Fot. Groupama-FDJ

Tak samo jak w ubiegłym roku pierwszy etap wyścigu Paryż-Nicea padł łupem mistrza Francji Arnaud Démare`a (Groupama-FDJ), choć tym razem wyniki ogłoszono po dłuższej chwili oczekiwania na obrazki z fotofiniszu. 

Pierwszy etap 76. edycji wyścigu Paryż-Nicea liczył 134,5 kilometra i prowadził z Chatou do Meudon. Na trasie zaplanowano trzy premie górskie trzeciej kategorii, z czego jedna z nich (Côte de Meudon) prowadziła na metę. To niespełna dwukilometrowy podjazd o średnim nachyleniu 5,4%.

Ucieczkę dnia stworzyło trzech zawodników: Jurgen Roelandts (BMC), Pierre-Luc Périchon (Fortuneo – Samsic) oraz Pierre Rolland (EF Education First-Drapac).

Harcownicy rozegrali między sobą lotne premie oraz dwie z trzech górskich premii i zostali doścignięci 14 kilometrów przed metą, a koszulkę najlepszego górala po pierwszym etapie założy Pierre-Luc Périchon.

U podnóża finałowego podjazdu z peletonu, w którym w końcówce lwią część pracy wykonała drużyna Lotto-Soudal, zaatakował Alexis Vuillermoz z AG2R, ale Francuz został wchłonięty zaledwie 200 metrów przed metą.

Losy etapu rozstrzygnął finisz większej grupy, ale o jego wynikach musiał zdecydować fotofinisz. Liczyć na zwycięstwo mogli Arnaud Démare, Tim Wellens, Gorka Izagirre i Christophe Laporte. Ostatecznie to właściciel trójkolorowej koszulki okazał się najlepszy, choć po przekroczeniu linii mety był zmęczony do tego stopnia, że trudno było mu złapać oddech.

Na setnym kilometrze miała miejsce kraksa, w której uczestniczyło czterech kolarzy, a wśród nich Tejay van Garderen z BMC, który zgodnie z informacją opublikowaną przez drużynę na Twitterze, musiał się wycofać.

Niestety kolejna kraksa wydarzyła się nieco ponad dwa kilometry przed metą, gdy tempo w peletonie było już bardzo wysokie. Uczestniczyło w niej około dziesięciu kolarzy, ale do momentu zakończenia etapu nie było informacji o poszkodowanych.

Wyniki pierwszego etapu:

1 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ 3:07:39
2 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida
3 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits
4 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
5 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
6 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors
7 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe 0:00:02
8 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
9 Matteo Trentin (Ita) Mitchelton-Scott
10 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida
11 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale
12 Carlos Barbero (Spa) Movistar Team
13 Robert Gesink (Ned) LottoNL-Jumbo
14 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott
15 Felix Grossschartner (Aut) Bora-Hansgrohe
16 Esteban Chaves (Col) Mitchelton-Scott
17 Dan Martin (Irl) UAE Team Emirates
18 Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille Provence KTM
19 Roman Kreuziger (Cze) Mitchelton-Scott
20 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
21 Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team
22 Wout Poels (Ned) Team Sky
23 Amund Grøndahl Jansen (Nor) LottoNL-Jumbo
24 Marc Soler (Spa) Movistar Team
25 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida
26 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie
27 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
28 Sergio Henao (Col) Team Sky
29 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
30 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb
31 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie
32 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team
33 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
34 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ
35 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo
36 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team
37 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data 0:00:11
38 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida 0:00:18
39 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team
40 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb 0:00:20
41 Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo 0:00:23
42 Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors
43 Elia Viviani (Ita) Quick-Step Floors 0:00:27
44 Manuele Boaro (Ita) Bahrain-Merida 0:00:28
45 David De La Cruz (Spa) Team Sky
46 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors
47 Pawel Poljanski (Pol) Bora-Hansgrohe 0:00:31
48 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data 0:00:34
49 Matti Breschel (Den) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
50 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Samsic
51 Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM
52 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
53 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie 0:00:39
54 Maxime Bouet (Fra) Fortuneo-Samsic 0:00:41
55 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM
56 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo
57 Maurits Lammertink (Ned) Katusha-Alpecin 0:00:53
58 Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo 0:00:55
59 Jesus Herrada (Spa) Cofidis, Solutions Credits 0:00:59
60 Amael Moinard (Fra) Fortuneo-Samsic
61 Laurent Pichon (Fra) Fortuneo-Samsic
62 Remy Di Gregorio (Fra) Delko Marseille Provence KTM
63 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 0:01:06
64 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale
65 Benjamin King (USA) Dimension Data
66 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 0:01:17
67 Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin 0:01:19
68 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin
69 Diego Rosa (Ita) Team Sky
70 Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo-Samsic 0:01:26
71 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin
72 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo 0:01:28
73 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe
74 Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo-Samsic 0:01:30
75 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin 0:01:32
76 Bert Van Lerberghe (Bel) Cofidis, Solutions Credits 0:01:33
77 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott
78 Dayer Quintana (Col) Movistar Team 0:01:36
79 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team 0:01:38
80 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
81 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
82 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie
83 Jose Herrada (Spa) Cofidis, Solutions Credits
84 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data
85 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin
86 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data
87 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team
88 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team
89 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ
90 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo
91 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ
92 Alex Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott 0:01:49
93 André Greipel (Ger) Lotto Soudal 0:02:21
94 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
95 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team 0:02:48
96 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
97 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale
98 Hector Carretero (Spa) Movistar Team
99 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
100 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
101 Lars Bak (Den) Lotto Soudal
102 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal
103 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
104 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates
105 Ben Swift (GBr) UAE Team Emirates
106 Ian Stannard (GBr) Team Sky
107 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie
108 Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb
109 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates
110 Mitchell Docker (Aus) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
111 Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol) Delko Marseille Provence KTM
112 Brenton Jones (Aus) Delko Marseille Provence KTM
113 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
114 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie
115 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb
116 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team
117 Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM
118 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team
119 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
120 Mickael Delage (Fra) Groupama-FDJ
121 Jay Thomson (RSA) Dimension Data
122 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ
123 Daniel McLay (GBr) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
124 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
125 Jerome Cousin (Fra) Direct Energie
126 Jurgen Roelandts (Bel) BMC Racing Team
127 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
128 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 0:03:24
129 Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe
130 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
131 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
132 Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida
133 Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors
134 Dylan Groenewegen (Ned) LottoNL-Jumbo
135 Thomas Leezer (Ned) LottoNL-Jumbo
136 Pierre Luc Perichon (Fra) Fortuneo-Samsic 0:03:40
137 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:03:46
138 Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates 0:04:01
139 Paul Martens (Ger) LottoNL-Jumbo 0:04:08
140 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky
141 Lars Boom (Ned) LottoNL-Jumbo
142 Christopher Juul Jensen (Den) Mitchelton-Scott 0:04:11
143 Tom Scully (NZl) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:04:36
144 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:05:05
145 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin 0:05:14
146 Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe 0:05:22
147 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb 0:05:33
148 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb 0:05:35
149 Michael Mørkøv (Den) Quick-Step Floors 0:06:05
150 Ignatas Konovalovas (Ltu) Groupama-FDJ 0:06:13
151 Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors
152 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida 0:06:15
153 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 0:17:33
DNF Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

1 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ 3:07:29
2 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida 0:00:04
3 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:00:06
4 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal 0:00:10
5 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
6 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors
7 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe 0:00:12
8 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
9 Matteo Trentin (Ita) Mitchelton-Scott
10 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida
11 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale
12 Carlos Barbero (Spa) Movistar Team
13 Robert Gesink (Ned) LottoNL-Jumbo
14 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott
15 Felix Grossschartner (Aut) Bora-Hansgrohe
16 Esteban Chaves (Col) Mitchelton-Scott
17 Dan Martin (Irl) UAE Team Emirates
18 Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille Provence KTM
19 Roman Kreuziger (Cze) Mitchelton-Scott
20 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
21 Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team
22 Wout Poels (Ned) Team Sky
23 Amund Grøndahl Jansen (Nor) LottoNL-Jumbo
24 Marc Soler (Spa) Movistar Team
25 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida
26 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie
27 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
28 Sergio Henao (Col) Team Sky
29 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
30 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb
31 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie
32 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team
33 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
34 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ
35 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo
36 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team
37 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data 0:00:21
38 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida 0:00:28
39 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team
40 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb 0:00:30
41 Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo 0:00:33
42 Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors
43 Elia Viviani (Ita) Quick-Step Floors 0:00:37
44 Manuele Boaro (Ita) Bahrain-Merida 0:00:38
45 David De La Cruz (Spa) Team Sky
46 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors
47 Pawel Poljanski (Pol) Bora-Hansgrohe 0:00:41
48 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data 0:00:44
49 Matti Breschel (Den) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
50 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Samsic
51 Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM
52 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
53 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie 0:00:49
54 Maxime Bouet (Fra) Fortuneo-Samsic 0:00:51
55 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM
56 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo
57 Maurits Lammertink (Ned) Katusha-Alpecin 0:01:03
58 Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo 0:01:05
59 Jesus Herrada (Spa) Cofidis, Solutions Credits 0:01:09
60 Amael Moinard (Fra) Fortuneo-Samsic
61 Laurent Pichon (Fra) Fortuneo-Samsic
62 Remy Di Gregorio (Fra) Delko Marseille Provence KTM
63 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 0:01:16
64 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale
65 Benjamin King (USA) Dimension Data
66 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 0:01:27
67 Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin 0:01:29
68 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin
69 Diego Rosa (Ita) Team Sky
70 Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo-Samsic 0:01:36
71 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin
72 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo 0:01:38
73 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe
74 Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo-Samsic 0:01:40
75 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin 0:01:42
76 Bert Van Lerberghe (Bel) Cofidis, Solutions Credits 0:01:43
77 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott
78 Dayer Quintana (Col) Movistar Team 0:01:46
79 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team 0:01:48
80 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
81 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
82 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie
83 Jose Herrada (Spa) Cofidis, Solutions Credits
84 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data
85 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin
86 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data
87 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team
88 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team
89 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ
90 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo
91 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ
92 Alex Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott 0:01:59
93 André Greipel (Ger) Lotto Soudal 0:02:31
94 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
95 Jurgen Roelandts (Bel) BMC Racing Team 0:02:52
96 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:02:54
97 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team 0:02:58
98 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
99 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale
100 Hector Carretero (Spa) Movistar Team
101 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
102 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
103 Lars Bak (Den) Lotto Soudal
104 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal
105 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
106 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates
107 Ben Swift (GBr) UAE Team Emirates
108 Ian Stannard (GBr) Team Sky
109 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie
110 Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb
111 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates
112 Mitchell Docker (Aus) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
113 Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol) Delko Marseille Provence KTM
114 Brenton Jones (Aus) Delko Marseille Provence KTM
115 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
116 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie
117 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb
118 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team
119 Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM
120 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team
121 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
122 Mickael Delage (Fra) Groupama-FDJ
123 Jay Thomson (RSA) Dimension Data
124 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ
125 Daniel McLay (GBr) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
126 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
127 Jerome Cousin (Fra) Direct Energie
128 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 0:03:34
129 Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe
130 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
131 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
132 Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida
133 Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors
134 Dylan Groenewegen (Ned) LottoNL-Jumbo
135 Thomas Leezer (Ned) LottoNL-Jumbo
136 Pierre Luc Perichon (Fra) Fortuneo-Samsic 0:03:48
137 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:03:56
138 Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates 0:04:11
139 Paul Martens (Ger) LottoNL-Jumbo 0:04:18
140 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky
141 Lars Boom (Ned) LottoNL-Jumbo
142 Christopher Juul Jensen (Den) Mitchelton-Scott 0:04:21
143 Tom Scully (NZl) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:04:46
144 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:05:15
145 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin 0:05:24
146 Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe 0:05:32
147 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb 0:05:43
148 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb 0:05:45
149 Michael Mørkøv (Den) Quick-Step Floors 0:06:15
150 Ignatas Konovalovas (Ltu) Groupama-FDJ 0:06:23
151 Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors
152 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida 0:06:25
153 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates