Trek - Segafreo / Dion Kerckhoffs/CV/BettiniPhoto©2017

Belgijski kolarz Trek-Segafredo idealnie wyliczył atak 3.5km przed metą i cieszył się ze wspaniałego sukcesu w Geraardsbergen. W klasyfikacji generalnej zwyciężył Tom Dumoulin (Team Sunweb).

Siódmy etap BinckBank Tour (dawniej Eneco Tour) prowadził z Essen do Geraardsbergen i miał długość 193.5km. Po łatwiejszej pierwszej części czekały ciężkie podjazdy (część po bruku), m.in. słynna wspinaczka Muur van Geraardsbergen.

Ucieczkę dnia, już po pierwszej premii lotnej, utworzyli Elia Viviani (Team Sky), Tony Martin (Katusha-Alpecin), Jay Robert Thomson (Dimension Data), Grega Bole (Bahrain-Merida), Kenny Dehaes (Wanty-Groupe Gobert), Elmar Reinders (Roompot-Nederlandse Loterij) i Tim Merlier (Verandas Willems-Crelan). Po kilku kilometrach pogodni dołączyli Preben Van Hecke i Jona Rickaert (obaj Sport Vlaanderen-Baloise).

Treck

Tuż za pierwszym podjazdem pod Muur van Geraardsbergen na czele zostali tylko Martin i Viviani. Niedługo potem kontratak stworzyli Wout Van Aert (Verandas Willems-Crelan) i Danny Van Poppel (Team Sky). Para złapała słabnącego Gregę Bole i mocno zbliżyła się do liderów, ale w okolicach linii mety, przed wjazdem na końcową rundę, było po wszystkim.

Na ostatnim okrążeniu z peletonu zaatakował Peter Sagan (BORA-hansgrohe). Mistrz świata porwał stawkę i… złapał gumę i musiał czekać na pomoc techniczną. Problemy Słowaka wprowadziły nieco chaosu, który starali się wykorzystać Dries Devenyns (Quick-Step Floors) i Tony Martin (Katusha-Alpecin), a następnie Jos Van Emden (LottoNL-Jumbo) ale ich akcja szybko została skasowana. W międzyczasie 2 sekundy bonifikaty na „złotym kilometrze” zdobył Tom Dumoulin (Team Sunweb) czym powiększył przewagę nad Timem Wellensem (Lotto-Soudal) do 6 sekund.

6km przed metą peleton rozerwała grupa Trek-Segafredo, ale zaatakowali Greg Van Avermaet (BMC) i Peter Sagan (BORA-hansgrohe), a za dwoma mistrzami (olimpijskim i świata) starał się pojechać lider wyścigu Dumoulin. Na szczycie podjazdu do pary na czele dojechali Dumoulin, Jens Keukeleire (Orica-Scott) i Jasha Sutterlin (Movistar). Po chwili jednak dociągnęła też większa grupa i czołówka liczyła około 15 nazwisk.

3.5km przed finiszem zaatakował Jasper Stuyven (Trek-Segafredo). Grupa nie współpracowała najlepiej i Belg szybko zyskał kilkanaście sekund przewagi. Mocna jazda wystarczyła i to on cieszył się z wygrania ostatniego etapu. Drugi, tuż za uciekinierem, finiszował Philippe Gilbert (Quick-Step Floors), a trzeci Tom Dumoulin (Team Sunweb), który tym samym przypieczętował sukces w klasyfikacji generalnej.

Wyniki ostatniego etapu:

1 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo 4:06:48
2 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors 0:00:01
3 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb
4 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
5 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
6 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale
7 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
8 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
9 Dion Smith (NZl) Wanty – Groupe Gobert
10 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac
11 Petr Vakoc (Cze) Quick-Step Floors
12 Huub Duijn (Ned) Veranda’s Willems Crelan
13 Sep Vanmarcke (Bel) Cannondale-Drapac
14 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team 0:00:07
15 Michael Valgren Andersen (Den) Astana Pro Team 0:00:09
16 Frederik Backaert (Bel) Wanty – Groupe Gobert
17 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo
18 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
19 Loïc Vliegen (Bel) BMC Racing Team
20 Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo 0:00:12
21 Lars Boom (Ned) Team LottoNl-Jumbo
22 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
23 Wout Van Aert (Bel) Veranda’s Willems Crelan
24 Jens Keukeleire (Bel) Orica-Scott
25 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
26 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
27 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
28 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
29 Oliviero Troia (Ita) Team UAE Emirates
30 Pim Ligthart (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
31 Søren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb 0:00:19
32 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors 0:00:21
33 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team
34 Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb
35 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin 0:00:24
36 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida 0:01:21
37 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe 0:01:24
38 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team 0:01:48
39 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team 0:01:56
40 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
41 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo 0:02:01
42 Elia Viviani (Ita) Team Sky 0:02:03
43 Ian Stannard (GBr) Team Sky
44 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team 0:02:22
45 Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo 0:02:24
46 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors 0:04:09
47 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
48 Pieter Weening (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
49 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 0:04:37
50 Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo
51 Tom Van Asbroeck (Bel) Cannondale-Drapac
52 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida
53 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Groupe Gobert
54 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data
55 Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida
56 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida
57 Federico Zurlo (Ita) Team UAE Emirates
58 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
59 Piet Allegaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
60 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team
61 Bert Van Lerberghe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
62 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty – Groupe Gobert
63 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
64 Marc Sarreau (Fra) FDJ 0:04:42
65 Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors
66 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
67 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team
68 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors
69 Scott Thwaites (GBr) Dimension Data
70 Owain Doull (GBr) Team Sky
71 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale 0:04:52
72 Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin 0:05:31
73 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Katusha-Alpecin
74 Mitch Docker (Aus) Orica-Scott 0:08:09
75 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty – Groupe Gobert
76 Mark Mcnally (GBr) Wanty – Groupe Gobert
77 Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
78 Brian Van Goethem (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
79 Taco Van Der Hoorn (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
80 Mads Würtz Schmidt (Den) Katusha-Alpecin 0:08:15
81 Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin
82 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb
83 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe
84 Michael Hepburn (Aus) Orica-Scott
85 Stijn Devolder (Bel) Veranda’s Willems Crelan
86 Michael Goolaerts (Bel) Veranda’s Willems Crelan
87 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
88 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
89 Simon Gerrans (Aus) Orica-Scott
90 Nuno Bico (Por) Movistar Team
91 Sebastian Henao (Col) Team Sky
92 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky
93 Jesper Asselman (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
94 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky
95 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe
96 Gijs Van Hoeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo
97 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
98 Léo Vincent (Fra) FDJ
99 Alexander Edmondson (Aus) Orica-Scott 0:08:26
100 Chris Hamilton (Aus) Team Sunweb 0:08:28
101 Jonas Rickaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:08:40
102 Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal 0:08:49
103 Elmar Reinders (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
104 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal 0:09:14
105 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data 0:10:19
106 Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
107 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
108 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team
109 Andrea Guardini (Ita) Team UAE Emirates
110 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb
111 Jonathan Dibben (GBr) Team Sky
112 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data
113 Ion Insausti (Spa) Bahrain-Merida
114 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors
115 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
116 Marco Mathis (Ger) Katusha-Alpecin
117 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
118 Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team
119 Simone Consonni (Ita) Team UAE Emirates
120 Kenny Dehaes (Bel) Wanty – Groupe Gobert
121 Stijn Steels (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:10:27
122 Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
123 Tim Merlier (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:10:32
124 Tyler Farrar (USA) Dimension Data 0:10:48
125 Roger Kluge (Ger) Orica-Scott 0:11:23
DNF André Greipel (Ger) Lotto Soudal
DNF Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
DNF Michal Kolár (Svk) Bora-Hansgrohe
DNF Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe
DNF Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe
DNF Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo
DNF Matthias Brändle (Aut) Trek-Segafredo
DNF Ryan Mullen (Irl) Cannondale-Drapac
DNF Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
DNF Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
DNF Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team
DNF Marko Kump (Slo) Team UAE Emirates
DNF Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates
DNF Ben Swift (GBr) Team UAE Emirates
DNF Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team
DNF Benoit Vaugrenard (Fra) FDJ
DNF Dayer Quintana (Col) Movistar Team
DNF Rudy Barbier (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale

 

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb 24:34:33
2 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal 0:00:17
3 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo 0:00:46
4 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:00:51
5 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale 0:01:14
6 Michael Valgren Andersen (Den) Astana Pro Team 0:01:15
7 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 0:01:53
8 Lars Boom (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:01:59
9 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors 0:02:12
10 Petr Vakoc (Cze) Quick-Step Floors 0:02:23
11 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team 0:02:24
12 Sep Vanmarcke (Bel) Cannondale-Drapac 0:02:27
13 Jens Keukeleire (Bel) Orica-Scott 0:02:37
14 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale 0:02:44
15 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo 0:03:02
16 Søren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb 0:03:03
17 Dion Smith (NZl) Wanty – Groupe Gobert 0:03:20
18 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
19 Pim Ligthart (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:03:33
20 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin 0:03:47
21 Loïc Vliegen (Bel) BMC Racing Team 0:06:55
22 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team 0:09:44
23 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb 0:10:09
24 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale 0:10:29
25 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:10:30
26 Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb 0:10:32
27 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data 0:10:50
28 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal 0:11:20
29 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida 0:11:33
30 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo 0:13:42
31 Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo 0:13:57
32 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:14:22
33 Federico Zurlo (Ita) Team UAE Emirates 0:14:58
34 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ 0:15:22
35 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac 0:16:19
36 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team 0:16:23
37 Wout Van Aert (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:16:24
38 Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo 0:16:29
39 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe 0:17:14
40 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data 0:17:39
41 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:17:55
42 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida 0:18:05
43 Alexander Edmondson (Aus) Orica-Scott 0:18:18
44 Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:18:48
45 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe 0:19:06
46 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida 0:19:13
47 Léo Vincent (Fra) FDJ 0:19:30
48 Taco Van Der Hoorn (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:19:33
49 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe 0:19:42
50 Pieter Weening (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:19:44
51 Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin 0:19:48
52 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors 0:20:03
53 Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors 0:21:02
54 Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin 0:21:53
55 Tom Van Asbroeck (Bel) Cannondale-Drapac 0:22:04
56 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors 0:23:00
57 Frederik Backaert (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:23:02
58 Elmar Reinders (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:23:53
59 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky 0:23:59
60 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe 0:24:01
61 Marc Sarreau (Fra) FDJ 0:24:08
62 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale 0:24:31
63 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team 0:24:34
64 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team 0:26:40
65 Stijn Devolder (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:26:42
66 Ion Insausti (Spa) Bahrain-Merida 0:26:46
67 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 0:27:01
68 Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo 0:27:10
69 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky 0:27:15
70 Mitch Docker (Aus) Orica-Scott 0:27:37
71 Simon Gerrans (Aus) Orica-Scott 0:28:34
72 Elia Viviani (Ita) Team Sky 0:28:44
73 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team 0:28:45
74 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale 0:30:12
75 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Katusha-Alpecin 0:30:19
76 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team 0:30:23
77 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:31:40
78 Ian Stannard (GBr) Team Sky 0:32:09
79 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors 0:32:19
80 Bert Van Lerberghe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:32:30
81 Mads Würtz Schmidt (Den) Katusha-Alpecin 0:32:32
82 Jonas Rickaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:32:40
83 Gijs Van Hoeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo 0:32:43
84 Owain Doull (GBr) Team Sky 0:32:54
85 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team 0:32:59
86 Oliviero Troia (Ita) Team UAE Emirates 0:33:19
87 Mark Mcnally (GBr) Wanty – Groupe Gobert 0:33:29
88 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:33:30
89 Sebastian Henao (Col) Team Sky 0:33:38
90 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data 0:33:54
91 Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:34:10
92 Huub Duijn (Ned) Veranda’s Willems Crelan 0:34:50
93 Piet Allegaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:35:07
94 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb 0:35:10
95 Simone Consonni (Ita) Team UAE Emirates 0:35:37
96 Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:35:58
97 Scott Thwaites (GBr) Dimension Data 0:36:29
98 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data 0:37:34
99 Nuno Bico (Por) Movistar Team 0:37:55
100 Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida 0:37:57
101 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal 0:38:01
102 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team 0:38:23
103 Tim Merlier (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:38:25
104 Stijn Steels (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:38:45
105 Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal 0:38:56
106 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors 0:39:09
107 Roger Kluge (Ger) Orica-Scott 0:39:12
108 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:39:15
109 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:39:22
110 Chris Hamilton (Aus) Team Sunweb 0:39:33
111 Brian Van Goethem (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:40:30
112 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team 0:40:53
113 Michael Goolaerts (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:41:18
114 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb 0:41:29
115 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal 0:43:03
116 Jesper Asselman (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:43:04
117 Michael Hepburn (Aus) Orica-Scott 0:44:22
118 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team 0:44:34
119 Marco Mathis (Ger) Katusha-Alpecin 0:45:19
120 Tyler Farrar (USA) Dimension Data 0:45:38
121 Andrea Guardini (Ita) Team UAE Emirates 0:45:39
122 Kenny Dehaes (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:46:05
123 Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team 0:51:57
124 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 0:54:07
125 Jonathan Dibben (GBr) Team Sky 1:05:30