fot. Team Sky

Zwycięstwem Egana Bernala (Sky) zakończył się szósty etap wyścigu dookoła Kalifornii. Kolumbijczyk wrócił też na fotel lidera wyścigu.

Szósty odcinek pięknego, amerykańskiego wyścigu prowadził z Folsom do South Lake Tahoe. Kolarze mieli dziś do pokonania nie tylko 7 górskich premii, ale także potężną różnicę wzniesień. Start usytuowany był bowiem na 120 metrach nad poziomem morza, a najwyższy punkt etapu na… 2615 metrach.

Dość szybko po starcie, z peletonu oderwało się dziewięciu silnych kolarzy. Dziś w ucieczce znaleźli się Tom Skujins, Gregory Rast (Trek – Segafredo), Floris De Tier (LottoNL – Jumbo), Tom – Jelte Slagter (Dimension Data), Evan Huffman (Rally Cycling), Benoit Cosnefroy (AG2R La Mondiale), Sean Bennett (Axeon Hagens), Lawson Craddock (EF Education First) i Sergey Tvetcov (Unitedhealthcare). Ich przewaga szybko urosła do ponad czterech minut, lecz zważając na bardzo trudny profil trasy, wciąż nie było to zbyt wiele.

Pierwsza połowa etapu pozwoliła też najsłabszym góralom na uformowanie grupetto. Dzięki temu, przed najważniejszymi kilometrami etapu, w grupie zasadniczej znajdowało się kilkudziesięciu kolarzy.

Na najtrudniejszym podjeździe dnia, Daggett Summit, sprawy w swoje ręce wzięli kolarze Team Sky, którzy początkowo bardzo mocno rozerwali stawkę, a później rozpoczęli akcję ofensywną. Jako pierwszy z liderów, na atak zdecydował się Tao Geoghean Hart (Sky), po którym później poprawił Egan Bernal (Sky). W tym samym momencie problemy z utrzymaniem tempa mieli wszyscy pozostali faworyci. Nieoczekiwanie dużo dystansu tracił także Rafał Majka (BORA – hansgrohe).

Samotny Bernal miał już na szczycie przewagę prawie minuty, co dawało mu prowadzenie w wyścigu. Jednocześnie za jego plecami, pozostali liderzy zaczęli się zjeżdżać, co jeszcze otworzyło walkę o pozostałe miejsca na podium.

Ostatecznie, w South Lake Tahoe najlepszy okazał się Kolumbijczyk, który wpadł na metę z ponad minutową przewagą nad Adamem Yatesem (Mitchelton – Scott) i swoim kolegom Geogheganem Hartem. Rafał Majka zakończył ściganie na 8. miejscu, utrzymując szóstą lokatę w generalce.

Wyniki szóstego etapu:

1 Egan Bernal (Col) Team Sky 5:30:58
2 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott 0:01:28
3 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky 0:01:30
4 Brandon McNulty (USA) Rally Cycling 0:01:33
5 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb 0:01:38
6 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale
7 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team
8 Rafal Majka (Pol) Bora-Hansgrohe 0:01:45
9 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates 0:01:46
10 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:01:50
11 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors
12 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates 0:01:57
13 Gavin Mannion (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:01:59
14 Lachlan Morton (Aus) Dimension Data 0:03:12
15 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo 0:03:16
16 Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo 0:03:25
17 Robert Britton (Can) Rally Cycling
18 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin 0:03:43
19 Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo
20 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo 0:03:48
21 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin 0:03:50
22 Sebastian Henao (Col) Team Sky
23 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo
24 Neilson Powless (USA) LottoNL-Jumbo 0:03:56
25 TJ Eisenhart (USA) Holowesko-Citadel p/b Arapahoe Resources 0:04:07
26 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo 0:05:10
27 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 0:05:46
28 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE Team Emirates 0:05:59
29 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
30 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott
31 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team 0:07:34
32 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
33 William Barta (USA) Hagens Berman Axeon
34 Pawel Poljanski (Pol) Bora-Hansgrohe
35 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:08:56
36 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
37 Alex Howes (USA) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:09:33
38 Kasper Asgreen (Den) Quick-Step Floors 0:09:38
39 Ivo Oliveira (Por) Hagens Berman Axeon 0:09:48
40 Sean Bennett (USA) Hagens Berman Axeon 0:09:51
41 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team 0:10:15
42 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data
43 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky
44 Mikkel Bjerg (Den) Hagens Berman Axeon
45 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
46 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
47 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale 0:10:37
48 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin 0:11:18
49 Floris De Tier (Bel) LottoNL-Jumbo 0:12:46
50 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team 0:14:24
51 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 0:17:00
52 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe
53 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
54 Filippo Ganna (Ita) UAE Team Emirates
55 Serghei Tvetcov (Rom) UnitedHealthcare Pro Cycling
56 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale
57 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale
58 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb
59 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott
60 Thomas Leezer (Ned) LottoNL-Jumbo
61 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
62 Travis McCabe (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
63 Tyler Magner (USA) Rally Cycling
64 Jhonatan Narvaez (Ecu) Quick-Step Floors
65 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling
66 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott
67 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors
68 Luke Rowe (GBr) Team Sky
69 Evan Huffman (USA) Rally Cycling
70 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko-Citadel p/b Arapahoe Resources 0:18:34
71 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb
72 Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo
73 Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates
74 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
75 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates
76 Ian Garrison (USA) Hagens Berman Axeon
77 Ian Stannard (GBr) Team Sky
78 Lucas Sebastian Haedo (Arg) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:19:20
79 Lachlan Norris (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling
80 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo 0:21:10
81 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale 0:23:42
82 Logan Owen (USA) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:24:27
83 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott
84 Michael Rice (Aus) Hagens Berman Axeon
85 Julien Vermote (Bel) Dimension Data 0:25:14
86 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors
87 Jay Thomson (RSA) Dimension Data
88 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin
89 Scott Davies (GBr) Dimension Data
90 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team
91 Alvaro Hodeg (Col) Quick-Step Floors
92 Max Walscheid (Ger) Team Sunweb
93 Fabian Lienhard (Swi) Holowesko-Citadel p/b Arapahoe Resources
94 Adam De Vos (Can) Rally Cycling
95 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
96 Daniel McLay (GBr) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
97 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin
98 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data
99 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
100 Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin
101 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin
102 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb
103 Michal Kolár (Svk) Bora-Hansgrohe
104 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe
105 Danny Pate (USA) Rally Cycling
106 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling
107 Miguel Bryon (USA) Holowesko-Citadel p/b Arapahoe Resources
108 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors
109 John Murphy (USA) Holowesko-Citadel p/b Arapahoe Resources
110 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
111 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton-Scott
112 Roger Kluge (Ger) Mitchelton-Scott

Klasyfikacja generalna po szóstym etapie:

1 Egan Bernal (Col) Team Sky 22:26:40
2 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:01:25
3 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:02:14
4 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott 0:02:16
5 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky 0:02:28
6 Rafal Majka (Pol) Bora-Hansgrohe 0:03:01
7 Brandon McNulty (USA) Rally Cycling 0:03:28
8 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors 0:03:50
9 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates 0:03:59
10 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale 0:04:01
11 Gavin Mannion (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:05:40
12 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates 0:06:11
13 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo 0:07:03
14 Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo 0:07:05
15 Neilson Powless (USA) LottoNL-Jumbo 0:07:28
16 Robert Britton (Can) Rally Cycling 0:07:33
17 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo 0:07:41
18 Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo 0:07:51
19 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin 0:08:08
20 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo 0:08:10
21 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 0:09:55
22 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin 0:10:00
23 William Barta (USA) Hagens Berman Axeon 0:10:17
24 Sean Bennett (USA) Hagens Berman Axeon 0:13:20
25 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott 0:14:36
26 TJ Eisenhart (USA) Holowesko-Citadel p/b Arapahoe Resources 0:14:39
27 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale 0:14:40
28 Sebastian Henao (Col) Team Sky 0:15:11
29 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team 0:15:24
30 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team 0:16:33
31 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky 0:16:40
32 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE Team Emirates 0:16:46
33 Kasper Asgreen (Den) Quick-Step Floors 0:18:25
34 Ivo Oliveira (Por) Hagens Berman Axeon 0:18:35
35 Pawel Poljanski (Pol) Bora-Hansgrohe 0:20:11
36 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb 0:20:21
37 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data 0:21:56
38 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team 0:22:11
39 Serghei Tvetcov (Rom) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:22:13
40 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 0:22:17
41 Floris De Tier (Bel) LottoNL-Jumbo 0:23:34
42 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team 0:24:01
43 Sepp Kuss (USA) LottoNL-Jumbo 0:24:16
44 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin 0:24:29
45 Lachlan Morton (Aus) Dimension Data 0:25:51
46 Alex Howes (USA) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:25:58
47 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale 0:27:54
48 Jhonatan Narvaez (Ecu) Quick-Step Floors 0:28:57
49 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko-Citadel p/b Arapahoe Resources 0:30:08
50 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo 0:30:55
51 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:31:43
52 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale 0:32:57
53 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb 0:35:53
54 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo 0:36:14
55 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale 0:36:16
56 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:36:34
57 Luke Rowe (GBr) Team Sky 0:36:35
58 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 0:37:58
59 Mikkel Bjerg (Den) Hagens Berman Axeon 0:40:28
60 Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo 0:40:58
61 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott 0:41:31
62 Filippo Ganna (Ita) UAE Team Emirates 0:42:03
63 Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates 0:42:07
64 Travis McCabe (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:42:24
65 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors 0:42:32
66 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 0:42:42
67 Evan Huffman (USA) Rally Cycling 0:42:44
68 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb 0:43:28
69 Lachlan Norris (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:43:55
70 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott 0:44:54
71 Lucas Sebastian Haedo (Arg) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:45:58
72 Thomas Leezer (Ned) LottoNL-Jumbo 0:47:07
73 Julien Vermote (Bel) Dimension Data 0:47:25
74 Ian Garrison (USA) Hagens Berman Axeon 0:47:54
75 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin 0:47:55
76 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling 0:48:24
77 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton-Scott 0:48:38
78 Jay Thomson (RSA) Dimension Data 0:48:52
79 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe 0:49:41
80 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo 0:50:08
81 Fabian Lienhard (Swi) Holowesko-Citadel p/b Arapahoe Resources 0:50:28
82 Ian Stannard (GBr) Team Sky 0:50:34
83 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors 0:51:22
84 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin 0:51:31
85 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale 0:53:50
86 Tyler Magner (USA) Rally Cycling 0:54:58
87 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott 0:55:05
88 John Murphy (USA) Holowesko-Citadel p/b Arapahoe Resources 0:55:09
89 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe 0:55:28
90 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
91 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:55:54
92 Alvaro Hodeg (Col) Quick-Step Floors 0:56:34
93 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb 0:57:01
94 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin 0:57:58
95 Daniel McLay (GBr) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:58:25
96 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors 0:58:26
97 Michael Rice (Aus) Hagens Berman Axeon 0:58:37
98 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data 0:59:00
99 Scott Davies (GBr) Dimension Data 0:59:05
100 Danny Pate (USA) Rally Cycling 0:59:07
101 Miguel Bryon (USA) Holowesko-Citadel p/b Arapahoe Resources 0:59:08
102 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:59:27
103 Roger Kluge (Ger) Mitchelton-Scott 0:59:34
104 Logan Owen (USA) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 1:00:18
105 Adam De Vos (Can) Rally Cycling 1:02:06
106 Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin 1:02:58
107 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team 1:03:37
108 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data 1:04:23
109 Max Walscheid (Ger) Team Sunweb 1:04:55
110 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb 1:04:59
111 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 1:05:02
112 Michal Kolár (Svk) Bora-Hansgrohe 1:08:57