Foto: Kim Caritoux

Anthony Delaplace (Fortuneo – Vital Concept) wygrał pierwszy etap i został liderem Tour de Normandie. Przemysław Kasperkiewicz zajął 20. miejsce.

Na sam początek francuskiej etapówki organizatorzy przygotowali najkrótszy, bo liczący tylko 143 kilometry etap z Bourg-Achard do Gonfreville-l’Orcher. Trasa była dość pagórkowata i spore szanse mieli dziś harcownicy.

Wśród startujących ekip mieliśmy jednego Polaka. Był nim Przemysław Kasperkiewicz w koszulce An Post Chain Reaction. Mocny wiatr spowodował, że dość szybko peleton podzielił się na grupki. Pierwszą górską premię wygrał Pavel Sivakov (BMC Development Team).

Na rundach w Gonfreville-l’Orcher zaatakowali Anthony Delaplace (Fortuneo – Vital Concept) i Justin Mottier (Velo Club Pays de Loudeac). Dwójka bardzo dobrze współpracowała i zdołała dość szybko odjechać od peletonu, a ostatecznie między sobą rozegrać walkę o zwycięstwo.

Szybszy okazał się bardziej doświadczony Anthony Delaplace (Fortuneo – Vital Concept). Drugi był Justin Mottier (Velo Club Pays de Loudeac), a trzeci Justin Jules (WB Veranclassic Aqua Protect).

Na dwudziestym miejscu ze stratą 53. sekund etap zakończył Przemysław Kasperkiewicz (An Post Chain Reaction).

Wyniki pierwszego etapu:

1 DELAPLACE Anthony Fortuneo – Vital Concept FRA les 143 km en 3h22’00” (moy. 42,475 km/h) (b : 13”)
2 MOTTIER Justin VC Pays de Loudeac FRA 03” (b : 8”)
3 JULES Justin Wb Veranclassic Aquality Prote FRA 26” (b : 7”)
4 * VAN HOOYDONCK Nathan BMC Development Team BEL ‚
5 MAURELET Flavien GSC Blagnac Vélo Sport 31 FRA 30”
6 JENSEN August Team Coop NOR 32”
7 ANTHONY Jesse Rally Cycling USA ‚
8 * EENKHOORN Pascal BMC Development Team NED 36”
9 LAMPIER Steve Jlt Condor GBR ‚
10 NIELSEN Nicolai Riwal Platform Cycling Team DEN 39”
11 JARRIER Benoit Fortuneo – Vital Concept FRA ‚
12 SLATER Alistair Jlt Condor GBR ‚
13 * MAITRE Florian Equipe de France FRA 42”
14 GMELICH MEIJLING Jarno Metec – Tkh Continental Cycling NED ‚
15 PEYSKENS Dimitri Wb Veranclassic Aquality Prote BEL ‚
16 * SEVILLA Diego Pablo Polartec – Fundacion Alberto Co ESP 45”
17 * MOLLY Kenny Ago – Aqua Service BEL 49”
18 BUGTER Luuc Delta Cycling Rotterdam NED 51”
19 * MORTIER Julien Ago – Aqua Service BEL ‚
20 * KASPERKIEWICZ Przemyslaw An Post Chain Reaction POL 54”
21 LEBRETON Kevin Armee De Terre FRA ‚
22 HAGENAARS Krister Team Coop NOR 01’00”
23 ORONTE Emerson Rally Cycling USA 01’02”
24 DELFOSSE Sébastien Wb Veranclassic Aquality Prote BEL 01’24”
25 HABEAUX Gregory Wb Veranclassic Aquality Prote BEL 01’32”
26 VERARDO Yoan GSC Blagnac Vélo Sport 31 FRA 01’36”
27 HANDLEY Richard Madison Genesis GBR 01’39”
28 BAKKER Dennis Delta Cycling Rotterdam NED ‚
29 VINTHER Troels Ronning Riwal Platform Cycling Team DEN ‚
30 MYGIND Rasmus Riwal Platform Cycling Team DEN ‚
31 * ARIMONT Charlie Ago – Aqua Service BEL 01’43”
32 * PIJOURLET Louis Equipe de France FRA ‚
33 * DE LAAT Jasper Metec – Tkh Continental Cycling NED 01’45”
34 * BROCKHOFF Jan Leopard Pro Cycling GER ‚
35 GUERIN Alexis VC Rouen 76 FRA 01’50”
36 * EIKELAND Ken Team Fixit.no NOR ‚
37 * JANSSEN Adriaan Seg Racing Academy NED ‚
38 KNEISKY Morgan Equipe de France FRA ‚
39 * GAREL Adrien VC Pays de Loudeac FRA ‚
40 * STEWART Mark An Post Chain Reaction GBR 01’57”
41 BLAIN Alexandre Madison Genesis FRA ‚ 2”
42 KRIEGER Alexander Leopard Pro Cycling GER ‚
43 * NOMMELA Aksel Leopard Pro Cycling EST 03h23’57” ‚
44 * KRUL Stef Metec – Tkh Continental Cycling NED ‚
45 * KOOISTRA Marten Seg Racing Academy NED 02’10”
46 * DUQUENNOY Jimmy Wb Veranclassic Aquality Prote BEL 02’11”
47 PATOUX Cyrille VC Pays de Loudeac FRA 02’22”
48 * LAPIERRE Louis VC Pays de Loudeac FRA ‚
49 * ORCEAU Clément Vendée U Pays de la Loire FRA ‚
50 GAUDIN Damien Armee De Terre FRA 02’26”
51 * RIVIERE David Vendée U Pays de la Loire FRA ‚
52 * VAN DALEN Jason Delta Cycling Rotterdam NED 02’29”
53 RULLIERE Melvin VC Rouen 76 FRA ‚
54 * SPENGLER Lukas Wb Veranclassic Aquality Prote SUI 02’37”
55 * REUTTER Sven Rad-net Rose Team GER ‚
56 * JAKOBSEN Fabio Seg Racing Academy NED 02’51”
57 * VAN SCHIP Jan Willem Delta Cycling Rotterdam NED 02’53”
58 VALLEE Boris Fortuneo – Vital Concept BEL 03’02”
59 JORGENSEN Jonas Aaen Riwal Platform Cycling Team DEN 03’08”
60 * SCOTT Jacob An Post Chain Reaction GBR 03’10”
61 HAMELINK Jasper Metec – Tkh Continental Cycling NED 03’22”
62 * PALM Martin Ago – Aqua Service BEL ‚
63 * WIRTGEN Tom Leopard Pro Cycling LUX 03’53”
64 * TAMINIAUX Lionel Ago – Aqua Service BEL 05’52”
65 * OVERLAND Bjørnar Vevatne Team Fixit.no NOR 05’55”
66 * WELTEN Bram BMC Development Team NED ‚
67 * MONCASSIN Maxence GSC Blagnac Vélo Sport 31 FRA ‚
68 KOUWENHOVEN Sjoerd Metec – Tkh Continental Cycling NED ‚
69 MEIJERS Daan Delta Cycling Rotterdam NED ‚
70 * GESBERT Elie Fortuneo – Vital Concept FRA ‚
71 MOUREY Francis Fortuneo – Vital Concept FRA ‚
72 NAUD Pierrick Rally Cycling CAN ‚
73 POULHIES Stéphane Armee De Terre FRA ‚
74 REINHARDT Theo Rad-net Rose Team GER ‚
75 * SIVAKOV Pavel BMC Development Team RUS 06’36” (b : 1”)
76 GALTA Fredrik Strand Team Coop NOR 08’01”
77 PONS Gaëtan Leopard Pro Cycling LUX 08’12”
78 * CULLAIGH Gabriel Seg Racing Academy GBR 09’17”
79 * ALMINDSO ANDERSEN Rune Coloquick – Cult DEN 09’40”
80 * CARPENTIER Adrien VC Rouen 76 FRA 09’48”
81 * BURGAUDEAU Mathieu Vendée U Pays de la Loire FRA ‚
82 * DENIS Thomas Vendée U Pays de la Loire FRA 09’53”
83 JORGENSEN Christian Moberg Coloquick – Cult DEN 09’54”
84 MULHERN Mitchell Delta Cycling Rotterdam AUS ‚
85 ZIMINE Boris GSC Blagnac Vélo Sport 31 FRA 10’02”
86 ARIESEN Jacob Willem Metec – Tkh Continental Cycling NED 10’05”
87 * EVENSEN Henrik Seg Racing Academy NOR ‚
88 * VAN DEN BERG Julius Seg Racing Academy NED ‚
89 * GEßNER Konrad Rad-net Rose Team GER ‚
90 * MANDRYSCH John Leopard Pro Cycling GER ‚
91 * NOLDE Tobias Rad-net Rose Team GER ‚
92 THIELE Kersten Rad-net Rose Team GER 10’09”
93 * ALAPHILIPPE Bryan Armee De Terre FRA 10’14”
94 HUFF Charles Bradley Rally Cycling USA 10’49”
95 SORENSEN Chris Anker Riwal Platform Cycling Team DEN 11’07”
96 CORBEL Erwann Fortuneo – Vital Concept FRA 11’08”
97 MORTENSEN Martin Coloquick – Cult DEN ‚
98 * GELABERT Tomeu Polartec – Fundacion Alberto Co ESP 11’55”
99 * WILSLY Jonas Gregaard Riwal Platform Cycling Team DEN ‚
100 VEYHE Torkil Coloquick – Cult DEN ‚
101 * CRAS Steff BMC Development Team BEL ‚
102 * VIEGAS Daniel Pedroso Polartec – Fundacion Alberto Co POR ‚
103 * SCHÄPPI Martin BMC Development Team SUI ‚
104 * LOY Antoine Ago – Aqua Service BEL ‚
105 LE COURT DE BILLOT Olivier GSC Blagnac Vélo Sport 31 MRI ‚
106 NIELSEN Jesper Odgaard Coloquick – Cult DEN ‚
107 * TEGGART Matthew An Post Chain Reaction IRL ‚
108 * MCKENNA Sean An Post Chain Reaction IRL ‚
109 * SWIFT Connor Madison Genesis GBR ‚
110 * LUKKEDAL Øyvind Team Coop NOR ‚
111 * AUSTEVOLL Ole Andre Team Coop NOR 03h33’55” ‚
112 * FERRON Valentin Vendée U Pays de la Loire FRA ‚
113 * BOUCHEREAU Loic Vendée U Pays de la Loire FRA ‚
114 ROWSELL Erick Madison Genesis GBR ‚
115 PATON Alex Madison Genesis GBR ‚
116 RAID Risto VC Rouen 76 EST ‚
117 LINDAU Philip Team Coop SWE ‚
118 * LAVERACK Edward Jlt Condor GBR ‚
119 MCEVOY Jonathan Madison Genesis GBR ‚
120 ROSTOLLAN Thomas Armee De Terre FRA ‚
121 * MAOMA Silver VC Rouen 76 EST ‚
122 * LEVASSEUR Jordan Armee De Terre FRA 12’04”
123 BLALID Marius Team Fixit.no NOR ‚
124 KLINE Shane Rally Cycling USA 12’16”
125 ROMSTAD LOVIK Asmund Team Fixit.no NOR 12’32”
126 * THOMAS Benjamin Equipe de France FRA 12’36”
127 FRAME Alex Jlt Condor NZL 12’43”
128 MOSES Thomas Jlt Condor GBR ‚ 1”
129 MOULD Jonathan Jlt Condor GBR ‚
130 BACON Romain Equipe de France FRA 12’47”
131 HERMANSEN Sindre Eid Team Fixit.no NOR 12’50”
132 * ERMENAULT Corentin Equipe de France FRA 13’02”
133 * PRIMAS Nicolas VC Pays de Loudeac FRA ‚
134 SOLADAY Thomas Rally Cycling USA 13’27”
135 * CANTONI Daniele Polartec – Fundacion Alberto Co ITA 15’25”
136 * WEINSTEIN Domenic Rad-net Rose Team GER 15’29”
137 * KOHL Roman GSC Blagnac Vélo Sport 31 FRA 15’40”
138 * LEPLINGARD Antoine VC Pays de Loudeac FRA ‚

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

1 DELAPLACE Anthony Fortuneo – Vital Concept FRA les 143 km en 3h21’47” (moy. 42,475 km/h)
2 MOTTIER Justin VC Pays de Loudeac FRA 08”
3 JULES Justin Wb Veranclassic Aquality Protect FRA 32”
4 * VAN HOOYDONCK Nathan BMC Development Team BEL 39”
5 MAURELET Flavien GSC Blagnac Vélo Sport 31 FRA 43”
6 JENSEN August Team Coop NOR 45”
7 ANTHONY Jesse Rally Cycling USA ‚
8 * EENKHOORN Pascal BMC Development Team NED 49”
9 LAMPIER Steve Jlt Condor GBR ‚
10 NIELSEN Nicolai Riwal Platform Cycling Team DEN 52”
11 JARRIER Benoit Fortuneo – Vital Concept FRA ‚
12 SLATER Alistair Jlt Condor GBR ‚
13 * MAITRE Florian Equipe de France FRA 55”
14 GMELICH MEIJLING Jarno Metec – Tkh Continental Cyclingtea NED ‚
15 PEYSKENS Dimitri Wb Veranclassic Aquality Protect BEL ‚
16 * SEVILLA Diego Pablo Polartec – Fundacion Alberto Conta ESP 58”
17 * MOLLY Kenny Ago – Aqua Service BEL 01’02”
18 BUGTER Luuc Delta Cycling Rotterdam NED 01’04”
19 * MORTIER Julien Ago – Aqua Service BEL ‚
20 * KASPERKIEWICZ Przemyslaw An Post Chain Reaction POL 01’07”
21 LEBRETON Kevin Armee De Terre FRA 03h22’54” ‚
22 HAGENAARS Krister Team Coop NOR 01’13”
23 ORONTE Emerson Rally Cycling USA 01’15”
24 DELFOSSE Sébastien Wb Veranclassic Aquality Protect BEL 01’37”
25 HABEAUX Gregory Wb Veranclassic Aquality Protect BEL 01’45”
26 VERARDO Yoan GSC Blagnac Vélo Sport 31 FRA 01’49”
27 HANDLEY Richard Madison Genesis GBR 01’52”
28 BAKKER Dennis Delta Cycling Rotterdam NED ‚
29 VINTHER Troels Ronning Riwal Platform Cycling Team DEN ‚
30 MYGIND Rasmus Riwal Platform Cycling Team DEN ‚
31 * ARIMONT Charlie Ago – Aqua Service BEL 01’56”
32 * PIJOURLET Louis Equipe de France FRA ‚
33 * DE LAAT Jasper Metec – Tkh Continental Cyclingtea NED 01’58”
34 * BROCKHOFF Jan Leopard Pro Cycling GER ‚
35 GUERIN Alexis VC Rouen 76 FRA 02’03”
36 * EIKELAND Ken Team Fixit.no NOR ‚
37 * JANSSEN Adriaan Seg Racing Academy NED ‚
38 KNEISKY Morgan Equipe de France FRA ‚
39 * GAREL Adrien VC Pays de Loudeac FRA ‚
40 BLAIN Alexandre Madison Genesis FRA 02’08”
41 * STEWART Mark An Post Chain Reaction GBR 02’10”
42 KRIEGER Alexander Leopard Pro Cycling GER ‚
43 * NOMMELA Aksel Leopard Pro Cycling EST ‚
44 * KRUL Stef Metec – Tkh Continental Cyclingtea NED ‚
45 * KOOISTRA Marten Seg Racing Academy NED 02’23”
46 * DUQUENNOY Jimmy Wb Veranclassic Aquality Protect BEL 02’24”
47 PATOUX Cyrille VC Pays de Loudeac FRA 02’35”
48 * LAPIERRE Louis VC Pays de Loudeac FRA ‚
49 * ORCEAU Clément Vendée U Pays de la Loire FRA ‚
50 GAUDIN Damien Armee De Terre FRA 02’39”
51 * RIVIERE David Vendée U Pays de la Loire FRA ‚
52 * VAN DALEN Jason Delta Cycling Rotterdam NED 02’42”
53 RULLIERE Melvin VC Rouen 76 FRA ‚
54 * SPENGLER Lukas Wb Veranclassic Aquality Protect SUI 02’50”
55 * REUTTER Sven Rad-net Rose Team GER ‚
56 * JAKOBSEN Fabio Seg Racing Academy NED 03’04”
57 * VAN SCHIP Jan Willem Delta Cycling Rotterdam NED 03’06”
58 VALLEE Boris Fortuneo – Vital Concept BEL 03’15”
59 JORGENSEN Jonas Aaen Riwal Platform Cycling Team DEN 03’21”
60 * SCOTT Jacob An Post Chain Reaction GBR 03’23”
61 HAMELINK Jasper Metec – Tkh Continental Cyclingtea NED 03’35”
62 * PALM Martin Ago – Aqua Service BEL ‚
63 * WIRTGEN Tom Leopard Pro Cycling LUX 04’06”
64 * TAMINIAUX Lionel Ago – Aqua Service BEL 06’05”
65 * OVERLAND Bjørnar Vevatne Team Fixit.no NOR 06’08”
66 * WELTEN Bram BMC Development Team NED ‚
67 * MONCASSIN Maxence GSC Blagnac Vélo Sport 31 FRA ‚
68 KOUWENHOVEN Sjoerd Metec – Tkh Continental Cyclingtea NED ‚
69 MEIJERS Daan Delta Cycling Rotterdam NED ‚
70 * GESBERT Elie Fortuneo – Vital Concept FRA ‚
71 MOUREY Francis Fortuneo – Vital Concept FRA ‚
72 NAUD Pierrick Rally Cycling CAN ‚
73 POULHIES Stéphane Armee De Terre FRA ‚
74 REINHARDT Theo Rad-net Rose Team GER ‚
75 * SIVAKOV Pavel BMC Development Team RUS 06’48”
76 GALTA Fredrik Strand Team Coop NOR 08’14”
77 PONS Gaëtan Leopard Pro Cycling LUX 08’25”
78 * CULLAIGH Gabriel Seg Racing Academy GBR 09’30”
79 * ALMINDSO ANDERSEN Rune Coloquick – Cult DEN 09’53”
80 * CARPENTIER Adrien VC Rouen 76 FRA 10’01”
81 * BURGAUDEAU Mathieu Vendée U Pays de la Loire FRA ‚
82 * DENIS Thomas Vendée U Pays de la Loire FRA 10’06”
83 JORGENSEN Christian Moberg Coloquick – Cult DEN 10’07”
84 MULHERN Mitchell Delta Cycling Rotterdam AUS ‚
85 ZIMINE Boris GSC Blagnac Vélo Sport 31 FRA 10’15”
86 ARIESEN Jacob Willem Metec – Tkh Continental Cyclingtea NED 10’18”
87 * EVENSEN Henrik Seg Racing Academy NOR ‚
88 * VAN DEN BERG Julius Seg Racing Academy NED ‚
89 * GEßNER Konrad Rad-net Rose Team GER ‚
90 * MANDRYSCH John Leopard Pro Cycling GER ‚
91 * NOLDE Tobias Rad-net Rose Team GER ‚
92 THIELE Kersten Rad-net Rose Team GER 10’22”
93 * ALAPHILIPPE Bryan Armee De Terre FRA 10’27”
94 HUFF Charles Bradley Rally Cycling USA 11’02”
95 SORENSEN Chris Anker Riwal Platform Cycling Team DEN 11’20”
96 CORBEL Erwann Fortuneo – Vital Concept FRA 11’21”
97 MORTENSEN Martin Coloquick – Cult DEN 03h33’08” ‚
98 * GELABERT Tomeu Polartec – Fundacion Alberto Conta ESP 12’08”
99 * WILSLY Jonas Gregaard Riwal Platform Cycling Team DEN ‚
100 VEYHE Torkil Coloquick – Cult DEN ‚
101 * CRAS Steff BMC Development Team BEL ‚
102 * VIEGAS Daniel Pedroso Polartec – Fundacion Alberto Conta POR ‚
103 * SCHÄPPI Martin BMC Development Team SUI ‚
104 * LOY Antoine Ago – Aqua Service BEL 03h33’55” ‚
105 LE COURT DE BILLOT Olivier GSC Blagnac Vélo Sport 31 MRI ‚
106 NIELSEN Jesper Odgaard Coloquick – Cult DEN ‚
107 * TEGGART Matthew An Post Chain Reaction IRL ‚
108 * MCKENNA Sean An Post Chain Reaction IRL ‚
109 * SWIFT Connor Madison Genesis GBR ‚
110 * LUKKEDAL Øyvind Team Coop NOR ‚
111 * AUSTEVOLL Ole Andre Team Coop NOR ‚
112 * FERRON Valentin Vendée U Pays de la Loire FRA ‚
113 * BOUCHEREAU Loic Vendée U Pays de la Loire FRA ‚
114 ROWSELL Erick Madison Genesis GBR ‚
115 PATON Alex Madison Genesis GBR ‚
116 RAID Risto VC Rouen 76 EST ‚
117 LINDAU Philip Team Coop SWE ‚
118 * LAVERACK Edward Jlt Condor GBR ‚
119 MCEVOY Jonathan Madison Genesis GBR ‚
120 ROSTOLLAN Thomas Armee De Terre FRA ‚
121 * MAOMA Silver VC Rouen 76 EST ‚
122 * LEVASSEUR Jordan Armee De Terre FRA 12’17”
123 BLALID Marius Team Fixit.no NOR ‚
124 KLINE Shane Rally Cycling USA 12’29”
125 ROMSTAD LOVIK Asmund Team Fixit.no NOR 12’45”
126 * THOMAS Benjamin Equipe de France FRA 12’49”
127 MOSES Thomas Jlt Condor GBR 12’55”
128 FRAME Alex Jlt Condor NZL 12’56”
129 MOULD Jonathan Jlt Condor GBR ‚
130 BACON Romain Equipe de France FRA 13’00”
131 HERMANSEN Sindre Eid Team Fixit.no NOR 13’03”
132 * ERMENAULT Corentin Equipe de France FRA 13’15”
133 * PRIMAS Nicolas VC Pays de Loudeac FRA ‚
134 SOLADAY Thomas Rally Cycling USA 13’40”
135 * CANTONI Daniele Polartec – Fundacion Alberto Conta ITA 15’38”
136 * WEINSTEIN Domenic Rad-net Rose Team GER 15’42”
137 * KOHL Roman GSC Blagnac Vélo Sport 31 FRA 15’53”
138 * LEPLINGARD Antoine VC Pays de Loudeac FRA ‚