fot. Michał Kapusta / naszosie.pl

Wout Poels (Team Sky) wygrał finisz górali na szczycie Ścianki Bukovina, a pozycję lidera klasyfikacji generalnej obronił Dylan Teuns (BMC). Pięknie walczyli Peter Sagan i Rafał Majka (BORA-hansgrohe). 

Na zakończenie zmagań w 74. edycji Tour de Pologne kolarze pokonali 132 kilometry wokół Bukowiny Tatrzańskiej. Na dwóch rundach po 66 kilometrów zaplanowano sześć górskich premii pierwszej kategorii, z czego ta ostatnia – na Gliczarowie – była poświęcona pamięci Joachima Halupczoka, a zatem można było zdobyć na niej podwójne punkty do klasyfikacji górskiej. Kreskę namalowano na kultowej już dla wyścigu dookoła Polski Ścianie Bukovina.

Najbardziej aktywnym kolarzem zaraz po starcie ostrym był Peter Sagan (BORA-hansgrohe), który zainicjował trzynastoosobową ucieczkę, do której nie zabrał się żaden kolarz z pierwszej dziesiątki klasyfikacji generalnej, ani także lider klasyfikacji górskiej. Tak wyglądał jej pełny skład: Petr Vakoc (Quick-Step Floors), Robert Power, Rubén Plaza (Orica-Scott), Rory Sutherland, Dayer Quintana (Movistar), Diego Rosa (Astana), Simon Špilak (Katusha-Alpecin), Daan Olivier (Team LottoNL-JUmbo), Tom-Jelte Slagter (Cannondale-Drapac), Domen Novak (Bahrain-Merida), Niko Denz (AG2R) oraz Paweł Cieślik (Reprezentacja Polski).

Treck

Harcownicy przez większą część etapu utrzymywali przewagę nad peletonem wynoszącą około dwie minuty. 35 kilometrów przed metą na solową akcję zdecydował się Peter Sagan, któremu do koła natychmiast doskoczył Plaza, ale chwilę później na czele wyścigu pozostał samotny mistrz świata. Szczęścia z ucieczki dnia spróbował także Diego Rosa, który doścignął Hiszpana z Orici-Scott, a potem próbował dojść kolarza BORA-hansgrohe.

Niemal w tym samym momencie, w którym zaczęły dziać się interesujące rzeczy w ucieczce, z peletonu zaatakował Tomasz Marczyński. Równo i mocno jadący przez cały wyścig Polak reprezentujący barwy belgijskiej ekipy Lotto-Soudal, nie mógł sobie podarować pokazania się przed polskimi kibicami.

15 kilometrów przed metą Peter Sagan miał około dwudziestu sekund przewagi nad Diego Rosą, a grupa faworytów dogoniła popularnego „Mańka”. Dosłownie kilka obrotów korbami później mocniej pociągnął Rafał Majka, którego tempo najlepiej wydawał się utrzymywać Wout Poels.

Podczas przedostatniej wspinaczki chwilowe kłopoty przeżył lider wyścigu Dylan Teuns, a to przede wszystkim za sprawą mocnego tempa grupy faworytów i zdecydowanych pociągnięć Wouta Poelsa. Jednak na zjeździe wszyscy się zjechali, co stanowiło zapowiedź walki o ostateczne rozstrzygnięcia na finałowej Ściance Bukovina.

Ostatni wielki wysiłek tegorocznej edycji wyścigu dookoła Polski mistrz świata Peter Sagan rozpoczął z dwudziestosekundową przewagą, którą wypracował sobie na zjeździe. Słowak nie dał jednak rady jej utrzymać, ale bez wątpienia potwierdził dzisiaj swoją wysoką klasę, ponieważ nie bał się odjechać w odjazd i atakować na górskim etapie.

Fantastyczną batalię o „generalkę” rozegrali na ostatnich dwóch kilometrach Majka, Poels i Teuns. „Zgred” nie jeden raz przyspieszał, ale nie był w stanie odrobić do Belga sześciu sekund. Ponadto na ostatnim kilometrze wszyscy znowu jechali razem, zatem o etapowym zwycięstwie zdecydował finisz górali, w którym najlepszy okazał się Wout Poels. Ostatecznie zgubić nie dał się Dylan Teuns, który niedługo po zwycięstwie w wyścigu dookoła Walonii, triumfuje w „etapówce” rangi World Tour!

Rafał Majka zajął trzecią lokatę na 7. etapie, wyścig przegrał z Teunsem o dwie sekundy i zajął drugie miejsce.

Top 10 etapu:

1 Wout Poels (Ned) Team Sky 3:26:20
2 Adam Yates (GBr) Orica-Scott
3 Rafal Majka (Pol) Bora-Hansgrohe
4 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb
5 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
6 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale 0:00:05
7 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb 0:00:12
8 Jack Haig (Aus) Orica-Scott 0:00:14
9 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:00:18
10 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 0:00:54
11 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
12 Odd Christian Eiking (Nor) FDJ
13 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida
14 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin 0:00:56
15 Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team
16 Diego Rosa (Ita) Team Sky
17 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team
18 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal
19 Jose Rojas (Spa) Movistar Team 0:01:01
20 Rafael Valls (Spa) Lotto Soudal
21 Ben O’Connor (Aus) Dimension Data
22 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
23 Jérémy Maison (Fra) FDJ 0:01:06
24 Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal
25 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors
26 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates 0:01:39
27 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin
28 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
29 Marek Rutkiewicz (Pol) Poland
30 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:46
31 Jesus Hernandez (Spa) Trek-Segafredo 0:02:04
32 Michal Schlegel (Cze) CCC Sprandi Polkowice
33 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team 0:02:21
34 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
35 Pawel Cieslik (Pol) Poland
36 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida 0:04:52
37 Daan Olivier (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:06:00
38 Antwan Tolhoek (Ned) Team LottoNl-Jumbo
39 Joe Dombrowski (USA) Cannondale-Drapac
40 Giovanni Visconti (Ita) Bahrain-Merida
41 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
42 Javier Megias (Spa) Team Novo Nordisk
43 Ruben Plaza (Spa) Orica-Scott
44 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice
45 Matvey Mamykin (Rus) Katusha-Alpecin 0:07:47
46 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo 0:08:01
47 Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin
48 Davide Villella (Ita) Cannondale-Drapac
49 Emanuel Piaskowy (Pol) Poland 0:10:06
50 David Lozano (Spa) Team Novo Nordisk
51 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
52 Floris De Tier (Bel) Team LottoNl-Jumbo
53 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
54 Michal Golas (Pol) Team Sky
55 Rémi Cavagna (Fra) Quick-Step Floors
56 Tom-Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac 0:11:56
57 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
58 Winner Anacona (Col) Movistar Team
59 Pavel Brutt (Rus) Gazprom – Rusvelo
60 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
61 Sergey Lagutin (Rus) Gazprom – Rusvelo
62 Rob Power (Aus) Orica-Scott
63 Petr Vakoc (Cze) Quick-Step Floors
64 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team 0:13:38
65 Toms Skujins (Lat) Cannondale-Drapac
66 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe
67 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
68 Lennard Kämna (Ger) Team Sunweb 0:14:08
69 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data 0:15:32
70 Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi Polkowice
71 Matti Breschel (Den) Astana Pro Team
72 Alberto Losada (Spa) Katusha-Alpecin
73 Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida 0:16:18
74 Matej Mohoric (Slo) UAE Team Emirates
75 Lukasz Wisniowski (Pol) Team Sky
76 Przemyslaw Niemiec (Pol) UAE Team Emirates
77 Domen Novak (Slo) Bahrain-Merida
78 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo
79 Ivan Rovny (Rus) Gazprom – Rusvelo
80 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
81 Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data 0:18:04
82 Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale 0:20:13
83 Caleb Ewan (Aus) Orica-Scott 0:20:15
84 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe
85 Lorenzo Manzin (Fra) FDJ 0:20:28
86 Kamil Gradek (Pol) Poland
87 Niccolo Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida
88 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
89 Nick Dougall (RSA) Dimension Data
90 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:20:45
91 Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo
92 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk 0:23:11
93 Adam Stachowiak (Pol) Poland
94 Bert De Backer (Bel) Team Sunweb
95 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb 0:26:18
96 Aleksejs Saramotins (Lat) Bora-Hansgrohe
DNF Frantisek Sisr (Cze) CCC Sprandi Polkowice
DNF Aleksei Tcatevich (Rus) Gazprom – Rusvelo
DNF Roman Maikin (Rus) Gazprom – Rusvelo
DNF Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk
DNF Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
DNF Danny Van Poppel (Ned) Team Sky
DNF Nelson Oliveira (Por) Movistar Team
DNF Tom Van Asbroeck (Bel) Cannondale-Drapac
DNF Pawel Bernas (Pol) Poland
DNF Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi Polkowice
DNF Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – Rusvelo
DNF Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk
DNF Tyler Farrar (USA) Dimension Data
DNF Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team
DNF Moreno Moser (Ita) Astana Pro Team
DNF Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team
DNF Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team
DNF Sacha Modolo (Ita) UAE Team Emirates
DNF Anass Ait El Abdia (Mor) UAE Team Emirates
DNS Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
DNF Manuele Boaro (Ita) Bahrain-Merida
DNF Maxim Belkov (Rus) Katusha-Alpecin
DNF José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin
DNF Chad Haga (USA) Team Sunweb
DNS Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe
DNS Gregory Daniel (USA) Trek-Segafredo
DNF Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo
DNF Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo
DNF Alex Dowsett (GBr) Movistar Team
DNF Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
DNS Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors

Top 10 GC:

1 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team 27:07:47
2 Rafal Majka (Pol) Bora-Hansgrohe 0:00:02
3 Wout Poels (Ned) Team Sky 0:00:03
4 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb 0:00:10
5 Adam Yates (GBr) Orica-Scott 0:00:13
6 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale 0:00:23
7 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb 0:00:36
8 Jack Haig (Aus) Orica-Scott 0:00:57
9 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida 0:01:19
10 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 0:01:22
11 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin 0:01:29
12 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors 0:01:35
13 Odd Christian Eiking (Nor) FDJ 0:02:46
14 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team 0:02:56
15 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal 0:03:01
16 Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal 0:03:32
17 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates 0:03:47
18 Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team 0:03:52
19 Marek Rutkiewicz (Pol) Poland 0:04:41
20 Ben O’Connor (Aus) Dimension Data 0:05:05
21 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale 0:05:59
22 Jérémy Maison (Fra) FDJ 0:06:36
23 Jose Rojas (Spa) Movistar Team 0:06:44
24 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team 0:07:24
25 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:07:40
26 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe 0:08:38
27 Diego Rosa (Ita) Team Sky 0:09:36
28 Giovanni Visconti (Ita) Bahrain-Merida 0:09:43
29 Rafael Valls (Spa) Lotto Soudal 0:09:53
30 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin 0:11:57
31 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal 0:12:23
32 Daan Olivier (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:14:36
33 Michal Schlegel (Cze) CCC Sprandi Polkowice 0:15:38
34 Petr Vakoc (Cze) Quick-Step Floors 0:16:08
35 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 0:17:03
36 Pawel Cieslik (Pol) Poland 0:19:44
37 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 0:23:30
38 Winner Anacona (Col) Movistar Team 0:23:43
39 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida 0:24:21
40 Jesus Hernandez (Spa) Trek-Segafredo 0:24:31
41 Davide Villella (Ita) Cannondale-Drapac 0:24:50
42 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice 0:25:32
43 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 0:25:36
44 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:25:41
45 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team 0:26:45
46 Ruben Plaza (Spa) Orica-Scott 0:26:48
47 Antwan Tolhoek (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:26:49
48 Ivan Rovny (Rus) Gazprom – Rusvelo 0:26:58
49 Tom-Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac 0:27:01
50 David Lozano (Spa) Team Novo Nordisk 0:27:16
51 Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin 0:30:04
52 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 0:30:18
53 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team 0:32:13
54 Dayer Quintana (Col) Movistar Team 0:33:55
55 Floris De Tier (Bel) Team LottoNl-Jumbo 0:35:42
56 Javier Megias (Spa) Team Novo Nordisk 0:35:53
57 Michal Golas (Pol) Team Sky 0:36:13
58 Sergey Lagutin (Rus) Gazprom – Rusvelo 0:36:38
59 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo 0:37:05
60 Matej Mohoric (Slo) UAE Team Emirates 0:37:15
61 Pavel Brutt (Rus) Gazprom – Rusvelo 0:39:22
62 Alberto Losada (Spa) Katusha-Alpecin 0:41:11
63 Przemyslaw Niemiec (Pol) UAE Team Emirates 0:42:32
64 Matvey Mamykin (Rus) Katusha-Alpecin 0:42:37
65 Emanuel Piaskowy (Pol) Poland 0:42:46
66 Joe Dombrowski (USA) Cannondale-Drapac 0:44:29
67 Lennard Kämna (Ger) Team Sunweb 0:44:55
68 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team 0:45:46
69 Lukasz Wisniowski (Pol) Team Sky 0:47:29
70 Rob Power (Aus) Orica-Scott 0:47:39
71 Domen Novak (Slo) Bahrain-Merida 0:48:14
72 Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale 0:48:40
73 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data 0:52:10
74 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe 0:52:41
75 Toms Skujins (Lat) Cannondale-Drapac 0:52:57
76 Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi Polkowice 0:53:04
77 Matti Breschel (Den) Astana Pro Team 0:53:27
78 Rémi Cavagna (Fra) Quick-Step Floors 0:55:29
79 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice 0:55:30
80 Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data 0:55:40
81 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe 0:56:17
82 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo 0:57:00
83 Niccolo Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida 1:03:00
84 Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo 1:03:05
85 Nick Dougall (RSA) Dimension Data 1:03:31
86 Bert De Backer (Bel) Team Sunweb 1:06:20
87 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo 1:07:10
88 Adam Stachowiak (Pol) Poland 1:07:22
89 Lorenzo Manzin (Fra) FDJ 1:08:00
90 Kamil Gradek (Pol) Poland 1:10:49
91 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo 1:11:22
92 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk 1:11:33
93 Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida 1:15:56
94 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb 1:19:27
95 Caleb Ewan (Aus) Orica-Scott 1:28:14
96 Aleksejs Saramotins (Lat) Bora-Hansgrohe 1:42:32