fot. directvelo

Christophe Laporte (Cofidis, Solutions Crédits) wygrał po finiszu z peletonu pierwszy etap Tour Cycliste International La Provence. Liderem pozostał Alexandre Geniez (Ag2r La Mondiale).

Po wczorajszym prologu na torze Formuły 1 dziś na kolarzy walczących we francuskim wyścigu czekał etap z Aubagne do Istres. Do przejechania było 166 kilometrów, a po drodze czekały dwie górskie premie i dwa lotne finisze.

Od samego startu ostrego na czoło wysforowała się trójka zawodników: Jerome Mainard (Roubaix Lille Métropole), Marco Bernardinetti (Amore & Vita – Prodir) i Diego Pablo Sevilla (Polartec-Kometa). Harcownicy uzyskali maksymalnie tylko trzy minuty przewagi. Obie górskie premie wygrał Bernardinetti i to on został liderem tej klasyfikacji.

Peleton prowadzony głównie przez Ag2r La Mondiale i FDJ dogonił harcowników na osiem kilometrów przed metą i zgodnie z oczekiwaniami o zwycięstwie zadecydował finisz z dużej grupy. Najszybszy okazał się Christophe Laporte (Cofidis, Solutions Crédits).

Drugi był Eduard Michael Grosu (Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini), a trzeci Pierre Barbier (Roubaix-Lille Métropole).

Liderem pozostał Alexandre Geniez (Ag2r La Mondiale).

Wyniki pierwszego etapu:

1 LAPORTE Christophe (FRA) COF les 165,9 km en 4h04’44” (moy. 40,672 km/h)
2 GROSU Eduard Michael (ROU) NIP à 00”
3 * BARBIER Pierre (FRA) RLM ”
4 BARBIER Rudy (FRA) ALM ”
5 CALMEJANE Lilian (FRA) TDE ”
6 * IRIZAR LASKURAIN Julen (ESP) EUS ”
7 * GODON Dorian (FRA) COF ”
8 REGUIGUI Youcef (ALG) SNE ”
9 VAN GENECHTEN Jonas (BEL) VCC ”
10 JULES Justin (FRA) WVA ”
11 HARDY Romain (FRA) FST ”
12 * MORTIER Julien (BEL) WVA ”
13 LAMMERTINK Steven (NED) VCC ”
14 CARDIS Romain (FRA) TDE ”
15 BOGDANOVICS Maris (LAT) AMO ”
16 * NIKA Iltjan (ALB) AMO ”
17 STÜSSI Colin Chris (SUI) AMO ”
18 * LEROUX Samuel (FRA) RLM ”
19 * BARTHE Cyril (FRA) EUS ”
20 LEVEAU Jérémy (FRA) DMP ”
21 * KESSLER Robert William (GER) LKH ”
22 MOLARD Rudy (FRA) FDJ ”
23 CHAVANEL Sylvain (FRA) TDE ”
24 FEILLU Romain (FRA) AUB ”
25 CORBEL Erwann (FRA) VCC ”
26 * HUPPERTZ Joshua (GER) LKH ”
27 PACHER Quentin (FRA) VCC ”
28 * HENN Luca (GER) LKH ”
29 TURGIS Jimmy (FRA) COF ”
30 * ARMIRAIL Bruno (FRA) FDJ ”
31 MARTINEZ Yannick (FRA) DMP ”
32 GENIEZ Alexandre (FRA) ALM ”
33 DUMOULIN Samuel (FRA) ALM ”
34 LEDANOIS Kevin (FRA) FST ”
35 FREULER Jan-André (SUI) AMO ”
36 * MÜLLER Patrick (SUI) VCC ”
37 LE CUNFF Kevin (FRA) AUB ”
38 MALDONADO Anthony (FRA) AUB ”
39 MADRAZO RUIZ Angel (ESP) DMP ”
40 * ROBEET Ludovic (BEL) WVA ”
41 LIETAER Eliot (BEL) WVA ”
42 FERNANDEZ CRUZ Delio (ESP) DMP ”
43 MAURELET Flavien (FRA) AUB ”
44 * BALLESTEROS CANOVAS Miguel Angel (ESP) PLK ”
45 CIMA Damiano (ITA) NIP ”
46 DERNIES Tom (BEL) RLM ”
47 GALLOPIN Tony (FRA) ALM ”
48 * SCHORMAIR Fabian (GER) LKH ”
49 FRANK Mathias (SUI) ALM ”
50 * LE TURNIER Mathias (FRA) COF ”
51 BARGUIL Warren (FRA) FST ”
52 PAILLOT Yoann (FRA) AUB ”
53 * GAUDU David (FRA) FDJ ”
54 VANTOMME Maxime (BEL) WVA ”
55 THOMINET Camille (FRA) AUB ”
56 JARRIER Benoit (FRA) FST ”
57 BOUET Maxime (FRA) FST ”
58 CABOT Jeremy (FRA) RLM ”
59 SOUPE Geoffrey (FRA) COF ”
60 BAGUES KALPARSORO Aritz (ESP) EUS ”
61 PEREZ Anthony (FRA) COF ”
62 * DE ROSSI Lucas (FRA) DMP ”
63 * NISHIMURA Hiroki (JPN) NIP ”
64 PEYSKENS Dimitri (BEL) WVA ”
65 REBELLIN Davide (ITA) SNE ”
66 MIHAYLOV Nikolay (BUL) DMP ”
67 * BARCELO ARAGON Fernando (ESP) EUS ”
68 BAGOT Yoann (FRA) VCC ”
69 PICHOT Alexandre (FRA) TDE ”
70 COURTEILLE Arnaud (FRA) VCC ”
71 KIRSCH Alex (LUX) WVA ”
72 ANTOMARCHI Julien (FRA) RLM ”
73 * RIES Michel (LUX) PLK ”
74 EVRARD Laurent (BEL) SNE ”
75 * SEVILLA LOPEZ Diego Pablo (ESP) PLK ”
76 * CAMACHO DEL FRESNO Juan (ESP) PLK ”
77 * CANTON SERRANO Isaac (ESP) PLK ”
78 * KOBAYASHI Marino (JPN) NIP ”
79 MAISON Jérémy (FRA) FST ”
80 BALDO Nicolas (FRA) AUB ”
81 * PENA MOLANO Wilson Estiben (COL) PLK ”
82 DI GREGORIO Remy (FRA) DMP ”
83 CORNU Jeremy (FRA) TDE ”
84 MARANGONI Alan (ITA) NIP ”
85 KNAUP Tobias (GER) LKH ”
86 * NOWAK Florian (GER) LKH ”
87 BERNARDINETTI Marco (ITA) AMO ”
88 MAINARD Jerome (FRA) RLM ”
89 HAMZA Abderrahmane Mehdi (ALG) SNE ”
90 ITURRIA SEGUROLA Mikel (ESP) EUS ”
91 QUEMENEUR Perrig (FRA) TDE ”
92 * WEINZHEIMER Richard (GER) LKH ”
93 HATSUYAMA Sho (JPN) NIP ”
94 HIVERT Jonathan (FRA) TDE ”
95 * GESBERT Elie (FRA) FST ”
96 ROY Jérémy (FRA) FDJ ”
97 * SEIGLE Romain (FRA) FDJ ”
98 BELMOKHTAR Boualem (ALG) SNE à 27”
99 VAUGRENARD Benoit (FRA) FDJ à 29”
100 CUNEGO Damiano (ITA) NIP ”
101 BILLE Gaetan (BEL) SNE à 43”
102 ZAMPARELLA Marco (ITA) SNE ”
103 GAUTIER Cyril (FRA) ALM à 49”
104 * RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar (ESP) EUS à 53”
105 SARREAU Marc (FRA) FDJ à 00”
106 * COSNEFROY Benoit (FRA) ALM à 03’14”

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

1 GENIEZ Alexandre (FRA) ALM les 171,7 km en 4h11’33” (moy. 40,954 km/h)
2 CHAVANEL Sylvain (FRA) TDE à 02”
3 LAPORTE Christophe (FRA) COF  ”
4 GALLOPIN Tony (FRA) ALM à 05”
5 MOLARD Rudy (FRA) FDJ à 07”
6 PAILLOT Yoann (FRA) AUB  ”
7 CABOT Jeremy (FRA) RLM  ”
8 SARREAU Marc (FRA) FDJ à 08”
9 * ARMIRAIL Bruno (FRA) FDJ  ”
10 PEREZ Anthony (FRA) COF à 10”
11 * SEIGLE Romain (FRA) FDJ à 11”
12 * LEROUX Samuel (FRA) RLM  ”
13 * GODON Dorian (FRA) COF à 12”
14 LAMMERTINK Steven (NED) VCC à 13”
15 CALMEJANE Lilian (FRA) TDE  ”
16 FRANK Mathias (SUI) ALM  ”
17 ANTOMARCHI Julien (FRA) RLM  ”
18 ROY Jérémy (FRA) FDJ à 14”
19 VAN GENECHTEN Jonas (BEL) VCC  ”
20 * LE TURNIER Mathias (FRA) COF  ”
21 KIRSCH Alex (LUX) WVA à 17”
22 PACHER Quentin (FRA) VCC à 18”
23 JARRIER Benoit (FRA) FST à 19”
24 HIVERT Jonathan (FRA) TDE  ”
25 DUMOULIN Samuel (FRA) ALM  ”
26 GROSU Eduard Michael (ROU) NIP à 20”
27 PICHOT Alexandre (FRA) TDE à 21”
28 BARBIER Rudy (FRA) ALM  ”
29 * CAMACHO DEL FRESNO Juan (ESP) PLK  ”
30 BOUET Maxime (FRA) FST à 22”
31 BAGOT Yoann (FRA) VCC  ”
32 * GAUDU David (FRA) FDJ à 24”
33 LIETAER Eliot (BEL) WVA à 25”
34 VANTOMME Maxime (BEL) WVA à 26”
35 BALDO Nicolas (FRA) AUB  ”
36 * HUPPERTZ Joshua (GER) LKH  ”
37 * SEVILLA LOPEZ Diego Pablo (ESP) PLK  ”
38 * GESBERT Elie (FRA) FST à 27”
39 * MÜLLER Patrick (SUI) VCC à 28”
40 * IRIZAR LASKURAIN Julen (ESP) EUS à 29”
41 * HENN Luca (GER) LKH  ”
42 MADRAZO RUIZ Angel (ESP) DMP  ”
43 * RIES Michel (LUX) PLK  ”
44 MAURELET Flavien (FRA) AUB à 30”
45 TURGIS Jimmy (FRA) COF  ”
46 MAINARD Jerome (FRA) RLM à 31”
47 * ROBEET Ludovic (BEL) WVA  ”
48 FEILLU Romain (FRA) AUB  ”
49 MARANGONI Alan (ITA) NIP à 32”
50 SOUPE Geoffrey (FRA) COF  ”
51 CIMA Damiano (ITA) NIP  ”
52 MAISON Jérémy (FRA) FST à 33”
53 LEDANOIS Kevin (FRA) FST  ”
54 LEVEAU Jérémy (FRA) DMP à 33”
55 * KOBAYASHI Marino (JPN) NIP à 34”
56 COURTEILLE Arnaud (FRA) VCC à 36”
57 MIHAYLOV Nikolay (BUL) DMP  ”
58 * KESSLER Robert William (GER) LKH  ”
59 MARTINEZ Yannick (FRA) DMP  ”
60 QUEMENEUR Perrig (FRA) TDE  ”
61 STÜSSI Colin Chris (SUI) AMO à 37”
62 THOMINET Camille (FRA) AUB à 38”
63 CORBEL Erwann (FRA) VCC  ”
64 * BARTHE Cyril (FRA) EUS  ”
65 PEYSKENS Dimitri (BEL) WVA  ”
66 * MORTIER Julien (BEL) WVA  ”
67 BAGUES KALPARSORO Aritz (ESP) EUS à 39”
68 CARDIS Romain (FRA) TDE  ”
69 LE CUNFF Kevin (FRA) AUB à 40”
70 * NOWAK Florian (GER) LKH à 41”
71 FERNANDEZ CRUZ Delio (ESP) DMP  ”
72 DERNIES Tom (BEL) RLM  ”
73 * DE ROSSI Lucas (FRA) DMP à 42”
74 BERNARDINETTI Marco (ITA) AMO  ”
75 HARDY Romain (FRA) FST  ”
76 * PENA MOLANO Wilson Estiben (COL) PLK  ”
77 BARGUIL Warren (FRA) FST à 43”
78 VAUGRENARD Benoit (FRA) FDJ  ”
79 * BARCELO ARAGON Fernando (ESP) EUS  ”
80 FREULER Jan-André (SUI) AMO  ”
81 * BARBIER Pierre (FRA) RLM à 44”
82 CORNU Jeremy (FRA) TDE à 45”
83 REBELLIN Davide (ITA) SNE  ”
84 * BALLESTEROS CANOVAS Miguel Angel (ESP) PLK à 46”
85 ITURRIA SEGUROLA Mikel (ESP) EUS à 47”
86 BOGDANOVICS Maris (LAT) AMO  ”
87 * WEINZHEIMER Richard (GER) LKH à 50”
88 * CANTON SERRANO Isaac (ESP) PLK à 51”
89 * SCHORMAIR Fabian (GER) LKH  ”
90 DI GREGORIO Remy (FRA) DMP à 52”
91 * NISHIMURA Hiroki (JPN) NIP à 53”
92 HATSUYAMA Sho (JPN) NIP à 57”
93 KNAUP Tobias (GER) LKH à 01’02”
94 REGUIGUI Youcef (ALG) SNE à 01’06”
95 EVRARD Laurent (BEL) SNE  ”
96 * NIKA Iltjan (ALB) AMO  ”
97 GAUTIER Cyril (FRA) ALM à 01’07”
98 MALDONADO Anthony (FRA) AUB à 01’14”
99 CUNEGO Damiano (ITA) NIP à 01’15”
100 JULES Justin (FRA) WVA à 01’17”
101 HAMZA Abderrahmane Mehdi (ALG) SNE à 01’23”
102 * RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar (ESP) EUS à 01’28”
103 BELMOKHTAR Boualem (ALG) SNE à 02’08”
104 BILLE Gaetan (BEL) SNE à 02’10”
105 ZAMPARELLA Marco (ITA) SNE à 02’21”
106 * COSNEFROY Benoit (FRA) ALM à 03’27”