ASO

Dziś w Pałacu Kongresowym w Paryżu zaprezentowano trasę 105. edycji największego kolarskiego wyścigu na świecie. Peleton będzie mieć we Francji do pokonania 3329 kilometrów.

Po krótkim, filmowym przypomnieniu najważniejszych wydarzeń tegorocznego wyścigu, kilku oficjalnych przemówieniach i uhonorowaniu Chrisa Froome’a „Złotym Rowerem” magazynu Velo w obecności najważniejszych osób światowego kolarstwa prezentacja dotarła do najważniejszego momentu, czyli ujawnienia trasy kolejnej edycji Wielkiej Pętli.

Etap 1 – 7. lipca 2018 – Noirmoutier-en-L’Ile – Fontenay-Le-Comte 195 km

Otwarcie wyścigu nastąpi w departamencie Vendee, a kolarze przejadą m. in. przez słynny Passage du Gois. Dalej będzie wietrznie – kolejne 100 kilometrów minie na jeździe wzdłuż Atlantyku, a walka o pierwszą żółtą koszulkę rozegra się najprawdopodobniej w sprincie w Fontenay-Le-Comte.

Etap 2 – 8. lipca 2018 – Mouilleron Saint-Germain – La Roche-Sur-Yon – 185 km

Drugiego dnia rywalizacji kolarze wciąż będą walczyć na szosach Wandei i ponownie walkę o zwycięstwo etapowe w La Roche-Sur-Yon powinni stoczyć sprinterzy. Dla głównego miasta departamentu to powrót Wielkiej Pętli po wielu latach – ostatni raz La Roche Sur-Yon gościło Tour de France w 1938 roku!

Etap 3 – 9 lipca 2018 – Cholet – jazda drużynowa na czas – 35 km

To najprawdopodobniej podczas tego etapu powstaną pierwsze różnice w klasyfikacji generalnej. Na trasie drużynowej czasówki w Cholet organizatorzy umieścili m. in. 800 metrowy podjazd, który znalazł się w końcowej fazie etapu.

Etap 4 – 10 lipca 2018 – La Baule – Sarzeau – 192 km

Dzień po drużynowej czasówce kolarze do rywalizacji wyruszą z doskonale znanego polskim kibicom piłki nożnej La Baule. Po starcie z bazy polskiej kadry podczas Euro2016 peleton skieruje się w głąb Francji, a w połowie etapu zawrócą w kierunku Atlantyku by zafiniszować w Sarzeau. Jedno jest pewne – będzie bardzo szybko, gdyż finałowa prosta liczy aż 4 kilometry! Profil całego etapu nie jest jednak jeszcze znany.

Etap 5 – 11 lipca 2018 – Lorient – Quimper – 203 km

Piątego dnia peleton pierwszy raz będzie miał do pokonania etap o długości ponad 200 km, a profil zapowiada walkę kolarzy rywalizujących w Tryptyku Ardeńskim. Będzie ciekawie, zwłaszcza, że meta na krótkim podjeździe!

Etap 6 – 12 lipca 2018 – Brest – Mûr-de-Bretagne – 181 km

Powrót krótkiej wspinaczki w Bretanii, gdzie w 2015 roku triumfował Alexis Vuillermoz. Tym razem będzie jeszcze trudniej, bo Mûr-de-Bretagne będzie pokonywane dwukrotnie, ale póki co to jedyne szczegóły trasy szóstego odcinka.

Etap 7 – 13 lipca 2018 – Fougères – Chartres – 231 km

Maratoński etap, najdłuższy w przyszłorocznej edycji. Jeśli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego w postaci ataku najdzielniejszych Francuzów to ponownie do walki wkroczą sprinterzy.

Etap 8 – 14 lipca 2018 – Dreux – Amiens  – 181 km

W tym roku w dniu narodowego święta Francuzi świętowali nie tylko zdobycie Bastylli, ale także triumf Warrena Barguilla w Foix. Tym razem kibice zgromadzeni na mecie w Amiens powinni liczyć na Arnaud Demare’a.

Etap 9 – 15 lipca 2018 – Arras – Roubaix – 154 km

To zapowiada się na jeden z najbardziej spektakularnych etapów Wielkiej Pętli w całej historii. Organizatorzy zaplanowali aż 15 brukowych sektorów o łącznej długości 21,7 km. Wyjątkowo ciężka próba dla kolarzy walczących w klasyfikację generalną, a bohaterowie Paris-Roubaix znów będą mogli o sobie przypomnieć.

16 lipca 2018 – dzień przerwy

Etap 10 – 17 lipca 2018 – Annecy – Le Grand-Bornand – 159 km

Pierwszy poważny test w górach. Mimo, że meta nie jest usytuowana na szczycie to kolarze będą mieli co jechać. Na trasie znalazły się wspinaczki pod Col de la Croix Fry, Montee du plateau des Glieres, Col de Romme oraz Col de la Colombiere. Wyjątkowo ciekawie zapowiada się wspinaczka pod Montee du plateau des Glieres, które oprócz średniego nachylenia 11% zaoferuje kolarzom 2 kilometry wspinaczki po szutrze.

Etap 11 – 18 lipca 2018 – Albertville – La Rosiere – 108 km

Choć dystans krótki to wcale nie będzie łatwo. Kolejny dzień w Alpach obfituje w wymagające wspinaczki – Montee de Bisanne, Col du Pre, Cormet de Roseland i finałowe, ponad 17 km podjazdu pod La Rosiere, a krótki dystans całego etapu zapowiada mocne tempo!

 

Etap 12 – 19 lipca 2018 – Bourg-Saint-Maurice  Alpe d’Huez – 175 km

Jeśli któryś z kolarzy będzie miał dość jazdy pod górę na poprzednich dwóch etapach to tym razem patrząc rano na profil będzie mógł się załamać… Col de la Madeleine, Col de la Croix de Fer oraz meta na L’Alpe d’Huez – łącznie przeszło 5 tysięcy metrów przewyższenia!

Etap 13 – 20 lipca 2018 – Bourg d’Oisans – Valence – 169 km

Jeśli po walce w Alpach w stawce będą wciąż sprinterzy to w Valence oni powinni walczyć o triumf. Wydaje się też całkiem możliwe, że grupy walczące o generalkę będą chciały zrobić sobie luźniejszy dzień, a to stworzy okazję dla dzielnych Francuzów…

Etap 14 – 21 lipca 2018 – Saint-Paul-Trois-Chateaux – Mende – 187 km

Choć profil ostatniego etapu przed drugim dniem przerwy nie jest jeszcze znany to wiemy, że meta usytuowana została na podjeździe pod Col de la Croix Neuve w Mende.

22 lipca 2018 – dzień przerwy

Etap 15 – 23 lipca 2018 – Millau – Carcassonne – 181 km

W Carcassone ostatnia szansa dla sprinterów. Ponownie – profil etapu nie jest jeszcze ujawniony.

Etap 16 – 24 lipca 2018 – Carcassonne – Bagnères-de-Luchon – 218 km

Szesnastego dnia kolarze zawitają w Pireneje. Ponad 100 kilometrów dojazdu do pierwszej wspinaczki dnia – Col de Portet-d’Aspet, szybki zjazd i poprawka na Col de Mente, a następnie krótka wizyta w Hiszpanii, którą kolarze opuszczą na szczycie Col du Portillon i skierują się w stronę mety.

Etap 17 – 25 lipca 2018 – Bagnères-de-Luchon – Saint-Lary-Soulan – 65 km

Czy etap ze startu wspólnego na dystansie 65 kilometrów może być najtrudniejszym w całym wyścigu? Organizatorzy Wielkiej Pętli upchali na tym krótkim odcinku trzy wymagające podjazdy, a meta na Col de Portet zapowiada się jako wyjątkowo smaczne danie główne tego wyścigu.

Etap 18 – 26 lipca 2018 – Trie-sur-Baïse – Pau – 172 km

Podobnie jak na 14. etapie – nie znamy jeszcze profilu całego odcinka. Jedno jest jednak pewne – jeśli meta w Pau, to ucieczka, a jeśli ucieczka to dzielni Francuzi. No chyba, że jednak sprinterzy…

Etap 19 – 27 lipca 2018 – Lourdes – Laruns – 200 km

4700 metrów przewyższenia i Pireneje w swojej najlepszej odsłonie – Col d’Aspin, Tourmalet, Col du Soulor i Col d’Aubisque. Biorąc pod uwagę, że to ostatni etap w górach jakiekolwiek słowo komentarza jest zbędne.

Etap 20 – 28 lipca 2018 – Saint-Pée-sur-Nivelle – Espelette – jazda indywidualna na czas – 31 km

Podobnie jak w tym roku ostatnie rozstrzygnięcia zapadną na czasówce. Tym razem jednak trasa będzie trudniejsza niż ta w Marsylii. Nie będzie ani chwili wytchnienia, ciągle góra – dół, a to zwiastuje, że walka o żółtą koszulkę będzie się toczyć do ostatnich metrów.

Etap 21 – 29 lipca 2018 – Houilles – Paris Champs-Elysées – 115 km

Szampan i Pola Elizejskie – 29 lipca 105 edycja Wielkiej Pętli przejdzie do historii!

Poprzedni artykułBjorg Lambrecht zadebiutuje w „dorosłej” drużynie Lotto-Soudal
Następny artykułAlberto Contador: „Wszystkiego po trochu”
Licencjat politologii na UAM, pracuje w sklepie rowerowym, półamatorsko jeździ rowerem. Za gadanie o dwóch kółkach chcą go wyrzucić z domu. Jeśli już nie zajmuje się rowerami, to marnuje czas na graniu w Fifę. W trakcie Tour de Pologne zazwyczaj jest na Woodstocku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments