Quick-Step Floors Team

Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) spełnił swoje marzenie i wygrał Walońską Strzałę, detronizując króla tego wyścigu Alejandro Valverde! 

Zmiany w tegorocznej trasie Walońskiej Strzały dotyczyły jej pierwszej części i polegały na dodaniu podjazdów znanych z wyścigu Liège-Bastogne-Liège – mi.in. słynnego Côte de la Redoute. Z kolei w decydującej fazie wyścigu znajdowały się dwie potencjalne okazje do ataku dla tych, którzy chcieli uniknąć finiszu na Mur de Huy. Pierwsza z nich to Côte d’Ereffe (dł. 2,1 km; śr. nach. 5%) 17 kilometrów przed metą, a druga to Côte de Cherave (dł. 1,4 km; śr. nach. 7,6 km) 6 kilometrów przed metą.

W sumie do pokonania było 198,5 kilometra z Seraing do Huy, jedenaście krótkich, acz stromych podjazdów, które dały w sumie 3200 metrów przewyższenia.

 

Ucieczkę dnia stworzyło ośmiu zawodników: Cesare Benedetti (BORA-hansgrohe), Romain Combaud (Delko Marseille Provence KTM), Romain Hardy (Fortuneo-Samsic), Anthony Roux (Groupama-FDJ), Patrick Muller (Vital Concept), Anthony Perez (Cofidis), Kevin Van Melsen (Wanty-Groupe Gobert) oraz Antoine Warnier (VB Aqua Protect Veranclassic).

Harcownicy zostali doścignięci już 46 kilometrów przed metą. Wówczas, a także już nieco wcześniej, w peletonie odbywało się wiele ofensywnych ruchów. Podejmowali je między innymi Michał Kwiatkowski i Vincenzo Nibali, ale początkowo było to tylko tzw. naciąganie peletonu.

„Wracając” z ucieczki na czele peletonu przysiadł Benedetti i nadawał tempo. Chwilę później odjechała sześcioosobowa grupka, której skład pomieszany był z kolarzami z odjazdu dnia i wyglądał następująco: Vincenzo Nibali, Anthony Roux, Tanel Kangert, Maximilian Schachmann, Jack Haig oraz Cesare Benedetti.

Przed peletonem znajdował się przez chwilę również Tomasz Marczyński, ale popularny „Maniek” albo nie dał rady uzyskać większej przewagi, albo został oddelegowany do pracy przez swoich dyrektorów sportowych. A może drugie wynikało z pierwszego? Trudno jednoznacznie stwierdzić, ale pewne jest to, że chwilę później można go było zobaczyć pracującego na czele głównej grupy.

Kontratakowali Michał Kwiatkowski i Alessandro De Marchi, ale polsko-włoskiemu duetowi nie udało dołączyć do czołowej szóstki. „Kwiato” w końcowej fazie wyścigu zmienił pracującego w czubie peletonu Mikela Landę.

Tymczasem przewaga prowadzącego sekstetu dawała nadzieję na dojechanie do mety. 16 kilometrów przed metą wynosiła już 55 sekund.

Na Côte de Cherave mocniej pociągnął Jack Haig, za którym pojechali Nibali, Kangert i Schachmann, ale ich przewaga wynosiła wówczas już tylko około 20 sekund.

Mityczny podjazd Mur de Huy rozpoczęli Haig i Schachmann, ale zredukowany peleton siedział im już na plecach, ale mimo to, głównie dzięki determinacji obu panów, nie złapał ich tak szybko.

Podobnie jak w wyścigu pań o losach zdecydował finisz peletonu. Jako pierwszy rozpoczął go Julian Alaphilippe i na pełnym gazie wjechał na szczyt Mur de Huy. Valverde przyspieszył w dobrze znanym sobie i nam wszystkim miejscu, ale dziś nie dał rady zniwelować straty do Francuza.

Trzecie miejsce zdobył Jelle Vanendert, który zgodnie z pierwotnym zamysłem pracował dla zwycięzcy Brabanckiej Strzały Tima Wellensa, ale ten nie był w stanie walczyć dziś o najwyższe cele.

Warto wyróżnić Cesare Benedettiego z drużyny BORA-hansgrohe, który po pierwsze, spędził cały dzień na czele wyścigu, a po drugie, za każdym razem, gdy kończyły się jego ucieczki w różnych konfiguracjach, z zaciśniętymi zębami dawał swojej drużynie choć kilka dodatkowych, mocniejszych pociągnięć.

Wyniki:

1 Julian Alaphilippe (Fra) Quick Step Floors 4:53:37
2 Alejandro Valverde (Esp) Movistar Team 0:00:04
3 Jelle Vanendert (Bel) Lotto – Soudal 0:00:06
4 Roman Kreuziger (Cze) Mitchelton – Scott 0:00:06
5 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb 0:00:06
6 Bauke Mollema (Ned) Trek – Segafredo 0:00:06
7 Tim Wellens (Bel) Lotto – Soudal 0:00:06
8 Maximilian Schachmann (GER) Quick Step Floors 0:00:06
9 Romain Bardet (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:06
10 Patrick Konrad (AUT) Bora – Hansgrohe 0:00:12
11 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Team Sky 0:00:15
12 Tom-Jelte Slagter (Ned) Team Dimension Data 0:00:19
13 Rudy Molard (Fra) Groupama – FDJ 0:00:21
14 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:00:25
15 Alexis Vuillermoz (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:28
16 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:00:28
17 Serge Pauwels (Bel) Team Dimension Data 0:00:28
18 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:00:30
19 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) UAE Team Emirates 0:00:32
20 Robert Gesink (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:00:34
21 Jay McCarthy (Aus) Bora – Hansgrohe 0:00:36
22 Pieter Serry (Bel) Quick Step Floors 0:00:39
23 Jesús Herrada (Esp) Cofidis Solutions Crédits 0:00:39
24 Philippe Gilbert (Bel) Quick Step Floors 0:00:42
25 Nicolas Edet (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:44
26 Emanuel Buchmann (GER) Bora – Hansgrohe 0:00:47
27 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain – Merida 0:00:49
28 Rigoberto Uran (Col) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:54
29 Steff Cras (Bel) Team Katusha – Alpecin 0:01:05
30 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team 0:01:08
31 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb 0:01:13
32 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team 0:01:18
33 Michael Woods (Can) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:01:22
34 Jack Haig (Aus) Mitchelton – Scott 0:01:22
35 Mathias Frank (SUI) Ag2r La Mondiale 0:01:25
36 Anthony Roux (Fra) Groupama – FDJ 0:01:27
37 Cesare Benedetti (Ita) Bora – Hansgrohe 0:01:29
38 Gorka Izagirre Insausti (Esp) Bahrain – Merida 0:01:34
39 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Trek – Segafredo 0:01:43
40 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:01:46
41 Bob Jungels (Lux) Quick Step Floors 0:01:55
42 Mikel Landa Meana (Esp) Movistar Team 0:01:59
43 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain – Merida 0:02:13
44 Daniel Felipe Martinez Poveda (Col) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:02:23
45 Warren Barguil (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:02:23
46 Floris De Tier (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:02:51
47 Omar Fraile Matarranz (Esp) Astana Pro Team 0:03:01
48 Pierre Rolland (Fra) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:03:06
49 Laurens Ten Dam (Ned) Team Sunweb 0:03:07
50 Michael Valgren Andersen (Den) Astana Pro Team 0:03:07
51 Rob Power (Aus) Mitchelton – Scott 0:03:27
52 Tiesj Benoot (Bel) Lotto – Soudal 0:03:56
53 Amanuel Ghebreigzabhier Werkilul (Eri) Team Dimension Data 0:04:03
54 Damien Howson (Aus) Mitchelton – Scott 0:04:12
55 Hermann Pernsteiner (AUT) Bahrain – Merida 0:05:37
56 Mauro Finetto (Ita) Delko – Marseille Provence KTM 0:07:32
57 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky 0:07:37
58 Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:09:23
59 Andrei Grivko (Ukr) Astana Pro Team 0:09:29
60 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb 0:09:37
61 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates 0:09:37
62 Daniel Garcia Navarro (Esp) Cofidis Solutions Crédits 0:09:37
63 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:09:37
64 Wout Poels (Ned) Team Sky 0:09:37
65 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto – Soudal 0:09:37
66 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:09:37
67 Elie Gesbert (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:09:37
68 Simon Geschke (GER) Team Sunweb 0:09:37
69 Robert Kišerlovski (Cro) Team Katusha – Alpecin 0:09:37
70 Axel Domont (Fra) Ag2r La Mondiale 0:09:45
71 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto – Soudal 0:09:45
72 Fabien Doubey (Fra) Wanty – Groupe Gobert 0:09:45
73 Michael Gogl (AUT) Trek – Segafredo 0:09:45
74 Willem Jakobus Smit (RSA) Team Katusha – Alpecin 0:09:45
75 Romain Seigle (Fra) Groupama – FDJ 0:09:52
76 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 0:09:52
77 Thomas Degand (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:09:52
78 Maxime Monfort (Bel) Lotto – Soudal 0:09:52
79 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky 0:09:56
80 Alberto Bettiol (Ita) BMC Racing Team 0:10:02
81 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates 0:10:02
82 Christopher Juul-Jensen (Den) Mitchelton – Scott 0:10:02
83 Kévin Réza (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:10:02
84 Paul Martens (GER) Team LottoNL – Jumbo 0:10:02
85 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:10:02
86 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team 0:10:02
87 José Rojas (Esp) Movistar Team 0:10:02
88 Alex Howes (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:10:02
89 Ben Gastauer (Lux) Ag2r La Mondiale 0:10:17
90 Rafał Majka (Pol) Bora – Hansgrohe 0:10:21
91 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto – Soudal 0:10:21
92 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates 0:10:21
93 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Groupe Gobert 0:10:21
94 Chad Haga (USA) Team Sunweb 0:10:21
95 Stef Clement (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:10:21
96 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain – Merida 0:10:27
97 Benoît Vaugrenard (Fra) Groupama – FDJ 0:10:27
98 José Herrada (Esp) Cofidis Solutions Crédits 0:10:31
99 Anthony Perez (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:10:31
100 Amaël Moinard (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:10:31
101 Ion Izagirre Insausti (Esp) Bahrain – Merida 0:10:44
102 Romain Hardy (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:11:15
103 Maurits Lammertink (Ned) Team Katusha – Alpecin 0:11:18
104 Toms Skujins (Lat) Trek – Segafredo 0:11:52
105 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:12:54
106 Julien Mortier (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:12:54
107 Stephen Cummings (GBr) Team Dimension Data 0:13:06
DNF Quentin Pacher (Fra) Vital Concept Cycling Club
DNF Thomas Deruette (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic
DNF Maxime Vantomme (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic
DNF Julien Simon (Fra) Cofidis Solutions Crédits
DNF Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
DNF Mathias Van Gompel (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
DNF Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
DNF Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
DNF Dion Smith (NZl) Wanty – Groupe Gobert
DNF Kevin Van Melsen (Bel) Wanty – Groupe Gobert
DNF Enric Mas Nicolau (Esp) Quick Step Floors
DNF James Knox (GBr) Quick Step Floors
DNF Rúben Guerreiro (Por) Trek – Segafredo
DNF Gregory Daniel (USA) Trek – Segafredo
DNF Justin Jules (Fra) WB Aqua Protect – Veranclassic
DNF Julien Bernard (Fra) Trek – Segafredo
DNF Lucas De Rossi (Fra) Delko – Marseille Provence KTM
DNF Luis Angel Maté Mardones (Esp) Cofidis Solutions Crédits
DNF G Lawson Craddock (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale
DNF Tanguy Turgis (Fra) Vital Concept Cycling Club
DNF Patrick Müller (SUI) Vital Concept Cycling Club
DNF Justin Mottier (Fra) Vital Concept Cycling Club
DNF Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Cycling Club
DNF Julien Trarieux (Fra) Delko – Marseille Provence KTM
DNF Benoît Cosnefroy (Fra) Ag2r La Mondiale
DNF Christophe Masson (Fra) WB Aqua Protect – Veranclassic
DNF Johannes Fröhlinger (GER) Team Sunweb
DNF John Anderson Rodriguez Salazar (Col) Delko – Marseille Provence KTM
DNF Angel Madrazo Ruiz (Esp) Delko – Marseille Provence KTM
DNF Julien El Farès (Fra) Delko – Marseille Provence KTM
DNF Romain Combaud (Fra) Delko – Marseille Provence KTM
DNF Antoine Warnier (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic
DNF Dimitri Peyskens (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic
DNF Yoann Bagot (Fra) Vital Concept Cycling Club
DNF Loïc Vliegen (Bel) BMC Racing Team
DNF Bert-Jan Lindeman (Ned) Team LottoNL – Jumbo
DNF Michael Albasini (SUI) Mitchelton – Scott
DNF Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
DNF Łukasz Wiśniowski (Pol) Team Sky
DNF Michał Gołaś (Pol) Team Sky
DNF Franck Bonnamour (Fra) Team Fortuneo – Samsic
DNF Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
DNF Kévin Ledanois (Fra) Team Fortuneo – Samsic
DNF Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates
DNF Matteo Bono (Ita) UAE Team Emirates
DNF Imanol Erviti (Esp) Movistar Team
DNF Carlos Betancur (Col) Movistar Team
DNF Winner Andrew Anacona (Col) Movistar Team
DNF Andrey Amador (CRc) Movistar Team
DNF Kilian Frankiny (SUI) BMC Racing Team
DNF Lars Boom (Ned) Team LottoNL – Jumbo
DNF Nicholas Dlamini (RSA) Team Dimension Data
DNF Scott Davies (GBr) Team Dimension Data
DNF Matteo Fabbro (Ita) Team Katusha – Alpecin
DNF Ian Boswell (USA) Team Katusha – Alpecin
DNF Hugo Houle (Can) Astana Pro Team
DNF Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton – Scott
DNF Gregor Mühlberger (AUT) Bora – Hansgrohe
DNF Benjamin King (USA) Team Dimension Data
DNF Jan Bakelants (Bel) Ag2r La Mondiale
DNF Grega Bole (Slo) Bahrain – Merida
DNF Kim Magnusson (Swe) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale
DNF Léo Vincent (Fra) Groupama – FDJ
DNF Valentin Madouas (Fra) Groupama – FDJ
DNF David Gaudu (Fra) Groupama – FDJ
DNF Florian Vachon (Fra) Team Fortuneo – Samsic
DNF Paweł Poljanski (Pol) Bora – Hansgrohe
DNS Aaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise