fot. Michał Kapusta / naszosie.pl

Zwycięstwem Sama Bennetta (BORA – hansgrohe) zakończył się pierwszy etap Tour of Turkey. Irlandczyk został też pierwszym liderem.

Pierwszego dnia rywalizacji na kolarzy czekał niespełna 180-kilometrowy odcinek z Alanyi do Kemer. Faworytami byli sprinterzy, którzy nie mieli dziś napotkać na żadną trudność.

Jako pierwsi, stosunkowo szybko, od peletonu oderwali się Onur Balkan, Batuhan Ozgur (Turcja), Alex Turrin (Willier – Triestina), Flavio Santos (Funvic), Vincenzo Albanese i Simone Sterbini (Bardiani – CSF). Ich przewaga momentami dochodziła do dwóch minut, lecz peleton wszystko kontrolował.

Treck

Przygoda ucieczki skończyła się około 35 kilometrów przed kreską, kiedy to bardzo mocno na pedały nacisnęli kolarze Trek – Segafredo. Przez moment wydawało się nawet, że może dojść do podzielenia peletonu, lecz ostatecznie wszyscy zachowali czujność.

Szybkie zjechanie się grupy było jednak jednoznaczne z pojawieniem się kolejnych ataków. Aktywni byli m.in. kolarze Bardiani i CCC Sprandi Polkowice, lecz zespoły sprinterów starały się nie pozwolić na większe harce.

W końcówce, jak nakazuje tradycja podczas płaskich etapów, ekipy najsilniejszych sprinterów walczyły o pozycje jak wyglodniałe lwy. Znakomicie wyglądały zespoły Lotto Soudal oraz Gazprom – Rusvelo, które starały się naciągnąć stawkę.

Ostatecznie o zwycięstwie etapowym zadecydował finisz z dużej grupy. W nim najlepszy okazał się Sam Bennett (BORA – hansgrohe), który w pokonanym polu zostawił Marco Benfatto (Androni – Sidermec) i Edwarda Theunsa (Trek – Segafredo). Irlandczyk został też pierwszym liderem.

Wyniki pierwszego etapu:

1 Sam Bennett (Irl) Bora – Hansgrohe 3:57:26
2 Marco Benfatto (Ita) Androni – Sidermec Bottecchia 0:00:00
3 Edward Theuns (Bel) Trek – Segafredo 0:00:00
4 Federico Zurlo (Ita) UAE Team Emirates 0:00:00
5 Matteo Pelucchi (Ita) Bora – Hansgrohe 0:00:00
6 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team 0:00:00
7 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates 0:00:00
8 Jonas Koch (GER) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:00
9 Manuel Belletti (Ita) Wilier Triestina – Selle Italia 0:00:00
10 Jordi Simon Casulleras (Esp) Soul Brasil Pro Cycling Team 0:00:00
11 Paolo Simion (Ita) Bardiani – CSF 0:00:00
12 Enrico Barbin (Ita) Bardiani – CSF 0:00:00
13 Nikolay Trusov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:00
14 Boy Van Poppel (Ned) Trek – Segafredo 0:00:00
15 Shane Archbold (NZl) Bora – Hansgrohe 0:00:00
16 Davide Ballerini (Ita) Androni – Sidermec Bottecchia 0:00:00
17 Michal Paluta (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:00
18 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team 0:00:00
19 Aleksejs Saramotins (Lat) Bora – Hansgrohe 0:00:00
20 Kiel Reijnen (USA) Trek – Segafredo 0:00:00
21 Gregor Mühlberger (AUT) Bora – Hansgrohe 0:00:00
22 Marco Coledan (Ita) Trek – Segafredo 0:00:00
23 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team 0:00:00
24 Grégory Habeaux (Bel) WB Veranclassic – Aqua Protect 0:00:00
25 Marco Maronese (Ita) Bardiani – CSF 0:00:00
26 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani – CSF 0:00:00
27 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:00:00
28 Przemyslaw Niemiec (Pol) UAE Team Emirates 0:00:00
29 Nazim Bakirci (Tur) Torku Sekerspor 0:00:00
30 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 0:00:00
31 Serkan Balkan (Tur) Torku Sekerspor 0:00:00
32 Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Wilier Triestina – Selle Italia 0:00:00
33 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates 0:00:00
34 Silvio Herklotz (GER) Bora – Hansgrohe 0:00:00
35 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani – CSF 0:00:00
36 Mirco Maestri (Ita) Bardiani – CSF 0:00:00
37 Igor Boev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:00
38 František Sisr (Cze) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:00
39 Sergei Chernetckii (Rus) Astana Pro Team 0:00:00
40 Marco Frapporti (Ita) Androni – Sidermec Bottecchia 0:00:00
41 Patryk Stosz (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:00
42 Ludovic Robeet (Bel) WB Veranclassic – Aqua Protect 0:00:00
43 Alberto Cecchin (Ita) Wilier Triestina – Selle Italia 0:00:00
44 Andrea Vendrame (Ita) Androni – Sidermec Bottecchia 0:00:00
45 Pedro Autran Dourado Dutra Nicacio (Bra) Soul Brasil Pro Cycling Team 0:01:47
46 Lincoln Silva (Bra) Soul Brasil Pro Cycling Team 0:00:00
47 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek – Segafredo 0:00:00
48 Jarlinson Pantano Gomez (Col) Trek – Segafredo 0:00:00
49 Matteo Spreafico (Ita) Androni – Sidermec Bottecchia 0:00:00
50 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani – CSF 0:00:00
51 Daniel Felipe Martinez Poveda (Col) Wilier Triestina – Selle Italia 0:00:00
52 Thomas Deruette (Bel) WB Veranclassic – Aqua Protect 0:00:00
53 John Darwin Atapuma Hurtado (Col) UAE Team Emirates 0:00:00
54 Danilo Celano (Ita) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
55 Sergey Lagutin (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:00
56 Fausto Masnada (Ita) Androni – Sidermec Bottecchia 0:00:00
57 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:00
58 Ilia Koshevoy (Blr) Wilier Triestina – Selle Italia 0:00:00
59 Liam Bertazzo (Ita) Wilier Triestina – Selle Italia 0:00:00
60 Onur Balkan (Tur) Torku Sekerspor 0:00:00
61 Christopher Butler (USA) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
62 Francesco Gavazzi (Ita) Androni – Sidermec Bottecchia 0:00:00
63 Mattia Frapporti (Ita) Androni – Sidermec Bottecchia 0:00:00
64 Raphael Pires (Bra) Soul Brasil Pro Cycling Team 0:00:00
65 Rafael Reis (Por) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
66 Lukas Spengler (SUI) WB Veranclassic – Aqua Protect 0:00:00
67 Jimmy Duquennoy (Bel) WB Veranclassic – Aqua Protect 0:00:00
68 Julien Stassen (Bel) WB Veranclassic – Aqua Protect 0:00:00
69 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 0:00:00
70 Gregory Daniel (USA) Trek – Segafredo 0:00:00
71 David Arroyo Duran (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
72 Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina – Selle Italia 0:00:00
73 Simone Sterbini (Ita) Bardiani – CSF 0:00:00
74 Victor Ranghetti (Bra) Soul Brasil Pro Cycling Team 0:00:00
75 Eduard Prades Reverter (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
76 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team 0:00:00
77 Ildar Arslanov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:00
78 Muhammet Atalay (Tur) Torku Sekerspor 0:00:00
79 Antonio Molina Canet (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
80 Ivan Rovny (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:00
81 Pavel Brutt (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:00
82 Yonder Godoy (Ven) Wilier Triestina – Selle Italia 0:02:58
83 Feritcan Samli (Tur) Torku Sekerspor 0:00:00
84 Ahmet Örken (Tur) Torku Sekerspor 0:00:00
85 Michael Schwarzmann (GER) Bora – Hansgrohe 0:03:38
86 Eugenio Alafaci (Ita) Trek – Segafredo 0:03:38
87 Batuhan Özgür (Tur) Torku Sekerspor 0:00:00
88 Piotr Brozyna (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:00
89 Leszek Plucinski (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:00
90 Mateusz Taciak (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:00
91 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team 0:00:00
92 Ahmet Akdilek (Tur) Torku Sekerspor 0:00:00
93 Leopold König (Cze) Bora – Hansgrohe 0:05:47
94 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates 0:00:00
95 Marko Kump (Slo) UAE Team Emirates 0:00:00
96 Christophe Masson (Fra) WB Veranclassic – Aqua Protect 0:00:00
97 Kamil Malecki (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:00
98 Alexander Porsev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:00
99 Diego Rubio Hernandez (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
100 Murilo Ferraz Affonso (Bra) Soul Brasil Pro Cycling Team 0:00:00
101 Flavio Cardoso Santos (Bra) Soul Brasil Pro Cycling Team 0:00:00
102 Roberto Pinheiro Da Silva (Bra) Soul Brasil Pro Cycling Team 0:00:00
DNF Hector Saez Benito (Esp) Caja Rural – Seguros RGA
DNF Justin Jules (Fra) WB Veranclassic – Aqua Protect

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

1 Sam Bennett (Irl) Bora – Hansgrohe 3:57:16
2 Marco Benfatto (Ita) Androni – Sidermec Bottecchia 0:00:04
3 Edward Theuns (Bel) Trek – Segafredo 0:00:06
4 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani – CSF 0:00:07
5 Francesco Gavazzi (Ita) Androni – Sidermec Bottecchia 0:00:07
6 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:00:08
7 Flavio Cardoso Santos (Bra) Soul Brasil Pro Cycling Team 0:00:08
8 Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina – Selle Italia 0:00:09
9 Muhammet Atalay (Tur) Torku Sekerspor 0:00:09
10 Federico Zurlo (Ita) UAE Team Emirates 0:00:10
11 Matteo Pelucchi (Ita) Bora – Hansgrohe 0:00:10
12 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team 0:00:10
13 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates 0:00:10
14 Jonas Koch (GER) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:10
15 Manuel Belletti (Ita) Wilier Triestina – Selle Italia 0:00:10
16 Jordi Simon Casulleras (Esp) Soul Brasil Pro Cycling Team 0:00:10
17 Paolo Simion (Ita) Bardiani – CSF 0:00:10
18 Enrico Barbin (Ita) Bardiani – CSF 0:00:10
19 Nikolay Trusov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:10
20 Boy Van Poppel (Ned) Trek – Segafredo 0:00:10
21 Shane Archbold (NZl) Bora – Hansgrohe 0:00:10
22 Davide Ballerini (Ita) Androni – Sidermec Bottecchia 0:00:10
23 Michal Paluta (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:10
24 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team 0:00:10
25 Aleksejs Saramotins (Lat) Bora – Hansgrohe 0:00:10
26 Kiel Reijnen (USA) Trek – Segafredo 0:00:10
27 Gregor Mühlberger (AUT) Bora – Hansgrohe 0:00:10
28 Marco Coledan (Ita) Trek – Segafredo 0:00:10
29 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team 0:00:10
30 Grégory Habeaux (Bel) WB Veranclassic – Aqua Protect 0:00:10
31 Marco Maronese (Ita) Bardiani – CSF 0:00:10
32 Przemyslaw Niemiec (Pol) UAE Team Emirates 0:00:10
33 Nazim Bakirci (Tur) Torku Sekerspor 0:00:10
34 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 0:00:10
35 Serkan Balkan (Tur) Torku Sekerspor 0:00:10
36 Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Wilier Triestina – Selle Italia 0:00:10
37 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates 0:00:10
38 Silvio Herklotz (GER) Bora – Hansgrohe 0:00:10
39 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani – CSF 0:00:10
40 Mirco Maestri (Ita) Bardiani – CSF 0:00:10
41 Igor Boev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:10
42 František Sisr (Cze) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:10
43 Sergei Chernetckii (Rus) Astana Pro Team 0:00:10
44 Marco Frapporti (Ita) Androni – Sidermec Bottecchia 0:00:10
45 Patryk Stosz (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:10
46 Ludovic Robeet (Bel) WB Veranclassic – Aqua Protect 0:00:10
47 Alberto Cecchin (Ita) Wilier Triestina – Selle Italia 0:00:10
48 Andrea Vendrame (Ita) Androni – Sidermec Bottecchia 0:00:10
49 Lincoln Silva (Bra) Soul Brasil Pro Cycling Team 0:00:10
50 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek – Segafredo 0:00:10
51 Jarlinson Pantano Gomez (Col) Trek – Segafredo 0:00:10
52 Matteo Spreafico (Ita) Androni – Sidermec Bottecchia 0:00:10
53 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani – CSF 0:00:10
54 Daniel Felipe Martinez Poveda (Col) Wilier Triestina – Selle Italia 0:00:10
55 Thomas Deruette (Bel) WB Veranclassic – Aqua Protect 0:00:10
56 John Darwin Atapuma Hurtado (Col) UAE Team Emirates 0:00:10
57 Danilo Celano (Ita) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:10
58 Sergey Lagutin (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:10
59 Fausto Masnada (Ita) Androni – Sidermec Bottecchia 0:00:10
60 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:10
61 Ilia Koshevoy (Blr) Wilier Triestina – Selle Italia 0:00:10
62 Liam Bertazzo (Ita) Wilier Triestina – Selle Italia 0:00:10
63 Onur Balkan (Tur) Torku Sekerspor 0:00:10
64 Christopher Butler (USA) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:10
65 Mattia Frapporti (Ita) Androni – Sidermec Bottecchia 0:00:10
66 Raphael Pires (Bra) Soul Brasil Pro Cycling Team 0:00:10
67 Rafael Reis (Por) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:10
68 Lukas Spengler (SUI) WB Veranclassic – Aqua Protect 0:00:10
69 Jimmy Duquennoy (Bel) WB Veranclassic – Aqua Protect 0:00:10
70 Julien Stassen (Bel) WB Veranclassic – Aqua Protect 0:00:10
71 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 0:00:10
72 Gregory Daniel (USA) Trek – Segafredo 0:00:10
73 David Arroyo Duran (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:10
74 Simone Sterbini (Ita) Bardiani – CSF 0:00:10
75 Victor Ranghetti (Bra) Soul Brasil Pro Cycling Team 0:00:10
76 Eduard Prades Reverter (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:10
77 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team 0:00:10
78 Ildar Arslanov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:10
79 Antonio Molina Canet (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:10
80 Ivan Rovny (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:10
81 Pavel Brutt (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:10
82 Feritcan Samli (Tur) Torku Sekerspor 0:00:10
83 Ahmet Örken (Tur) Torku Sekerspor 0:00:10
84 Batuhan Özgür (Tur) Torku Sekerspor 0:00:10
85 Piotr Brozyna (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:10
86 Leszek Plucinski (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:10
87 Mateusz Taciak (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:10
88 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team 0:00:10
89 Ahmet Akdilek (Tur) Torku Sekerspor 0:00:10
90 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates 0:00:10
91 Marko Kump (Slo) UAE Team Emirates 0:00:10
92 Christophe Masson (Fra) WB Veranclassic – Aqua Protect 0:00:10
93 Kamil Malecki (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:10
94 Alexander Porsev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:10
95 Diego Rubio Hernandez (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:10
96 Murilo Ferraz Affonso (Bra) Soul Brasil Pro Cycling Team 0:00:10
97 Roberto Pinheiro Da Silva (Bra) Soul Brasil Pro Cycling Team 0:00:10
98 Pedro Autran Dourado Dutra Nicacio (Bra) Soul Brasil Pro Cycling Team 0:01:57
99 Yonder Godoy (Ven) Wilier Triestina – Selle Italia 0:03:08
100 Michael Schwarzmann (GER) Bora – Hansgrohe 0:03:48
101 Eugenio Alafaci (Ita) Trek – Segafredo 0:03:48
102 Leopold König (Cze) Bora – Hansgrohe 0:05:57