Cannondale-Drapac / slipstreamsports.com

Dzięki nadajnikom zamontowanym przy rowerach najlepszych kolarzy Tirreno-Adriatico, Velon przygotował statystyki z pomiaru mocy na podjeździe pod Terminillo.

Królewski etap Wyścigu dwóch mórz wygrał Nairo Quintana (Movistar), który w znakomitym stylu pokonał ostatni podjazd. Kolumbijczyk przejął koszulkę lidera i zmierza po drugi triumf we włoskiej imprezie. Niestety Velon nie posiadał nadajnika na rowerze zwycięzcy, ale na stronie organizacji pojawiły się statystyki odczytane z rowerów kolarzy z czołówki. Najwyżej sklasyfikowany był czwarty Rigoberto Uran (Cannondale-Drapac).

Monte Terminillo (16.1km, 7.1% średniego nachylenia)
Pierwsze 12.5km podjazdu:
Prędkość: 21.6km/h | Moc: 356W
Wyróżniona praca: 421W przez 2 minuty (Uran odpowiadał na ataki Yatesa i Egan Bernala, które oderwały m.in. lidera Rohana Dennisa (BMC Racing Team) i Fabio Aru (Astana) na 5km przed szczytem)
Ostatni kilometr: Czas: 2’31” | Prędkość: 24.2km/h (Max: 44.0km/h podczas sprintu na linii mety) | Moc: 368W (Max 558W)

Przy wadze 63kg średnia moc 356W daje nam 5.65W/kg masy ciała. Tak duża moc względna pozwoliła Kolumbijczykowi „jedynie” na czwarte miejsce. Trzeba przyznać, że Uran jechał bardzo inteligentnie – nie szarpał i odpowiadał na ataki rywali. Ta taktyka pozwoliła mu przyjechać z najlepszymi.

Na dziesiątym miejscu finiszował zwycięzca Volta ao Algarve Primoz Roglic (LottoNL-Jumbo). Słoweniec jest nieco cięższy i jego moc była wyższa, a na pochwałę zasługuje zwłaszcza ostatni kilometr.

Pierwsze 11.5km podjazdu:
Prędkość 21.8km/h | Moc: 383W (Max: 833W)
Wyróżniona praca: 465W przez 1’50” (walka o utrzymanie w ostatniej grupie)
Ostatni kilometr (miejsce 10):
Czas: 2’21” | Prędkość: 25.5km/h | Moc: 428W (Max: 621W)

Bardzo dobrze pojechał również Rohan Dennis (BMC). Australijczyk nie należy do czołówki górali, ale pod Terminillo starał się bronić koszulki lidera i ostatecznie przyjechał na piętnastym miejscu, 1’17” za Quintaną. Praca przyniosła spadek na piątą lokatę w klasyfikacji generalnej.

Cały podjazd:
Prędkość: 21.1km/h | Moc: 394W | Kadencja: 87 obrotów na minutę
Największa moc utrzymana przez 3 minuty: 427W | przez minutę: 445W (Dennis bronił się 3-4km po rozpoczęciu podjazdu, gdy zaatakował Michał Kwiatkowski)
Ostatni kilometr (15 miejsce): Czas: 2’41” | Prędkość 22.5km/h | Moc: 381W (Max 602W)

Poprzedni artykułAlberto Contador: „Pantano wykonał dla mnie nadzwyczajną pracę”
Następny artykułCzy kofeina trafi na listę zakazanych substancji WADA?
Menedżer sportu, fotograf. Zajmuje się sprzętem, relacjami na żywo i wiadomościami. Miłośnik wszystkiego co słodkie, w wolnym czasie lubi wyskoczyć na rower żeby poudawać, że poważnie trenuje.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments