Holenderka Ellen van Dijk zdobyła złoty medal mistrzostw Europy w jeździe indywidualnej na czas elity kobiet. Najlepsza z Polek Eugenia Bujak była szósta.

Elita kobiet rywalizowała na trasie liczącej 31,5 km. Wszystko utrudniał mocno padający deszcz i silny wiatr.

Na starcie stanęły dwie Polki: Eugenia Bujak (BTC City Ljubljana) i Katarzyna Pawłowska (Boels-Dolmans), która w czerwcu została mistrzynią Polski w jeździe indywidualnej na czas.

Polska wciąż nie ma medalu w Mistrzostwach Europy w kolarstwie szosowym w duńskim Herning, ale biało-czerwoni regularnie plasują się w „top 10”. Passa została podtrzymana podczas wyścigu elity pań na czas, gdzie Polki zajęły szóstą i siódmą lokatę. Bujak straciła do zwyciężczyni 2 minuty i 13 sekund, a Pawłowska 2 minuty i 22 sekundy.

Najlepszy czas na bardzo mokrej trasie w Herning „wykręciła” Ellen van Dijk – 40 minut i 33 sekundy. Druga zawodniczka Ann-Sophie Duyck z Belgii finiszowała za nią niemal minutę. Brązowy medal także mają Holenderki, a konkretnie Anna van der Breggen.