Zawodnik ekipy Trek-Segafredo był najszybszy na pagórkowatej trasie w miejscowości La Calera. To pierwszy tytuł mistrza krajowego dla kolarza amerykańskiej grupy.

Mistrzostwa Kolumbii tradycyjnie rozgrywane są w połowie lutego. W tym roku najlepszych „czasowców” gościła La Calera – małe miasteczko w środkowej części kraju. Organizatorzy przygotowali trudną trasę – kolarze mieli do pokonania 34,5 kilometra, a po drodze musieli zmierzyć się z trzema sztywnymi podjazdami. Dodatkowym utrudnieniem było mocno rozrzedzone powietrze, ponieważ zawodnicy rywalizowali na wysokości 2700 metrów n.p.m. W krajowym czempionacie zabrakło czołowych kolarzy, którzy rywalizują obecnie w Europie – na start nie stawili się m.in. Nairo Quintana, Rigoberto Uran i Sergio Henao.

W samotnych zmaganiach z czasem najlepszy był Jarlinson Pantano. Kolarz drużyny Trek-Segafredo pokonał trasę w czasie 42:40 minuty, co daje średnią 48,516 km/h. Pantano był jedynym zawodnikiem, który na co dzień jeździ w ekipie World Tour. Faworyt nie zawiódł i o 10 sekund wyprzedził Rodrigo Contrerasa z ekipy Coldeportes Claro oraz o 33 sekundy Waltera Vargasa z grupy Medellin-Inder.

Zawodnicy do lat 23 rywalizowali na tej samej trasie co seniorzy. W tej grupie najlepszy był Julian Cardona (Medellin-Inder) z czasem 44:19 minuty. Młody kolarz wyprzedził o 30 sekund Germana Chavesa (Coldeportes-Claro) oraz o 39 sekund Javiera Ignacio Montoy’ę (Medellin-Inder),

Kobiety rywalizowały na skróconej trasie – zawodniczki miały do pokonania 24 kilometry. Najlepsza wśród pań była Ana Sanabria, która przejechała dystans w czasie 36:55 minuty i obroniła tytuł wywalczony przed rokiem. Druga była Luz Adriana Tovar, która straciła do zwyciężczyni 1:06 minuty, a trzecie miejsce zajęła Laura Camila Lozano ze stratą 1:07 minuty.

W niedzielę najlepsi zawodnicy z Kolumbii będą rywalizować w wyścigu ze startu wspólnego. Kolarzy ugości stolica kraju Bogota – do pokonania będzie dystans 239 kilometrów. Gotowość do startu zadeklarowali m.in. Sergio Henao. Esteban Chavez, Fernando Gaviria oraz dzisiejszy zwycięzca Jarlinson Pantano.

Wyniki mistrzostw Kolumbii w jeździe indywidualnej na czas elity mężczyzn (34,5 km)

1 12 PANTANO,Jarlinson TREK SEGAFREDO 42:40
2 65 CONTRERAS,Rodrigo COLDEPORTES ZENU CLARO a 10”
3 105 VARGAS,Walter Alejan MEDELLIN-INDER a 33”
4 113 RAMIREZ,Carlos Mario MOVISTAR TEAM AMERICA a 57”
5 109 PAREDES,Jonathan Fel META a 1:15”
6 108 SERRANO,Cristian Cam META a 1:46”
8 14 MENDOZA,Omar Alberto EQUIPO BOLIVIA a 1:58”
9 137 GOMEZ,Javier Eduardo BOYACA ES PARA VIVIRLA a 2:04”
10 127 MONTIEL,Rafael Aniba ORGULLO PAISA a 2:11”
11 150 GOMEZ,Bryan Steve VALLE a 2:14”
12 60 HERNANDEZ,Edwin Giov CAUCA a 2:20”
13 78 SUAREZ,Juan Pablo EPM a 2:21”
14 77 DUARTE,Fabio Andres EPM a 2:24”
15 97 RENDON,Juan Pablo GW SHIMANO CHAOYANG ENVIA a 2:33”
16 61 CANO,Alex Norberto COLDEPORTES ZENU CLARO a 2:40”
17 126 QUINTERO,Carlos Juli ORGULLO PAISA a 3:09”
18 38 SERPA,Jose Rodolfo BOLIVAR a 3:14”
19 29 BALSERO,Daniel Ferna BOGOTA a 3:18”
20 114 SANCHEZ,Edwin Albier MOVISTAR TEAM AMERICA a 3:22”
21 41 MARTINEZ,Luis Alfred BOYACA a 3:50”
22 96 OSPINA,Jhonathan Sti GW SHIMANO CHAOYANG ENVIA a 3:53”
23 89 AVILA,Jhon Fredy FUERZAS ARMADAS a 3:58”
24 42 HERRERA,Pedro Antoni BOYACA a 4:01”
25 1 AVILA,Edwin Alcibiad TEAM ILLUMINATE a 4:06”
26 35 BARON,Felix Alejandr BOLIVAR a 4:30”
27 151 BERNAL,Jose Angel VALLE a 4.43”
28 138 RODRIGUEZ,Wilson Enr BOYACA ES PARA VIVIRLA a 4:50”
28 49 SORACA,Jhon Edison SOGAMOSO INCLUYENTE a 5:05”
30 50 SORACA,Diego Armando SOGAMOSO INCLUYENTE a 5:06”
31 10 LOPEZ,Vladimir Yesid BOGOTA a 5:07”
32 8 MENDOZA,Andres Camil TEAM VIVO GRUPO ORESY a 8:44”
33 154 QUINTERO,Jeison Maur CAQUETA a 9:17”
34 67 MONTIEL,Luis Eduardo CÓRDOBA a 12:29”

Wyniki mistrzostw Kolumbii w jeździe indywidualnej na czas elity kobiet (24 km)

27 355 SALINAS,Eva Luna F-S23 TOLIMA a 10:08

Poprzedni artykułWystartował kolarski podcast pod szyldem naszosie.pl!
Następny artykułTopienie Marzanny – zapowiedź Omloop Het Nieuwsblad 2017
Kolarstwem szosowym fascynuje się od 20 lat, gdy obejrzał w telewizji triumf Bjarne Riisa na Tour de France w 1996 roku. Głównym obszarem jego zainteresowań są zagraniczne wyścigi oraz profesjonalne ekipy zarejestrowane w UCI . Pasjonat wszelkiego rodzaju statystyk kolarskich i ciekawostek związanych z zawodnikami i drużynami. Miłośnik rekreacyjnej jazdy na rowerze i wszystkich rzeczy związanych z Holandią i Belgią.