Australijczyk Richie Porte (BMC) wygrał 82. edycję wyścigu Tour de Suisse. Trasę finałowego etapu jazdy indywidualnej na czas najszybciej pokonał reprezentant gospodarzy Stefan Küng (również BMC). Bardzo dobre czwarte miejsce zajął Maciej Bodnar (BORA-hansgrohe).
Dziewiąty i zarazem ostatni etap wyścigu Tour de Suisse to jazda indywidualna na czas wokół Bellinzony na dystansie 34 kilometrów.
Polscy kibice już kilka minut po godzinie 14:00 mieli powody do zadowolenia, bowiem Maciej Bodnar ustanowił najlepszy czas, pokonując o minutę i 16 sekund Taylora Phinneya (EF Education First-Drapac).
Lepszy od Polaka o 7 sekund był na mecie zwycięzca szóstego etapu – Søren Kragh Andersen z Team Sunweb.
Kolejnym groźnym w kontekście etapowego sukcesu był reprezentant gospodarzy Stefan Küng. Kolarz BMC jako pierwszy złamał granicę 40 minut, usiadł oczywiście na gorącym krześle i nie wstał stamtąd do końca etapu.
Pojedynek pomiędzy zawodnikami zajmującymi czołowe miejsca w klasyfikacji generalnej, zgodnie z oczekiwaniami, szczęśliwie zakończył się dla Richiego Porte`a, który obronił koszulkę lidera. Nairo Quintana z kolei musiał ustąpić miejsca Jakobowi Fuglsangowi, który dzięki znakomitemu występowi awansował z szóstej na drugą lokatę w klasyfikacji generalnej! Duńczyk, który w ubiegłym roku wygrał „Delfinat” był o 38 sekund wolniejszy od Künga.
Świetnie zaprezentował się również neo-pro z drużyny Sky Pavel Sivakov, któremu w odniesieniu dobrego wyniku w GC pomagał Michał Gołaś. Rosjanin był szósty na etapie, tracąc do zwycięskiego Szwajcara 37 sekund.
Wyniki ostatniego etapu:
1 | KÜNG Stefan | BMC Racing Team | 39:44 |
2 | ANDERSEN Søren Kragh | Team Sunweb | 0:19 |
3 | VAN GARDEREN Tejay | BMC Racing Team | 0:23 |
4 | BODNAR Maciej | BORA – hansgrohe | 0:26 |
5 | MATTHEWS Michael | Team Sunweb | ,, |
6 | SIVAKOV Pavel | Team Sky | 0:37 |
7 | MEYER Cameron | Mitchelton-Scott | ,, |
8 | FUGLSANG Jakob | Astana Pro Team | 0:38 |
9 | ARNDT Nikias | Team Sunweb | 0:44 |
10 | OLIVEIRA Nelson | Movistar Team | 0:46 |
11 | ULISSI Diego | UAE-Team Emirates | 0:49 |
12 | GESCHKE Simon | Team Sunweb | 0:59 |
13 | SPILAK Simon | Team Katusha – Alpecin | 1:03 |
14 | PORTE Richie | BMC Racing Team | 1:04 |
15 | KANGERT Tanel | Astana Pro Team | 1:09 |
16 | HOLLENSTEIN Reto | Team Katusha – Alpecin | 1:12 |
17 | VICHOT Arthur | Groupama – FDJ | 1:13 |
18 | HAAS Nathan | Team Katusha – Alpecin | 1:16 |
19 | LAMPAERT Yves | Quick-Step Floors | 1:19 |
20 | POLANC Jan | UAE-Team Emirates | 1:21 |
21 | GONÇALVES José | Team Katusha – Alpecin | 1:24 |
22 | KRUIJSWIJK Steven | Team LottoNL-Jumbo | 1:26 |
23 | VAN AVERMAET Greg | BMC Racing Team | ,, |
24 | MAS Enric | Quick-Step Floors | 1:31 |
25 | DE MARCHI Alessandro | BMC Racing Team | ,, |
26 | GRUZDEV Dmitriy | Astana Pro Team | 1:33 |
27 | KELDERMAN Wilco | Team Sunweb | ,, |
28 | AMADOR Andrey | Movistar Team | 1:35 |
29 | HAIG Jack | Mitchelton-Scott | 1:37 |
30 | KONING Peter | Aqua Blue Sport | 1:42 |
31 | OOMEN Sam | Team Sunweb | 1:43 |
32 | THEUNS Edward | Team Sunweb | 1:45 |
33 | PHINNEY Taylor | Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale | 1:53 |
34 | MOLLEMA Bauke | Trek – Segafredo | 1:54 |
35 | DE LA PARTE Víctor | Movistar Team | ,, |
36 | BOUWMAN Koen | Team LottoNL-Jumbo | 1:57 |
37 | IZAGIRRE Ion | Bahrain Merida Pro Cycling Team | 1:58 |
38 | QUINTANA Nairo | Movistar Team | 1:59 |
39 | FRANK Mathias | AG2R La Mondiale | 2:01 |
40 | MONFORT Maxime | Lotto Soudal | 2:11 |
41 | DILLIER Silvan | AG2R La Mondiale | 2:13 |
42 | BERNARD Julien | Trek – Segafredo | ,, |
43 | CRAS Steff | Team Katusha – Alpecin | 2:16 |
44 | KEISSE Iljo | Quick-Step Floors | ,, |
45 | CARTHY Hugh | Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale | 2:17 |
46 | BIDARD François | AG2R La Mondiale | 2:18 |
47 | TAARAMÄE Rein | Direct Energie | 2:21 |
48 | JUUL-JENSEN Christopher | Mitchelton-Scott | 2:25 |
49 | IZAGIRRE Gorka | Bahrain Merida Pro Cycling Team | 2:27 |
50 | CHRISTIAN Mark | Aqua Blue Sport | 2:28 |
51 | SCHAR Michael | BMC Racing Team | ,, |
52 | CORT NIELSEN Magnus | Astana Pro Team | ,, |
53 | BURGHARDT Marcus | BORA – hansgrohe | 2:30 |
54 | ROJAS José Joaquín | Movistar Team | 2:32 |
55 | GILBERT Philippe | Quick-Step Floors | 2:34 |
56 | ANTON Igor | Dimension Data | 2:35 |
57 | CALMEJANE Lilian | Direct Energie | 2:37 |
58 | DÉMARE Arnaud | Groupama – FDJ | ,, |
59 | GASTAUER Ben | AG2R La Mondiale | ,, |
60 | ALBASINI Michael | Mitchelton-Scott | 2:40 |
61 | STANNARD Ian | Team Sky | ,, |
62 | LAMMERTINK Maurits | Team Katusha – Alpecin | 2:42 |
63 | SICARD Romain | Direct Energie | 2:46 |
64 | WYNANTS Maarten | Team LottoNL-Jumbo | 2:51 |
65 | SMIT Willie | Team Katusha – Alpecin | ,, |
66 | HANSEN Jesper | Astana Pro Team | 2:53 |
67 | WARBASSE Larry | Aqua Blue Sport | 2:55 |
68 | BATTAGLIN Enrico | Team LottoNL-Jumbo | ,, |
69 | DUNBAR Edward | Aqua Blue Sport | 3:02 |
70 | VANDENBERGH Stijn | AG2R La Mondiale | 3:03 |
71 | ROSA Diego | Team Sky | 3:04 |
72 | GAUTIER Cyril | AG2R La Mondiale | 3:07 |
73 | PADUN Mark | Bahrain Merida Pro Cycling Team | 3:08 |
74 | DOMBROWSKI Joe | Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale | 3:09 |
75 | HENAO Sebastián | Team Sky | 3:14 |
76 | LAMBRECHT Bjorg | Lotto Soudal | 3:20 |
77 | KUDUS Merhawi | Dimension Data | 3:21 |
78 | BENNATI Daniele | Movistar Team | 3:22 |
79 | KOREN Kristijan | Bahrain Merida Pro Cycling Team | 3:24 |
80 | SLAGTER Tom-Jelte | Dimension Data | 3:27 |
81 | SINKELDAM Ramon | Groupama – FDJ | ,, |
82 | OURSELIN Paul | Direct Energie | 3:29 |
83 | PETERS Nans | AG2R La Mondiale | 3:31 |
84 | FRAILE Omar | Astana Pro Team | ,, |
85 | DEGENKOLB John | Trek – Segafredo | ,, |
86 | LANDA Mikel | Movistar Team | 3:33 |
87 | LINDEMAN Bert-Jan | Team LottoNL-Jumbo | 3:36 |
88 | SAGAN Juraj | BORA – hansgrohe | 3:45 |
89 | OSS Daniel | BORA – hansgrohe | ,, |
90 | LE GAC Olivier | Groupama – FDJ | 3:46 |
91 | COLBRELLI Sonny | Bahrain Merida Pro Cycling Team | 3:47 |
92 | MÜHLBERGER Gregor | BORA – hansgrohe | 3:49 |
93 | GROSU Eduard Michael | Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini | 3:54 |
94 | DE KORT Koen | Trek – Segafredo | 3:55 |
95 | QUEMENEUR Perrig | Direct Energie | 3:59 |
96 | HALVORSEN Kristoffer | Team Sky | ,, |
97 | TROIA Oliviero | UAE-Team Emirates | ,, |
98 | KRISTOFF Alexander | UAE-Team Emirates | 4:00 |
99 | VERMOTE Julien | Dimension Data | 4:02 |
100 | GOGL Michael | Trek – Segafredo | 4:07 |
101 | GASPAROTTO Enrico | Bahrain Merida Pro Cycling Team | 4:11 |
102 | GRELLIER Fabien | Direct Energie | 4:22 |
103 | PERNSTEINER Hermann | Bahrain Merida Pro Cycling Team | 4:32 |
104 | GUARNIERI Jacopo | Groupama – FDJ | 4:36 |
105 | DENIFL Stefan | Aqua Blue Sport | 4:38 |
106 | DOULL Owain | Team Sky | 4:39 |
107 | CUNEGO Damiano | Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini | 4:40 |
108 | DECLERCQ Tim | Quick-Step Floors | ,, |
109 | DOUGALL Nick | Dimension Data | 4:41 |
110 | VAUGRENARD Benoit | Groupama – FDJ | 4:43 |
111 | RAST Gregory | Trek – Segafredo | 4:45 |
112 | HEPBURN Michael | Mitchelton-Scott | ,, |
113 | KONRAD Patrick | BORA – hansgrohe | 4:47 |
114 | GREIPEL André | Lotto Soudal | ,, |
115 | HANSEN Adam | Lotto Soudal | 4:53 |
116 | ZACCANTI Filippo | Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini | 4:58 |
117 | SIEBERG Marcel | Lotto Soudal | 5:01 |
118 | SANTAROMITA Ivan | Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini | ,, |
119 | DE BUYST Jasper | Lotto Soudal | 5:04 |
120 | SAGAN Peter | BORA – hansgrohe | 5:10 |
121 | STUYVEN Jasper | Trek – Segafredo | 5:11 |
122 | MARANGONI Alan | Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini | 5:14 |
123 | LEEZER Tom | Team LottoNL-Jumbo | 5:22 |
124 | GERRANS Simon | BMC Racing Team | 5:23 |
125 | BOUDAT Thomas | Direct Energie | 5:31 |
126 | GATTO Oscar | Astana Pro Team | ,, |
127 | GOŁAŚ Michał | Team Sky | 5:32 |
128 | FERRARI Roberto | UAE-Team Emirates | 5:41 |
129 | BROWN Nathan | Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale | 5:43 |
130 | CIMOLAI Davide | Groupama – FDJ | 5:49 |
131 | BRESCHEL Matti | Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale | 6:29 |
132 | HATSUYAMA Sho | Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini | 7:17 |
133 | WATSON Calvin | Aqua Blue Sport | 7:20 |
134 | PEARSON Daniel | Aqua Blue Sport | 8:16 |
135 | VANMARCKE Sep | Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale | 9:04 |
136 | ITO Masakazu | Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini | 9:18 |
137 | SWIFT Ben | UAE-Team Emirates | 9:25 |
DNS | GAVIRIA Fernando | Quick-Step Floors | DNS |
DNS | RICHEZE Ariel Maximiliano | Quick-Step Floors | ,, |
DNS | JANSE VAN RENSBURG Reinardt | Dimension Data | ,, |
Ostateczna klasyfikacja generalna:
1 | PORTE Richie | BMC Racing Team | 29:28:05 |
2 | FUGLSANG Jakob | Astana Pro Team | 1:02 |
3 | QUINTANA Nairo | Movistar Team | 1:12 |
4 | MAS Enric | Quick-Step Floors | 1:20 |
5 | KELDERMAN Wilco | Team Sunweb | 1:21 |
6 | SPILAK Simon | Team Katusha – Alpecin | 1:47 |
7 | OOMEN Sam | Team Sunweb | 1:52 |
8 | KRUIJSWIJK Steven | Team LottoNL-Jumbo | 1:59 |
9 | ULISSI Diego | UAE-Team Emirates | 2:27 |
10 | VICHOT Arthur | Groupama – FDJ | 2:41 |
11 | KANGERT Tanel | Astana Pro Team | 3:07 |
12 | MOLLEMA Bauke | Trek – Segafredo | 3:16 |
13 | HAIG Jack | Mitchelton-Scott | 3:29 |
14 | SIVAKOV Pavel | Team Sky | 3:47 |
15 | IZAGIRRE Ion | Bahrain Merida Pro Cycling Team | 3:57 |
16 | LANDA Mikel | Movistar Team | 4:00 |
17 | FRANK Mathias | AG2R La Mondiale | 4:06 |
18 | CARTHY Hugh | Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale | 4:32 |
19 | BIDARD François | AG2R La Mondiale | 5:08 |
20 | LAMBRECHT Bjorg | Lotto Soudal | 5:31 |
21 | GAUTIER Cyril | AG2R La Mondiale | 6:42 |
22 | BOUWMAN Koen | Team LottoNL-Jumbo | 7:50 |
23 | POLANC Jan | UAE-Team Emirates | 9:47 |
24 | HANSEN Jesper | Astana Pro Team | ,, |
25 | SLAGTER Tom-Jelte | Dimension Data | 11:28 |
26 | BERNARD Julien | Trek – Segafredo | 11:32 |
27 | KUDUS Merhawi | Dimension Data | 12:18 |
28 | MÜHLBERGER Gregor | BORA – hansgrohe | 12:33 |
29 | VAN AVERMAET Greg | BMC Racing Team | 13:27 |
30 | HENAO Sebastián | Team Sky | 13:35 |
31 | CALMEJANE Lilian | Direct Energie | 15:08 |
32 | IZAGIRRE Gorka | Bahrain Merida Pro Cycling Team | 15:13 |
33 | MONFORT Maxime | Lotto Soudal | 15:31 |
34 | KÜNG Stefan | BMC Racing Team | 15:34 |
35 | PERNSTEINER Hermann | Bahrain Merida Pro Cycling Team | 16:18 |
36 | SANTAROMITA Ivan | Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini | 18:20 |
37 | VAN GARDEREN Tejay | BMC Racing Team | 19:12 |
38 | PADUN Mark | Bahrain Merida Pro Cycling Team | 21:26 |
39 | AMADOR Andrey | Movistar Team | 22:50 |
40 | GESCHKE Simon | Team Sunweb | 23:39 |
41 | WARBASSE Larry | Aqua Blue Sport | 24:09 |
42 | BATTAGLIN Enrico | Team LottoNL-Jumbo | 24:12 |
43 | GONÇALVES José | Team Katusha – Alpecin | 24:45 |
44 | ROJAS José Joaquín | Movistar Team | 25:15 |
45 | PETERS Nans | AG2R La Mondiale | 27:35 |
46 | GASTAUER Ben | AG2R La Mondiale | 29:44 |
47 | CRAS Steff | Team Katusha – Alpecin | 30:01 |
48 | DILLIER Silvan | AG2R La Mondiale | 31:35 |
49 | MATTHEWS Michael | Team Sunweb | 32:38 |
50 | BURGHARDT Marcus | BORA – hansgrohe | 32:39 |
51 | GILBERT Philippe | Quick-Step Floors | 33:30 |
52 | LAMPAERT Yves | Quick-Step Floors | 35:00 |
53 | HOLLENSTEIN Reto | Team Katusha – Alpecin | 35:22 |
54 | LAMMERTINK Maurits | Team Katusha – Alpecin | 37:16 |
55 | SICARD Romain | Direct Energie | 37:25 |
56 | SMIT Willie | Team Katusha – Alpecin | 38:48 |
57 | DE LA PARTE Víctor | Movistar Team | 41:32 |
58 | GASPAROTTO Enrico | Bahrain Merida Pro Cycling Team | 43:22 |
59 | ANDERSEN Søren Kragh | Team Sunweb | 44:49 |
60 | OLIVEIRA Nelson | Movistar Team | 46:04 |
61 | DUNBAR Edward | Aqua Blue Sport | 46:20 |
62 | CORT NIELSEN Magnus | Astana Pro Team | 46:22 |
63 | DOMBROWSKI Joe | Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale | 47:07 |
64 | HAAS Nathan | Team Katusha – Alpecin | 48:37 |
65 | GOGL Michael | Trek – Segafredo | 49:18 |
66 | STUYVEN Jasper | Trek – Segafredo | 49:41 |
67 | FRAILE Omar | Astana Pro Team | 50:56 |
68 | JUUL-JENSEN Christopher | Mitchelton-Scott | 51:01 |
69 | ANTON Igor | Dimension Data | 51:19 |
70 | ARNDT Nikias | Team Sunweb | 52:11 |
71 | LE GAC Olivier | Groupama – FDJ | 53:25 |
72 | TAARAMÄE Rein | Direct Energie | 54:10 |
73 | STANNARD Ian | Team Sky | 55:59 |
74 | KONRAD Patrick | BORA – hansgrohe | 56:09 |
75 | MEYER Cameron | Mitchelton-Scott | 58:19 |
76 | SAGAN Peter | BORA – hansgrohe | 1:00:17 |
77 | GOŁAŚ Michał | Team Sky | 1:02:08 |
78 | CHRISTIAN Mark | Aqua Blue Sport | 1:04:49 |
79 | VANMARCKE Sep | Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale | 1:06:09 |
80 | OSS Daniel | BORA – hansgrohe | 1:06:36 |
81 | VANDENBERGH Stijn | AG2R La Mondiale | 1:07:23 |
82 | BENNATI Daniele | Movistar Team | 1:07:25 |
83 | ALBASINI Michael | Mitchelton-Scott | 1:07:30 |
84 | WYNANTS Maarten | Team LottoNL-Jumbo | 1:08:00 |
85 | GRUZDEV Dmitriy | Astana Pro Team | 1:09:42 |
86 | GERRANS Simon | BMC Racing Team | 1:10:01 |
87 | OURSELIN Paul | Direct Energie | 1:10:51 |
88 | KOREN Kristijan | Bahrain Merida Pro Cycling Team | 1:11:13 |
89 | THEUNS Edward | Team Sunweb | 1:11:15 |
90 | QUEMENEUR Perrig | Direct Energie | 1:12:32 |
91 | DENIFL Stefan | Aqua Blue Sport | 1:12:47 |
92 | RAST Gregory | Trek – Segafredo | 1:13:36 |
93 | HANSEN Adam | Lotto Soudal | 1:15:02 |
94 | VAUGRENARD Benoit | Groupama – FDJ | 1:15:08 |
95 | DE KORT Koen | Trek – Segafredo | 1:15:35 |
96 | DEGENKOLB John | Trek – Segafredo | 1:15:53 |
97 | GATTO Oscar | Astana Pro Team | 1:16:16 |
98 | GRELLIER Fabien | Direct Energie | 1:17:40 |
99 | DECLERCQ Tim | Quick-Step Floors | 1:19:22 |
100 | VERMOTE Julien | Dimension Data | 1:19:34 |
101 | COLBRELLI Sonny | Bahrain Merida Pro Cycling Team | 1:19:35 |
102 | BROWN Nathan | Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale | 1:20:00 |
103 | DOULL Owain | Team Sky | 1:20:17 |
104 | DÉMARE Arnaud | Groupama – FDJ | 1:21:08 |
105 | LEEZER Tom | Team LottoNL-Jumbo | 1:22:42 |
106 | DE MARCHI Alessandro | BMC Racing Team | 1:22:43 |
107 | ROSA Diego | Team Sky | 1:22:47 |
108 | SCHAR Michael | BMC Racing Team | 1:25:01 |
109 | SWIFT Ben | UAE-Team Emirates | 1:26:13 |
110 | KRISTOFF Alexander | UAE-Team Emirates | 1:26:22 |
111 | LINDEMAN Bert-Jan | Team LottoNL-Jumbo | 1:26:29 |
112 | DOUGALL Nick | Dimension Data | 1:27:40 |
113 | BOUDAT Thomas | Direct Energie | 1:29:29 |
114 | CIMOLAI Davide | Groupama – FDJ | 1:30:35 |
115 | SINKELDAM Ramon | Groupama – FDJ | 1:32:29 |
116 | BODNAR Maciej | BORA – hansgrohe | 1:34:04 |
117 | DE BUYST Jasper | Lotto Soudal | 1:35:07 |
118 | KEISSE Iljo | Quick-Step Floors | 1:37:38 |
119 | BRESCHEL Matti | Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale | 1:38:55 |
120 | PEARSON Daniel | Aqua Blue Sport | 1:39:46 |
121 | TROIA Oliviero | UAE-Team Emirates | 1:40:04 |
122 | ZACCANTI Filippo | Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini | 1:40:34 |
123 | GREIPEL André | Lotto Soudal | 1:40:59 |
124 | CUNEGO Damiano | Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini | 1:41:31 |
125 | SAGAN Juraj | BORA – hansgrohe | 1:41:56 |
126 | KONING Peter | Aqua Blue Sport | 1:42:16 |
127 | SIEBERG Marcel | Lotto Soudal | 1:43:39 |
128 | HALVORSEN Kristoffer | Team Sky | 1:44:55 |
129 | PHINNEY Taylor | Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale | 1:44:59 |
130 | GROSU Eduard Michael | Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini | 1:45:11 |
131 | GUARNIERI Jacopo | Groupama – FDJ | 1:46:43 |
132 | FERRARI Roberto | UAE-Team Emirates | 1:48:01 |
133 | ITO Masakazu | Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini | 1:51:07 |
134 | HEPBURN Michael | Mitchelton-Scott | 1:52:18 |
135 | HATSUYAMA Sho | Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini | 1:55:15 |
136 | MARANGONI Alan | Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini | 1:58:16 |
137 | WATSON Calvin | Aqua Blue Sport | 2:06:08 |