La Vuelta a Espana

Mistrz Vuelta a Espana 2016 wystartuje w dwóch pierwszych Wielkich Tourach sezonu, ale nie wiadomo czy w obu będzie celował w klasyfikację generalną.

W obszernym wywiadzie dla dziennika El Tiempo Quintana przyznał, że jego kalendarz na przyszły sezon 2017 jest już gotowy. Plany obejmują zarówno Tour de France jak i Giro d’Italia.

Pojedziemy na Giro i damy z siebie wszystko, ale celem będzie uzyskanie odpowiedniej formy na Tour de France. 

 

Decyzja o pojawieniu się we Włoszech jest dość nietypowa. W ostatnich latach kolarzom startującym w Giro rzadko udawało się osiągać dobre wyniki w klasyfikacji generalnej Wielkiej Pętli. Od 1998 roku i wyczynu Marco Pantaniego nikomu nie udało się zdobyć dubletu.

Celem jest Tour. Pojedziemy na Giro z ogromną motywacją i determinacją oraz wspaniałym zespołem, żeby zobaczyć co możemy dokonać. Moglibyśmy spróbować wygrać Giro, ale poświęcamy się dla Wielkiej Pętli.

 

 

W ostatnich latach Kolumbijczyk przygotowywał się do walki o żółtą koszulkę niewielką liczbą dni startowych i częstymi treningami w ojczyźnie. Wysoka forma na tegorocznej Vuelcie pokazała mu jednak, że warto spróbować innej drogi.

 

Podejmujemy tę próbę, ponieważ to będzie setna edycja, to będzie specjalna okazja do celebracji. Wygrałem Giro, czemu nie spróbować powtórki w 2017? – spytał retorycznie Quintana.

 

Zawodnik Movistar potwierdził też, że nie podejmie próby obrony tytułu w La Vuelta a Espana. Zacznie sezon w Hiszpanii w styczniu i lutym, a potem (już tradycyjnie) wróci do Kolumbii na treningi. W wywiadzie Nairo Quintana podsumował sezon 2016, który ocenił jako najlepszy w karierze. W Tour de San Luis zajął trzecie miejsce pomagając bratu Dayerowi w zwycięstwie, powtórzył tę lokatę w Vuelta a Pais Vasco, a potem wygrał Volta Catalunya, Tour de Romandie, Route du Sud oraz Vuelta a Espana. W Tour de France był trzeci, co wielu uznało za spory zawód (najgorsze miejsce w karierze!). Portal Cyclingquotes przytacza niesamowitą statystykę – w 2016 roku Quintana finiszował na podium wszystkich wyścigów, które ukończył poza mistrzostwami kraju, w których był… czwarty.