Ag2r La Mondiale

Alexandre Geniez (AG2R La Mondiale) zwyciężył w 39. edycji Grand Prix Cycliste la Marseillaise.

Pagórkowaty klasyk wokół Marsylii liczył 145 kilometrów i był gratką dla puncherów. Wśród szesnastu ekip nie było niestety żadnego Polaka.

Już na pierwszym podjeździe zaatakowali: Evaldas Siskevicius (Delko Marseille-Provence KTM), Dries de Bondt (Vérandas Willems-Crelan), Brecht Ruyters (Cibel-Cebon), Tom Dernies i Emiel Vermeulen (pbaj Roubaix-Lille Métropole).

Czołówka utrzymywała przez spory dystans przewagę około pięciu minut. Jako pierwszy odpadł Vermeulen i na czele kręciło tylko czterech zawodników. 45 kilometrów przed metą z przewagi zostały tylko dwie minuty, a duża grupa naciskała coraz mocniej.

Przyspieszenie peletonu spowodowało, że już 30 kilometrów przed metą ucieczka przeszła do historii. Na podjeździe Route des Crêtes na mocny atak zdecydowali się: Tony Gallopin i Alexandre Geniez (obaj AG2R La Mondiale) oraz Lilian Calmejane (Direct Energie). Za nimi kręcili: Valentin Madouas (FDJ), Romain Bardet (AG2R La Mondiale), Jesus Herrada (Cofidis), Rémy Di Gregorio (Delko Marseille-Provence KTM), Guillaume Martin oraz Odd Christian Eiking (obaj Wanty-Groupe Gobert).

Dość szybko grupki się zjechały i zaczęły się pojedyncze ataki. Próbowali Gallopin czy Martin, ale konkurenci szybko ich doganiali. Wszystko rozegrało się już na zjeździe do mety. Najwięcej sił po tym wyczerpującym wyścigu zachował Alexandre Geniez (Ag2r La Mondiale).

Drugi finiszował  Odd Christian Eiking (Wanty-Groupe Gobert), a trzeci Lilian Calmejane (Direct Energie).

Wyniki:

1 GENIEZ Alexandre (Ag2r La Mondiale) 3:47:21
2 EIKING Odd Christian (Wanty – Groupe Gobert) 0:00:00
3 CALMEJANE Lilian (Direct Energie) 0:00:00
4 HERRADA Jesus (Cofidis, Solutions Credits) 0:00:00
5 MARTIN Guillaume (Wanty – Groupe Gobert) 0:00:02
6 DI GREGORIO Rémy (Delko Marseille Provence Ktm) 0:00:03
7 MADOUAS Valentin (Fdj) 0:00:04
8 BARDET Romain (Ag2r La Mondiale) 0:00:04
9 GALLOPIN Tony (Ag2r La Mondiale) 0:00:13
10 CLAEYS Dimitri (Cofidis, Solutions Credits) 0:01:52
11 DE GENDT Aimé (Sport Vlaanderen – Baloise) 0:01:52
12 MEURISSE Xandro (Wanty – Groupe Gobert) 0:01:52
13 DUMOULIN Samuel (Ag2r La Mondiale) 0:02:40
14 MARTINEZ Yannick (Delko Marseille Provence Ktm) 0:02:40
15 MÜLLER Patrick (Vital Concept Cycling Club) 0:02:40
16 DEVRIENDT Tom (Wanty – Groupe Gobert) 0:02:40
17 MALDONADO Anthony (St Michel – Auber 93) 0:02:40
18 BOUET Maxime (Team Fortuneo – Samsic) 0:02:40
19 HARDY Romain (Team Fortuneo – Samsic) 0:02:40
20 OFFREDO Yoann (Wanty – Groupe Gobert) 0:02:40
21 PEREZ Anthony (Cofidis, Solutions Credits) 0:02:40
22 FINETTO Mauro (Delko Marseille Provence Ktm) 0:02:40
23 HIVERT Jonathan (Direct Energie) 0:02:40
24 EL FARES Julien (Delko Marseille Provence Ktm) 0:02:40
25 LE TURNIER Mathias (Cofidis, Solutions Credits) 0:02:40
26 COMBAUD Romain (Delko Marseille Provence Ktm) 0:02:40
27 ROY Jérémy (Fdj) 0:02:40
28 THOMINET Camille (St Michel – Auber 93) 0:02:40
29 HERRADA LOPEZ José (Cofidis, Solutions Credits) 0:02:40
30 BAGOT Yoann (Vital Concept Cycling Club) 0:02:40
31 ANTOMARCHI Julien (Roubaix Lille Metropole) 0:02:40
32 EDET Nicolas (Cofidis, Solutions Credits) 0:02:53
33 CAPIOT Amaury (Sport Vlaanderen – Baloise) 0:03:35
34 WAEYTENS Zico (Veranda’s Willems – Crelan) 0:03:35
35 COENEN Dennis (Cibel – Cebon) 0:03:35
36 BARTHE Cyril (Euskadi Basque Country – Murias) 0:03:35
37 STÜSSI Colin (Amore & Vita – Prodir) 0:03:35
38 DELAPLACE Anthony (Team Fortuneo – Samsic) 0:03:35
39 BACKAERT Frederik (Wanty – Groupe Gobert) 0:03:35
40 VANTOMME Maxime (Wb Aqua Protect Veranclassic) 0:03:35
41 RUYTERS Brecht (Cibel – Cebon) 0:03:35
42 DUYN Huub (Veranda’s Willems – Crelan) 0:03:35
43 MARCHAND Gianni (Cibel – Cebon) 0:03:35
44 MAISON Jérémy (Team Fortuneo – Samsic) 0:03:35
45 CABOT Jérémy (Roubaix Lille Metropole) 0:03:35
46 THOMAS Benjamin (Fdj) 0:03:35
47 PAILLOT Yoann (St Michel – Auber 93) 0:03:35
48 MAURELET Flavien (St Michel – Auber 93) 0:03:35
49 DIELEMAN Michiel (Cibel – Cebon) 0:03:35
50 BARCELO Fernando (Euskadi Basque Country – Murias) 0:03:39
51 DUPONT Hubert (Ag2r La Mondiale) 0:03:42
52 DERNIES Tom (Roubaix Lille Metropole) 0:06:06
53 LE CUNFF Kévin (St Michel – Auber 93) 0:06:13
54 IDJOUADIENE Pierre (Roubaix Lille Metropole) 0:06:13
55 DEVOLDER Stijn (Veranda’s Willems – Crelan) 0:06:13
56 SARREAU Marc (Fdj) 0:06:13
57 DE ROSSI Lucas (Delko Marseille Provence Ktm) 0:06:13
58 MAINARD Jérôme (Roubaix Lille Metropole) 0:06:13
59 COURTEILLE Arnaud (Vital Concept Cycling Club) 0:06:13
60 MOINARD Amaël (Team Fortuneo – Samsic) 0:09:08
61 DE WINTER Ludwig (Wb Aqua Protect Veranclassic) 0:10:37
62 VANSPEYBROUCK Pieter (Wanty – Groupe Gobert) 0:10:37
63 VAN GESTEL Dries (Sport Vlaanderen – Baloise) 0:10:37
64 JANSSENS Jimmy (Cibel – Cebon) 0:10:37
65 TOUZE Damien (St Michel – Auber 93) 0:10:37
66 FONSECA Armindo (Team Fortuneo – Samsic) 0:10:37
67 SISKEVICIUS Evaldas (Delko Marseille Provence Ktm) 0:10:37
68 BOUDAT Thomas (Direct Energie) 0:12:54
69 FARAZIJN Maxime (Sport Vlaanderen – Baloise) 0:12:54
70 GERARD Arnaud (Team Fortuneo – Samsic) 0:12:54
71 MASSON Christophe (Wb Aqua Protect Veranclassic) 0:12:54
72 MENTEN Milan (Sport Vlaanderen – Baloise) 0:12:54
73 PICHOT Alexandre (Direct Energie) 0:12:54
74 TURGIS Anthony (Cofidis, Solutions Credits) 0:12:54
75 DE BIE Sean (Veranda’s Willems – Crelan) 0:12:54
76 SPENGLER Lukas (Wb Aqua Protect Veranclassic) 0:12:54
77 GABBURO Davide (Amore & Vita – Prodir) 0:12:54
78 BERNARDINETTI Marco (Amore & Vita – Prodir) 0:12:54
79 VINCENT Léo (Fdj) 0:12:54
80 STEELS Stijn (Veranda’s Willems – Crelan) 0:12:54
81 IRIZAR LASKURAIN Julen (Euskadi Basque Country – Murias) 0:17:19
82 BAGUES KALPARSORO Aritz (Euskadi Basque Country – Murias) 0:17:19
83 PLANCKAERT Edward (Sport Vlaanderen – Baloise) 0:17:19
84 JAUREGUI Quentin (Ag2r La Mondiale) 0:17:52
85 MOTTIER Justin (Vital Concept Cycling Club) 0:17:52
86 CARDIS Romain (Direct Energie) 0:17:52
87 CORBEL Erwann (Vital Concept Cycling Club) 0:17:52
88 LEVARLET Guillaume (St Michel – Auber 93) 0:17:52
89 JANS Roy (Cibel – Cebon) 0:17:52
90 LAMMERTINK Steven (Vital Concept Cycling Club) 0:17:52
91 ABERASTURI Jon (Euskadi Basque Country – Murias) 0:17:52
92 JOURNIAUX Axel (Direct Energie) 0:17:52
93 VAN GENECHTEN Jonas (Vital Concept Cycling Club) 0:17:52
94 ARMIRAIL Bruno (Fdj) 0:17:52
95 VAUGRENARD Benoit (Fdj) 0:17:52
DNF VERMEULEN Emiel (Roubaix Lille Metropole )
DNF DUVAL Julien (Ag2r La Mondiale )
DNF BARRENETXEA Ander (Euskadi Basque Country – Murias )
DNF ITURRIA Mikel (Euskadi Basque Country – Murias )
DNF FREULER Jan-André (Amore & Vita – Prodir )
DNF BOGDANOVICS Maris (Amore & Vita – Prodir )
DNF NIKA Iltjan (Amore & Vita – Prodir )
DNF BARBIER Pierre (Roubaix Lille Metropole )
DNF DE BOCK Stijn (Cibel – Cebon )
DNF SIX Franklin (Wb Aqua Protect Veranclassic )
DNF JULES Justin (Wb Aqua Protect Veranclassic )
DNF SELLIER Simon (Direct Energie )
DNF DE BONDT Dries (Veranda’s Willems – Crelan )
DNS KIRSCH Alex (Wb Aqua Protect Veranclassic )
DNS RICKAERT Jonas (Sport Vlaanderen – Baloise )