Team Sunweb / Cor Vos © 2017

Holenderka zwyciężyła w belgijskim klasyku po ataku i sześciu kilometrach samotnej jazdy. Katarzyna Niewiadoma zajęła dwunaste miejsce.

Kobieca edycja brukowego klasyku liczyła 122 kilometry, a do tego panie miały do pokonania 9 podjazdów i 7 sektorów brukowych. W Gandawie zameldowały się dwie Polki – mistrzyni kraju Katarzyna Niewiadoma (WM3 Pro Cycling) oraz Małgorzata Jasińska (Cylance Pro Cycling). Niestety na starcie nie pojawiła się grupa Agnieszki Skalniak Astana Women’s Team.

Na początku od peletonu oderwała się Demmy Druyts (Sport Vlaanderen – Etixx). Samotna uciekinierka uzyskała nawet prawie 4 minut przewagi, ale została złapana nieco ponad 60km przed metą. Wtedy też zaczęła się najtrudniejsza partia wyścigu – niemal ciągłe podjazdy i brukowane odcinki.

BMC

Przed podjazdem pod słynny Paterberg do przodu odjechała grupa około 35 zawodniczek. Na samej wspinaczce mocne tempo narzuciły Ellen Van Dijk (Team Sunweb) i Elisa Longo Borghini (Wiggle High5) i uzyskały niewielką przewagę 40 sekund nad mocno zmniejszonym peletonem, w którym jechały Polki.

Na kolejnych podjazdach i brukowanych sektorach stawka jeszcze mocniej się podzieliła. Do liderek dojechały Chantal Blaak (Boels-Dolmans) i Lucinda Brand (Team Sunweb). Nieco ponad 10 sekund traciły Annemiek Van Vleuten i Amanda Spratt (Orica-Scott), a kolejna grupa z Katarzyną Niewiadomą (WM3 Pro Cycling) była już ponad minutę z tyłu.

Zawodniczki z australijskiej grupy dogoniły liderki i 10km przed metą na czele znalazło się sześć kolarek. W końcówce nastąpiło sporo ataków. Przewagę około 10 sekund uzyskała Brand, a spore problemy z utrzymaniem się z przodu miała Spratt.

Lucinda Brand (Team Sunweb) nie dała się dogonić do finiszu i cieszyła się ze sporego sukcesu. Drugie miejsce zajęła Chantal Blaak (Boels-Dolmans), a trzecie Annemiek Van Vleuten (Orica-Scott). Na dwunastej lokacie rywalizację zakończyła Katarzyna Niewiadoma (WM3), a trzydziestej drugiej Małgorzata Jasińska (Cylance).

Wyniki:

1    Lucinda BRAND             NED  SUN  3:19:58  
2    Chantal BLAAK             NED  DLT  +15      
3    Annemiek VAN VLEUTEN      NED  ORS  +15      
4    Ellen VAN DIJK            NED  SUN  +15      
5    Elisa LONGO BORGHINI      ITA  WHT  +15      
6    Amanda SPRATT             AUS  ORS  +28      
7    Jolien D'HOORE            BEL  WHT  +1:47    
8    Sheyla GUTIERREZ RUIZ     ESP  CPC  +1:47    
9    Dani KING                 GBR  CPC  +1:47    
10   Gracie ELVIN              AUS  ORS  +1:47    
11   Lotte KOPECKY             BEL  LSL  +1:47    
12   Katarzyna NIEWIADOMA      POL  WM3  +1:47    
13   Elena CECCHINI            ITA  LPR  +1:47    
14   Ann-Sophie DUYCK          BEL  DRP  +1:47    
15   Alena AMIALIUSIK          BLR  LPR  +2:00    
16   Lisa BRENNAUER            GER  LPR  +2:00    
17   Roxane FOURNIER           FRA  FDJ  +2:37    
18   Lotta LEPISTÖ             FIN  CBT  +2:37    
19   Christina SIGGAARD        DEN  TVW  +2:37    
20   Sofie DE VUYST            BEL  LWD  +2:37    
21   Megan GUARNIER            USA  DLT  +2:37    
22   Valerie DEMEY             BEL  SVG  +2:37    
23   Christine MAJERUS         LUX  DLT  +2:37    
24   Amy PIETERS               NED  DLT  +2:37    
25   Chloe HOSKING             AUS  ALE  +2:37    
26   Lauren KITCHEN            AUS  WM3  +2:37    
27   Tatiana GUDERZO           ITA  LWK  +2:37    
28   Sarah ROY                 AUS  ORS  +2:37    
29   Janneke ENSING            NED  ALE  +2:37    
30   Alice BARNES              GBR  DRP  +2:37    
31   Shara GILLOW              AUS  FDJ  +2:37    
32   Malgorzata JASINSKA       POL  CPC  +2:37    
33   Audrey CORDON RAGOT       FRA  WHT  +2:37    
34   Floortje MACKAIJ          NED  SUN  +2:37    
35   Eider MERINO KORTAZAR     ESP  LTK  +2:37    
36   Karol-Ann CANUEL          CAN  DLT  +2:37    
37   Kelly VAN DEN STEEN       BEL  SVG  +2:37    
38   Lisa KLEIN                GER  CBT  +2:43    
39   Leah KIRCHMANN            CAN  SUN  +2:45    
40   Stephanie POHL            GER  CBT  +2:46    
41   Cecilie Uttrup LUDWIG     DEN  CBT  +2:37    
42   Claudia LICHTENBERG       GER  WHT  +3:47    
43   Anouska KOSTER            NED  WM3  +7:02    
44   Amalie DIDERIKSEN         DEN  DLT  +7:37    
45   Camilla PEDERSEN          DEN  TVW  +7:37    
46   Moniek TENNIGLO           NED  WM3  +7:37    
47   Riejanne MARKUS           NED  WM3  +7:37    
48   Alexis RYAN               USA  LPR  +7:40    
49   Jeanne KOREVAAR           NED  WM3  +7:40    
50   Kaat HANNES               BEL  LWK  +7:40    
51   Marta BASTIANELLI         ITA  ALE  +7:42    
52   Tiffany CROMWELL          AUS  LPR  +7:42    
53   Charlotte BECKER          GER  HPU  +7:42    
54   Clara KOPPENBURG          GER  CBT  +7:42    
55   Julia SOEK                NED  SUN  +7:42    
56   Jessica ALLEN             AUS  ORS  +7:42    
57   Jenelle CROOKS            AUS  ORS  +7:42    
58   Rozanne SLIK              NED  SUN  +7:42    
59   Trixi WORRACK             GER  LPR  +7:42    
60   Kirsten WILD              NED  CPC  +7:42    
61   Allie DRAGOO              USA  CBT  +7:42    
62   Roxane KNETEMANN          NED  FDJ  +9:14    
63   Natalie VAN GOGH          NED  PVD  +9:21    
64   Maaike POLSPOEL           BEL  LWK  +9:21    
65   Trine SCHMIDT             DEN  LSL  +9:21    
66   Annelies DOM              BEL  LSL  +9:21    
67   Abby-Mae PARKINSON        GBR  DRP  +9:21    
68   Kaat VAN DER MEULEN       BEL  LSL  +9:21    
69   Ilaria SANGUINETI         ITA  BPK  +9:21    
70   Daniela REIS              POR  LWD  +9:21    
71   Jessie DAAMS              BEL  LSL  +9:21    
72   Wiebke RODIECK            GER  GER  +9:21    
73   Sara PENTON               SWE  TVW  +9:21    
74   Sarah INGHELBRECHT        BEL  LWD  +9:21    
75   Daiva TUSLAITE            LTU  ALE  +9:21    
76   Julie LETH                DEN  WHT  +9:21    
77   Sarah RIJKES              AUT  LWD  +9:21    
78   Katia RAGUSA              ITA  BPK  +9:21    
79   Rossella RATTO            ITA  CPC  +9:21    
80   Sara MUSTONEN LICHAN      SWE  TVW  +9:21    
81   Eugénie DUVAL             FRA  FDJ  +9:24    
82   Pernille MATHIESEN        DEN  TVW  +10:15   
83   Thea THORSEN              NOR  HPU  +14:13   
84   Alison JACKSON            CAN  BPK  +14:13   
85   Isabelle BECKERS          BEL  LSL  +14:13   
86   Kelly DRUYTS              BEL  SVG  +14:13   
87   Kim DE BAAT               BEL  LWK  +14:13   
88   Paola MUNOZ               CHI  BDP  +14:13   
89   Ine ALLAERT               BEL       +14:13   
90   Ilona HOEKSMA             NED  HPU  +14:13   
91   Gilke CROKET              BEL  SVG  +14:13   
92   Laura VAINIONPÄÄ          FIN       +14:13   
93   Tetiana RIABCHENKO        UKR  LWK  +14:13   
94   Anna TREVISI              ITA  ALE  +14:13   
95   Astrid GASSNER            AUT  COL  +14:13   
96   Jessica MUNDY             AUS  COL  +14:13   
97   Esther VAN VEEN           NED  PVD  +14:13   
98   Nathalie VERSCHELDEN      BEL  LWK  +14:13   
99   Amelie RIVAT              FRA  LWD  +14:13   
100  Esra TROMP                NED  PVD  +14:13   
101  Demi DE JONG              NED  PVD  +14:13   
102  Estefania PILZ            ARG       +14:13   
103  Joelle NUMAINVILLE        CAN  CPC  +14:13   
DNF  Demmy DRUYTS              BEL  SVG           
DNF  Fien DELBAERE             BEL  SVG           
DNF  Lucy GARNER               GBR  WHT           
DNF  Romy KASPER               GER  ALE           
DNF  Olga DOBRYNINA            RUS  BPK           
DNF  Margarita SYRODOEVA       RUS  BPK           
DNF  Maria Vittoria SPEROTTO   ITA  BPK           
DNF  Špela KERN                SLO  BDP           
DNF  Lourdes OYARBIDE JIMENEZ  ESP  BDP           
DNF  Roos HOOGEBOOM            NED  BDP           
DNF  Yessica PÉREZ             ESP  BDP           
DNF  Lorena LLAMAS             ESP  BDP           
DNF  Whitney ALLISON           USA  COL           
DNF  Kendelle HODGES           AUS  COL           
DNF  Abigail MICKEY            USA  COL           
DNF  Amber PIERCE              USA  COL           
DNF  Annabel SIMPSON           GBR  DRP           
DNF  Rebecca WOMERSLEY         GBR  DRP           
DNF  Susanna ZORZI             ITA  DRP           
DNF  Greta RICHIOUD            FRA  FDJ           
DNF  Charlotte BRAVARD         FRA  FDJ           
DNF  Nina KESSLER              NED  HPU           
DNF  Cristina MARTINEZ BONAFE  ESP  LTK           
DNF  Beatriu GOMEZ FRANQUET    ESP  LTK           
DNF  Ziortza ISASI CRISTOBAL   ESP  LTK           
DNF  Belen LOPEZ MORALES       ESP  LTK           
DNF  Alba TERUEL RIBES         ESP  LTK           
DNF  Chanella STOUGJE          NED  PVD           
DNF  Anna KNAUER               GER  PVD           
DNF  Doris SCHWEIZER           SUI  TVW           
DNF  Inga RODIECK              GER  GER           
DNF  Gudrun STOCK              GER  GER           
DNF  Laura SÜßEMILCH           GER  GER           
DNF  Lisa KÜLLMER              GER  GER           
DNF  Kathrin HAMMES            GER  GER           
DNF  Lensy DEBBOUDT            BEL                
DNF  Evelien DEBBOUDT          BEL                
DNF  Stefanie DECEUNINCK       BEL                
DNF  Brenda GOESSENS           BEL                
DNF  Claudia JONGERIUS         NED                
DNF  Dorottya KANTI            HUN                
DNF  Pia DE QUINT              BEL                
DNF  Mie Bjørndal OTTESTAD     NOR                
DNF  Laura VAN GEYT            BEL                
DNF  Emmy ANDERSSON            SWE                
DNF  Kelly LAMBRECHTS          BEL                
DNF  Chane JONKER              RSA                
DNF  Megan CHARD               GBR                
DNF  Lana PETIT                BEL                
DNF  Kelly Kalm                EST                
DNF  Claire THOMAS             BEL                
DNF  Sarah BORREMANS           BEL                
DNF  Steffy VAN DEN HAUTE      BEL                
DNF  Naïka DENEEF              BEL                
DNF  Lara DEFOUR               BEL                
DNF  Kim VAN DEN STEEN         BEL