Santos Tour Down Under

Kolarz grupy BMC utrzymał czołową lokatę po zajęciu 21. miejsca w niedzielnym wyścigu Cadel Evans Great Ocean Road Race. Drugi jest Esteban Chavez (Orica – Scott), a trzeci Nathan Haas (Team Dimension Data).

Australijczyk objął prowadzenie w rankingu po zwycięstwie w Tour Down Under. Porte dodatkowo wygrał dwa etapy na pierwszej „etapówce” w sezonie i zgromadził 660 punktów. Na dzisiejszym klasyku „Diabeł z Tasmanii” dołożył do swego dorobku kolejne 12 „oczek” i z dużą przewagą usadowił się na pierwszym miejscu klasyfikacji.

Drugie miejsce zajmuje Esteban Chavez, który zgromadził 422 punkty. Kolumbijczyk zajął w jednodniowym wyścigu 54. miejsce, co dało mu skromne dwa punkciki do rankingu. Na trzecią lokatę awansował Nathan Haas – Australijczyk w imprezie firmowanej przez Cadela Evansa przyjechał na 7. miejscu, a w Tour Down Under zajął czwartą lokatę.

Dzięki wygranej w Cadel Evans Great Ocean Road Race Niemiec Nikias Arndt zdobył 300 punktów i awansował na piąte miejsce w klasyfikacji WT.

W rankingu drużynowym prowadzi Orica – Scott. Australijska drużyna awansowała na szczyt listy dzięki drugiemu miejscu Simona Gerransa w dzisiejszym klasyku. Ekipa z Antypodów wyprzedziła zespół BMC Racing Team, dla którego wyścig Cadela Evansa nie był zbyt udany – najlepszym kolarzem z amerykańskiego teamu był Rohan Dennis, który zajął szóste miejsce. Podium rankingu drużyn uzupełnia BORA-hansgrohe.

Kolejnym wyścigiem z cyklu World Tour będzie Abu Dhabi Tour – wyścig ten odbędzie się w dniach 23-26 lutego. Wygrana w klasyfikacji generalnej tej imprezy da triumfatorowi 300 punktów, natomiast zwycięstwo etapowe warte jest 40 punktów. Cały cykl UCI World Tour obejmuje w tym sezonie 37 wyścigów i zakończy się październikowym Tour of Guangxi w Chinach.

Polacy nie startowali w żadnym z australijskich wyścigów. Pierwszą szansę na uzyskanie punktów do rankingu WorldTour nasi rodacy otrzymają w Abu Dhabi Tour. Na wstępnej liście startowej wyścigu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich znajduje się Rafał Majka.

UCI WorldTour Ranking 2017 (stan na dzień 29 stycznia)