Tour de Suisse

Sonny Colbrelli (Bahrain – Merida) wygrał po finiszu z dużej grupy trzeci etap Tour de Suisse. Liderem pozostał Stefan Küng (BMC Racing Team).

Trzeci odcinek tegorocznego ścigania w Szwajcarii to 182 kilometry z Oberstammheim do Gansingen. Na trasie było pięć oznaczonych podjazdów, ale raczej faworyzowała tych mocniejszych sprinterów.

We wczesną ucieczkę zabrali się: Calvin Watson (Aqua Blue Sport), Fabien Grellier (Direct Energie) i Filippo Zaccanti (Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini). Układ był prawie identyczny jak w dniu wczorajszym, tylko Grellier „zmienił” swojego kolegę z ekipy, Perriga Quemeneura.

Liderujący w klasyfikacji górskiej Zaccanti musiał mocno walczyć na premiach z Grellierem. Zawodnik Direct Energie nie dawał za wygraną i był pierwszy na dwóch podjazdach. Peleton prowadził głównie Maciej Bodnar (BORA – hansgrohe), który jak to bywa zazwyczaj w jego obowiązkach pracował na rzecz Petera Sagana.

Także na trzeciej górskiej premii wygrał Grellier, ale czujny Zaccanti po raz kolejny zgarnął dwa punkty. Po tym podjeździe z ucieczki odpadł Watson, do którego dojechał kontrujący z peletonu Christopher Juul-Jensen (Mitchelton-Scott).

Juul – Jensen na 26 kilometrów przed metą dojechał do prowadzącej dwójki, ale ich przewaga wynosiła tylko 40 sekund. Dla peletonu jednak pogoń nie była zbyt łatwa, ponieważ mocno się rozpadało i jazda stała się bardziej niebezpieczna.

Mocne przyspieszenie dużej grupy spowodowało, że na dziewięć kilometrów przed metą ucieczka przeszła do historii. Tuż przed ostatnim podjazdem (2100 metrów długości; średnie nachylenie 6,1 %) zaatakował José Gonçalves (Katusha – Alpecin), ale ta akcja szybko została zneutralizowana przez kolarzy ekipy Astana.

Na finisz nie miał zamiaru dzisiaj czekać Peter Sagan (BORA – hansgrohe), którego mocniejsze tempo mocno naciągnęło stawkę i odebrało szanse wielu sprinterom. Jednak mimo tego ataku o zwycięstwie zadecydował sprinterski finisz.

Najszybszy okazał się Sonny Colbrelli (Bahrain – Merida), który pokonał Fernando Gavirię (Quick – Step Floors). Trzeci był Peter Sagan, który próbował wepchnąć się między tę dwójkę, ale ten manewr nie okazał się szczęśliwy.

Wyniki trzeciego etapu:

Pozycja Kolarz Ekipa  Czas
1 COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Cycling Team 04:39:51
2  GAVIRIA Fernando Quick-Step Floors ,,
3  SAGAN Peter BORA – hansgrohe ,,
4  ALBASINI Michael Mitchelton-Scott ,,
5  CORT NIELSEN Magnus Astana Pro Team ,,
6  MATTHEWS Michael Team Sunweb ,,
7  BATTAGLIN Enrico Team LottoNL-Jumbo ,,
8  STUYVEN Jasper Trek – Segafredo ,,
9  ULISSI Diego UAE-Team Emirates ,,
10  VANMARCKE Sep Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale ,,
11  GANNA Filippo UAE-Team Emirates ,,
12  LAMBRECHT Bjorg Lotto Soudal ,,
13  VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team ,,
14  CALMEJANE Lilian Direct Energie ,,
15  LAMMERTINK Maurits Team Katusha – Alpecin ,,
16  POLANC Jan UAE-Team Emirates ,,
17  MÜHLBERGER Gregor BORA – hansgrohe ,,
18  KÜNG Stefan BMC Racing Team ,,
19  ANDERSEN Søren Kragh Team Sunweb ,,
20  SIVAKOV Pavel Team Sky ,,
21  PORTE Richie BMC Racing Team ,,
22  MOLLEMA Bauke Trek – Segafredo ,,
23  HAIG Jack Mitchelton-Scott ,,
24  GAUTIER Cyril AG2R La Mondiale ,,
25  KELDERMAN Wilco Team Sunweb ,,
26  OOMEN Sam Team Sunweb ,,
27  ROJAS José Joaquín Movistar Team ,,
28  MONFORT Maxime Lotto Soudal ,,
29  FRANK Mathias AG2R La Mondiale ,,
30  VICHOT Arthur Groupama – FDJ ,,
31  IZAGIRRE Gorka Bahrain Merida Pro Cycling Team ,,
32  IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Cycling Team ,,
33  KUDUS Merhawi Dimension Data ,,
34  GASPAROTTO Enrico Bahrain Merida Pro Cycling Team ,,
35  CARTHY Hugh Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale ,,
36  DILLIER Silvan AG2R La Mondiale ,,
37  KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL-Jumbo ,,
38  SPILAK Simon Team Katusha – Alpecin ,,
39  AMADOR Andrey Movistar Team ,,
40  FUGLSANG Jakob Astana Pro Team ,,
41  CRAS Steff Team Katusha – Alpecin ,,
42  GILBERT Philippe Quick-Step Floors ,,
43  HANSEN Jesper Astana Pro Team ,,
44  VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team ,,
45  LANDA Mikel Movistar Team ,,
46  WELLENS Tim Lotto Soudal ,,
47  HENAO Sebastián Team Sky ,,
48  PADUN Mark Bahrain Merida Pro Cycling Team ,,
49  GESCHKE Simon Team Sunweb ,,
50  QUINTANA Nairo Movistar Team ,,
51  KANGERT Tanel Astana Pro Team ,,
52  KONRAD Patrick BORA – hansgrohe ,,
53  BIDARD François AG2R La Mondiale ,,
54  MAS Enric Quick-Step Floors ,,
55  BOUWMAN Koen Team LottoNL-Jumbo ,,
56  OSS Daniel BORA – hansgrohe 00:10
57  HAAS Nathan Team Katusha – Alpecin 00:27
58  WARBASSE Larry Aqua Blue Sport ,,
59  PERNSTEINER Hermann Bahrain Merida Pro Cycling Team ,,
60  BERNARD Julien Trek – Segafredo ,,
61  GOGL Michael Trek – Segafredo ,,
62  DOULL Owain Team Sky ,,
63  GASTAUER Ben AG2R La Mondiale ,,
64  SLAGTER Tom-Jelte Dimension Data ,,
65  KRISTOFF Alexander UAE-Team Emirates ,,
66  RICHEZE Ariel Maximiliano Quick-Step Floors ,,
67  DUNBAR Edward Aqua Blue Sport 00:55
68  SANTAROMITA Ivan Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 01:14
69  GOŁAŚ Michał Team Sky ,,
70  ARNDT Nikias Team Sunweb 01:33
71  SMIT Willie Team Katusha – Alpecin ,,
72  LE GAC Olivier Groupama – FDJ ,,
73  GONÇALVES José Team Katusha – Alpecin ,,
74  BOUDAT Thomas Direct Energie ,,
75  CIMOLAI Davide Groupama – FDJ ,,
76  PETERS Nans AG2R La Mondiale ,,
77  VANDENBERGH Stijn AG2R La Mondiale 02:07
78  VERMOTE Julien Dimension Data ,,
79  RAST Gregory Trek – Segafredo ,,
80  BURGHARDT Marcus BORA – hansgrohe ,,
81  KREUZIGER Roman Mitchelton-Scott ,,
82  CUNEGO Damiano Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini ,,
83  OLIVEIRA Nelson Movistar Team ,,
84  SICARD Romain Direct Energie ,,
85  DOMBROWSKI Joe Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale ,,
86  DE KORT Koen Trek – Segafredo 02:11
87  FRAILE Omar Astana Pro Team ,,
88  DAVIES Scott Dimension Data ,,
89  JANSE VAN RENSBURG Reinardt Dimension Data ,,
90  OURSELIN Paul Direct Energie 03:10
91  ROSA Diego Team Sky ,,
92  HOLLENSTEIN Reto Team Katusha – Alpecin ,,
93  STANNARD Ian Team Sky ,,
94  GREIPEL André Lotto Soudal ,,
95  HALVORSEN Kristoffer Team Sky ,,
96  TANKINK Bram Team LottoNL-Jumbo ,,
97  DE LA PARTE Víctor Movistar Team ,,
98  THEUNS Edward Team Sunweb ,,
99  DECLERCQ Tim Quick-Step Floors ,,
100  LAMPAERT Yves Quick-Step Floors ,,
101  WYNANTS Maarten Team LottoNL-Jumbo ,,
102  DE BUYST Jasper Lotto Soudal ,,
103  GERRANS Simon BMC Racing Team ,,
104  BEWLEY Sam Mitchelton-Scott ,,
105  HEPBURN Michael Mitchelton-Scott ,,
106  GRUZDEV Dmitriy Astana Pro Team ,,
107  LINDEMAN Bert-Jan Team LottoNL-Jumbo ,,
108  QUEMENEUR Perrig Direct Energie ,,
109  TAARAMÄE Rein Direct Energie ,,
110  LEEZER Tom Team LottoNL-Jumbo ,,
111  DEGENKOLB John Trek – Segafredo ,,
112  VAUGRENARD Benoit Groupama – FDJ ,,
113  JUUL-JENSEN Christopher Mitchelton-Scott ,,
114  KEISSE Iljo Quick-Step Floors 03:56
115  BRESCHEL Matti Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale ,,
116  SAGAN Juraj BORA – hansgrohe ,,
117  DOUGALL Nick Dimension Data ,,
118  KOREN Kristijan Bahrain Merida Pro Cycling Team ,,
119  BENNATI Daniele Movistar Team ,,
120  GATTO Oscar Astana Pro Team ,,
121  CHRISTIAN Mark Aqua Blue Sport 05:51
122  HATSUYAMA Sho Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini ,,
123  ITO Masakazu Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini ,,
124  KONING Peter Aqua Blue Sport ,,
125  SIEBERG Marcel Lotto Soudal ,,
126  HANSEN Adam Lotto Soudal ,,
127  SCHAR Michael BMC Racing Team ,,
128  ANTON Igor Dimension Data ,,
129  SINKELDAM Ramon Groupama – FDJ ,,
130  GUARNIERI Jacopo Groupama – FDJ ,,
131  DE MARCHI Alessandro BMC Racing Team ,,
132  ZACCANTI Filippo Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini ,,
133  CLARKE William Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale ,,
134  BROWN Nathan Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale ,,
135  DÉMARE Arnaud Groupama – FDJ ,,
136  PHINNEY Taylor Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale ,,
137  SWIFT Ben UAE-Team Emirates ,,
138  TROIA Oliviero UAE-Team Emirates 06:50
139  GROSU Eduard Michael Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini ,,
140  GRELLIER Fabien Direct Energie 07:16
141  MEYER Cameron Mitchelton-Scott ,,
142  PEARSON Daniel Aqua Blue Sport 08:02
143  DENIFL Stefan Aqua Blue Sport ,,
144  WATSON Calvin Aqua Blue Sport ,,
145  FERRARI Roberto UAE-Team Emirates ,,
146  MARANGONI Alan Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 09:09
147  BODNAR Maciej BORA – hansgrohe ,,

 

Klasyfikacja generalna po trzecim etapie:

Pozycja Kolarz Ekipa Czas
1 KÜNG Stefan BMC Racing Team 08:50:15
2  VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team 00:03
3  PORTE Richie BMC Racing Team ,,
4  VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team ,,
5  SAGAN Peter BORA – hansgrohe 00:16
6  MATTHEWS Michael Team Sunweb 00:23
7  KELDERMAN Wilco Team Sunweb ,,
8  OOMEN Sam Team Sunweb ,,
9  MÜHLBERGER Gregor BORA – hansgrohe 00:30
10  MAS Enric Quick-Step Floors ,,
11  KONRAD Patrick BORA – hansgrohe ,,
12  HAIG Jack Mitchelton-Scott 00:32
13  ANDERSEN Søren Kragh Team Sunweb 00:33
14  QUINTANA Nairo Movistar Team 00:36
15  AMADOR Andrey Movistar Team ,,
16  LANDA Mikel Movistar Team ,,
17  GASPAROTTO Enrico Bahrain Merida Pro Cycling Team 00:39
18  PADUN Mark Bahrain Merida Pro Cycling Team ,,
19  IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Cycling Team ,,
20  VICHOT Arthur Groupama – FDJ 00:48
21  SPILAK Simon Team Katusha – Alpecin 00:49
22  CRAS Steff Team Katusha – Alpecin ,,
23  ROJAS José Joaquín Movistar Team 00:52
24  ULISSI Diego UAE-Team Emirates 00:53
25  BATTAGLIN Enrico Team LottoNL-Jumbo 00:56
26  KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL-Jumbo ,,
27  BOUWMAN Koen Team LottoNL-Jumbo ,,
28  RICHEZE Ariel Maximiliano Quick-Step Floors 00:57
29  LAMBRECHT Bjorg Lotto Soudal 01:01
30  STUYVEN Jasper Trek – Segafredo ,,
31  MOLLEMA Bauke Trek – Segafredo ,,
32  MONFORT Maxime Lotto Soudal ,,
33  WELLENS Tim Lotto Soudal ,,
34  SIVAKOV Pavel Team Sky 01:05
35  HENAO Sebastián Team Sky ,,
36  VANMARCKE Sep Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 01:08
37  CARTHY Hugh Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale ,,
38  FRANK Mathias AG2R La Mondiale 01:10
39  GAUTIER Cyril AG2R La Mondiale ,,
40  BIDARD François AG2R La Mondiale ,,
41  HAAS Nathan Team Katusha – Alpecin 01:12
42  KUDUS Merhawi Dimension Data 01:13
43  CALMEJANE Lilian Direct Energie 01:19
44  KANGERT Tanel Astana Pro Team 01:21
45  FUGLSANG Jakob Astana Pro Team ,,
46  DILLIER Silvan AG2R La Mondiale 01:23
47  DOULL Owain Team Sky 01:32
48  SLAGTER Tom-Jelte Dimension Data 01:40
49  GAVIRIA Fernando Quick-Step Floors 02:12
50  DUNBAR Edward Aqua Blue Sport 02:14
51  GONÇALVES José Team Katusha – Alpecin 02:22
52  GILBERT Philippe Quick-Step Floors 02:32
53  IZAGIRRE Gorka Bahrain Merida Pro Cycling Team 02:34
54  GOGL Michael Trek – Segafredo 02:36
55  KREUZIGER Roman Mitchelton-Scott 02:39
56  OLIVEIRA Nelson Movistar Team 02:43
57  COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Cycling Team 02:44
58  GANNA Filippo UAE-Team Emirates 02:55
59  POLANC Jan UAE-Team Emirates ,,
60  PERNSTEINER Hermann Bahrain Merida Pro Cycling Team 03:08
61  LAMMERTINK Maurits Team Katusha – Alpecin 03:13
62  GESCHKE Simon Team Sunweb 03:18
63  SANTAROMITA Ivan Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini ,,
64  KRISTOFF Alexander UAE-Team Emirates 03:22
65  CORT NIELSEN Magnus Astana Pro Team 03:23
66  DAVIES Scott Dimension Data 03:24
67  BERNARD Julien Trek – Segafredo 03:30
68  HANSEN Jesper Astana Pro Team 03:32
69  GERRANS Simon BMC Racing Team 03:38
70  GASTAUER Ben AG2R La Mondiale 03:39
71  LAMPAERT Yves Quick-Step Floors 03:40
72  WARBASSE Larry Aqua Blue Sport 03:48
73  LE GAC Olivier Groupama – FDJ 04:12
74  CIMOLAI Davide Groupama – FDJ 04:23
75  SMIT Willie Team Katusha – Alpecin 04:24
76  KOREN Kristijan Bahrain Merida Pro Cycling Team 04:35
77  BURGHARDT Marcus BORA – hansgrohe 04:39
78  PETERS Nans AG2R La Mondiale 04:45
79  BOUDAT Thomas Direct Energie 04:54
80  OSS Daniel BORA – hansgrohe 04:56
81  DOMBROWSKI Joe Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 05:17
82  VANDENBERGH Stijn AG2R La Mondiale 05:19
83  VERMOTE Julien Dimension Data 05:22
84  JANSE VAN RENSBURG Reinardt Dimension Data 05:26
85  SICARD Romain Direct Energie 05:28
86  JUUL-JENSEN Christopher Mitchelton-Scott 05:42
87  FRAILE Omar Astana Pro Team 05:43
88  DE LA PARTE Víctor Movistar Team 05:48
89  GOŁAŚ Michał Team Sky 06:00
90  HOLLENSTEIN Reto Team Katusha – Alpecin 06:01
91  LEEZER Tom Team LottoNL-Jumbo 06:08
92  DEGENKOLB John Trek – Segafredo 06:13
93  ROSA Diego Team Sky 06:17
94  STANNARD Ian Team Sky 06:22
95  VAUGRENARD Benoit Groupama – FDJ 06:27
96  OURSELIN Paul Direct Energie 06:31
97  TAARAMÄE Rein Direct Energie ,,
98  ARNDT Nikias Team Sunweb 06:43
99  DOUGALL Nick Dimension Data 07:16
100  GATTO Oscar Astana Pro Team 07:19
101  BENNATI Daniele Movistar Team 07:24
102  RAST Gregory Trek – Segafredo 08:01
103  THEUNS Edward Team Sunweb 08:20
104  KEISSE Iljo Quick-Step Floors 08:22
105  LINDEMAN Bert-Jan Team LottoNL-Jumbo 08:32
106  SINKELDAM Ramon Groupama – FDJ 08:41
107  DÉMARE Arnaud Groupama – FDJ ,,
108  GRUZDEV Dmitriy Astana Pro Team 08:44
109  CHRISTIAN Mark Aqua Blue Sport 09:12
110  BRESCHEL Matti Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 09:21
111  SCHAR Michael BMC Racing Team 09:40
112  ITO Masakazu Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 09:57
113  TROIA Oliviero UAE-Team Emirates 10:03
114  ALBASINI Michael Mitchelton-Scott 10:33
115  SWIFT Ben UAE-Team Emirates 10:38
116  BROWN Nathan Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 11:16
117  SIEBERG Marcel Lotto Soudal 11:19
118  PEARSON Daniel Aqua Blue Sport 11:29
119  HANSEN Adam Lotto Soudal 11:39
120  BODNAR Maciej BORA – hansgrohe 11:41
121  HALVORSEN Kristoffer Team Sky 11:42
122  GREIPEL André Lotto Soudal 11:50
123  GRELLIER Fabien Direct Energie 12:22
124  SAGAN Juraj BORA – hansgrohe 12:25
125  CUNEGO Damiano Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 12:29
126  DE KORT Koen Trek – Segafredo 12:34
127  QUEMENEUR Perrig Direct Energie 13:40
128  FERRARI Roberto UAE-Team Emirates 14:00
129  DE BUYST Jasper Lotto Soudal 14:12
130  PHINNEY Taylor Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 14:26
131  ANTON Igor Dimension Data 14:31
132  DECLERCQ Tim Quick-Step Floors 14:55
133  MEYER Cameron Mitchelton-Scott 15:15
134  ZACCANTI Filippo Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 15:16
135  WYNANTS Maarten Team LottoNL-Jumbo 15:39
136  HEPBURN Michael Mitchelton-Scott 15:41
137  HATSUYAMA Sho Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 16:01
138  TANKINK Bram Team LottoNL-Jumbo 16:41
139  GROSU Eduard Michael Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 17:12
140  KONING Peter Aqua Blue Sport 17:13
141  GUARNIERI Jacopo Groupama – FDJ 17:45
142  DE MARCHI Alessandro BMC Racing Team 17:55
143  BEWLEY Sam Mitchelton-Scott 18:20
144  DENIFL Stefan Aqua Blue Sport 19:22
145  CLARKE William Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 20:56
146  MARANGONI Alan Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 21:14
147  WATSON Calvin Aqua Blue Sport 22:29