Fot. BORA-hansgrohe

Trzykrotny mistrz świata Peter Sagan (BORA-hansgrohe) wygrał kryterium uliczne People`s Choice Classic rozgrywane w Australii. W zwycięstwie Słowaka miał udział Polak Maciej Bodnar, który był częścią jego sprinterskiego pociągu. 

People`s Choice Classic to kryterium uliczne w Adelajdzie, które od 2006 roku organizowane jest jako oddzielne wydarzenie przed rozpoczęciem pierwszego w sezonie etapowego wyścigu World Tour – Tour Down Under. Dystans liczy 50,6 km (dwadzieścia dwa okrążenia po 2,3 km).

W kryterium startują ci sami zawodnicy, co w Tour Down Under. Jedynie Michael Storer z Team Sunweb nie przystąpił do rywalizacji, ponieważ musi dojść do siebie po drobnym zabiegu związanym z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Wszystko wskazuje jednak na to, że we wtorek będzie w stanie przypiąć numer startowy do koszulki.

Ucieczka tworzyła się stopniowo, ale ostatecznie znalazło się w niej siedmiu kolarzy: Tom Bohli (BMC), Timothy Roe, Zakkari Dempster (UniSA-Australia), Lachlan Morton (Dimension Data), Manuele Boaro (Bahrain-Merida), Fumiyuki Beppu (Trek-Segafredo) i Jhonatan Restrepo (Katusha-Alpecin).

Pięć okrążeń przed końcem na czele wyścigu pozostali tylko Tom Bohli i Manuele Boaro, a chwilę później ucieczka została zlikwidowana przez pędzący peleton. Średnia prędkość po osiemnastu okrążeniach wynosiła ponad 52 km/h.

Zgodnie z oczekiwaniami kolarze rozegrali pierwszy masowy sprint w 2018 roku, w którym najszybszy okazał się Peter Sagan przed Andre Greipelem (Lotto-Soudal) i Calebem Ewanem (Mitchelton-Scott).

Na nagraniu poniżej widać upadek Kristoffera Halvorsena, kolarza Team Sky, który, jak donosi drużyna, zdołał wsiąść z powrotem na rower i przekroczyć linię mety.

Pełne wyniki:

1 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 1:04:25
2 Andre Greipel (Ger) Lotto Soudal
3 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton-Scott
4 Elia Viviani (Ita) Quick-Step Floors
5 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates
6 Chris Lawless (GBr) Team Sky
7 Sam Welsford (Aus) UniSA-Australia
8 Enrico Battaglin (Ita) LottoNL-Jumbo
9 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
10 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
11 Carlos Barbero Cuesta (Spa) Movistar Team
12 Mads Würtz Schmidt (Den) Katusha-Alpecin
13 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb
14 Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe 0:00:03
15 Valerio Agnoli (Ita) Bahrain-Merida
16 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
17 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott
18 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team
19 Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors
20 Steele von Hoff (Aus) UniSA-Australia
21 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale
22 Logan Owen (USA) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
23 Alex Frame (NZl) Trek-Segafredo
24 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe
25 Michael Mørkøv (Den) Quick-Step Floors
26 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida
27 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale
28 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
29 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo
30 Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain-Merida 0:00:08
31 Rudiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe
32 Anthony Roux (Fra) Groupama-FDJ
33 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott
34 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal
35 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team
36 Nicholas Dlamini (RSA) Dimension Data
37 Scott Davies (GBr) Dimension Data
38 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin
39 Nuno Bico (Por) Movistar Team
40 Luis León Sánchez (Spa) Astana Pro Team
41 Marc Soler (Spa) Movistar Team
42 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
43 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ
44 Michael Valgren Andersen (Den) Astana Pro Team
45 Georg Preidler (Aut) Groupama-FDJ
46 Ruben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo
47 Rui Alberto Faria da Costa (Por) UAE Team Emirates
48 Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo
49 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team
50 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
51 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ
52 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida
53 Chris Hamilton (Aus) Team Sunweb
54 Daan Olivier (Ned) LottoNL-Jumbo
55 Maurits Lammertink (Ned) Katusha-Alpecin
56 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team
57 Mickael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
58 Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team
59 Steve Morabito (Swi) Groupama-FDJ
60 Davide Cimolai (Ita) Groupama-FDJ
61 Alex Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott
62 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:00:24
63 Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors 0:00:25
64 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
65 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb
66 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal 0:00:29
67 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott
68 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin 0:00:31
69 Daniel Hoelgaard (Nor) Groupama-FDJ 0:00:32
70 Jacobus Venter (RSA) Dimension Data
71 Eros Capecchi (Ita) Quick-Step Floors
72 Daniel Moreno Fernandez (Spa) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
73 José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin
74 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team
75 Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo
76 Robert Gesink (Ned) LottoNL-Jumbo
77 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
78 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Bahrain-Merida
79 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team 0:00:35
80 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb
81 Thomas Scully (NZl) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
82 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
83 Lukasz Wisniowski (Pol) Team Sky
84 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe 0:00:39
85 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo
86 Manuele Boaro (Ita) Bahrain-Merida
87 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo
88 Peter Kennaugh (GBr) Bora-Hansgrohe
89 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe
90 William Clarke (Aus) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
91 Nathan Earle (Aus) UniSA-Australia
92 Scott Bowden (Aus) UniSA-Australia
93 Jaime Castrillo (Spa) Movistar Team
94 Robert Wagner (Ger) LottoNL-Jumbo
95 Tom Leezer (Ned) LottoNL-Jumbo
96 Jon Izagirre Insausti (Spa) Bahrain-Merida
97 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
98 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates 0:00:44
99 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
100 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale
101 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team
102 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team
103 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
104 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team 0:00:46
105 Alex Porter (Aus) UniSA-Australia 0:00:47
106 Chad Haga (USA) Team Sunweb 0:00:55
107 Tom Jelte Slagter (Ned) Dimension Data 0:00:59
108 George Bennett (NZl) LottoNL-Jumbo
109 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 0:01:02
110 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky
111 Ben O’Connor (Aus) Dimension Data 0:01:09
112 Owain Doull (GBr) Team Sky
113 Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors
114 Egan Arley Bernal Gomez (Col) Team Sky
115 Florian Sénéchal (Fra) Quick-Step Floors 0:01:12
116 Timothy Roe (Aus) UniSA-Australia 0:01:13
117 Jhonatan Restrepo (Col) Katusha-Alpecin 0:01:22
118 Rubén Fernandez (Spa) Movistar Team
119 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton-Scott 0:01:27
120 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates 0:01:34
121 Jonathan Dibben (GBr) Team Sky
122 Matteo Bono (Ita) UAE Team Emirates
123 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates 0:01:36
124 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team 0:01:37
125 Truls Engen Korsaeth (Nor) Astana Pro Team
126 Brendan Canty (Aus) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
127 Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo 0:01:42
128 Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott 0:01:45
129 Zakkari Dempster (Aus) UniSA-Australia 0:01:58
130 Lachlan Morton (Aus) Dimension Data
131 Mitchell Docker (Aus) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:02:51
132 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin 0:03:31