© La Route du Sud - La Dépêche du Midi

Silvan Dillier (BMC Racing Team) triumfował w  41. edycji Route du Sud – la Depeche du Midi. Na ostatnim etapie najszybszy był Thomas Scully (Cannondale-Drapac Pro Cycling Team).

Ostatni etap Route du Sud – la Depeche du Midi prowadził z Gers – Saint Michel do Nogaro i liczył prawie 155 kilometrów. Mimo, iż trasa końcowego odcinka nie była zbyt wymagająca, to można się było spodziewać walki nawet na lotnych finiszach. Pierwszą dwójkę w klasyfikacji generalnej dzieliła…jedna sekunda.

Od startu na atak zdecydowali się: Nikita Stalnov (Astana), Clément Chevrier (AG2R La Mondiale), Johan Le Bon (FDJ), Kévin Ledanois(Fortuneo-Vital Concept), Tom Scully (Cannondale-Drapac), Mikel Bizkarra Etxegibel (Euskadi Basque Country-Murias), Mathias Le Turnier (Cofidis), Julien Antomarchi (Roubaix-Lille Métropole) i Jérôme Mainard (Armée de Terre).

Treck

Tak sytuacja była na rękę liderowi, ponieważ kolarze z ucieczki zgarniali sekundy na lotnych premiach. Najpierw wygrał Ledanois, a potem Stalnov. Peleton cały czas kontrolował sytuację, ale na ostatnim kilometrze resztki sił wykrzesał Tom Scully (Cannondale-Drapac) i to on został dość nieoczekiwanym zwycięzcą etapu.

Klasyfikację generalną wygrał Silvan Dillier (BMC Racing Team).

Wyniki:

1 Tom Scully (NZl) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 3:27:03
2 Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:00
3 Jérôme Mainard (Fra) Armée de Terre 0:00:00
4 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team 0:00:00
5 Kévin Ledanois (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:00:00
6 Clément Chevrier (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:00
7 Elia Viviani (Ita) Team Sky 0:00:00
8 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie 0:00:00
9 Julien Antomarchi (Fra) Roubaix – Lille Métropole 0:00:00
10 Carlos Barbero Cuesta (Esp) Movistar Team 0:00:00
11 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team 0:00:00
12 Tom Van Asbroeck (Bel) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:00:00
13 Clément Venturini (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:00
14 Lorrenzo Manzin (Fra) FDJ 0:00:00
15 Mikel Bizkarra Etxegibel (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:00:00
16 Marc Fournier (Fra) FDJ 0:00:00
17 Anthony Maldonado (Fra) HP-BTP – Auber 93 0:00:00
18 Damien Touzé (Fra) HP-BTP – Auber 93 0:00:00
19 Jonathan Lastra Martinez (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
20 Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:00
21 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ 0:00:00
22 Silvan Dillier (SUI) BMC Racing Team 0:00:00
23 Daniel McLay (GBr) Fortuneo – Vital Concept 0:00:00
24 Jérémy Leveau (Fra) Roubaix – Lille Métropole 0:00:00
25 José Joaquín Rojas Gil (Esp) Movistar Team 0:00:06
26 Romain Feillu (Fra) HP-BTP – Auber 93 0:00:06
27 Nicolas Vereecken (Bel) Roubaix – Lille Métropole 0:00:06
28 Aritz Bagües Kalparsoro (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:00:06
29 David Arroyo Duran (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:06
30 Mauro Finetto (Ita) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:06
31 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 0:00:06
32 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky 0:00:06
33 Richard Antonio Carapaz Montenegro (Ecu) Movistar Team 0:00:06
34 Truls Korsæth (Nor) Astana Pro Team 0:00:06
35 Andrey Grivko (Ukr) Astana Pro Team 0:00:06
36 Samuel Sanchez Gonzalez (Esp) BMC Racing Team 0:00:06
37 Julien Loubet (Fra) Armée de Terre 0:00:06
38 Garikoitz Bravo Oiarbide (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:00:06
39 François Bidard (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:06
40 Rigoberto Uran Uran (Col) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:00:06
41 Gianni Moscon (Ita) Team Sky 0:00:06
42 Luis Angel Maté Mardones (Esp) Cofidis Solutions Crédits 0:00:06
43 Romain Combaud (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:06
44 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team 0:00:06
45 Antonio Molina Canet (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:06
46 Jérémy Roy (Fra) FDJ 0:00:06
47 Rémy Di Grégorio (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:06
48 Hubert Dupont (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:13
49 Brice Feillu (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:00:13
50 Romain Cardis (Fra) Direct Energie 0:00:13
51 Daniel Moreno (Esp) Movistar Team 0:00:13
52 Stéphane Poulhiès (Fra) Armée de Terre 0:00:13
53 Quentin Jauregui (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:13
54 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team 0:00:13
55 Pierre Gouault (Fra) HP-BTP – Auber 93 0:00:13
56 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:22
57 Quentin Pacher (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:30
58 Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team 0:00:30
59 Johan Le Bon (Fra) FDJ 0:00:37
60 Léo Vincent (Fra) FDJ 0:00:37
61 Pello Olaberria Arruabarrena (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:00:41
62 Pierre Rolland (Fra) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:00:41
63 Anthony Perez (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:41
64 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo – Vital Concept 0:00:41
65 Julien Bérard (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:41
66 Julien El Farès (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:41
67 Beñat Txoperena Matxikote (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:00:41
68 Steven Tronet (Fra) Armée de Terre 0:00:48
69 Loïc Vliegen (Bel) BMC Racing Team 0:01:01
70 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team 0:01:01
71 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team 0:01:01
72 Sergei Chernetckii (Rus) Astana Pro Team 0:01:01
73 Sergio Pardilla Bellon (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:01:01
74 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:01:01
75 Nicolas Edet (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:01:01
76 Lander Seynaeve (Bel) Roubaix – Lille Métropole 0:01:01
77 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural – Seguros RGA 0:01:01
78 Yoann Bagot (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:01:01
79 Jérémy Bescond (Fra) HP-BTP – Auber 93 0:01:01
80 Benoît Jarrier (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:01:05
81 Elie Gesbert (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:01:05
82 Ian Stannard (GBr) Team Sky 0:01:05
83 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie 0:01:05
84 Joeri Calleeuw (Bel) Roubaix – Lille Métropole 0:01:24
85 Mikel Iturria Segurola (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:01:31
86 Tom-Jelte Slagter (Ned) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:01:31
87 William Clarke (Aus) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:01:31
88 Laurent Pichon (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:01:33
89 Emiel Vermeulen (Bel) Roubaix – Lille Métropole 0:01:33
90 Christopher Butler (USA) Caja Rural – Seguros RGA 0:01:38
91 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Team Sky 0:01:42
92 Miguel Angel Benito Diez (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:01:50
93 Christophe Riblon (Fra) Ag2r La Mondiale 0:01:57
94 Yannick Martinez (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:01:57
95 Jorge Arcas Peña (Esp) Movistar Team 0:02:03
96 Benoit Vaugrenard (Fra) FDJ 0:02:11
97 Paul Ourselin (Fra) Direct Energie 0:02:11
98 Nicolas Baldo (Fra) HP-BTP – Auber 93 0:02:11
99 Michal Golas (Pol) Team Sky 0:02:17
100 Félix Pouilly (Fra) Roubaix – Lille Métropole 0:02:17
101 Josu Zabala Lopez (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:02:17
102 Aitor Gonzalez (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:02:17
103 Fabien Canal (Fra) Armée de Terre 0:02:17
104 José Herrada Lopez (Esp) Movistar Team 0:02:17
105 Geraint Thomas (GBr) Team Sky 0:02:17
106 Michael Valgren Andersen (Den) Astana Pro Team 0:02:28
107 Yohann Gène (Fra) Direct Energie 0:02:34
108 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie 0:02:35
109 Romain Guillemois (Fra) Direct Energie 0:02:36
110 Jimmy Raibaud (Fra) Armée de Terre 0:02:36
111 Wout Poels (Ned) Team Sky 0:02:44
112 Benjamin Thomas (Fra) Armée de Terre 0:03:12
113 Kévin Lebreton (Fra) Armée de Terre 0:03:21
114 Héctor Carretero (Esp) Movistar Team 0:12:21
DNF Nans Peters (Fra) Ag2r La Mondiale

Klasyfikacja końcowa:

1 Silvan Dillier (SUI) BMC Racing Team 17:11:09
2 Richard Antonio Carapaz Montenegro (Ecu) Movistar Team 0:00:07
3 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky 0:01:44
4 Brice Feillu (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:02:47
5 David Arroyo Duran (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:04:07
6 Julien Loubet (Fra) Armée de Terre 0:04:42
7 Gianni Moscon (Ita) Team Sky 0:05:38
8 Rigoberto Uran Uran (Col) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:05:45
9 Mauro Finetto (Ita) Delko – Marseille Provence KTM 0:05:51
10 Hubert Dupont (Fra) Ag2r La Mondiale 0:06:33
11 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team 0:06:59
12 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo – Vital Concept 0:07:19
13 Daniel Moreno (Esp) Movistar Team 0:07:51
14 Pierre Rolland (Fra) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:08:49
15 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 0:08:50
16 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Team Sky 0:08:54
17 Luis Angel Maté Mardones (Esp) Cofidis Solutions Crédits 0:09:59
18 Jérémy Roy (Fra) FDJ 0:09:59
19 Sergio Pardilla Bellon (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:10:36
20 Romain Combaud (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:11:27
21 Anthony Perez (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:12:23
22 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team 0:13:04
23 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie 0:13:29
24 François Bidard (Fra) Ag2r La Mondiale 0:14:32
25 Geraint Thomas (GBr) Team Sky 0:14:33
26 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:14:48
27 Nicolas Edet (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:15:27
28 Christophe Riblon (Fra) Ag2r La Mondiale 0:15:31
29 Samuel Sanchez Gonzalez (Esp) BMC Racing Team 0:15:33
30 Rémy Di Grégorio (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:15:55
31 Mikel Bizkarra Etxegibel (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:16:21
32 Garikoitz Bravo Oiarbide (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:16:27
33 Beñat Txoperena Matxikote (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:17:02
34 Michael Valgren Andersen (Den) Astana Pro Team 0:19:28
35 Antonio Molina Canet (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:19:57
36 Tom-Jelte Slagter (Ned) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:21:49
37 José Joaquín Rojas Gil (Esp) Movistar Team 0:22:18
38 Clément Chevrier (Fra) Ag2r La Mondiale 0:23:04
39 Jorge Arcas Peña (Esp) Movistar Team 0:23:10
40 José Herrada Lopez (Esp) Movistar Team 0:24:11
41 Wout Poels (Ned) Team Sky 0:26:11
42 Romain Guillemois (Fra) Direct Energie 0:27:07
43 Elie Gesbert (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:27:15
44 Kévin Ledanois (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:27:44
45 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ 0:27:49
46 Pierre Gouault (Fra) HP-BTP – Auber 93 0:28:02
47 Quentin Pacher (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:28:19
48 Julien Bérard (Fra) Ag2r La Mondiale 0:28:30
49 Sergei Chernetckii (Rus) Astana Pro Team 0:28:49
50 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural – Seguros RGA 0:28:50
51 Christopher Butler (USA) Caja Rural – Seguros RGA 0:29:27
52 Léo Vincent (Fra) FDJ 0:30:02
53 Jonathan Lastra Martinez (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:30:06
54 Quentin Jauregui (Fra) Ag2r La Mondiale 0:32:33
55 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team 0:32:33
56 Fabien Canal (Fra) Armée de Terre 0:34:01
57 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team 0:36:34
58 Julien El Farès (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:38:56
59 Jérôme Mainard (Fra) Armée de Terre 0:39:07
60 Clément Venturini (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:39:11
61 Damien Touzé (Fra) HP-BTP – Auber 93 0:39:11
62 Julien Antomarchi (Fra) Roubaix – Lille Métropole 0:39:11
63 Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:39:15
64 Truls Korsæth (Nor) Astana Pro Team 0:39:17
65 Steven Tronet (Fra) Armée de Terre 0:39:59
66 Yoann Bagot (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:40:12
67 Mikel Iturria Segurola (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:40:42
68 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team 0:42:18
69 Yohann Gène (Fra) Direct Energie 0:42:24
70 Andrey Grivko (Ukr) Astana Pro Team 0:42:58
71 Joeri Calleeuw (Bel) Roubaix – Lille Métropole 0:45:30
72 Laurent Pichon (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:46:03
73 Miguel Angel Benito Diez (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:46:20
74 Félix Pouilly (Fra) Roubaix – Lille Métropole 0:48:00
75 Josu Zabala Lopez (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:49:05
76 Tom Van Asbroeck (Bel) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:49:37
77 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team 0:49:37
78 Jérémy Leveau (Fra) Roubaix – Lille Métropole 0:49:37
79 Nicolas Vereecken (Bel) Roubaix – Lille Métropole 0:49:43
80 Aritz Bagües Kalparsoro (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:49:43
81 Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko – Marseille Provence KTM 0:50:32
82 Jérémy Bescond (Fra) HP-BTP – Auber 93 0:50:38
83 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie 0:50:42
84 Yannick Martinez (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:50:54
85 Loïc Vliegen (Bel) BMC Racing Team 0:51:02
86 Ian Stannard (GBr) Team Sky 0:51:06
87 Jimmy Raibaud (Fra) Armée de Terre 0:51:33
88 Nicolas Baldo (Fra) HP-BTP – Auber 93 0:51:48
89 Paul Ourselin (Fra) Direct Energie 0:51:48
90 Tom Scully (NZl) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:51:51
91 Benoît Jarrier (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:52:48
92 Kévin Lebreton (Fra) Armée de Terre 0:53:17
93 Lorrenzo Manzin (Fra) FDJ 0:53:42
94 Anthony Maldonado (Fra) HP-BTP – Auber 93 0:53:46
95 Benoit Vaugrenard (Fra) FDJ 0:53:54
96 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:54:47
97 Marc Fournier (Fra) FDJ 0:55:06
98 Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team 0:55:49
99 Pello Olaberria Arruabarrena (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:55:51
100 Romain Cardis (Fra) Direct Energie 0:56:17
101 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie 0:56:27
102 Elia Viviani (Ita) Team Sky 0:57:04
103 Romain Feillu (Fra) HP-BTP – Auber 93 0:57:20
104 Aitor Gonzalez (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:57:47
105 Johan Le Bon (Fra) FDJ 1:00:06
106 Carlos Barbero Cuesta (Esp) Movistar Team 1:01:17
107 Michal Golas (Pol) Team Sky 1:04:15
108 Héctor Carretero (Esp) Movistar Team 1:04:48
109 Lander Seynaeve (Bel) Roubaix – Lille Métropole 1:04:53
110 William Clarke (Aus) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 1:04:58
111 Benjamin Thomas (Fra) Armée de Terre 1:05:36
112 Daniel McLay (GBr) Fortuneo – Vital Concept 1:06:11
113 Stéphane Poulhiès (Fra) Armée de Terre 1:06:23
114 Emiel Vermeulen (Bel) Roubaix – Lille Métropole 1:08:48