Victor Campenaerts (Team LottoNL-Jumbo) wygrał etap indywidualnej jazdy na czas w Vuelta a Andalucia Ruta Cilclistica del Sol. W klasyfikacji generalnej prowadzenie objął Alejandro Valverde (Movistar Team).
Trzeci etap Ruta del Sol miał długość niecałych 12km i prowadził po ulicach Luceny. Chociaż profil nie do końca to oddawał, to trasa była mocno pagórkowata.
Po dwóch odcinkach liderem był Alberto Contador (Trek – Segafredo), który nad Francuzem Thibaut Pinot (FDJ) miał przewagę tylko trzech sekund, a nad ubiegłorocznym triumfatorem Alejandro Valverde (Movistar Team) i Ionem Izagirre (Bahrain Merida) dzieliła go różnica pięciu sekund. Trzej zawodnicy na 12-kilometrowej trasie jazdy indywidualnej na czas po ulicach Luceny dali z siebie wszystko. Niestety dla Iona Izagirre nie był to szczęśliwy dzień. Hiszpan nie ukończył etapu.
Przez długi czas na pierwszym miejscu wyświetlało się nazwisko Belga Victora Campenaertsa. Zawodnik Team LottoNL-Jumbo wykręcił bardzo dobry czas i innym kolarzom ciężko było się zbliżyć do jego rezultatu. Dopiero Hiszpan Alejandro Valverde był bliski poprawienia świetnego wyniku, ale zabrakło mu do tego jednej sekundy.
Ostatecznie mistrz Belgii w jeździe indywidualnej na czas – Victor Campenaerts – wygrał trzecią odsłonę wyścigu Ruta del Sol z czasem 14:55. Drugi był Alejandro Valverde (Movistar) gorszy od Belga o sekundę, a trzeci, ze stratą siedmiu sekund, liderujący do tej pory Alberto Contador (Trek-Segafredo).
Najlepiej z faworytów wyścigu spisał się Alejandro Valverde, który był lepszy od Alberto Contadora. Kolarz ekipy Movistar przewodzi teraz w klasyfikacji generalnej i wystartuje na jutrzejszym etapie w roli lidera zawodów. Drugi Contador traci do niego tylko jedną sekundę, a trzeci Thibaut Pinot (FDJ) sześć sekund.
Wyniki trzeciego etapu:
1 Victor Campenaerts (Bel) Team LottoNl-Jumbo 0:14:55
2 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team 0:00:01
3 Alberto Contador (Spa) Trek-Segafredo 0:00:07
4 Thibaut Pinot (Fra) FDJ 0:00:09
5 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo
6 Wout Poels (Ned) Team Sky 0:00:16
7 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal 0:00:20
8 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky 0:00:21
9 Tobias Ludvigsson (Swe) FDJ 0:00:25
10 Matthias Brändle (Aut) Trek-Segafredo 0:00:28
11 Chad Haga (USA) Team Sunweb 0:00:32
12 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ
13 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:00:35
14 Victor De La Parte (Spa) Movistar Team 0:00:37
15 Ondrej Cink (Cze) Bahrain-Merida 0:00:39
16 Johan Le Bon (Fra) FDJ
17 Javier Moreno (Spa) Bahrain-Merida 0:00:41
18 Stef Clement (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:00:42
19 Marc Soler (Spa) Movistar Team
20 Mikel Landa (Spa) Team Sky
21 Georg Preidler (Aut) Team Sunweb 0:00:43
22 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
23 Felix Großschartner (Aut) CCC Sprandi Polkowice 0:00:44
24 Diego Rosa (Ita) Team Sky
25 Rigoberto Uran (Col) Cannondale-Drapac 0:00:46
26 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team
27 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb 0:00:48
28 Marcin Bialoblocki (Pol) CCC Sprandi Polkowice 0:00:49
29 Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal 0:00:50
30 Anton Vorobyev (Rus) Gazprom – Rusvelo
31 Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Drapac 0:00:51
32 Pieter Weening (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:55
33 Steve Morabito (Swi) FDJ 0:00:56
34 Berden De Vries (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
35 Romain Sicard (Fra) Direct Energie
36 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal 0:00:57
37 Simon Clarke (Aus) Cannondale-Drapac
38 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo 0:00:58
39 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal
40 David Lopez (Spa) Team Sky 0:00:59
41 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
42 Michal Schlegel (Cze) CCC Sprandi Polkowice 0:01:01
43 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
44 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits
45 Pim Ligthart (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
46 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo 0:01:02
47 Warren Barguil (Fra) Team Sunweb
48 Igor Merino (Spa) Burgos BH 0:01:03
49 Hugh Carthy (GBr) Cannondale-Drapac 0:01:04
50 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie 0:01:10
51 Laurens Ten Dam (Ned) Team Sunweb 0:01:12
52 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie
53 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
54 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida 0:01:14
55 William Bonnet (Fra) FDJ
56 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom – Rusvelo
57 Jerome Cousin (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:01:15
58 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
59 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits
60 Eliot Lietaer (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:01:17
61 Mikel Nieve (Spa) Team Sky 0:01:18
62 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
63 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
64 Nathan Brown (USA) Cannondale-Drapac 0:01:20
65 Julien Morice (Fra) Direct Energie
66 Stijn Devolder (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:01:21
67 Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:01:23
68 Hector Saez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:01:24
69 Jorge Arcas Peña (Spa) Movistar Team
70 Martijn Budding (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
71 David Belda (Spa) Burgos BH 0:01:25
72 Floris De Tier (Bel) Team LottoNl-Jumbo 0:01:26
73 Moreno Hofland (Ned) Lotto Soudal
74 Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice
75 Aitor Gonzalez (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
76 Antwan Tolhoek (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:01:27
77 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Team Sunweb 0:01:28
78 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy
79 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:01:29
80 Christian Knees (Ger) Team Sky 0:01:30
81 Domen Novak (Slo) Bahrain-Merida 0:01:31
82 Aydar Zakarin (Rus) Gazprom – Rusvelo 0:01:32
83 Alexander Aranburu (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
84 Daniel Hoelgaard (Nor) FDJ 0:01:33
85 Kirill Sveshnikov (Rus) Gazprom – Rusvelo
86 Adrien Petit (Fra) Direct Energie 0:01:36
87 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy
88 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Groupe Gobert
89 Huub Duijn (Ned) Veranda’s Willems Crelan 0:01:37
90 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida
91 Jens Wallays (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:01:41
92 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice
93 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie 0:01:42
94 Diego Rubio (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:01:43
95 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
96 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb
97 Dennis Van Winden (Ned) Israel Cycling Academy 0:01:44
98 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal 0:01:45
99 Ibai Salas (Spa) Burgos BH 0:01:46
100 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac
101 Leszek Plucinski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
102 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:01:48
103 Eduard Prades (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:01:49
104 Sander Cordeel (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:01:51
105 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom – Rusvelo 0:01:52
106 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo
107 André Cardoso (Por) Trek-Segafredo 0:01:53
108 Elias Van Breussegem (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:01:54
109 Yohann Gene (Fra) Direct Energie 0:01:58
110 Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:01:59
111 Marco Minnaard (Ned) Wanty – Groupe Gobert 0:02:00
112 Winner Anacona (Col) Movistar Team 0:02:01
113 Ruben Pols (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
114 Jesus Hernandez (Spa) Trek-Segafredo 0:02:02
115 Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom – Rusvelo 0:02:04
116 Jorge Cubero Galvez (Spa) Burgos BH 0:02:05
117 Otto Vergaerde (Bel) Veranda’s Willems Crelan
118 Roman Maikin (Rus) Gazprom – Rusvelo 0:02:06
119 Daniel Lopez (Spa) Burgos BH 0:02:07
120 Raymond Kreder (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:02:09
121 Jon Irisarri (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
122 Guillaume Bonnafond (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:02:10
123 Beñat Txoperena (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:02:15
124 Luis Lemus (Mex) Israel Cycling Academy 0:02:26
125 Alvaro Robredo (Spa) Burgos BH 0:02:27
126 Adrian Gonzalez (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
127 Pello Olaberria (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:02:31
128 Aidis Kruopis (Ltu) Veranda’s Willems Crelan
129 Maxime Farazijn (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:02:32
130 Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida 0:02:33
131 Mihkel Räim (Est) Israel Cycling Academy
132 Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:02:34
133 Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:02:37
134 Mark Mcnally (GBr) Wanty – Groupe Gobert
135 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:02:46
136 Gotzon Udondo (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:02:48
137 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy 0:03:02
138 José Manuel Díaz (Spa) Israel Cycling Academy 0:03:20
DNF Jon Izaguirre (Spa) Bahrain-Merida
DNF Gaetan Bille (Bel) Veranda’s Willems Crelan
DNS Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits
Klasyfikacja generalna:
1 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team 9:01:34
2 Alberto Contador (Spa) Trek-Segafredo 0:00:01
3 Thibaut Pinot (Fra) FDJ 0:00:06
4 Wout Poels (Ned) Team Sky 0:00:21
5 Diego Rosa (Ita) Team Sky 0:00:45
6 Mikel Landa (Spa) Team Sky 0:00:48
7 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ 0:00:52
8 Rigoberto Uran (Col) Cannondale-Drapac 0:01:29
9 Ondrej Cink (Cze) Bahrain-Merida 0:01:48
10 Javier Moreno (Spa) Bahrain-Merida 0:01:50
11 Pieter Weening (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:01:57
12 Warren Barguil (Fra) Team Sunweb 0:02:04
13 Mikel Nieve (Spa) Team Sky 0:02:27
14 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal 0:03:46
15 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb 0:03:47
16 Floris De Tier (Bel) Team LottoNl-Jumbo 0:03:53
17 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal 0:03:57
18 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom – Rusvelo 0:04:13
19 Stef Clement (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:04:29
20 Eduard Prades (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:04:48
21 Laurens Ten Dam (Ned) Team Sunweb 0:04:59
22 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Team Sunweb
23 Michal Schlegel (Cze) CCC Sprandi Polkowice 0:05:12
24 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
25 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:05:25
26 André Cardoso (Por) Trek-Segafredo 0:05:29
27 David Belda (Spa) Burgos BH 0:05:36
28 Marco Minnaard (Ned) Wanty – Groupe Gobert 0:06:24
29 Antwan Tolhoek (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:08:04
30 Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:08:19
31 Romain Sicard (Fra) Direct Energie 0:08:23
32 Guillaume Bonnafond (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:08:53
33 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal 0:08:56
34 Victor De La Parte (Spa) Movistar Team 0:09:42
35 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice 0:09:56
36 Marc Soler (Spa) Movistar Team 0:09:57
37 Hector Saez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:10:09
38 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:10:12
39 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo 0:10:14
40 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:10:18
41 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo 0:10:38
42 Hugh Carthy (GBr) Cannondale-Drapac 0:10:39
43 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team 0:11:26
44 Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice 0:11:39
45 Steve Morabito (Swi) FDJ 0:12:21
46 Martijn Budding (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:12:29
47 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy 0:12:38
48 Eliot Lietaer (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:12:42
49 Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal 0:13:46
50 Jerome Cousin (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:13:57
51 Tobias Ludvigsson (Swe) FDJ
52 David Lopez (Spa) Team Sky 0:14:34
53 Huub Duijn (Ned) Veranda’s Willems Crelan 0:14:47
54 Igor Merino (Spa) Burgos BH 0:15:09
55 Leszek Plucinski (Pol) CCC Sprandi Polkowice 0:15:10
56 Alexander Aranburu (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:16:02
57 Chad Haga (USA) Team Sunweb 0:16:05
58 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:17:02
59 Stijn Devolder (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:18:06
60 Jesus Hernandez (Spa) Trek-Segafredo 0:18:28
61 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb 0:18:29
62 Jon Irisarri (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:18:35
63 Anton Vorobyev (Rus) Gazprom – Rusvelo 0:18:38
64 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo 0:19:59
65 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac 0:20:43
66 Luis Lemus (Mex) Israel Cycling Academy 0:21:10
67 Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:21:15
68 Simon Clarke (Aus) Cannondale-Drapac 0:21:21
69 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky 0:21:23
70 Beñat Txoperena (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:21:26
71 Nathan Brown (USA) Cannondale-Drapac 0:21:44
72 Georg Preidler (Aut) Team Sunweb 0:21:45
73 Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Drapac 0:21:53
74 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice 0:22:20
75 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal 0:22:28
76 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie 0:22:43
77 Ibai Salas (Spa) Burgos BH 0:23:11
78 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team 0:23:23
79 Jorge Cubero Galvez (Spa) Burgos BH 0:23:35
80 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie 0:23:38
81 Domen Novak (Slo) Bahrain-Merida 0:23:59
82 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:24:16
83 Maxime Farazijn (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:25:19
84 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida 0:25:40
85 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:25:41
86 Daniel Hoelgaard (Nor) FDJ 0:26:27
87 Dennis Van Winden (Ned) Israel Cycling Academy 0:26:38
88 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:26:42
89 Julien Morice (Fra) Direct Energie 0:26:45
90 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom – Rusvelo 0:26:46
91 Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom – Rusvelo 0:26:58
92 Victor Campenaerts (Bel) Team LottoNl-Jumbo
93 Mihkel Räim (Est) Israel Cycling Academy 0:26:59
94 William Bonnet (Fra) FDJ 0:27:23
95 Pim Ligthart (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:27:33
96 Jens Wallays (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:27:40
97 Christian Knees (Ger) Team Sky 0:28:00
98 Moreno Hofland (Ned) Lotto Soudal 0:28:07
99 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy 0:28:17
100 Aydar Zakarin (Rus) Gazprom – Rusvelo 0:28:43
101 Raymond Kreder (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:28:50
102 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:29:05
103 José Manuel Díaz (Spa) Israel Cycling Academy 0:29:08
104 Yohann Gene (Fra) Direct Energie 0:29:14
105 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:29:39
106 Otto Vergaerde (Bel) Veranda’s Willems Crelan
107 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:29:44
108 Aitor Gonzalez (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:30:35
109 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy 0:30:43
110 Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:30:49
111 Felix Großschartner (Aut) CCC Sprandi Polkowice 0:30:53
112 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie 0:30:57
113 Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida 0:31:44
114 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal 0:32:00
115 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:32:25
116 Jorge Arcas Peña (Spa) Movistar Team 0:32:41
117 Diego Rubio (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:33:00
118 Johan Le Bon (Fra) FDJ 0:33:09
119 Winner Anacona (Col) Movistar Team 0:33:36
120 Ruben Pols (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
121 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida 0:34:00
122 Berden De Vries (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:34:29
123 Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:35:00
124 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo 0:35:02
125 Adrian Gonzalez (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:35:07
126 Aidis Kruopis (Ltu) Veranda’s Willems Crelan 0:35:28
127 Mark Mcnally (GBr) Wanty – Groupe Gobert 0:35:31
128 Daniel Lopez (Spa) Burgos BH 0:35:48
129 Sander Cordeel (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:36:34
130 Marcin Bialoblocki (Pol) CCC Sprandi Polkowice 0:36:37
131 Adrien Petit (Fra) Direct Energie 0:36:42
132 Pello Olaberria (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:38:07
133 Matthias Brändle (Aut) Trek-Segafredo 0:38:49
134 Alvaro Robredo (Spa) Burgos BH 0:38:53
135 Elias Van Breussegem (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:39:26
136 Gotzon Udondo (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:41:38
137 Roman Maikin (Rus) Gazprom – Rusvelo 0:41:55
138 Kirill Sveshnikov (Rus) Gazprom – Rusvelo 0:43:40