Richard Carapaz wykończył cały dzień pracy ekipy Movistar i triumfował na drugim etapie Vuelta Asturias.
Drugi dzień walki w hiszpańskim wyścigu miał być decydującym o losach całego wyścigu. Za połową etapu rozpoczynały się solidne podjazdy, a przede wszystkim finałowy na Alto del Acebo, gdzie usytuowano metę.
W ucieczce dnia znalazło się zaledwie dwóch zawodników z ekipy Manzana Postobon: Fabio Duarte i Hernan Aguirre. Kolumbijski duet utrzymywał przez większość dnia nieco ponad 2 minuty przewagi nad peletonem dowodzonym przez ekipę Movistar.
Ostatecznie akcja zawodników Manzana Postobon zakończyła się około 30 kilometrów przed metą. Peleton dyktował bardzo mocne tempo i to mimo fatalnych warunków atmosferycznych, a cała praca Movistaru była dla Richarda Carapaza i Rubena Fernandeza.
Na finałowym podjeździe zaatakował Antonio Pedrero (Movistar), ale było to przygotowywanie gruntu pod akcję Carapaza, który 4 kilometry przed metą był już samotnie na czele z przewagą 30 sekund nad goniącymi go zawodnikami.
Ekwadorczyk ostatecznie nie dał się już doścignąć i pewnie triumfował na szczycie Alto del Acebo. Drugie miejsce zajął Jonathan Caicedo (Medellin), a podium uzupełnił Ruben Fernandez (Movistar).
Wyniki:
1 3 CARAPAZ Richard ECU MOVISTAR TEAM 25 4:24:14
2 81 CAICEDO Jonathan ECU MEDELLIN 25 4:24:56
3 6 FERNANDEZ Ruben ESP MOVISTAR TEAM 27 4:25:04
4 82 CHALAPUD GOMEZ Robinson Eduardo COL MEDELLIN 34 4:25:04
5 7 PEDRERO Antonio ESP MOVISTAR TEAM 27 4:25:19
6 74 EARLE Nathan AUS ISRAEL CYCLING ACADEMY 30 4:25:21
7 23 PARDILLA BELLON Sergio ESP CAJA RURAL – SEGUROS RGA 34 4:25:39
8 MESTRE Ricardo POR W52/FC PORTO 4:25:48
9 21 SILVA Joaquim POR CAJA RURAL – SEGUROS RGA 26 4:25:48
10 103 STRAKHOV Dmitrii RUS LOKOSPHINX 23 4:25:48
11 104 EVTUSHENKO Alexander RUS LOKOSPHINX 25 4:26:01
12 15 VINHAS Rui POR W52/FC PORTO 32 4:26:01
13 17 FONTE César POR W52/FC PORTO 32 4:26:04
14 51 BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel ESP EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS 29 4:26:14
15 53 PRADES REVERTER Eduard ESP EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS 31 4:26:33
16 73 DIAZ GALLEGO Jose Manuel ESP ISRAEL CYCLING ACADEMY 23 4:26:46
17 35 JUARISTI ARRIETA Txomin ESP TEAM EUSKADI 23 4:26:46
18 32 AZURMENDI SAGASTIBELTZA Ibai ESP TEAM EUSKADI 22 4:26:46
19 86 PAREDES AVELLANEDA Cesar Nicolas COL MEDELLIN 26 4:26:46
20 92 RUBIANO CHAVEZ Miguel Angel COL COLDEPORTES ZENU SELLO ROJO 34 4:26:46
21 42 CABEDO CARDA Oscar ESP BURGOS – BH 24 4:26:46
22 65 GARCIA SOSA Jhojan Orlando COL MANZANA POSTOBON TEAM 20 4:27:01
23 24 ARANBURU DEBA Alex ESP CAJA RURAL – SEGUROS RGA 23 4:27:08
24 62 BOHORQUEZ SANCHEZ Hernando COL MANZANA POSTOBON TEAM 26 4:27:08
25 115 QUIROZ AYALA Oscar Adalberto COL BICICLETAS STRONGMAN COLOMBIA COLDEPORTES 24 4:27:18
26 134 GONÇALVES Domingos POR RADIO POPULAR – BOAVISTA 29 4:27:27
27 107 VDOVIN Alexander RUS LOKOSPHINX 25 4:27:45
28 93 CAMACHO BERNAL Julio Alexis COL COLDEPORTES ZENU SELLO ROJO 28 4:27:55
29 52 BRAVO OIARBIDE Garikoitz ESP EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS 29 4:27:55
30 133 GOMES Luís POR RADIO POPULAR – BOAVISTA 24 4:28:27
31 131 BENTA João POR RADIO POPULAR – BOAVISTA 32 4:28:27
32 101 SOKOLOV Dmitrii RUS LOKOSPHINX 30 4:28:30
33 44 MERINO KORTAZAR Igor ESP BURGOS – BH 28 4:28:56
34 26 ZABALA LOPEZ Josu ESP CAJA RURAL – SEGUROS RGA 25 4:29:07
35 116 CAÑAVERAL VARGAS Johnatan COL BICICLETAS STRONGMAN COLOMBIA COLDEPORTES 22 4:29:10
36 33 MARTIN SANZ Gotzon ESP TEAM EUSKADI 22 4:29:12
37 41 SIMON CASULLERAS Jordi ESP BURGOS – BH 28 4:29:20
38 137 RODRIGUES David POR RADIO POPULAR – BOAVISTA 27 4:29:20
39 61 HIGUITA GARCIA Sergio Andres COL MANZANA POSTOBON TEAM 21 4:29:31
40 125 DE MAAR Marc NED TEAM UKYO 34 4:29:57
41 84 MONTOYA GIRALDO Cristhian COL MEDELLIN 29 4:30:05
42 85 OYOLA OYOLA Robigzon Leandro COL MEDELLIN 30 4:30:29
43 123 PRADES REVERTER Benjami ESP TEAM UKYO 35 4:30:42
44 34 LOPEZ-COZAR JAIMEZ Juan Antonio ESP TEAM EUSKADI 24 4:31:00
45 45 SESSLER Nicolas BRA BURGOS – BH 24 4:31:08
46 76 TUREK Daniel CZE ISRAEL CYCLING ACADEMY 25 4:31:19
47 111 CALA CALA Aristobulo COL BICICLETAS STRONGMAN COLOMBIA COLDEPORTES 28 4:31:58
48 141 FERNANDES Luís POR AVILUDO – LOULETANO – ULI 31 4:32:24
49 102 SAMOLENKOV Artem RUS LOKOSPHINX 25 4:32:56
50 96 CHAVES TORRES German Enrique COL COLDEPORTES ZENU SELLO ROJO 23 4:32:56
51 55 BARCELO ARAGON Fernando ESP EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS 22 4:34:02
52 5 DE LA PARTE Victor ESP MOVISTAR TEAM 32 4:34:19
53 142 BARBOSA Márcio POR AVILUDO – LOULETANO – ULI 32 4:34:19
54 16 FERNANDES José POR W52/FC PORTO 23 4:34:39
55 112 CALDERON PORRAS Steven COL BICICLETAS STRONGMAN COLOMBIA COLDEPORTES 25 4:34:41
56 27 MOLINA CANET Antonio ESP CAJA RURAL – SEGUROS RGA 27 4:34:58
57 63 VILLEGAS CARDONA Juan Pablo COL MANZANA POSTOBON TEAM 31 4:34:58
58 22 RODRIGUEZ MARTIN Cristian ESP CAJA RURAL – SEGUROS RGA 23 4:34:58
59 13 RODRIGUES João POR W52/FC PORTO 24 4:34:58
60 37 FERNANDEZ AYARZAGUENA Egoitz ESP TEAM EUSKADI 26 4:35:25
61 124 ARAQUE LORENTE Rodrigo ESP TEAM UKYO 27 4:37:04
62 36 BUADES FERRIOL Marc ESP TEAM EUSKADI 22 4:37:32
63 31 INSAUSTI Jon Ander ESP TEAM EUSKADI 26 4:37:32
64 47 CUBERO GALVEZ Jorge ESP BURGOS – BH 26 4:37:44
65 87 ROLDAN ORTIZ Weimar Alfonso COL MEDELLIN 33 4:38:09
66 1 BARBERO Carlos ESP MOVISTAR TEAM 27 4:39:03
67 4 CASTRILLO ZAPATER Jaime ESP MOVISTAR TEAM 22 4:39:03
68 145 HERNANDEZ MARTINEZ Oscar ESP AVILUDO – LOULETANO – ULI 26 4:39:03
69 146 DE LA FUENTE RASILLA David ESP AVILUDO – LOULETANO – ULI 37 4:39:03
70 72 AVILA VANEGAS Edwin Alcibiades COL ISRAEL CYCLING ACADEMY 29 4:39:03
71 56 ARISTI GARDOKI Mikel ESP EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS 25 4:39:03
72 57 RODRIGUEZ RECHE Sergio ESP EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS 26 4:39:03
73 2 MATOS Nuno POR MOVISTAR TEAM 24 4:39:03
74 64 DUARTE AREVALO Fabio Andres COL MANZANA POSTOBON TEAM 32 4:39:03
75 54 RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar ESP EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS 23 4:39:03
76 91 CANO ARDILA Alex Norberto COL COLDEPORTES ZENU SELLO ROJO 35 4:39:03
77 147 GARCIA DE MATEOS RUBIO Vicente ESP AVILUDO – LOULETANO – ULI 30 4:39:03
78 122 KREDER Raymond NED TEAM UKYO 29 4:39:53
79 71 ANDEMESKEL Awet ERI ISRAEL CYCLING ACADEMY 26 4:40:15
80 95 LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe COL COLDEPORTES ZENU SELLO ROJO 39 4:42:14
81 46 MITRI James GBR BURGOS – BH 19 4:42:34
82 117 ESTRADA CELIS Eduardo COL BICICLETAS STRONGMAN COLOMBIA COLDEPORTES 23 4:43:06
83 66 ORJUELA GUTIERREZ Fernando COL MANZANA POSTOBON TEAM 27 4:43:06
84 83 MENDOZA CARDONA Omar Alberto COL MEDELLIN 29 4:43:06
85 114 OCAMPO GIRALDO Victor Alejandro COL BICICLETAS STRONGMAN COLOMBIA COLDEPORTES 19 4:43:06
86 75 LEMUS DAVILA Luis Enrique MEX ISRAEL CYCLING ACADEMY 26 4:44:07
87 132 CARDOSO Filipe POR RADIO POPULAR – BOAVISTA 34 4:44:07
88 136 PELEGRI FERRANDIS Oscar ESP RADIO POPULAR – BOAVISTA 24 4:44:07
89 135 MOREIRA Francisco POR RADIO POPULAR – BOAVISTA 19 4:44:07
90 77 YECHEZKEL Aviv ISR ISRAEL CYCLING ACADEMY 24 4:44:07
91 94 COLON BUELVAS Johan Antonio COL COLDEPORTES ZENU SELLO ROJO 23 4:44:13
92 113 PEDROZA CACERES Andres Camilo COL BICICLETAS STRONGMAN COLOMBIA COLDEPORTES 22 4:44:36
93 67 AGUIRRE CAIPA Hernan Ricardo COL MANZANA POSTOBON TEAM 23 4:45:04
94 PEREZ Juan ESP AVILUDO – LOULETANO – ULI 4:45:10
95 144 EVANGELISTA André POR AVILUDO – LOULETANO – ULI 22 4:45:38
25 LASTRA MARTINEZ Jonathan ESP CAJA RURAL – SEGUROS RGA 25 DNF
43 MAMYKIN Matvey RUS BURGOS – BH 24 DNF
11 SANCHEZ REBOLLIDO Angel Lorenzo ESP W52/FC PORTO 25 DNF
106 SVESHNIKOV Kirill RUS LOKOSPHINX 26 DNF
14 FERREIRA José POR W52/FC PORTO 24 DNF
126 PUJOL MUÑOZ Oscar ESP TEAM UKYO 35 DNF
General
1 3 CARAPAZ Richard ECU MOVISTAR TEAM 25 8:41:10
2 81 CAICEDO Jonathan ECU MEDELLIN 25 8:41:50
3 82 CHALAPUD GOMEZ Robinson Eduardo COL MEDELLIN 34 8:42:10
4 6 FERNANDEZ Ruben ESP MOVISTAR TEAM 27 8:42:15
5 74 EARLE Nathan AUS ISRAEL CYCLING ACADEMY 30 8:42:27
6 7 PEDRERO Antonio ESP MOVISTAR TEAM 27 8:42:40
7 103 STRAKHOV Dmitrii RUS LOKOSPHINX 23 8:42:44
8 23 PARDILLA BELLON Sergio ESP CAJA RURAL – SEGUROS RGA 34 8:42:45
9 21 SILVA Joaquim POR CAJA RURAL – SEGUROS RGA 26 8:42:54
10 MESTRE Ricardo POR W52/FC PORTO 8:42:54
11 15 VINHAS Rui POR W52/FC PORTO 32 8:43:07
12 17 FONTE César POR W52/FC PORTO 32 8:43:10
13 51 BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel ESP EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS 29 8:43:20
14 53 PRADES REVERTER Eduard ESP EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS 31 8:43:39
15 32 AZURMENDI SAGASTIBELTZA Ibai ESP TEAM EUSKADI 22 8:43:52
16 92 RUBIANO CHAVEZ Miguel Angel COL COLDEPORTES ZENU SELLO ROJO 34 8:43:59
17 73 DIAZ GALLEGO Jose Manuel ESP ISRAEL CYCLING ACADEMY 23 8:44:01
18 86 PAREDES AVELLANEDA Cesar Nicolas COL MEDELLIN 26 8:44:01
19 65 GARCIA SOSA Jhojan Orlando COL MANZANA POSTOBON TEAM 20 8:44:07
20 62 BOHORQUEZ SANCHEZ Hernando COL MANZANA POSTOBON TEAM 26 8:44:19
21 42 CABEDO CARDA Oscar ESP BURGOS – BH 24 8:44:22
22 24 ARANBURU DEBA Alex ESP CAJA RURAL – SEGUROS RGA 23 8:44:23
23 134 GONÇALVES Domingos POR RADIO POPULAR – BOAVISTA 29 8:44:33
24 115 QUIROZ AYALA Oscar Adalberto COL BICICLETAS STRONGMAN COLOMBIA COLDEPORTES 24 8:44:39
25 52 BRAVO OIARBIDE Garikoitz ESP EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS 29 8:45:30
26 107 VDOVIN Alexander RUS LOKOSPHINX 25 8:45:34
27 104 EVTUSHENKO Alexander RUS LOKOSPHINX 25 8:45:38
28 93 CAMACHO BERNAL Julio Alexis COL COLDEPORTES ZENU SELLO ROJO 28 8:45:44
29 101 SOKOLOV Dmitrii RUS LOKOSPHINX 30 8:45:45
30 131 BENTA João POR RADIO POPULAR – BOAVISTA 32 8:46:16
31 116 CAÑAVERAL VARGAS Johnatan COL BICICLETAS STRONGMAN COLOMBIA COLDEPORTES 22 8:46:25
32 44 MERINO KORTAZAR Igor ESP BURGOS – BH 28 8:46:28
33 61 HIGUITA GARCIA Sergio Andres COL MANZANA POSTOBON TEAM 21 8:46:33
34 133 GOMES Luís POR RADIO POPULAR – BOAVISTA 24 8:46:42
35 41 SIMON CASULLERAS Jordi ESP BURGOS – BH 28 8:46:48
36 137 RODRIGUES David POR RADIO POPULAR – BOAVISTA 27 8:46:52
37 84 MONTOYA GIRALDO Cristhian COL MEDELLIN 29 8:47:11
38 33 MARTIN SANZ Gotzon ESP TEAM EUSKADI 22 8:47:39
39 125 DE MAAR Marc NED TEAM UKYO 34 8:47:46
40 123 PRADES REVERTER Benjami ESP TEAM UKYO 35 8:47:48
41 85 OYOLA OYOLA Robigzon Leandro COL MEDELLIN 30 8:48:01
42 111 CALA CALA Aristobulo COL BICICLETAS STRONGMAN COLOMBIA COLDEPORTES 28 8:49:19
43 34 LOPEZ-COZAR JAIMEZ Juan Antonio ESP TEAM EUSKADI 24 8:49:27
44 76 TUREK Daniel CZE ISRAEL CYCLING ACADEMY 25 8:50:02
45 141 FERNANDES Luís POR AVILUDO – LOULETANO – ULI 31 8:50:13
46 96 CHAVES TORRES German Enrique COL COLDEPORTES ZENU SELLO ROJO 23 8:50:14
47 35 JUARISTI ARRIETA Txomin ESP TEAM EUSKADI 23 8:50:24
48 102 SAMOLENKOV Artem RUS LOKOSPHINX 25 8:51:39
49 26 ZABALA LOPEZ Josu ESP CAJA RURAL – SEGUROS RGA 25 8:52:45
50 27 MOLINA CANET Antonio ESP CAJA RURAL – SEGUROS RGA 27 8:52:47
51 16 FERNANDES José POR W52/FC PORTO 23 8:52:54
52 112 CALDERON PORRAS Steven COL BICICLETAS STRONGMAN COLOMBIA COLDEPORTES 25 8:53:08
53 55 BARCELO ARAGON Fernando ESP EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS 22 8:53:20
54 13 RODRIGUES João POR W52/FC PORTO 24 8:54:08
55 63 VILLEGAS CARDONA Juan Pablo COL MANZANA POSTOBON TEAM 31 8:54:16
56 22 RODRIGUEZ MARTIN Cristian ESP CAJA RURAL – SEGUROS RGA 23 8:54:16
57 37 FERNANDEZ AYARZAGUENA Egoitz ESP TEAM EUSKADI 26 8:54:29
58 45 SESSLER Nicolas BRA BURGOS – BH 24 8:54:46
59 142 BARBOSA Márcio POR AVILUDO – LOULETANO – ULI 32 8:55:45
60 5 DE LA PARTE Victor ESP MOVISTAR TEAM 32 8:55:46
61 1 BARBERO Carlos ESP MOVISTAR TEAM 27 8:56:28
62 91 CANO ARDILA Alex Norberto COL COLDEPORTES ZENU SELLO ROJO 35 8:56:44
63 146 DE LA FUENTE RASILLA David ESP AVILUDO – LOULETANO – ULI 37 8:56:51
64 87 ROLDAN ORTIZ Weimar Alfonso COL MEDELLIN 33 8:56:52
65 64 DUARTE AREVALO Fabio Andres COL MANZANA POSTOBON TEAM 32 8:57:14
66 72 AVILA VANEGAS Edwin Alcibiades COL ISRAEL CYCLING ACADEMY 29 8:57:30
67 124 ARAQUE LORENTE Rodrigo ESP TEAM UKYO 27 8:57:35
68 145 HERNANDEZ MARTINEZ Oscar ESP AVILUDO – LOULETANO – ULI 26 8:58:21
69 36 BUADES FERRIOL Marc ESP TEAM EUSKADI 22 8:58:59
70 31 INSAUSTI Jon Ander ESP TEAM EUSKADI 26 8:58:59
71 47 CUBERO GALVEZ Jorge ESP BURGOS – BH 26 8:59:11
72 95 LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe COL COLDEPORTES ZENU SELLO ROJO 39 8:59:46
73 71 ANDEMESKEL Awet ERI ISRAEL CYCLING ACADEMY 26 9:00:09
74 122 KREDER Raymond NED TEAM UKYO 29 9:00:24
75 2 MATOS Nuno POR MOVISTAR TEAM 24 9:00:30
76 147 GARCIA DE MATEOS RUBIO Vicente ESP AVILUDO – LOULETANO – ULI 30 9:00:30
77 83 MENDOZA CARDONA Omar Alberto COL MEDELLIN 29 9:00:34
78 94 COLON BUELVAS Johan Antonio COL COLDEPORTES ZENU SELLO ROJO 23 9:01:28
79 46 MITRI James GBR BURGOS – BH 19 9:01:37
80 4 CASTRILLO ZAPATER Jaime ESP MOVISTAR TEAM 22 9:02:41
81 56 ARISTI GARDOKI Mikel ESP EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS 25 9:02:41
82 54 RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar ESP EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS 23 9:02:41
83 57 RODRIGUEZ RECHE Sergio ESP EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS 26 9:02:41
84 67 AGUIRRE CAIPA Hernan Ricardo COL MANZANA POSTOBON TEAM 23 9:02:47
85 136 PELEGRI FERRANDIS Oscar ESP RADIO POPULAR – BOAVISTA 24 9:02:50
86 117 ESTRADA CELIS Eduardo COL BICICLETAS STRONGMAN COLOMBIA COLDEPORTES 23 9:03:26
87 113 PEDROZA CACERES Andres Camilo COL BICICLETAS STRONGMAN COLOMBIA COLDEPORTES 22 9:04:00″
88 PEREZ Juan ESP AVILUDO – LOULETANO – ULI 9:04:28
89 114 OCAMPO GIRALDO Victor Alejandro COL BICICLETAS STRONGMAN COLOMBIA COLDEPORTES 19 9:04:50
90 132 CARDOSO Filipe POR RADIO POPULAR – BOAVISTA 34 9:05:34
91 135 MOREIRA Francisco POR RADIO POPULAR – BOAVISTA 19 9:05:34
92 66 ORJUELA GUTIERREZ Fernando COL MANZANA POSTOBON TEAM 27 9:06:42
93 75 LEMUS DAVILA Luis Enrique MEX ISRAEL CYCLING ACADEMY 26 9:07:45
94 77 YECHEZKEL Aviv ISR ISRAEL CYCLING ACADEMY 24 9:07:45
95 144 EVANGELISTA André POR AVILUDO – LOULETANO – ULI 22 9:20:23