Tour de l'Ain

Thibaut Pinot ponownie zakończył etap na drugim miejscu, ale mimo tego triumfował w klasyfikacji generalnej. W Culoz najlepszy okazał się Alexandre Geniez.

Ostatni etap francuskiego wyścigu rozgrywany był na trudnej trasie z Lelex do Culoz. Na peleton czekały trzy trudne podjazdy, a ze szczytu ostatniego z nich – Col de Grand Colombiere – do mety pozostawało nieco ponad 20 kilometrów.

Od samego początku rywalizacji wielu zawodników próbowało akcji zaczepnych. Przez dłuższy czas sytuacja układała się następująco – na czele kręciła piątka kolarzy: Anthony Turgis (Cofidis), Julien Berard (AG2R La Mondiale), Emiel Vermeulen (Roubaix-Lille Métropole), Frédéric Brun (Francja) oraz Roland Thalmann (Roth-Akros). Gdy przewaga sięgała niemal 3 minut na kontrę z peletonu zdecydowała się kolejna grupa w której znaleźli się:  Jérémy Cornu, Mathieu Burgaudeau (Direct Energie), Maxime Bouet (Fortuneo-Oscaro) i Pierre Goualt (HP BTP-Auber 93).

Treck

Na podjeździe pod drugą górską premię grupy się połączyły, ale mocne tempo powodowało, że niektórzy zawodnicy dość szybko tracili kontakt z czołówką, a peleton tracił wówczas zaledwie minutę i niedługo cała akcja przeszła do historii.

W pewnym momencie na czele samotnie jechał Hubert Dupont (Ag2r), a kontrować próbował Stephane Rosetto (Cofidis). Zwrot akcji nastąpił podczas wspinaczki na Grand Colombiere. Tam na czele znalazł się prowadzący w generalce Thibaut Pinot (FDJ), a wraz z Francuzem jechał Mattia Cattaneo (Androni). Z niewielką stratą do prowadzącej dwójki jechał Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo), a kolejni zawodnicy tracili ponad pół minuty.

Kolejne przetasowania miały miejsce na zjazdach w kierunku Culoz. Świetnie poradził sobie Alexandre Geniez (Ag2r), który doścignął Kruijswijka, Pinot oraz Cattaneo. Włoch starał się zaskoczyć współtowarzyszy ucieczki i zaatakował kilometr przed metą, ale najwięcej sił zachował Geniez i to zawodnik Ag2r mógł cieszyć się z etapowego triumfu. W klasyfikacji generalnej triumfował drugi na mecie Thibaut Pinot.

Wyniki etapu:

1 Alexandre Geniez AG2R La Mondiale
2 Thibaut Pinot FDJ
3 Mattia Cattaneo Androni-Sidermec-Bottecchia
4 Kévin Ledanois Fortuneo-Oscaro à 4″
5 Aurélien Paret-Peintre France
6 Delio Fernandez Cruz Delko-Marseille-Provence-KTM
7 Brice Feillu Fortuneo-Oscaro
8 Angel Madrazo Ruiz Delko-Marseille-Provence-KTM
9 Clément Chevrier AG2R La Mondiale
10 Thomas Degand Wanty-Groupe Gobert
11 Steven Kruijswijk Team Lotto NL-Jumbo
12 Vadim Pronskiy Astana City
13 Guillaume Levarlet Wanty-Groupe Gobert
14 Victor Lafay France
15 Stéphane Rossetto Cofidis
16 Guillaume Martin Wanty-Groupe Gobert
17 Anthony Delaplace Fortuneo-Oscaro
18 Stef Clement Team Lotto NL-Jumbo
19 Maxime Bouet Fortuneo-Oscaro
20 Hubert Dupont AG2R La Mondiale
21 Marco Minnaard Wanty-Groupe Gobert
22 David Gaudu FDJ à 7″
23 Rodolfo Torres Agudelo Androni-Sidermec-Bottecchia à 2’20”
24 Fabien Canal Armée de Terre à 2’32”
25 Pierre Gouault HP BTP-Auber 93
26 Roland Thalmann Roth-Akros
27 Romain Le Roux Armée de Terre
28 Alexey Vermeulen Team Lotto NL-Jumbo
29 Florian Stork Development Team Sunweb
30 Johannes Schinnagel Allemagne
31 Fabien Doubey Wanty-Groupe Gobert
32 Valentin Baillifard Roth-Akros
33 Thibault Ferasse Armée de Terre à 2’34”
34 Fabrice Jeandesboz Direct Energie à 4’21”
35 Joris Nieuwenhuis Development Team Sunweb à 4’52”
36 Galym Akhmetov Astana City
37 Jimmy Turgis Cofidis
38 Romain Combaud Delko-Marseille-Provence-KTM à 5’40”
39 Jérémy Bescond HP BTP-Auber 93
40 Jérémy Cornu Direct Energie
41 Julien Antomarchi Roubaix-Lille Métropole
42 Damian Lüscher Roth-Akros à 6’29”
43 Tanguy Turgis BMC Development Team à 8’13”
44 Francesco Gavazzi Androni-Sidermec-Bottecchia
45 Pierre Luc Périchon Fortuneo-Oscaro
46 Ryan Anderson Direct Energie à 9’03”
47 David Menut HP BTP-Auber 93
48 John Anderson Rodríguez Delko-Marseille-Provence-KTM
49 Paul Ourselin Direct Energie
50 Julien Bérard AG2R La Mondiale
51 Bryan Nauleau Direct Energie
52 Valentin Madouas FDJ
53 Clément Russo AG2R La Mondiale
54 Kévin Le Cunff HP BTP-Auber 93
55 Julien Loubet Armée de Terre
56 Matvey Nikitin Astana City
57 Florian Nowak Allemagne
58 Andrea Palini Androni-Sidermec-Bottecchia
59 Nicolas Baldo HP BTP-Auber 93
60 Anton Kuzmin Astana City
61 Félix Gall Development Team Sunweb
62 Vladimir Tsoy Astana City
63 Sergey Luchshenko Astana City
64 Simon Sellier France
65 Georg Zimmermann Allemagne
66 Marco Frapporti Androni-Sidermec-Bottecchia
67 Frédéric Brun France
68 Arnaud Courteille FDJ
69 Flavien Maurelet France
70 Mathieu Burgaudeau Direct Energie
71 Jarno Mobach Development Team Sunweb
72 Maxime Daniel Fortuneo-Oscaro
73 Juan Jose Lobato Del Valle Team Lotto NL-Jumbo
74 Amund Grondahl Jansen Team Lotto NL-Jumbo
75 Anthony Turgis Cofidis
76 Louis Pijourlet CR4C Roanne
77 Lukas Jaun Roth-Akros
78 Colin Chris Stüssi Roth-Akros
79 Geoffrey Soupe Cofidis
80 Nacer Bouhanni Cofidis
81 Benjamin Giraud Delko-Marseille-Provence-KTM
82 Nicolas Vereecken Roubaix-Lille Métropole
83 Emiel Vermeulen Roubaix-Lille Métropole
84 Jérémy Lecroq Roubaix-Lille Métropole
85 Christian Koch Allemagne
86 Félix Pouilly Roubaix-Lille Métropole
87 Axel Journiaux France
88 Robert Kessler Allemagne

Klasyfikacja końcowa:

1 Thibaut Pinot FDJ
2 David Gaudu FDJ à 14″
3 Alexandre Geniez AG2R La Mondiale à 52″
4 Mattia Cattaneo Androni-Sidermec-Bottecchia à 1’25”
5 Steven Kruijswijk Team Lotto NL-Jumbo à 1’30”
6 Brice Feillu Fortuneo-Oscaro à 1’35”
7 Maxime Bouet Fortuneo-Oscaro à 1’51”
8 Stef Clement Team Lotto NL-Jumbo à 1’54”
9 Kévin Ledanois Fortuneo-Oscaro à 1’55”
10 Anthony Delaplace Fortuneo-Oscaro
11 Guillaume Martin Wanty-Groupe Gobert à 2’00”
12 Delio Fernandez Cruz Delko-Marseille-Provence-KTM à 2’01”
13 Marco Minnaard Wanty-Groupe Gobert à 2’03”
14 Victor Lafay France
15 Hubert Dupont AG2R La Mondiale
16 Angel Madrazo Ruiz Delko-Marseille-Provence-KTM à 2’05”
17 Stéphane Rossetto Cofidis à 2’10”
18 Guillaume Levarlet Wanty-Groupe Gobert à 2’14”
19 Aurélien Paret-Peintre France à 2’28”
20 Vadim Pronskiy Astana City à 2’55”
21 Fabien Doubey Wanty-Groupe Gobert à 4’33”
22 Romain Le Roux Armée de Terre à 5’20”
23 Thomas Degand Wanty-Groupe Gobert à 5’39”
24 Florian Stork Development Team Sunweb à 5’56”
25 Rodolfo Torres Agudelo Androni-Sidermec-Bottecchia à 8’01”
26 Valentin Baillifard Roth-Akros à 8’12”
27 Johannes Schinnagel Allemagne à 8’35”
28 Pierre Luc Périchon Fortuneo-Oscaro à 10’01”
29 Valentin Madouas FDJ à 10’50”
30 Jérémy Bescond HP BTP-Auber 93 à 11’07”
31 Thibault Ferasse Armée de Terre à 11’08”
32 Jérémy Cornu Direct Energie à 11’14”
33 Clément Chevrier AG2R La Mondiale à 11’31”
34 Fabien Canal Armée de Terre à 11’48”
35 Pierre Gouault HP BTP-Auber 93 à 12’24”
36 Arnaud Courteille FDJ à 13’12”
37 Romain Combaud Delko-Marseille-Provence-KTM à 14’27”
38 Bryan Nauleau Direct Energie à 14’34”
39 Alexey Vermeulen Team Lotto NL-Jumbo à 15’18”
40 Fabrice Jeandesboz Direct Energie à 15’45”
41 Jimmy Turgis Cofidis à 16’08”
42 Galym Akhmetov Astana City à 16’30”
43 Colin Chris Stüssi Roth-Akros à 18’28”
44 Julien Antomarchi Roubaix-Lille Métropole à 18’38”
45 Anthony Turgis Cofidis à 19’06”
46 Paul Ourselin Direct Energie à 19’07”
47 Félix Gall Development Team Sunweb à 19’08”
48 Francesco Gavazzi Androni-Sidermec-Bottecchia à 19’30”
49 Kévin Le Cunff HP BTP-Auber 93 à 19’53”
50 Flavien Maurelet France à 19’55”
51 Nicolas Baldo HP BTP-Auber 93 à 19’56”
52 David Menut HP BTP-Auber 93 à 20’29”
53 Marco Frapporti Androni-Sidermec-Bottecchia à 21’30”
54 Anton Kuzmin Astana City à 22’26”
55 Florian Nowak Allemagne à 22’27”
56 Julien Loubet Armée de Terre à 22’28”
57 Roland Thalmann Roth-Akros à 23’47”
58 Joris Nieuwenhuis Development Team Sunweb à 26’09”
59 Frédéric Brun France à 27’19”
60 Julien Bérard AG2R La Mondiale à 30’22”
61 Ryan Anderson Direct Energie à 30’24”
62 Damian Lüscher Roth-Akros à 31’06”
63 Andrea Palini Androni-Sidermec-Bottecchia à 31’25”
64 Matvey Nikitin Astana à 31’33”
65 Simon Sellier France à 31’34”
66 Sergey Luchshenko Astana à 31’38”
67 Georg Zimmermann Allemagne à 31’47”
68 Juan Jose Lobato Del Valle Team Lotto NL-Jumbo à 33’55”
69 John Anderson Rodríguez Delko-Marseille-Provence-KTM à 33’56”
70 Maxime Daniel Fortuneo-Oscaro à 33’59”
71 Amund Grondahl Jansen Team Lotto NL-Jumbo à 34’12”
72 Mathieu Burgaudeau Direct Energie à 34’43”
73 Vladimir Tsoy Astana City à 34’49”
74 Louis Pijourlet Roubaix-Lille Métropole à 36’26”
75 Jarno Mobach Development Team Sunweb à 36’28”
76 Tanguy Turgis Cofidis à 37’14”
77 Lukas Jaun Roth-Akros à 37’18”
78 Nacer Bouhanni Cofidis à 39’02”
79 Benjamin Giraud Delko-Marseille-Provence-KTM à 39’36”
80 Geoffrey Soupe Cofidis à 39’59”
81 Clément Russo AG2R La Mondiale à 40’00”
82 Nicolas Vereecken Roubaix-Lille Métropole à 41’13”
83 Emiel Vermeulen Roubaix-Lille Métropole à 43’26”
84 Jérémy Lecroq Roubaix-Lille Métropole à 47’29”
85 Félix Pouilly Roubaix-Lille Métropole
86 Robert Kessler Allemagne
87 Christian Koch Allemagne à 50’21”
88 Axel Journiaux France à 52’47”