Fot. UCI

Megan Guarnier (Boels – Dolmans) wygrała trzeci etap Ladies Tour of Norway, a finiszująca na trzecim miejscu Marianne Vos (WM3) zwyciężyła w całym wyścigu.

Ostatni etap kobiecej etapówki zaliczanej do cyklu Women’s World Tour ze Swinesund do Halden był najdłuższym w całej imprezie, bo liczył 156 kilometrów. Na rundach w końcówce znajdował się niewielki podjazd który mógł sporo namieszać w kontekście walki o klasyfikację generalną.

Aż do pierwszego lotnego finiszu na trasie brakowało akcji zaczepnych. Dopiero gdy sprint po punkty wygrała Marianne Vos (WM3), zapewniając tym samym sobie triumf w klasyfikacji punktowej, rozpoczęły się ataki. Żadna z atakujących zawodniczek nie osiągnęła jednak większej przewagi niż kilkanaście sekund i praktycznie kilkadziesiąt kilometrów minęło na próbach wyrwania się ze szponów peletonu.

Finalnie większą przewagę zdobyła trójka zawodniczek: Daiva Tuslaite (Ale Cipollini), Lisen Hocking (Australia) oraz Ingrid Moe (Norwegia). Ich przewaga przekroczyła nawet 3 minuty, ale najpierw po defekcie Tusleite czołówka uszczupliła się do dwójki zawodniczek, a ostatecznie na czele została samotna Hocking po tym, jak Ingrid Moe nie wytrzymała jej tempa.

15 kilometrów przed metą Australijka też musiała uznać wyższość peletonu, a na rundach w Halden rozpoczął się festiwal ataków. Najgroźniejszą akcję przeprowadziły Ellen van Dijk (Sunweb) oraz Rachel Neylan (Orica Scott), które zyskały sobie niewielką przewagę, a za pogoń w peletonie odpowiadały głównie Katarzyna Niewiadoma i Marianne Vos (WM3).

Po krótkiej „ściance” wszystko się połączyło i na ostatnie kilometry wjechała grupka licząca ok. 20 zawodniczek. 1400 metrów przed metą nastąpiło delikatne rozprężenie, a to spróbowała wykorzystać Linda Villumsen (Veloconcept), ale Nowozelandka została złapana zaledwie 200 metrów przed kreską. Sprinterską rozgrywkę najlepiej rozegrała Megan Guarnier (Boels Dolmans), która w ostatniej chwili wyszła z koła Ellen van Dijk. Podium uzupełniła Vos i triumfowała w całym wyścigu.

Wyniki ostatniego etapu:

1 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cyclingteam 4:05:55
2 Ellen Van Dijk (Ned) Team Sunweb Women
3 Marianne Vos (Ned) WM3 Pro Cycling
4 Lotta Lepistö (Fin) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
5 Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb Women
6 Gracie Elvin (Aus) Orica Scott Women
7 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High5
8 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cyclingteam
9 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon SRAM Racing
10 Demi De Jong (Ned) Parkhotel Valkenburg-Destil Cycling Team
11 Lotte Kopecky (Bel) Lotto Soudal Ladies
12 Alexis Ryan (USA) Canyon SRAM Racing
13 Katrin Garfoot (Aus) Orica Scott Women
14 Chloe Hosking (Aus) Alé Cipollini
15 Alison Jackson (Can) BePink Cogeas
16 Juliette Labous (Fra) Team Sunweb Women
17 Lisa Klein (Ger) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
18 Linda Villumsen (NZl) Team Veloconcept Women
19 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam
20 Katarzyna Niewiadoma (Pol) WM3 Pro Cycling
21 Rachel Neylan (Aus) Orica Scott Women
22 Danielle King (GBr) Cylance Pro Cycling 0:00:41
23 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb Women
24 Nina Buijsman (Ned) Parkhotel Valkenburg-Destil Cycling Team
25 Emilie Moberg (Nor) Hitec Products
26 Jessy Druyts (Bel) Sport Vlaanderen-Etixx
27 Claudia Koster (Ned) Team Veloconcept Women
28 Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans Cyclingteam
29 Kirsten Wild (Ned) Cylance Pro Cycling
30 Susanne Andersen (Nor) Hitec Products
31 Liane Lippert (Ger) Team Sunweb Women
32 Jessica Pratt (Aus) National Team Australia
33 Eileen Roe (GBr) Team WNT Pro Cycling
34 Elisa Balsamo (Ita) Valcar PBM
35 Elise Delzenne (Fra) Lotto Soudal Ladies
36 Vita Heine (Nor) Hitec Products
37 Jolien D’Hoore (Bel) Wiggle High5
38 Kelly Van Den Steen (Bel) Sport Vlaanderen-Etixx
39 Janneke Ensing (Ned) Alé Cipollini
40 Emilia Fahlin (Swe) Wiggle High5
41 Romy Kasper (Ger) Alé Cipollini
42 Jenelle Crooks (Aus) Orica Scott Women
43 Christina Siggaard (Den) Team Veloconcept Women
44 Georgia Williams (Aus) Orica Scott Women
45 Katarzyna Pawlowska (Pol) Boels Dolmans Cyclingteam
46 Roxane Knetemann (Ned) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
47 Charlotte Bravard (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
48 Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling
49 Tatiana Guderzo (Ita) Lensworld-Kuota
50 Eri Yonamine (Jpn) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
51 Stine Borgli (Nor) National Team Norway 0:01:04
52 Moniek Tenniglo (Ned) WM3 Pro Cycling 0:01:05
53 Sheyla Gutierrez (Spa) Cylance Pro Cycling 0:01:08
54 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld-Kuota 0:01:11
55 Chiara Zanettin (Ita) Valcar PBM 0:01:16
56 Lisen Hockings (Aus) National Team Australia 0:03:24
57 Soraya Paladin (Ita) Alé Cipollini
58 Mieke Kröger (Ger) Canyon SRAM Racing
59 Line Marie Gulliksen (Nor) National Team Norway 0:04:26
60 Hannah Payton (GBr) Drops Cycling Team 0:04:30
61 Shannon Malseed (Aus) National Team Australia
62 Laura Massey (GBr) Drops Cycling Team
63 Clara Koppenburg (Ger) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
64 Tetiana Riabchenko (Ukr) Lensworld-Kuota
65 Elizabeth Holden (GBr) Drops Cycling Team
66 Sabrina Stultiens (Ned) Team Sunweb Women
67 Jip Van Den Bos (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam
68 Anouska Koster (Ned) WM3 Pro Cycling
69 Christa Riffel (Ger) Canyon SRAM Racing
70 Lucy Kennedy (Aus) National Team Australia
71 Alexandra Manly (Aus) Orica Scott Women
72 Hayley Jones (GBr) Team WNT Pro Cycling
73 Olga Zabelinskaya (Rus) BePink Cogeas
74 Valerie Demey (Bel) Sport Vlaanderen-Etixx
75 Malgorzata Jasinska (Pol) Cylance Pro Cycling
76 Roxane Fournier (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
77 Daiva Tuslaite (Ltu) Alé Cipollini 0:05:49
78 Thea Thorsen (Nor) Hitec Products
79 Annelies Dom (Bel) Lotto Soudal Ladies
80 Jeanne Korevaar (Ned) WM3 Pro Cycling
81 Grace Brown (Aus) National Team Australia
82 Julie Van De Velde (Bel) Lotto Soudal Ladies
83 Ingrid Moe (Nor) National Team Norway
84 Vibeke Dybwad (Nor) National Team Norway 0:06:45
85 Nicole Hanselmann (Swi) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
86 Trine Schmidt (Den) Lotto Soudal Ladies
87 Barbara Guarischi (Ita) Canyon SRAM Racing 0:13:06
88 Julie Solvang (Nor) National Team Norway
89 Yara Kastelijn (Ned) WM3 Pro Cycling
90 Abigail Van Twisk (GBr) Drops Cycling Team
91 Leah Thorvilson (USA) Canyon SRAM Racing
92 Christina Perchtold (Aut) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
93 Dalia Muccioli (Ita) Valcar PBM
94 Silvia Persico (Ita) Valcar PBM
95 Marta Cavalli (Ita) Valcar PBM
96 Silvia Pollicini (Ita) Valcar PBM

Ostateczna klasyfikacja generalna:

1 Marianne Vos (Ned) WM3 Pro Cycling 10:10:19
2 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cyclingteam 0:00:13
3 Ellen Van Dijk (Ned) Team Sunweb Women
4 Katrin Garfoot (Aus) Orica Scott Women 0:00:26
5 Lisa Klein (Ger) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
6 Chloe Hosking (Aus) Alé Cipollini 0:00:27
7 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cyclingteam 0:00:28
8 Lotta Lepistö (Fin) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
9 Juliette Labous (Fra) Team Sunweb Women 0:00:29
10 Alexis Ryan (USA) Canyon SRAM Racing 0:00:30
11 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam 0:00:31
12 Linda Villumsen (NZl) Team Veloconcept Women 0:00:33
13 Gracie Elvin (Aus) Orica Scott Women 0:00:34
14 Alison Jackson (Can) BePink Cogeas 0:00:35
15 Katarzyna Niewiadoma (Pol) WM3 Pro Cycling 0:00:36
16 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon SRAM Racing 0:00:37
17 Demi De Jong (Ned) Parkhotel Valkenburg-Destil Cycling Team 0:00:42
18 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High5 0:00:47
19 Rachel Neylan (Aus) Orica Scott Women 0:00:57
20 Jolien D’Hoore (Bel) Wiggle High5 0:01:00
21 Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb Women 0:01:06
22 Liane Lippert (Ger) Team Sunweb Women 0:01:15
23 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb Women 0:01:16
24 Katarzyna Pawlowska (Pol) Boels Dolmans Cyclingteam
25 Kirsten Wild (Ned) Cylance Pro Cycling 0:01:17
26 Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans Cyclingteam 0:01:18
27 Emilia Fahlin (Swe) Wiggle High5 0:01:19
28 Janneke Ensing (Ned) Alé Cipollini
29 Elisa Balsamo (Ita) Valcar PBM 0:01:20
30 Danielle King (GBr) Cylance Pro Cycling
31 Elise Delzenne (Fra) Lotto Soudal Ladies 0:01:21
32 Claudia Koster (Ned) Team Veloconcept Women 0:01:22
33 Susanne Andersen (Nor) Hitec Products
34 Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling
35 Emilie Moberg (Nor) Hitec Products 0:01:26
36 Romy Kasper (Ger) Alé Cipollini 0:01:27
37 Kelly Van Den Steen (Bel) Sport Vlaanderen-Etixx 0:01:28
38 Christina Siggaard (Den) Team Veloconcept Women 0:01:29
39 Jessy Druyts (Bel) Sport Vlaanderen-Etixx
40 Roxane Knetemann (Ned) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 0:01:32
41 Charlotte Bravard (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 0:01:38
42 Moniek Tenniglo (Ned) WM3 Pro Cycling 0:01:42
43 Tatiana Guderzo (Ita) Lensworld-Kuota 0:01:43
44 Stine Borgli (Nor) National Team Norway 0:01:46
45 Eri Yonamine (Jpn) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 0:01:48
46 Sheyla Gutierrez (Spa) Cylance Pro Cycling 0:01:50
47 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld-Kuota 0:01:51
48 Nina Buijsman (Ned) Parkhotel Valkenburg-Destil Cycling Team 0:01:52
49 Lotte Kopecky (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:02:03
50 Chiara Zanettin (Ita) Valcar PBM 0:02:08
51 Vita Heine (Nor) Hitec Products 0:02:17
52 Jenelle Crooks (Aus) Orica Scott Women 0:02:34
53 Eileen Roe (GBr) Team WNT Pro Cycling 0:03:37
54 Mieke Kröger (Ger) Canyon SRAM Racing 0:04:07
55 Soraya Paladin (Ita) Alé Cipollini 0:04:45
56 Anouska Koster (Ned) WM3 Pro Cycling 0:05:03
57 Sabrina Stultiens (Ned) Team Sunweb Women 0:05:07
58 Lisen Hockings (Aus) National Team Australia 0:05:10
59 Alexandra Manly (Aus) Orica Scott Women 0:05:12
60 Roxane Fournier (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 0:05:13
61 Elizabeth Holden (GBr) Drops Cycling Team 0:05:17
62 Laura Massey (GBr) Drops Cycling Team 0:05:18
63 Lucy Kennedy (Aus) National Team Australia 0:05:29
64 Jip Van Den Bos (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam 0:05:51
65 Malgorzata Jasinska (Pol) Cylance Pro Cycling 0:05:52
66 Line Marie Gulliksen (Nor) National Team Norway 0:05:57
67 Tetiana Riabchenko (Ukr) Lensworld-Kuota 0:06:03
68 Valerie Demey (Bel) Sport Vlaanderen-Etixx
69 Clara Koppenburg (Ger) Cervelo Bigla Pro Cycling Team 0:06:07
70 Shannon Malseed (Aus) National Team Australia 0:06:13
71 Olga Zabelinskaya (Rus) BePink Cogeas 0:06:14
72 Hannah Payton (GBr) Drops Cycling Team 0:06:19
73 Hayley Jones (GBr) Team WNT Pro Cycling 0:06:35
74 Daiva Tuslaite (Ltu) Alé Cipollini 0:06:38
75 Jeanne Korevaar (Ned) WM3 Pro Cycling 0:07:55
76 Grace Brown (Aus) National Team Australia 0:07:56
77 Christa Riffel (Ger) Canyon SRAM Racing 0:08:05
78 Thea Thorsen (Nor) Hitec Products 0:08:45
79 Nicole Hanselmann (Swi) Cervelo Bigla Pro Cycling Team 0:09:13
80 Annelies Dom (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:09:48
81 Julie Van De Velde (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:10:09
82 Trine Schmidt (Den) Lotto Soudal Ladies 0:10:35
83 Vibeke Dybwad (Nor) National Team Norway 0:11:51
84 Georgia Williams (Aus) Orica Scott Women 0:12:00
85 Jessica Pratt (Aus) National Team Australia 0:12:10
86 Barbara Guarischi (Ita) Canyon SRAM Racing 0:13:56
87 Silvia Persico (Ita) Valcar PBM 0:14:22
88 Abigail Van Twisk (GBr) Drops Cycling Team 0:14:37
89 Marta Cavalli (Ita) Valcar PBM 0:14:46
90 Christina Perchtold (Aut) Cervelo Bigla Pro Cycling Team 0:14:50
91 Silvia Pollicini (Ita) Valcar PBM 0:15:01
92 Dalia Muccioli (Ita) Valcar PBM 0:15:03
93 Ingrid Moe (Nor) National Team Norway 0:15:32
94 Julie Solvang (Nor) National Team Norway 0:17:00
95 Yara Kastelijn (Ned) WM3 Pro Cycling 0:17:02
96 Leah Thorvilson (USA) Canyon SRAM Racing 0:28:45
Points Classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Marianne Vos (Ned) WM3 Pro Cycling 37 pts
2 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cyclingteam 16
3 Chloe Hosking (Aus) Alé Cipollini 13
4 Ellen Van Dijk (Ned) Team Sunweb Women 12
5 Jolien D’Hoore (Bel) Wiggle High5 11
6 Lotta Lepistö (Fin) Cervelo Bigla Pro Cycling Team 8
7 Gracie Elvin (Aus) Orica Scott Women 6
8 Lisen Hockings (Aus) National Team Australia 5
9 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cyclingteam 5
10 Alexis Ryan (USA) Canyon SRAM Racing 3
11 Rachel Neylan (Aus) Orica Scott Women 3
12 Elisa Balsamo (Ita) Valcar PBM 3
13 Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb Women 2
14 Alison Jackson (Can) BePink Cogeas 1
15 Katarzyna Pawlowska (Pol) Boels Dolmans Cyclingteam 1
16 Janneke Ensing (Ned) Alé Cipollini 1
17 Mieke Kröger (Ger) Canyon SRAM Racing 1
18 Roxane Fournier (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 1