Fot. Lotto-Soudal

Zwycięzca Tour de Pologne z 2016 roku Tim Wellens (Lotto-Soudal) po samotnym ataku siedemnaście kilometrów przed metą wygrał Grand Prix de Wallonie 2017.  

58. edycja wyścigu Grand Prix de Wallonie (1.1) prowadziła z Chaudfontaine do Citadelle de Namur i liczyła 212,5 km. Pagórkowata trasa jak zwykle została zwieńczona finałowym podjazdem pod cytadelę w Namur (dł. 2 km; śr. nach. 6%).

Wyścig o Wielką Nagrodę Walonii nie cieszy się tak dużym prestiżem jak inne belgijskie klasyki, ale dzięki ciekawej trasie i całkiem silnej obsadzie z pewnością wart jest uwagi. Do największych faworytów należeli przed wyścigiem Tony Gallopin z Lotto-Soudal, zwycięzca sprzed roku, Jan Bakelants (AG2R) oraz Dylan Teuns (BMC). Listę startową podpisał tylko jeden Polak – Przemysław Kasperkiewicz, który odbywa staż w ekipie Quick-Step Floors.

Jako ciekawostkę można podać fakt, że w dwóch ostatnich edycjach wyścigu zwyciężali kolarze drużyny Lotto-Soudal – Jens Debusschere oraz wspomniany wyżej Tony Gallopin. Obaj atakowali dokładnie tysiąc sto metrów przed metą, a zatem w najtrudniejszym momencie podjazdu pod Citadelle de Namur, gdzie nachylenie dochodzi do dwunastu procent.

Treck

W ucieczce dnia jechało siedmiu kolarzy, ale zostali oni doścignięci już około pięćdziesięciu kilometrów przed metą, czyli przed najtrudniejszym i najbardziej interesującym fragmentem trasy.

Niedługo potem stało się to, czego można było spodziewać się przed wyścigiem – silny wiatr oraz wysokie tempo po skasowaniu odjazdu spowodowały, że peleton podzielił się na kilka grup. Różnica między pierwszą a drugą grupą osiągnęła pół minuty, ale później zmalała, więc zaatakować postanowili Tim Wellens i Jan Bakelants. Następnie dojechali do nich Dylan Teuns, Loic Vliegen, Tiesj Benoot, Tony Gallopin, Amund Grondahl Jansen oraz Julien Simon, a więc stworzyła się mocna ośmioosobowa grupa, która z powodzeniem mogła walczyć o zwycięstwo.

17 kilometrów przed metą swoim stylu, bo „na solo”, po raz drugi zaatakował Tim Wellens. Dziesięć kilometrów przed Namur, Belg miał już 40 sekund przewagi nad grupką goniącą. 26-latek ostatecznie wjechał na metę z ponad minutą przewagi (!), popisując się bardzo dobrą technicznie i mocną jazdą w kierunku cytadeli w Namur. Przy okazji Wellens pokazał, że żaden jetlag mu niestraszny.

Drugi przyjechał Tony Gallopin, a trzeci Julien Simon, zatem dublet dla podopiecznych Marca Sergeanta.

Wyniki:

1 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal 5:26:00
2 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal 0:01:22
3 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:01:23
4 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
5 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale 0:01:25
6 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team 0:01:28
7 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal 0:01:37
8 Gianluca Brambilla (Ita) Quick-Step Floors
9 Bjorg Lambrecht (Bel) Belgium U23
10 Loïc Vliegen (Bel) BMC Racing Team
11 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo
12 Thibault Ferasse (Fra) Armee de Terre
13 Dimitri Claeys (Bel) Cofidis, Solutions Credits
14 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Groupe Gobert
15 Dimitri Peyskens (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
16 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo
17 Franck Bonnamour (Fra) Team Fortuneo – Oscaro
18 Thibaut Pinot (Fra) FDJ
19 Martin Elmiger (Swi) BMC Racing Team
20 Patrick Müller (Swi) BMC Racing Team
21 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
22 Julien Antomarchi (Fra) Roubaix – Lille Metropole
23 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team
24 Yoann Offredo (Fra) Wanty – Groupe Gobert
25 Huub Duijn (Ned) Veranda’s Willems Crelan
26 Benoit Jarrier (Fra) Team Fortuneo – Oscaro
27 Martijn Budding (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
28 Dorian Godon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
29 Jimmy Janssens (Bel) Cibel – Cebon
30 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:01:47
31 Eliot Lietaer (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
32 Amund Grondahl Jansen (Nor) Team LottoNl-Jumbo 0:01:50
33 Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNl-Jumbo 0:02:04
34 Davide Martinelli (Ita) Quick-Step Floors 0:02:14
35 Fabien Doubey (Fra) Wanty – Groupe Gobert 0:02:29
36 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo 0:02:30
37 Taco Van Der Hoorn (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:02:34
38 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:02:37
39 Piet Allegaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:02:44
40 Frederik Backaert (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:02:59
41 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale 0:03:23
42 Benjamin Thomas (Fra) Armee de Terre 0:03:34
43 Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:03:40
44 Petr Vakoc (Cze) Quick-Step Floors 0:04:06
45 Stijn Devolder (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:04:15
46 Charlie Arimont (Bel) AGO – Aqua Service 0:05:07
47 Abram Stockman (Bel) Tarteletto – Isorex
48 Sebastien Carabin (Bel) T.Palm Pôle Continental Wallon
49 Arjen Livyns (Bel) Veranda’s Willems Crelan
50 Adriaan Janssen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
51 Jordi Warlop (Bel) Belgium U23
52 Michiel Stockman (Bel) Tarteletto – Isorex
53 Dennis Coenen (Bel) Cibel – Cebon
54 Maximilien Picoux (Bel) T.Palm Pôle Continental Wallon
55 Justin Jules (Fra) WB Veranclassic Aqua Protect
56 Joeri Calleeuw (Bel) Roubaix – Lille Metropole
57 Mathias De Witte (Bel) Cibel – Cebon
58 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team
59 Gregory Habeaux (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
60 David Gaudu (Fra) FDJ
61 Jasper Philipsen (Bel) Belgium U23 0:05:15
62 Stan Dewulf (Bel) Belgium U23
63 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal
64 Clement Venturini (Fra) Cofidis, Solutions Credits
65 Frederik Veuchelen (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:05:18
66 Maxime Vantomme (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
67 Ruben Pols (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:05:21
68 Jimmy Raibaud (Fra) Armee de Terre 0:05:45
69 Kevyn Ista (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect 0:05:53
70 Tanguy Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:06:07
71 Julien Mortier (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
72 Mathias Leturnier (Fra) Cofidis, Solutions Credits
73 Florian Vachon (Fra) Team Fortuneo – Oscaro 0:06:18
74 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale 0:07:09
75 Maxime Farazijn (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:10:58
76 William Elliott (Can) T.Palm Pôle Continental Wallon 0:11:31
77 Thimo Willems (Bel) Belgium U23 0:13:26
78 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
79 Andrew Leigh (GBr) Tarteletto – Isorex
80 Rob Ruijgh (Ned) Tarteletto – Isorex
81 Anthony Debuy (Bel) AGO – Aqua Service
82 Yann Pestiaux (Bel) AGO – Aqua Service
83 Pierre Goebeert (Bel) AGO – Aqua Service
84 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo
85 Aaron Verwilst (Bel) Belgium U23
86 Mathias Van Gompel (Bel) Lotto Soudal
87 Yann Guyot (Fra) Armee de Terre
88 Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal
89 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
90 Gianni Marchand (Bel) Cibel – Cebon
91 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale
92 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors
93 Bastien Duculty (Fra) Armee de Terre
94 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
95 Berden De Vries (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
96 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale
97 Wim Reynaerts (Bel) Cibel – Cebon
98 Romain Le Roux (Fra) Armee de Terre
99 Thibault Guernalec (Fra) TFO 0:14:33
100 Franklin Six (Bel) AGO – Aqua Service
101 Kenny Molly (Bel) TFO
102 Arnaud Gerard (Fra) Team Fortuneo – Oscaro
103 Lennert Teugels (Bel) Veranda’s Willems Crelan
104 Michael Cools (Bel) Tarteletto – Isorex 0:16:59
105 Andre Looij (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
106 Max Emil Boholm Kørner (Nor) T.Palm Pôle Continental Wallon
107 Etienne Van Empel (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
108 Marvin Tasset (Bel) AGO – Aqua Service
109 Sébastien Delfosse (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
110 Edward Walsh (Can) T.Palm Pôle Continental Wallon
111 Robby Cobbaert (Bel) Cibel – Cebon
112 Norman Vahtra (Est) AGO – Aqua Service
113 Thomas Joly (Fra) Roubaix – Lille Metropole
114 Harm Vanhoucke (Bel) Belgium U23 0:17:06
115 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors
116 Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol) Quick-Step Floors 0:20:55
HD Emiel Planckaert (Bel) Lotto Soudal 0:28:34
HD Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
HD Dries De Bondt (Bel) Veranda’s Willems Crelan
HD Brecht Ruyters (Bel) Cibel – Cebon
HD Auxence Buntinx (Bel) T.Palm Pôle Continental Wallon
HD Merlijn Decoster (Bel) T.Palm Pôle Continental Wallon
HD Guillaume Haag (Bel) T.Palm Pôle Continental Wallon
DNF Nicolas Vereecken (Bel) Roubaix – Lille Metropole
DNF Jérémy Lecroq (Fra) Roubaix – Lille Metropole
DNF Jérémy Leveau (Fra) Roubaix – Lille Metropole
DNF Lander Seynaeve (Bel) Roubaix – Lille Metropole
DNF Kevin De Jonghe (Bel) Cibel – Cebon
DNF Julien Loubet (Fra) Armee de Terre
DNF Steven Tronet (Fra) Armee de Terre
DNF Sander Cordeel (Bel) Veranda’s Willems Crelan
DNF Stijn Steels (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
DNF Otto Vergaerde (Bel) Veranda’s Willems Crelan
DNF Thomas Degand (Bel) Wanty – Groupe Gobert
DNF Jérôme Baugnies (Bel) Wanty – Groupe Gobert
DNF Tom Devriendt (Bel) Wanty – Groupe Gobert
DNF Alex Kirsch (Lux) WB Veranclassic Aqua Protect
DNF Sylvain Moniquet (Bel) AGO – Aqua Service
DNF Coen Vermeltfoort (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
DNF Kevin Ledanois (Fra) Team Fortuneo – Oscaro
DNF Laurent Pichon (Fra) Team Fortuneo – Oscaro
DNF Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits
DNF Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Rudy Molard (Fra) FDJ
DNF Steve Morabito (Swi) FDJ
DNF Jérémy Roy (Fra) FDJ
DNF Marc Sarreau (Fra) FDJ
DNF Davide Cimolai (Ita) FDJ
DNF Cedric Pineau (Fra) FDJ
DNF Alvaro Jose Hodeg Chagui (Col) Quick-Step Floors
DNF Pieter Serry (Bel) Quick-Step Floors
DNF Niels De Rooze (Bel) Tarteletto – Isorex
DNF Steff Cras (Bel) Belgium U23