fot. Michał Kapusta / naszosie.pl

Christopher Froome wystartuje tylko w jeździe indywidualnej na czas, a Mark Cavendish i Geraint Thomas nie znaleźli się w składzie reprezentacji Wielkiej Brytanii.

Zwycięzca Tour de France i Vuelta a Espana razem ze Stevenem Cummingsem pojedzie „na czas”. Obaj kolarze nie wystąpią jednak w wyścigu ze startu wspólnego – płaska trasa będzie raczej faworyzowała specjalistów od klasyków i sprinterów. Właśnie dlatego, po publikacji szerokiego składu, spodziewano się, że liderem zostanie Mark Cavendish – mistrz świata z 2011 roku i wicemistrz z Kataru. Selekcjoner Ian Dyer zdecydował jednak, że forma Manxmissile nie doszła jeszcze do odpowiedniego poziomu od kraksy w Tour de France.

Podobnie wygląda sytuacja Gerainta Thomasa – Walijczyk ma za sobą słodko-gorzki sezon (zwycięstwa w Tour of The Alps i na pierwszym etapie Tour de France i jednoczesne kraksy w Giro d’Italia i Wielkiej Pętli) i dopiero niedawno wrócił do rywalizacji po zaleczeniu złamanego obojczyka. Nieodpowiednie przygotowanie kosztowało go start w barwach reprezentacji. W składzie znaleźli się Adam Blythe, Mark Christian, Jon Dibben, Owain Doull, Tao Geoghegan Hart, Peter Kennaugh, Ian Stannard, Ben Swift i Scott Thwaites. Można się spodziewać, że liderami będą szybcy Blythe i Swift oraz trzeci kolarz Paryż-Roubaix 2016 – Stannard.

Liderką reprezentacji pań będzie mistrzyni z Richmond 2015 – Elisabeth Deignan (wtedy jeszcze Armitstead). Pomimo niedawnej choroby koleżanki i trener wierzą w sukces zwyciężczyni Ronde Van Vlaanderen 2016. Na trasie w Bergen Lizzie będzie wspierana przez Elinor Barker, Alice Barnes, Hannah Barnes, Dani King, Mel Lowther i Hayley Simmonds.

Mistrzostwa świata w Bergen będą trwać w dniach 17-24 września i rozpoczną się od jazdy drużynowej na czas. Na zakończenie odbędzie się wyścig ze startu wspólnego elity mężczyzn.