Team Katusha-Alpecin / © Tim De Waele

Simon Špilak (Katusha – Alpecin) wygrał 81. edycję Tour de Suisse. Na ostatnim etapie triumfował Rohan Dennis (BMC Racing Team).

Niespełna 29-kilometrowa jazda indywidualna na czas wokół Schaffhausen kończyła tegoroczne zmagania w szwajcarskim wyścigu. Czasówka była dość wymagająca, ale tylko ogromny pech mógł zabrać dzisiaj zwycięstwo w całym wyścigu Simonowi Špilakowi.

Zgodnie z oczekiwaniami najszybszy na trasie czasówki okazał się Rohan Dennis (BMC Racing Team) – 36’30”. Kolejne dwa miejsca na etapie także zajęli kolarze BMC – byli to Stefan Kung i Damiano Caruso.

Treck

Zwycięzcą generalki został Simon Špilak (Katusha – Alpecin), który jazdę na czas zakończył na piątym miejscu.

1 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team 0:36:30
2 Stefan Küng (SUI) BMC Racing Team 0:00:29
3 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 0:00:47
4 Ion Izagirre Insausti (Esp) Bahrain – Merida 0:00:51
5 Simon Špilak (Slo) Team Katusha – Alpecin 0:00:51
6 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:00:54
7 Marc Soler Gimenez (Esp) Movistar Team 0:00:58
8 Domenico Pozzovivo (Ita) Ag2r La Mondiale 0:01:00
9 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:01:02
10 Patrick Bevin (NZl) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:01:04
11 Fabio Felline (Ita) Trek – Segafredo 0:01:06
12 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie 0:01:10
13 Nikias Arndt (GER) Team Sunweb 0:01:13
14 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates 0:01:16
15 Victor De La Parte Gonzalez (Esp) Movistar Team 0:01:19
16 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb 0:01:22
17 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) UAE Team Emirates 0:01:25
18 Martijn Tusveld (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:01:29
19 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 0:01:29
20 Hugo Houle (Can) Ag2r La Mondiale 0:01:38
21 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) Movistar Team 0:01:41
22 Yves Lampaert (Bel) Quick Step Floors 0:01:44
23 Jan Bárta (Cze) Bora – Hansgrohe 0:01:48
24 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky 0:01:57
25 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 0:01:58
26 Ryan Mullen (Irl) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:01:59
27 Owain Doull (GBr) Team Sky 0:02:00
28 Mathias Frank (SUI) Ag2r La Mondiale 0:02:00
29 Rein Taaramäe (Est) Team Katusha – Alpecin 0:02:01
30 Magnus Cort Nielsen (Den) Orica – Scott 0:02:05
31 Jaco Venter (RSA) Team Dimension Data 0:02:10
32 Pello Bilbao Lopez De Armentia (Esp) Astana Pro Team 0:02:11
33 Maxime Monfort (Bel) Lotto – Soudal 0:02:16
34 Matej Mohoric (Slo) UAE Team Emirates 0:02:16
35 Patrick Konrad (AUT) Bora – Hansgrohe 0:02:18
36 Michael Schär (SUI) BMC Racing Team 0:02:25
37 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb 0:02:27
38 Lawrence Warbasse (USA) Aqua Blue Sport 0:02:28
39 Philip Deignan (Irl) Team Sky 0:02:29
40 Odd Christian Eiking (Nor) FDJ 0:02:31
41 Anthony Roux (Fra) FDJ 0:02:32
42 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Bahrain – Merida 0:02:33
43 Ondrej Cink (Cze) Bahrain – Merida 0:02:37
44 Sep Vanmarcke (Bel) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:02:42
45 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie 0:02:43
46 Mikel Nieve Iturralde (Esp) Team Sky 0:02:44
47 Gediminas Bagdonas (Ltu) Ag2r La Mondiale 0:02:45
48 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:02:53
49 Tim Wellens (Bel) Lotto – Soudal 0:02:54
50 Mekseb Debesay (Eri) Team Dimension Data 0:02:55
51 Sam Bewley (NZl) Orica – Scott 0:02:57
52 Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:02:58
53 Paul Martens (GER) Team LottoNL – Jumbo 0:03:01
54 Taylor Phinney (USA) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:03:01
55 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport 0:03:02
56 Daan Olivier (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:03:03
57 Jack Bauer (NZl) Quick Step Floors 0:03:03
58 Nico Denz (GER) Ag2r La Mondiale 0:03:05
59 Martin Elmiger (SUI) BMC Racing Team 0:03:06
60 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:03:06
61 Jan Bakelants (Bel) Ag2r La Mondiale 0:03:07
62 Aaron Gate (NZl) Aqua Blue Sport 0:03:08
63 Arthur Vichot (Fra) FDJ 0:03:08
64 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain – Merida 0:03:09
65 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi – Polkowice 0:03:12
66 Michael Albasini (SUI) Orica – Scott 0:03:17
67 Jonathan Dibben (GBr) Team Sky 0:03:20
68 Ryan Anderson (Can) Direct Energie 0:03:23
69 Reto Hollenstein (SUI) Team Katusha – Alpecin 0:03:25
70 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) Team Dimension Data 0:03:25
71 Baptiste Planckaert (Bel) Team Katusha – Alpecin 0:03:28
72 Javier Moreno Bazan (Esp) Bahrain – Merida 0:03:30
73 Carlos Verona (Esp) Orica – Scott 0:03:31
74 Nick Dougall (RSA) Team Dimension Data 0:03:37
75 Philippe Gilbert (Bel) Quick Step Floors 0:03:38
76 Marcus Burghardt (GER) Bora – Hansgrohe 0:03:38
77 Matvey Mamykin (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:03:39
78 Tomasz Marczynski (Pol) Lotto – Soudal 0:03:39
79 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie 0:03:39
80 Zdenek Štybar (Cze) Quick Step Floors 0:03:40
81 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie 0:03:44
82 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team 0:03:47
83 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 0:03:50
84 Niccolò Bonifazio (Ita) Bahrain – Merida 0:03:51
85 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky 0:03:51
86 Albert Timmer (Ned) Team Sunweb 0:03:53
87 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates 0:03:54
88 Kévin Réza (Fra) FDJ 0:03:54
89 Matteo Trentin (Ita) Quick Step Floors 0:03:54
90 Elmar Reinders (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:03:55
91 Alberto Losada Alguacil (Esp) Team Katusha – Alpecin 0:03:55
92 Lasse Norman Hansen (Den) Aqua Blue Sport 0:03:58
93 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 0:03:59
94 Koen De Kort (Ned) Trek – Segafredo 0:04:02
95 Jay McCarthy (Aus) Bora – Hansgrohe 0:04:04
96 Perrig Quéméneur (Fra) Direct Energie 0:04:06
97 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie 0:04:08
98 Antonio Pedrero Lopez (Esp) Movistar Team 0:04:10
99 Lars Petter Nordhaug (Nor) Aqua Blue Sport 0:04:10
100 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:04:12
101 John Degenkolb (GER) Trek – Segafredo 0:04:14
102 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:04:16
103 Michael Woods (Can) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:04:29
104 Lachlan Morton (Aus) Team Dimension Data 0:04:35
105 Cédric Pineau (Fra) FDJ 0:04:37
106 Peter Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 0:04:40
107 Grégory Rast (SUI) Trek – Segafredo 0:04:40
108 Lars Boom (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:04:41
109 Benjamin King (USA) Team Dimension Data 0:04:54
110 Hugh Carthy (GBr) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:04:55
111 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:04:56
112 John Darwin Atapuma Hurtado (Col) UAE Team Emirates 0:04:56
113 Michal Kolár (Svk) Bora – Hansgrohe 0:04:56
114 Jesper Asselman (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:05:04
115 Jhonatan Restrepo Valencia (Col) Team Katusha – Alpecin 0:05:11
116 Sacha Modolo (Ita) UAE Team Emirates 0:05:12
117 Jelle Wallays (Bel) Lotto – Soudal 0:05:13
118 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb 0:05:15
119 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Sunweb 0:05:16
120 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates 0:05:16
121 Dayer Uberney Quintana Rojas (Col) Movistar Team 0:05:17
122 Rob Power (Aus) Orica – Scott 0:05:17
123 Juraj Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 0:05:24
124 Jeroen Meijers (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:05:25
125 Maciej Bodnar (Pol) Bora – Hansgrohe 0:05:31
126 Daniel Hoelgaard (Nor) FDJ 0:05:32
127 Pieter Weening (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:05:34
128 Leszek Plucinski (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:05:39
129 Ivan Garcia Cortina (Esp) Bahrain – Merida 0:05:39
130 Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport 0:05:50
131 Marco Haller (AUT) Team Katusha – Alpecin 0:06:01
132 Nikolas Maes (Bel) Lotto – Soudal 0:06:05
133 Kiel Reijnen (USA) Trek – Segafredo 0:06:07
134 Simone Ponzi (Ita) CCC Sprandi – Polkowice 0:06:07
135 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team 0:06:30
136 Boy Van Poppel (Ned) Trek – Segafredo 0:07:01
137 Jakub Kaczmarek (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:07:04
138 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi – Polkowice 0:07:09
139 Taco Van Der Hoorn (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:07:19
140 Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team 0:08:01
OTL Sondre Holst Enger (Nor) Ag2r La Mondiale 0:10:21
DNS Jürgen Roelandts (Bel) Lotto – Soudal
DNS Gianluca Brambilla (Ita) Quick Step Floors
DNS Mathew Hayman (Aus) Orica – Scott

Klasyfikacja końcowa:

1 Simon Špilak (Slo) Team Katusha – Alpecin 28:37:11
2 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 0:00:48
3 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:01:08
4 Domenico Pozzovivo (Ita) Ag2r La Mondiale 0:02:37
5 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) UAE Team Emirates 0:03:09
6 Ion Izagirre Insausti (Esp) Bahrain – Merida 0:03:51
7 Mathias Frank (SUI) Ag2r La Mondiale 0:04:00
8 Marc Soler Gimenez (Esp) Movistar Team 0:04:14
9 Mikel Nieve Iturralde (Esp) Team Sky 0:04:47
10 Pello Bilbao Lopez De Armentia (Esp) Astana Pro Team 0:05:30
11 Victor De La Parte Gonzalez (Esp) Movistar Team 0:07:03
12 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates 0:07:32
13 Patrick Konrad (AUT) Bora – Hansgrohe 0:09:02
14 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky 0:09:53
15 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) Team Dimension Data 0:11:53
16 Carlos Verona (Esp) Orica – Scott 0:14:22
17 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) Movistar Team 0:15:04
18 Jan Bakelants (Bel) Ag2r La Mondiale 0:16:11
19 Ondrej Cink (Cze) Bahrain – Merida 0:17:28
20 Matvey Mamykin (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:18:30
21 Odd Christian Eiking (Nor) FDJ 0:19:10
22 Martijn Tusveld (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:20:07
23 Maxime Monfort (Bel) Lotto – Soudal 0:20:12
24 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Bahrain – Merida 0:23:46
25 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi – Polkowice 0:26:14
26 Michael Woods (Can) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:26:23
27 Daan Olivier (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:26:43
28 Mekseb Debesay (Eri) Team Dimension Data 0:29:39
29 Philippe Gilbert (Bel) Quick Step Floors 0:33:35
30 Michael Schär (SUI) BMC Racing Team 0:34:39
31 Fabio Felline (Ita) Trek – Segafredo 0:34:41
32 Patrick Bevin (NZl) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:35:54
33 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky 0:38:30
34 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:38:49
35 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:39:37
36 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie 0:39:51
37 Koen De Kort (Ned) Trek – Segafredo 0:40:46
38 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 0:42:17
39 Lawrence Warbasse (USA) Aqua Blue Sport 0:43:35
40 Perrig Quéméneur (Fra) Direct Energie 0:44:13
41 Alberto Losada Alguacil (Esp) Team Katusha – Alpecin 0:45:12
42 Arthur Vichot (Fra) FDJ 0:45:39
43 Hugo Houle (Can) Ag2r La Mondiale 0:45:59
44 John Darwin Atapuma Hurtado (Col) UAE Team Emirates 0:47:49
45 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates 0:48:00
46 Anthony Roux (Fra) FDJ 0:48:14
47 Tomasz Marczynski (Pol) Lotto – Soudal 0:49:16
48 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:50:43
49 Jay McCarthy (Aus) Bora – Hansgrohe 0:51:04
50 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain – Merida 0:51:42
51 Simone Ponzi (Ita) CCC Sprandi – Polkowice 0:54:16
52 Stefan Küng (SUI) BMC Racing Team 0:54:37
53 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie 0:55:41
54 Paul Martens (GER) Team LottoNL – Jumbo 0:55:48
55 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport 0:56:39
56 Hugh Carthy (GBr) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:56:49
57 Antonio Pedrero Lopez (Esp) Movistar Team 0:57:37
58 Matej Mohoric (Slo) UAE Team Emirates 0:57:46
59 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:57:58
60 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb 1:01:51
61 Philip Deignan (Irl) Team Sky 1:01:53
62 Nikias Arndt (GER) Team Sunweb 1:02:08
63 Jan Bárta (Cze) Bora – Hansgrohe 1:05:15
64 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb 1:05:27
65 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 1:06:09
66 Dayer Uberney Quintana Rojas (Col) Movistar Team 1:06:42
67 Michael Albasini (SUI) Orica – Scott 1:06:51
68 John Degenkolb (GER) Trek – Segafredo 1:07:35
69 Reto Hollenstein (SUI) Team Katusha – Alpecin 1:09:04
70 Zdenek Štybar (Cze) Quick Step Floors 1:10:46
71 Marcus Burghardt (GER) Bora – Hansgrohe 1:10:48
72 Peter Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 1:11:29
73 Aaron Gate (NZl) Aqua Blue Sport 1:11:58
74 Jaco Venter (RSA) Team Dimension Data 1:13:08
75 Martin Elmiger (SUI) BMC Racing Team 1:13:28
76 Baptiste Planckaert (Bel) Team Katusha – Alpecin 1:15:36
77 Matteo Trentin (Ita) Quick Step Floors 1:16:11
78 Tim Wellens (Bel) Lotto – Soudal 1:16:29
79 Jhonatan Restrepo Valencia (Col) Team Katusha – Alpecin 1:17:56
80 Owain Doull (GBr) Team Sky 1:18:29
81 Lars Boom (Ned) Team LottoNL – Jumbo 1:18:29
82 Benjamin King (USA) Team Dimension Data 1:18:42
83 Rein Taaramäe (Est) Team Katusha – Alpecin 1:19:43
84 Lachlan Morton (Aus) Team Dimension Data 1:20:02
85 Jack Bauer (NZl) Quick Step Floors 1:22:34
86 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie 1:23:21
87 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team LottoNL – Jumbo 1:23:26
88 Yves Lampaert (Bel) Quick Step Floors 1:24:37
89 Niccolò Bonifazio (Ita) Bahrain – Merida 1:25:10
90 Javier Moreno Bazan (Esp) Bahrain – Merida 1:25:46
91 Kévin Réza (Fra) FDJ 1:25:51
92 Jelle Wallays (Bel) Lotto – Soudal 1:25:51
93 Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport 1:26:16
94 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 1:26:55
95 Sep Vanmarcke (Bel) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 1:27:00
96 Sam Bewley (NZl) Orica – Scott 1:28:32
97 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team 1:28:59
98 Rob Power (Aus) Orica – Scott 1:31:03
99 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 1:32:26
100 Pieter Weening (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 1:32:45
101 Jakub Kaczmarek (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 1:33:01
102 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie 1:33:31
103 Nikolas Maes (Bel) Lotto – Soudal 1:33:48
104 Maciej Bodnar (Pol) Bora – Hansgrohe 1:34:39
105 Grégory Rast (SUI) Trek – Segafredo 1:35:25
106 Jesper Asselman (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 1:36:18
107 Lars Petter Nordhaug (Nor) Aqua Blue Sport 1:36:20
108 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team 1:36:31
109 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team 1:39:04
110 Jeroen Meijers (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 1:39:07
111 Marco Haller (AUT) Team Katusha – Alpecin 1:40:13
112 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi – Polkowice 1:40:18
113 Daniel Hoelgaard (Nor) FDJ 1:40:26
114 Sacha Modolo (Ita) UAE Team Emirates 1:41:01
115 Michal Kolár (Svk) Bora – Hansgrohe 1:41:09
116 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb 1:41:35
117 Ryan Anderson (Can) Direct Energie 1:42:28
118 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Sunweb 1:42:48
119 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates 1:43:07
120 Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 1:45:37
121 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie 1:46:29
122 Leszek Plucinski (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 1:47:23
123 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL – Jumbo 1:47:33
124 Nick Dougall (RSA) Team Dimension Data 1:47:36
125 Gediminas Bagdonas (Ltu) Ag2r La Mondiale 1:50:09
126 Lasse Norman Hansen (Den) Aqua Blue Sport 1:50:18
127 Kiel Reijnen (USA) Trek – Segafredo 1:50:45
128 Taylor Phinney (USA) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 1:51:54
129 Magnus Cort Nielsen (Den) Orica – Scott 1:52:27
130 Boy Van Poppel (Ned) Trek – Segafredo 1:52:37
131 Ryan Mullen (Irl) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 1:53:24
132 Cédric Pineau (Fra) FDJ 1:53:26
133 Elmar Reinders (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 1:55:44
134 Nico Denz (GER) Ag2r La Mondiale 1:56:17
135 Ivan Garcia Cortina (Esp) Bahrain – Merida 1:59:00
136 Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team 2:04:26
137 Albert Timmer (Ned) Team Sunweb 2:04:31
138 Taco Van Der Hoorn (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 2:05:53
139 Juraj Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 2:06:16
140 Jonathan Dibben (GBr) Team Sky 2:32:38