Nagroda przyznawana jest przez Velo Magazine najlepszemu zawodnikowi w minionym sezonie. Zwycięzca wybierany jest przez dziennikarzy zajmujących się kolarstwem.

Velo d’Or trafiło w ręce słowackiego mistrza świata po raz pierwszy. Laureat nagrody wręczanej od 1992 roku został wybrany przez zespół 25 międzynarodowych dziennikarzy. Sagan zdobył 86 punktów i wyprzedził Chistophera Froome’a (70 punktów) i Nairo Quintanę (43 punkty).

Tegoroczny sezon był dla Petera Sagana wyjątkowo udany – przede wszystkim obronił tytuł mistrza świata, a oprócz tego wygrywał m.in. mistrzostwa Europy, Ronde van Vlaanderen, Gent-Wevelgem, trzy etapy i klasyfikację punktową Tour de France. „Klątwa tęczowej koszulki” z pewnością nie dotyczyła Słowaka.

Velo Magazine ogłosił też zwycięzcę w plebiscycie na najlepszego francuskiego kolarza 2016 roku. Ze sporą przewagą wygrał Romain Bardet, który uzbierał 120 punktów. Drugi był Arnaud Demare z 88 „oczkami”, a trzeci Julian Alaphilippe – 62. Wyróżnienie kolarza AG2R-La Mondiale to przede wszystkim zasługa wygranego etapu i drugiej lokaty w klasyfikacji generalnej Tour de France.

Poprzedni artykułTrasa Tour de Yorkshire 2017
Następny artykułJuniorki zamiast modelek na dekoracjach wyścigu Tour Down Under 2017
Na co dzień pracuje w firmie produkcyjnej i zajmuje się planowaniem transportu. Kolarskiego bakcyla połknął ćwierć wieku temu rozpoczynając kilkuletnią przygodę z kolarstwem szosowym. Mimo długiego rozbratu z rowerem, fascynacja nie minęła, a wręcz przerodziła się w życiową pasje.