Wels ,,
69 VAN MELSEN Kevin Wanty – Groupe Gobert ,,
70 CUMMINGS Stephen Team Dimension Data ,,
71 BUDDING Martijn Roompot – Nederlandse Loterij ,,
72 GOLČER Jure Adria Mobil ,,
73 MAGNUSSON Kim Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale ,,
74 PEARSON Daniel Aqua Blue Sport ,,
75 LANGEVELD Sebastian Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 5:37
76 CLARKE William Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 5:40
77 EARLE Nathan Israel Cycling Academy 7:54
78 KONING Peter Aqua Blue Sport ,,
79 FRIESECKE Gian Team Vorarlberg Santic ,,
80 STEIMLE Jannik Team Vorarlberg Santic ,,
81 KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil ,,
82 FILOSI Iuri Delko Marseille Provence KTM 8:00
83 DEVRIENDT Tom Wanty – Groupe Gobert 8:28
84 VANSPEYBROUCK Pieter Wanty – Groupe Gobert ,,
85 REINDERS Elmar Roompot – Nederlandse Loterij ,,
86 GATE Aaron Aqua Blue Sport ,,
87 DOCKER Mitchell Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale ,,
88 OWEN Logan Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale ,,
89 MARTINEZ Yannick Delko Marseille Provence KTM ,,
90 MIHAYLOV Nikolay Delko Marseille Provence KTM ,,
91 VAN ZYL Johann Team Dimension Data ,,
92 THWAITES Scott Team Dimension Data ,,
93 SHALUNOV Evgeny Gazprom-RusVelo ,,
94 GRAF Andreas Team Hrinkow Advarics Cycleang ,,
95 ORSINI Umberto Bardiani – CSF ,,
96 ZIMMERMANN Georg Tirol Cycling Team ,,
97 WAEYTENS Zico Vérandas Willems-Crelan 9:58
98 SAVINI Daniel Bardiani – CSF 10:37
99 EL FARES Julien Delko Marseille Provence KTM 10:47
100 VERGAERDE Otto WSA Pushbikers 11:48
101 ARCHBOLD Shane Aqua Blue Sport 11:52
102 SCHREURS Hamish Israel Cycling Academy ,,
103 STERBINI Simone Bardiani – CSF 13:19
104 FIDLER Gerd My Bike – Stevens 14:28
105 LODERER Timon Team Hrinkow Advarics Cycleang ,,
106 MANGERTSEDER Matthias Team Felbermayr – Simplon Wels ,,
107 JARC Aljaz Adria Mobil ,,
108 KOROŠEC Rok My Bike – Stevens ,,
109 FORTIN Filippo Team Felbermayr – Simplon Wels ,,
110 ZAKHAROV Artyom Astana Pro Team ,,
111 MCNALLY Mark Wanty – Groupe Gobert ,,
112 KNAPP Daniel Tirol Cycling Team ,,
113 FENN Andrew Aqua Blue Sport ,,
114 CANTY Brendan Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale ,,
115 FOMINYKH Daniil Astana Pro Team ,,
116 BOSMAN Patrick Team Hrinkow Advarics Cycleang ,,
117 HOFER Andreas Team Hrinkow Advarics Cycleang ,,
118 MARONESE Marco Bardiani – CSF ,,
119 VAN EMPEL Etienne Roompot – Nederlandse Loterij ,,
120 FREIBERGER Markus Team Hrinkow Advarics Cycleang ,,
121 KUEN Maximilian My Bike – Stevens ,,
122 NIV Guy Israel Cycling Academy ,,
123 PORZNER Manuel Tirol Cycling Team ,,
124 JANSE VAN RENSBURG Jacques Team Dimension Data ,,
125 LIVYNS Arjen Vérandas Willems-Crelan ,,
126 GAZVODA Gregor Adria Mobil ,,
127 BIZHIGITOV Zhandos Astana Pro Team ,,
128 EIKING Odd Christian Wanty – Groupe Gobert ,,
DNF KUMP Marko CCC Sprandi Polkowice -3:14:28
DNF GOLDSTEIN Roy Israel Cycling Academy ,,
DNF AUER Daniel WSA Pushbikers ,,
DNF KOPFAUF Markus WSA Pushbikers ,,
DNF PELIKÁN János My Bike – Stevens ,,
DNF ADAMIETZ Johannes Tirol Cycling Team ,,

Klasyfikacja generalna po czwartym etapie:

1 1 – HERMANS Ben Israel Cycling Academy 3 14:41:01
2 2 – PERNSTEINER Hermann Bahrain Merida Pro Cycling Team 0:18
3 3 – CATALDO Dario Astana Pro Team 0:26
4 4 – SCHELLING Patrick Team Vorarlberg Santic 0:40
5 5 – BADILATTI Matteo Team Vorarlberg Santic ,,
6 6 – CHRISTIAN Mark Aqua Blue Sport 0:47
7 7 – PADUN Mark Bahrain Merida Pro Cycling Team 0:50
8 8 – MORENO Javier Delko Marseille Provence KTM 0:58
9 9 – ZEITS Andrey Astana Pro Team 1:00
10 10 – CARBONI Giovanni Bardiani – CSF 1:05
11 11 – ARSLANOV Ildar Gazprom-RusVelo 1:14
12 12 – ZOIDL Riccardo Team Felbermayr – Simplon Wels 1:18
13 14 ▲1 BRAJKOVIČ Janez Adria Mobil 1:34
14 15 ▲1 MEINTJES Louis Team Dimension Data 1:39
15 17 ▲2 VISCONTI Giovanni Bahrain Merida Pro Cycling Team 1:46
16 13 ▼3 RAPP Jonas Team Hrinkow Advarics Cycleang 1:47
17 16 ▼1 SCHLEGEL Michal CCC Sprandi Polkowice 1:53
18 18 – MADRAZO Ángel Delko Marseille Provence KTM 2:08
19 19 – LUTSENKO Alexey Astana Pro Team 2:43
20 20 – GEISMAYR Daniel Team Vorarlberg Santic 2:47
21 21 – GEBREMEDHIN Awet Israel Cycling Academy ,,
22 23 ▲1 NYCH Artem Gazprom-RusVelo 3:06
23 25 ▲2 BALDAUF Sebastian WSA Pushbikers 3:22
24 24 – THALMANN Roland Team Vorarlberg Santic 3:36
25 27 ▲2 CIEŚLIK Paweł CCC Sprandi Polkowice 4:24
26 28 ▲2 RABITSCH Stephan Team Felbermayr – Simplon Wels 4:37
27 29 ▲2 DÍAZ José Manuel Israel Cycling Academy ,,
28 30 ▲2 FOLIFOROV Alexander Gazprom-RusVelo 4:41
29 31 ▲2 GERTS Floris Roompot – Nederlandse Loterij 4:49
30 32 ▲2 KUSZTOR Peter My Bike – Stevens 5:03
31 34 ▲3 PLUCINSKI Leszek CCC Sprandi Polkowice 5:28
32 37 ▲5 HRINKOW Dominik Team Hrinkow Advarics Cycleang 6:51
33 35 ▲2 CARDONA Julián Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 7:01
34 41 ▲7 VAN DER LIJKE Nick Roompot – Nederlandse Loterij 7:38
35 42 ▲7 DE WITTE Mathias Vérandas Willems-Crelan 8:11
36 43 ▲7 GROSELJ Ziga Adria Mobil 8:19
37 39 ▲2 DUIJN Huub Vérandas Willems-Crelan 8:42
38 46 ▲8 DOUBEY Fabien Wanty – Groupe Gobert 9:21
39 48 ▲9 BACKAERT Frederik Wanty – Groupe Gobert 10:09
40 22 ▼18 MIHAYLOV Nikolay Delko Marseille Provence KTM 11:26
41 52 ▲11 KOCH Jonas CCC Sprandi Polkowice 11:38
42 56 ▲14 MOHORIC Matej Bahrain Merida Pro Cycling Team 12:36
43 38 ▼5 GOLČER Jure Adria Mobil 12:39
44 61 ▲17 MORTON Lachlan Team Dimension Data 13:48
45 62 ▲17 KING Benjamin Team Dimension Data 13:59
46 47 ▲1 LAGUTIN Sergey Gazprom-RusVelo 15:05
47 50 ▲3 PEARSON Daniel Aqua Blue Sport 16:19
48 51 ▲3 ROVNY Ivan Gazprom-RusVelo 16:45
49 53 ▲4 FRIEDRICH Marco Tirol Cycling Team 16:54
50 73 ▲23 VAN AERT Wout Vérandas Willems-Crelan 16:58
51 54 ▲3 TRETTWER Helmut WSA Pushbikers 17:07
52 74 ▲22 KREDER Michel Aqua Blue Sport 17:11
53 26 ▼27 EIKING Odd Christian Wanty – Groupe Gobert 18:16
54 40 ▼14 EL FARES Julien Delko Marseille Provence KTM 18:17
55 75 ▲20 NEUHAUSER Marcel Tirol Cycling Team 19:01
56 77 ▲21 NIBALI Antonio Bahrain Merida Pro Cycling Team 19:40
57 84 ▲27 BRESCIANI Michael Bardiani – CSF 19:42
58 67 ▲9 ORRICO Davide Team Vorarlberg Santic 19:50
59 33 ▼26 CANTY Brendan Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 19:51
60 86 ▲26 WEENING Pieter Roompot – Nederlandse Loterij 20:05
61 63 ▲2 CUMMINGS Stephen Team Dimension Data 20:07
62 57 ▼5 EARLE Nathan Israel Cycling Academy 20:24
63 66 ▲3 LANGEVELD Sebastian Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 21:12
64 68 ▲4 GIDICH Yevgeniy Astana Pro Team 21:13
65 36 ▼29 FREIBERGER Markus Team Hrinkow Advarics Cycleang 21:16
66 69 ▲3 LEHNER Daniel Team Felbermayr – Simplon Wels 21:19
67 70 ▲3 SCHLEMMER Lukas Team Felbermayr – Simplon Wels ,,
68 93 ▲25 BURGER Sven Tirol Cycling Team 21:58
69 60 ▼9 ORSINI Umberto Bardiani – CSF 22:03
70 71 ▲1 VAN MELSEN Kevin Wanty – Groupe Gobert 22:07
71 92 ▲21 SIUTSOU Kanstantsin Bahrain Merida Pro Cycling Team 22:19
72 72 – CLARKE William Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 22:23
73 45 ▼28 STERBINI Simone Bardiani – CSF 22:28
74 78 ▲4 KRIZEK Matthias Team Felbermayr – Simplon Wels 22:45
75 44 ▼31 NIV Guy Israel Cycling Academy 23:11
76 65 ▼11 VAN ZYL Johann Team Dimension Data 23:48
77 76 ▼1 BUDDING Martijn Roompot – Nederlandse Loterij 23:53
78 85 ▲7 SALZMANN Jodok WSA Pushbikers 25:05
79 49 ▼30 KUEN Maximilian My Bike – Stevens 25:11
80 88 ▲8 KOZONCHUK Dmitry Gazprom-RusVelo 26:11
81 55 ▼26 GAZVODA Gregor Adria Mobil 26:46
82 91 ▲9 LEYSEN Senne Vérandas Willems-Crelan 26:50
83 80 ▼3 ZIMMERMANN Georg Tirol Cycling Team 27:17
84 81 ▼3 FILOSI Iuri Delko Marseille Provence KTM 27:18
85 82 ▼3 FRIESECKE Gian Team Vorarlberg Santic 27:25
86 58 ▼28 FOMINYKH Daniil Astana Pro Team 27:47
87 59 ▼28 JANSE VAN RENSBURG Jacques Team Dimension Data 27:55
88 83 ▼5 DOCKER Mitchell Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 28:10
89 102 ▲13 STOSZ Patryk CCC Sprandi Polkowice 29:27
90 90 – SHALUNOV Evgeny Gazprom-RusVelo 29:35
91 64 ▼27 LIVYNS Arjen Vérandas Willems-Crelan 29:36
92 94 ▲2 THWAITES Scott Team Dimension Data 31:21
93 105 ▲12 MAGNUSSON Kim Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 31:30
94 106 ▲12 BAJC Andi My Bike – Stevens 31:55
95 96 ▲1 GATE Aaron Aqua Blue Sport 32:15
96 98 ▲2 MARTINEZ Yannick Delko Marseille Provence KTM 32:19
97 89 ▼8 VERGAERDE Otto WSA Pushbikers 32:46
98 101 ▲3 VANSPEYBROUCK Pieter Wanty – Groupe Gobert 33:23
99 104 ▲5 KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil 33:35
100 115 ▲15 GASPAROTTO Enrico Bahrain Merida Pro Cycling Team 34:32
101 87 ▼14 ZAKHAROV Artyom Astana Pro Team 34:44
102 95 ▼7 SCHREURS Hamish Israel Cycling Academy 34:51
103 107 ▲4 KONING Peter Aqua Blue Sport 35:04
104 114 ▲10 POLL Stefan WSA Pushbikers 35:25
105 97 ▼8 ARCHBOLD Shane Aqua Blue Sport 35:39
106 112 ▲6 STEIMLE Jannik Team Vorarlberg Santic 36:48
107 99 ▼8 FIDLER Gerd My Bike – Stevens 38:19
108 111 ▲3 SAVINI Daniel Bardiani – CSF 39:12
109 121 ▲12 DE GREEF Robbert Roompot – Nederlandse Loterij 39:15
110 103 ▼7 JARC Aljaz Adria Mobil 39:56
111 118 ▲7 REINDERS Elmar Roompot – Nederlandse Loterij 40:37
112 120 ▲8 DEVRIENDT Tom Wanty – Groupe Gobert 42:10
113 108 ▼5 BIZHIGITOV Zhandos Astana Pro Team ,,
114 109 ▼5 LODERER Timon Team Hrinkow Advarics Cycleang 42:48
115 110 ▼5 KOROŠEC Rok My Bike – Stevens 42:55
116 113 ▼3 MCNALLY Mark Wanty – Groupe Gobert 43:55
117 124 ▲7 WAEYTENS Zico Vérandas Willems-Crelan 44:43
118 116 ▼2 FORTIN Filippo Team Felbermayr – Simplon Wels 44:50
119 117 ▼2 VAN EMPEL Etienne Roompot – Nederlandse Loterij 45:29
120 119 ▼1 MARONESE Marco Bardiani – CSF 47:17
121 128 ▲7 OWEN Logan Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 49:10
122 123 ▲1 MANGERTSEDER Matthias Team Felbermayr – Simplon Wels 49:13
123 130 ▲7 GRAF Andreas Team Hrinkow Advarics Cycleang 50:19
124 125 ▲1 BOSMAN Patrick Team Hrinkow Advarics Cycleang 50:25
125 127 ▲2 FENN Andrew Aqua Blue Sport 54:37
126 129 ▲3 HOFER Andreas Team Hrinkow Advarics Cycleang 55:44
127 131 ▲4 KNAPP Daniel Tirol Cycling Team 1:00:13
128 133 ▲5 PORZNER Manuel Tirol Cycling Team 1:01:16