Boels-Dolmans Cycling Team

Holenderka kolejny raz udowodniła, że nie ma w obecnej chwili żadnej mocniejszej zawodniczki w kobiecym peletonie. Po wspaniałym pościgu za Amandą Spratt i odskoczeniu jej na ostatnim podjeździe zawodniczka Boels-Dolmans drugi rok z rzędu triumfowała w kobiecym Liege-Bastogne-Liege.

Druga edycja kobiecego monumentu rozegrana została na dystansie 136 kilometrów, a walka o wygraną powinna się stoczyć na tych samych, legendarnych podjazdach jak w wyścigu panów – La Redoute, La Roche aux Faucons, Saint Nicolas i bezimienne Ans. Podobnie jak w męskim peletonie cała uwaga była skupiona na jednej drużynie i jednej zawodniczce – Boels-Dolmans i Annie van der Breggen.

Tuż po starcie oglądaliśmy pierwszą ucieczkę w której znalazły się Louise Norman Hansen (Virtu), Rachel Neylan (Movistar) i Maaike Boogard (BTC City Ljubljana). Holenderka dość szybko jednak odpadła z czołówki, a jej miejsce w odjeździe zajęła mistrzyni Norwegii Vita Heine (Hitec Products). Prowadząca trójka utrzymywała około minutę przewagi, ale sytuacja zaczęła się zmieniać podczas pierwszej poważnej wspinaczki na Cote de La Vecquee.

Na podjeździe różnica pomiędzy ucieczka, a peletonem wynosiła już zaledwie pół minuty i wówczas na kontratak zdecydowała się Julie van de Velde (Lotto Soudal Ladies) i to właśnie ona jako pierwsza osiągnęła szczyt La Vecquee, ale niemal tuż za nim peleton doścignął ucieczkę i walka o wygraną kobiecej „Staruszki” rozpoczęła się na nowo.

Na La Redoute ataków nie było, ale mocne tempo dyktowane przez ekipę Canyon-SRAM doprowadziło do tego, że na szczycie podjazdu na czele zostało już tylko około 30 zawodniczek, a ataków próbowały m. in. Pauline Ferrand-Prevot czy Alena Amialiusik, a wszystko to miało na celu wypracowanie idealnej pozycji do walki o wygraną dla Katarzyny Niewiadomej.

Ferrand-Prevot zdołała zyskać kilkanaście sekund przewagi zmuszając tym samym ekipę Boels-Dolmans do wytężonej pracy. Była potrójna mistrzyni świata jechała jednak bardzo mocno i sukcesywnie powiększała przewagę.

Pozostałe faworytki nie mogły jednak tak łatwo odpuścić Francuzki i ruszyły w pogoń. Dosyć szybko do Ferrand-Prevot dojechały Ashleigh Moolman (Cervelo Bigla), Anna van der Breggen i Megan Guarnier (Boels-Dolmans) i prześcignęły zawodniczkę Canyon-SRAM. Za plecami prowadzącej trójki goniła Katarzyna Niewiadoma wraz z Ferrand-Prevot, Sabriną Stultiens (WaowDeals) i Amandą Spratt (Mitchelton-Scott) i po kilku kilometrach za sprawą Polki doszyły czołówkę.

Tym samym na przedzie znalazła się bardzo mocna, siedmioosobowa grupa. Chwilę zawahania wykorzystała Spratt, która ruszyła do ataku i 15 kilometrów przed metą miała 30 sekund przewagi nad pozostałymi zawodniczkami.

Przed Australijką jawiła się ogromna szansa na triumf w La Doyenne. Brak zorganizowanego pościgu wśród pozostałych faworytek doprowadził, że po kolejnych pięciu kilometrach strata grupy Niewiadomej wynosiła już blisko minutę. Za wygraną nie dawała van der Breggen, która z całych sił goniła za Spratt i praktycznie w pojedynkę zmniejszała dzielący dystans do uciekającej zawodniczki Mitchelton-Scott. Tempa nie wytrzymały pozostałe rywalki, a trzy kilometry przed metą Holenderka doskoczyła do Spratt.

Kilometr przed metą van der Breggen obdarła Sprat ze złudzeń i samotnie ruszyła na metę w Ans. Tam mogliśmy ponownie oglądać znany już z tego sezonu obrazek.

Drugie miejsce zajęła Amanda Spratt, która najdłużej liczyła się w walce o wygraną, a podium uzupełniła Annemiek van Vleuten (Mitchelton-Scott).

1 Anna Van Der Breggen (Ned) Boels – Dolmans Cycling Team 3:34:23
2 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:06
3 Annemiek Van Vleuten (Ned) Mitchelton – Scott 0:00:58
4 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Cervélo – Bigla Pro Cycling Team 0:01:00
5 Ellen Van Dijk (Ned) Team Sunweb 0:01:13
6 Sabrina Stultiens (Ned) WaowDeals Pro Cycling 0:01:13
7 Pauline Ferrand-Prévot (Fra) Canyon SRAM Racing 0:01:13
8 Megan Guarnier (USA) Boels – Dolmans Cycling Team 0:01:13
9 Shara Gillow (Aus) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:01:13
10 Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling 0:01:13
11 Janneke Ensing (Ned) Alé Cipollini 0:01:13
12 Danielle Rowe (GBr) WaowDeals Pro Cycling 0:01:13
13 Erica Magnaldi (Ita) BePink 0:01:13
14 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Canyon SRAM Racing 0:01:29
15 Ruth Winder (USA) Team Sunweb 0:01:33
16 Alena Amialiusik (Blr) Canyon SRAM Racing 0:01:34
17 Alison Jackson (Can) Team TIBCO – Silicon Valley Bank 0:01:38
18 Eugenia Bujak (Slo) BTC City Ljubljana 0:01:46
19 Lucinda Brand (Ned) Team Sunweb 0:02:23
20 Sofie De Vuyst (Bel) Doltcini – Van Eyck Sport 0:02:34
21 Małgorzata Jasińska (Pol) Movistar Women’s Team 0:02:34
22 Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products – Birk Sport 0:02:34
23 Ane Santesteban Gonzalez (Esp) Alé Cipollini 0:02:34
24 Krista Doebel-Hickok (USA) Cylance Pro Cycling 0:02:34
25 Lara Vieceli (Ita) Astana Women’s Team 0:02:34
26 Lauren Stephens (USA) Cylance Pro Cycling 0:02:36
27 Eva Buurman (Ned) Trek – Drops 0:02:36
28 Elena Cecchini (Ita) Canyon SRAM Racing 0:02:36
29 Kelly Van Den Steen (Bel) Lotto – Soudal Ladies 0:02:38
30 Paulien Rooijakkers (Ned) WaowDeals Pro Cycling 0:02:38
31 Brodie Chapman (Aus) Team TIBCO – Silicon Valley Bank 0:02:38
32 Asja Paladin (Ita) Valcar – PBM 0:02:38
33 Liane Lippert (GER) Team Sunweb 0:02:38
34 Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products – Birk Sport 0:02:38
35 Eri Yonamine (Jpn) Wiggle – High5 0:02:38
36 Katarzyna Pawłowska (Pol) Team Virtu Cycling 0:02:38
37 Tayler Wiles (USA) Trek – Drops 0:02:38
38 Omer Shapira (Isr) Cylance Pro Cycling 0:02:38
39 Karol-Ann Canuel (Can) Boels – Dolmans Cycling Team 0:02:38
40 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana 0:02:48
41 Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Cervélo – Bigla Pro Cycling Team 0:03:14
42 Rozanne Slik (Ned) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:03:20
43 Chantal Blaak (Ned) Boels – Dolmans Cycling Team 0:05:10
44 Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women’s Team 0:05:52
45 Victorie Guilman (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:05:52
46 Alicia Gonzalez Blanco (Esp) Movistar Women’s Team 0:05:54
47 Evita Muzic (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:05:54
48 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb 0:05:54
49 Špela Kern (Slo) Health Mate – Cyclelive Team 0:05:54
50 Martina Ritter (AUT) Wiggle – High5 0:05:54
51 Juliette Labous (Fra) Team Sunweb 0:05:54
52 Jeanne Korevaar (Ned) WaowDeals Pro Cycling 0:06:00
53 Claudia Koster (Ned) Team Virtu Cycling 0:06:24
54 Riejanne Markus (Ned) WaowDeals Pro Cycling 0:06:24
55 Kathrin Hammes (GER) Trek – Drops 0:06:24
56 Marianne Vos (Ned) WaowDeals Pro Cycling 0:06:24
57 Marion Sicot (Fra) Doltcini – Van Eyck Sport 0:06:24
58 Alice Cobb (GBr) Team TIBCO – Silicon Valley Bank 0:06:24
59 Demi De Jong (Ned) Lotto – Soudal Ladies 0:06:24
60 Alexis Ryan (USA) Canyon SRAM Racing 0:06:24
61 Tetiana Riabchenko (Ukr) Doltcini – Van Eyck Sport 0:06:24
62 Christine Majerus (Lux) Boels – Dolmans Cycling Team 0:06:24
63 Lisa Klein (GER) Canyon SRAM Racing 0:06:24
64 Lourdes Oyarbide Jimenez (Esp) Movistar Women’s Team 0:06:24
65 Clara Koppenburg (GER) Cervélo – Bigla Pro Cycling Team 0:06:24
66 Ann-Sophie Duyck (Bel) Cervélo – Bigla Pro Cycling Team 0:06:24
67 Emilia Fahlin (Swe) Wiggle – High5 0:06:24
68 Georgia Williams (NZl) Mitchelton – Scott 0:06:24
69 Axelle Dubau-Prevot (Fra) Experza – Footlogix Ladies Cycling Team 0:06:24
70 Urska Pintar (Slo) BTC City Ljubljana 0:06:24
71 Dalia Muccioli (Ita) Valcar – PBM 0:06:24
72 Anabelle Dreville (Fra) Lotto – Soudal Ladies 0:06:24
73 Mayuko Hagiwara (Jpn) Alé Cipollini 0:06:24
74 Abby-Mae Parkinson (GBr) Trek – Drops 0:06:24
75 Audrey Cordon-Ragot (Fra) Wiggle – High5 0:06:29
76 Moniek Tenniglo (Ned) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:06:39
77 Julie Van De Velde (Bel) Lotto – Soudal Ladies 0:06:45
78 Doris Schweizer (SUI) Team Virtu Cycling 0:06:45
79 Silvia Pollicini (Ita) Valcar – PBM 0:06:45
80 Charlotte Bravard (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:06:56
81 Saartje Vandenbroucke (Bel) Doltcini – Van Eyck Sport 0:06:56
82 Chiara Zanettin (Ita) Valcar – PBM 0:07:15
83 Roxane Knetemann (Ned) Alé Cipollini 0:07:33
84 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Valcar – PBM 0:08:26
85 Charlotte Becker (GER) Hitec Products – Birk Sport 0:08:26
DNF Chantal Hoffmann (Lux) Lotto – Soudal Ladies
DNF Rachel Neylan (Aus) Movistar Women’s Team
DNF Jessy Druyts (Bel) Experza – Footlogix Ladies Cycling Team
DNF Margarita Victo Garcia Cañellas (Esp) Movistar Women’s Team
DNF Lorena Llamas Garcia (Esp) Movistar Women’s Team
DNF Elisa Balsamo (Ita) Valcar – PBM
DNF Isabelle Beckers (Bel) Lotto – Soudal Ladies
DNF Lex Albrecht (Can) Team TIBCO – Silicon Valley Bank
DNF Emma Grant (GBr) Team TIBCO – Silicon Valley Bank
DNF Elizabeth Holden (GBr) Trek – Drops
DNF Lotte Van Hoek (Ned) Doltcini – Van Eyck Sport
DNF Sofia Beggin (Ita) Astana Women’s Team
DNF Severine Eraud (Fra) Experza – Footlogix Ladies Cycling Team
DNF Agnieszka Skalniak (Pol) Experza – Footlogix Ladies Cycling Team
DNF Nathalie Bex (Bel) Experza – Footlogix Ladies Cycling Team
DNF Sara Mustonen Lichan (Swe) Experza – Footlogix Ladies Cycling Team
DNF Flavia De Oliveira (Bra) Health Mate – Cyclelive Team
DNF Christina Perchtold (AUT) Health Mate – Cyclelive Team
DNF Christina Schweinberger (AUT) Health Mate – Cyclelive Team
DNF Kathrin Schweinberger (AUT) Health Mate – Cyclelive Team
DNF Daniela Reis (Por) Doltcini – Van Eyck Sport
DNF Urska Bravec (Slo) BTC City Ljubljana
DNF Marieke Van Witzenburg (Ned) Health Mate – Cyclelive Team
DNF Jip Van Den Bos (Ned) Boels – Dolmans Cycling Team
DNF Jessica Allen (Aus) Mitchelton – Scott
DNF Jenelle Crooks (Aus) Mitchelton – Scott
DNF Emma Cecilie Norsgaard Jørgensen (Den) Cervélo – Bigla Pro Cycling Team
DNF Nicole Hanselmann (SUI) Cervélo – Bigla Pro Cycling Team
DNF Karlijn Swinkels (Ned) Alé Cipollini
DNF Anisha Vekemans (Bel) Alé Cipollini
DNF Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle – High5
DNF Lisa Morzenti (Ita) BePink
DNF Maaike Boogaard (Ned) BTC City Ljubljana
DNF Anna Christian (GBr) Trek – Drops
DNF Sheyla Gutierrez Ruiz (Esp) Cylance Pro Cycling
DNF Marcella Mahfuz Toldi (Bra) Cylance Pro Cycling
DNF Louise Norman Hansen (Den) Team Virtu Cycling
DNF Christina Malling Siggaard (Den) Team Virtu Cycling
DNF Vita Heine (Nor) Hitec Products – Birk Sport
DNF Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women’s Team
DNF Francesca Pattaro (Ita) BePink
DNF Katia Ragusa (Ita) BePink
DNF Maria Vittoria Sperotto (Ita) BePink
DNF Silvia Valsecchi (Ita) BePink
DNF Lucy Garner (GBr) Wiggle – High5