fot. Amgen Tour of California

Fernando Gaviria (Quick – Step Floors) wygrał po finiszu z peleton piąty etap AMGEN Tour of California. Liderem pozostał Tejay van Garderen (BMC Racing Team).

Piąty etap wyścigu w Kalifornii liczył 176 kilometrów i prowadził ze Stockton do Elk Grove. Na trasie tylko jedna górska premia, co zdecydowanie sprzyjało sprinterom.

Ciekawostka z wczorajszego etapu – takie samochody teamowe można spotkać w tym wyścigu:

W ucieczkę dnia zabrali się dziś: Stijn Vandenbergh (AG2R La Mondiale), Fabian Lienhard i Ruben Companioni (obaj Holowesko -Citadel p/b Arapahoe Resources), Michael Rice (Hagens Berman Axeon), Tanner Putt (UnitedHealthcare Pro Cycling Team).

W jedną z kraks dzisiaj zaplątali się Rafał Majka i Paweł Poljański (obaj BORA – hansgrohe), ale szybko wrócili do peletonu.

Jedyną dzisiaj górską premię wygrał Companioni, a ucieczka miała w tym momencie niespełna cztery minuty przewagi nad peletonem. Peleton zdawał się cały czas kontrolować sytuację i sukcesywnie zmniejszał dystans do harcowników.

16 kilometrów przed metą na czele zostali tylko Vandenbergh, Lienhard i Putt, ale ich przewaga wynosiła już tylko minutę. Niestety po raz kolejny szczęścia nie miał Mark Cavendish (Dimension Data), który przebił koło i musiał wracać do peletonu po samochodach.

Kolejnym pechowcem okazał się Marcel Kittel (Katusha – Alpecin), który miał także problemy z rowerem sześć kilometrów przed metą. Niestety chwilę później w peletonie doszło do kraksy, w którą zaplątało się kilku zawodników.

Ucieczka przeszła do historii na 1800 metrów przed metą. Finiszowy sprint na swoją korzyść rozstrzygnął Fernando Gaviria (Quick – Step Floors), który pokonał Caleba Ewana (Mitchelton – Scott). Trzecim miejscem musiał zadowolić się Peter Sagan (BORA – hansgrohe).

Wyniki:
1 Fernando Gaviria Rendon (Col) Quick Step Floors 4:04:34
2 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:00
3 Peter Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 0:00:00
4 Rick Zabel (GER) Team Katusha – Alpecin 0:00:00
5 John Murphy (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:00:00
6 Sean Bennett (USA) Hagens Berman – Axeon 0:00:00
7 Lucas Sebastian Haedo (Arg) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:00:00
8 Ivo Oliveira (Por) Hagens Berman – Axeon 0:00:00
9 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 0:00:00
10 Travis McCabe (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:00:00
11 Ian Garrison (USA) Hagens Berman – Axeon 0:00:00
12 Nathan Haas (Aus) Team Katusha – Alpecin 0:00:00
13 Kiel Reijnen (USA) Trek – Segafredo 0:00:00
14 Miguel Bryon (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:00:00
15 Brandon McNulty (USA) Rally Cycling 0:00:00
16 Adam Yates (GBr) Mitchelton – Scott 0:00:00
17 Daniel Felipe Martinez Poveda (Col) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:00
18 Daniel McLay (GBr) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:00
19 Simon Clarke (Aus) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:00
20 Neilson Powless (USA) Team LottoNL – Jumbo 0:00:00
21 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates 0:00:00
22 Gavin Mannion (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:00:00
23 Cyril Gautier (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:00
24 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Quick Step Floors 0:00:00
25 Rúben Guerreiro (Por) Trek – Segafredo 0:00:00
26 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 0:00:00
27 Luke Rowe (GBr) Team Sky 0:00:00
28 Egan Arley Bernal Gomez (Col) Team Sky 0:00:00
29 Michael Schär (SUI) BMC Racing Team 0:00:00
30 Antwan Tolhoek (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:00:00
31 Pawel Poljanski (Pol) Bora – Hansgrohe 0:00:00
32 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:00:00
33 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team 0:00:00
34 Rafal Majka (Pol) Bora – Hansgrohe 0:00:00
35 Mark Cavendish (GBr) Team Dimension Data 0:00:00
36 William Barta (USA) Hagens Berman – Axeon 0:00:00
37 Mathias Frank (SUI) Ag2r La Mondiale 0:00:00
38 Floris De Tier (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:00:00
39 Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates 0:00:00
40 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:00:00
41 Toms Skujins (Lat) Trek – Segafredo 0:00:00
42 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling 0:00:00
43 Peter Stetina (USA) Trek – Segafredo 0:00:00
44 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton – Scott 0:00:00
45 Jasper Stuyven (Bel) Trek – Segafredo 0:00:00
46 Serghei Tvetcov (Rou) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:00:00
47 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:00:00
48 Michal Kolár (Svk) Bora – Hansgrohe 0:00:00
49 Oliver Naesen (Bel) Ag2r La Mondiale 0:00:00
50 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates 0:00:00
51 Nicola Conci (Ita) Trek – Segafredo 0:00:00
52 Ian Boswell (USA) Team Katusha – Alpecin 0:00:00
53 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team 0:00:00
54 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky 0:00:00
55 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:00:00
56 Matteo Fabbro (Ita) Team Katusha – Alpecin 0:00:00
57 Robert Britton (Can) Rally Cycling 0:00:00
58 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE Team Emirates 0:00:00
59 Alex Howes (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:00
60 Laurens De Plus (Bel) Quick Step Floors 0:00:00
61 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:00:00
62 Yousif Mirza Al-Hammadi (UAE) UAE Team Emirates 0:00:00
63 Danilo Wyss (SUI) BMC Racing Team 0:00:00
64 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky 0:00:00
65 Tom-Jelte Slagter (Ned) Team Dimension Data 0:00:00
66 Grégory Rast (SUI) Trek – Segafredo 0:00:00
67 Alvaro Jose Hodeg Chagui (Col) Quick Step Floors 0:00:00
68 Lachlan Norris (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:00:00
69 Filippo Ganna (Ita) UAE Team Emirates 0:00:00
70 Evan Huffman (USA) Rally Cycling 0:00:00
71 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky 0:00:23
72 Reto Hollenstein (SUI) Team Katusha – Alpecin 0:00:23
73 Danny Pate (USA) Rally Cycling 0:00:23
74 Kasper Asgreen (Den) Quick Step Floors 0:00:27
75 Roger Kluge (GER) Mitchelton – Scott 0:00:27
76 Juraj Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 0:00:33
77 Stijn Vandenbergh (Bel) Ag2r La Mondiale 0:00:49
78 Benoît Cosnefroy (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:49
79 Taylor Phinney (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:52
80 Maciej Bodnar (Pol) Bora – Hansgrohe 0:00:57
81 Iljo Keisse (Bel) Quick Step Floors 0:00:59
82 Mikkel Bjerg (Den) Hagens Berman – Axeon 0:01:00
83 Jack Bauer (NZl) Mitchelton – Scott 0:01:02
84 Fabian Lienhard (SUI) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:01:09
85 Daniel Oss (Ita) Bora – Hansgrohe 0:01:09
86 Silvan Dillier (SUI) Ag2r La Mondiale 0:00:00
87 Nils Politt (GER) Team Katusha – Alpecin 0:01:26
88 Marcel Kittel (GER) Team Katusha – Alpecin 0:01:26
89 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:01:26
90 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton – Scott 0:01:45
91 Logan Owen (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:02:02
92 Lawson Craddock (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:02:02
93 Ian Stannard (GBr) Team Sky 0:02:09
94 Jhonnatan Narvaez (Ecu) Quick Step Floors 0:02:09
95 Sepp Kuss (USA) Team LottoNL – Jumbo 0:02:09
96 Jay Robert Thomson (RSA) Team Dimension Data 0:02:51
97 Scott Davies (GBr) Team Dimension Data 0:04:18
98 Julien Vermote (Bel) Team Dimension Data 0:04:20
99 Mark Renshaw (Aus) Team Dimension Data 0:04:20
100 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb 0:04:20
101 Nikias Arndt (GER) Team Sunweb 0:04:20
102 Ben Gastauer (Lux) Ag2r La Mondiale 0:04:20
103 Tyler Magner (USA) Rally Cycling 0:04:20
104 Lukasz Wisniowski (Pol) Team Sky 0:05:04
105 Taylor Eisenhart (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:05:06
106 Adam De Vos (Can) Rally Cycling 0:06:17
107 Johannes Fröhlinger (GER) Team Sunweb 0:06:58
108 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb 0:06:58
109 Maximilian Walscheid (GER) Team Sunweb 0:06:58
110 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb 0:06:58
111 Michael Rice (Aus) Hagens Berman – Axeon 0:07:25
112 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton – Scott 0:07:25
113 Ruben Companioni (Cub) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:07:25
114 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team 0:07:25
115 Lachlan Morton (Aus) Team Dimension Data 0:07:25
DNF Jasper Philipsen (Bel) Hagens Berman – Axeon

Klasyfikacja generalna:
1 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 16:55:29
2 Egan Arley Bernal Gomez (Col) Team Sky 0:00:23
3 Daniel Felipe Martinez Poveda (Col) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:37
4 Adam Yates (GBr) Mitchelton – Scott 0:01:07
5 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky 0:01:15
6 Rafal Majka (Pol) Bora – Hansgrohe 0:01:29
7 Brandon McNulty (USA) Rally Cycling 0:02:08
8 Laurens De Plus (Bel) Quick Step Floors 0:02:13
9 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates 0:02:15
10 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 0:02:34
11 Mathias Frank (SUI) Ag2r La Mondiale 0:02:36
12 William Barta (USA) Hagens Berman – Axeon 0:02:56
13 Antwan Tolhoek (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:03:28
14 Rúben Guerreiro (Por) Trek – Segafredo 0:03:35
15 Sean Bennett (USA) Hagens Berman – Axeon 0:03:43
16 Neilson Powless (USA) Team LottoNL – Jumbo 0:03:45
17 Gavin Mannion (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:03:54
18 Robert Britton (Can) Rally Cycling 0:04:21
19 Ian Boswell (USA) Team Katusha – Alpecin 0:04:31
20 Toms Skujins (Lat) Trek – Segafredo 0:04:36
21 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates 0:04:38
22 Peter Stetina (USA) Trek – Segafredo 0:04:38
23 Nicola Conci (Ita) Trek – Segafredo 0:04:39
24 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team 0:05:22
25 Serghei Tvetcov (Rou) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:05:26
26 Matteo Fabbro (Ita) Team Katusha – Alpecin 0:06:30
27 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky 0:06:38
28 Jack Bauer (NZl) Mitchelton – Scott 0:08:50
29 Cyril Gautier (Fra) Ag2r La Mondiale 0:08:54
30 Ivo Oliveira (Por) Hagens Berman – Axeon 0:09:00
31 Kasper Asgreen (Den) Quick Step Floors 0:09:00
32 Michael Schär (SUI) BMC Racing Team 0:09:12
33 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team 0:09:50
34 Taylor Eisenhart (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:10:45
35 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE Team Emirates 0:11:00
36 Floris De Tier (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:11:05
37 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky 0:11:34
38 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:11:47
39 Tom-Jelte Slagter (Ned) Team Dimension Data 0:11:55
40 Danilo Wyss (SUI) BMC Racing Team 0:12:09
41 Jhonnatan Narvaez (Ecu) Quick Step Floors 0:12:10
42 Pawel Poljanski (Pol) Bora – Hansgrohe 0:12:50
43 Nils Politt (GER) Team Katusha – Alpecin 0:13:24
44 Oliver Naesen (Bel) Ag2r La Mondiale 0:16:10
45 Alex Howes (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:16:38
46 Ben Gastauer (Lux) Ag2r La Mondiale 0:16:44
47 Stijn Vandenbergh (Bel) Ag2r La Mondiale 0:17:30
48 Simon Clarke (Aus) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:18:13
49 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb 0:18:56
50 Nikias Arndt (GER) Team Sunweb 0:19:06
51 Sepp Kuss (USA) Team LottoNL – Jumbo 0:19:19
52 Kiel Reijnen (USA) Trek – Segafredo 0:19:27
53 Luke Rowe (GBr) Team Sky 0:19:48
54 Silvan Dillier (SUI) Ag2r La Mondiale 0:20:43
55 Peter Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 0:21:11
56 Jasper Stuyven (Bel) Trek – Segafredo 0:22:12
57 Julien Vermote (Bel) Team Dimension Data 0:22:24
58 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:22:37
59 Lachlan Morton (Aus) Team Dimension Data 0:22:52
60 Reto Hollenstein (SUI) Team Katusha – Alpecin 0:22:54
61 Lawson Craddock (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:23:03
62 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton – Scott 0:23:37
63 Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates 0:23:46
64 Jay Robert Thomson (RSA) Team Dimension Data 0:23:51
65 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 0:24:21
66 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton – Scott 0:24:44
67 Lachlan Norris (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:24:48
68 Filippo Ganna (Ita) UAE Team Emirates 0:25:16
69 Fabian Lienhard (SUI) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:25:27
70 Travis McCabe (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:25:37
71 Fernando Gaviria Rendon (Col) Quick Step Floors 0:25:45
72 Evan Huffman (USA) Rally Cycling 0:25:57
73 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Quick Step Floors 0:26:21
74 Nathan Haas (Aus) Team Katusha – Alpecin 0:26:30
75 Lucas Sebastian Haedo (Arg) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:26:51
76 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton – Scott 0:28:07
77 Grégory Rast (SUI) Trek – Segafredo 0:29:11
78 Ian Garrison (USA) Hagens Berman – Axeon 0:29:33
79 John Murphy (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:30:08
80 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:30:20
81 Benoît Cosnefroy (Fra) Ag2r La Mondiale 0:30:21
82 Mikkel Bjerg (Den) Hagens Berman – Axeon 0:30:26
83 Maciej Bodnar (Pol) Bora – Hansgrohe 0:30:27
84 Taylor Phinney (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:30:27
85 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton – Scott 0:30:51
86 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:30:53
87 Yousif Mirza Al-Hammadi (UAE) UAE Team Emirates 0:31:06
88 Alvaro Jose Hodeg Chagui (Col) Quick Step Floors 0:31:33
89 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling 0:31:37
90 Lukasz Wisniowski (Pol) Team Sky 0:32:02
91 Ian Stannard (GBr) Team Sky 0:32:13
92 Daniel Oss (Ita) Bora – Hansgrohe 0:32:54
93 Rick Zabel (GER) Team Katusha – Alpecin 0:32:57
94 Daniel McLay (GBr) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:33:24
95 Iljo Keisse (Bel) Quick Step Floors 0:33:25
96 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb 0:33:26
97 Mark Cavendish (GBr) Team Dimension Data 0:33:59
98 Scott Davies (GBr) Team Dimension Data 0:34:04
99 Danny Pate (USA) Rally Cycling 0:34:06
100 Miguel Bryon (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:34:07
101 Michael Rice (Aus) Hagens Berman – Axeon 0:34:23
102 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:34:26
103 Roger Kluge (GER) Mitchelton – Scott 0:34:33
104 Logan Owen (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:36:04
105 Adam De Vos (Can) Rally Cycling 0:37:05
106 Marcel Kittel (GER) Team Katusha – Alpecin 0:37:57
107 Tyler Magner (USA) Rally Cycling 0:38:11
108 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team 0:38:36
109 Johannes Fröhlinger (GER) Team Sunweb 0:38:40
110 Mark Renshaw (Aus) Team Dimension Data 0:39:22
111 Maximilian Walscheid (GER) Team Sunweb 0:39:54
112 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb 0:39:58
113 Ruben Companioni (Cub) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:42:32
114 Michal Kolár (Svk) Bora – Hansgrohe 0:43:56
115 Juraj Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 0:48:15